Προς το περιεχόμενο

Αντίο στον Michael Jackson.....


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που προσπαθεί να σου πει, είναι ότι όπως εγώ μιλάω προβάλλοντας τις αυστηρά προσωπικές μου απόψεις, το ίδιο κάνεις και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι. Οπότε, δεν έχει νόημα να λες ότι μιλάω (γράφω, για την ακρίβεια) με οδηγό τα προσωπικά μου γούστα, διότι είναι αυτονόητο. Από ποια άλλη θέση να μιλήσω δηλαδή;

 

 

Η μόνη δυνατή πιθανότητα συγακτάβασης που μπορώ να σκεφτώ στο όλο θέμα είναι να πω, οκ για σένα θα μείνει στην ιστορία για τα α, β, γ που έχεις παραθέσει προηγουμένως, για μένα , επειδή μ' αρέσει και με επηρεάζει μουσικά, αλλά έχω την εντύπωση πως το λέω 2, 3 threads και 40 σελίδες τώρα...

Και επίσης αυτό που λέω είναι πως η περαιτέρω ανάλυση στην αξία του MJ καταντάει ανούσια επειδή απλά κ ωραία πάντα θα μιλάμε,

α) χωρίς αδιάσειστα, ή έστω αρκετά ισχυρά στοιχεία (για το τι έκανε στη ζωή του)

β) με βάση το προσωπικό μας γούστο, οπότε περί ορέξεως και

γ) με τη συλλογική άποψη, που εδώ το πράγμα δυσκολεύει γιατί για να κρίνεις την τελική αξία ενός καλλιτέχνη, θα πρέπει να κρίνεις το καλλιτεχνικό έργο του, όσο πιο τεχνικά γίνεται; Κρίμα εφ' όσον μιλάμε για μουσική, αλλά ποιοτικά είναι άψογο, από παραγωγή εκτέλεση και τελική προώθηση, και πάλι αναγκάζεσαι να μιλήσεις για προσωπικό γούστο. Δηλαδή, σ αρέσει αυτό το μουσικό είδος; Σ αρέσει η φωνή του; Τα τραγούδια; Η σύνθεση; Σε φτιάχνουν; Όλα υποκειμενικά ...

 

Και επίσης πιστεύω, ότι προσπαθώ πολύ σκληρά ώστε οι γραπτές απόψεις μου να είναι τεκμηριωμένες. Θα ήταν καλύτερα αν όλοι κάναμε το ίδιο, αντί (όχι ο Evilnye) να λέμε συνέχεια "τι το κουράζεις", "άστο να πάει", "δε βαριέσαι" κλπ κλπ.

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

η ουσια ειναι μια.

οπως καθε αλλη φορα, ετσι και εδω η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση!

 

για οποιον εχει ασχοληθει με τον μιχαλη σε καλλιτεχνικο επιπεδο και του εχει πει κατι σε καλλιτεχνικο η μουσικο επιπεδο θα τον θυματια για αυτο.

 

σε καποιον αλλο, οπως εμενα που ποτε δεν εχει ακουσει κομματια του (περαν των πεντε χιτ) θα μεινει στην μνημη του για τα σκανδαλα στα οποια ειχε εμπλακει!

 

δεν βλεπω για ποιον λογο, πρεπει καποια απο τις δυο κατηγοριες να αλλαξει την αποψη της!

 

και τελος, δεν εχει ανακαλυφθει ακομα η καλλιτεχνοζυγαρια για να μπορεσουμε να πουμε με απολυτη σιγουρια αν ο τζακσον ηταν ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ποπ τραγουδιστης η ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ χορευτης η και εγω δεν ξερω τι αλλο! σε καποιους αρεσε σε καποιους οχι!

 

εμενα που ακομα και αυτες τις μερες ακουσα καμποσα κομματια του, εξακολουθει να μην λεει τιποτα, αλλα καταλαβαινω την αντιθετη γνωμη.

γιατι δεν το κανουμε ολοι και να δουμε φιλαρακια με την ησυχια μας??? ;D ;D ;D

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye όσον αφορά την τεκμηρίωση (ή καλύτερα την έλλειψη αυτής) θεωρώ ότι είναι η ρίζα του μπάχαλου που επικρατεί στο θέμα.

 

Χωρίς αμφιβολία ο βίος και η πολιτεία του Michael Jackson, πρώτα ως ενός απίστευτα διάσημου μαύρου καλλιτέχνη που εν μέσω της ποζεράδικης και "vanity-driven" δεκαετίας του '80 άρχισε να γίνεται πιο άσπρος την ώρα που άλλαζαν και κάποια χαρακτηριστικά του προσώπου του, και δεύτερον ως ενός ευρύτατα αποδεκτού ατόμου από την κοινή γνώμη ο οποίος ξαφνικά κατηγορείται και μετά δικάζεται ως παιδεραστής, κυριαρχείται από απίστευτες φήμες που παρέμειναν ζωντανές και αναμασήθηκαν για πάρα πολλά χρόνια.

 

Στο χέρι μας είναι να μην τις αναπαράγουμε. Δυστυχώς στο παρόν θρεντ διάβασα πολλά ποστ που χαλαρά τις αναπαράγουν και επιμένουν με βάση αυτές.

 

Εγώ προσπάθησα όπου μπορούσα να επισημάνω αυτό το πράγμα αλλά εμφανώς δεν είναι εύκολο να δεχτεί κάποιος ότι αναπαράγει αβάσιμα πράγματα όταν ο ίδιος έχει φτάσει στο σημείο να τα πιστεύει σθεναρά.

 

Όταν λοιπόν δεν τίθεται θέμα άποψης αλλά τεκμηρίωσης της πραγματικότητας και ο συνομιλητής δεν θέλει με τίποτα να το εμπεδώσει, φτάνεις είτε να μπεις σε μια διαδικασία "A GUY ON THE INTERNET IS WRONG!" είτε να πεις "φακ ιτ", "όχι άλλο κάρβουνο", "μάνα γιατί με γέννησες".

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ουσια ειναι μια.

οπως καθε αλλη φορα, ετσι και εδω η αληθεια βρισκεται καπου στην μεση!

 

 

[prick mode on]

 

Συνδιαλεγόμενος 1 : εγω λεω οτι 1+1=2

Συνδιαλεγόμενος 2 : εγω λεω οτι 1+1=3

 

Η αληθεια βρίσκεται καπου στη μεση : 1+1=2,5

 

:P

[/prick mode on]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[prick mode on]

 

Συνδιαλεγόμενος 1 : εγω λεω οτι 1+1=2

Συνδιαλεγόμενος 2 : εγω λεω οτι 1+1=3

 

Η αληθεια βρίσκεται καπου στη μεση : 1+1=2,5

 

:P

[/prick mode on]

 

να φανταστω πως ο Συνδιαλεγόμενος 2 δεν εχει δαχτυλα?

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον εχει ασχοληθει με τον μιχαλη σε καλλιτεχνικο επιπεδο και του εχει πει κατι σε καλλιτεχνικο η μουσικο επιπεδο θα τον θυματια για αυτο.

 

σε καποιον αλλο, οπως εμενα που ποτε δεν εχει ακουσει κομματια του (περαν των πεντε χιτ) θα μεινει στην μνημη του για τα σκανδαλα στα οποια ειχε εμπλακει!

 

Μάλλον δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω τη θέση μου: εγώ έχω ασχοληθεί  / συγκινηθεί / πορωθεί με τον μακαρίτη, σε καλλιτεχνικό / μουσικό επίπεδο, αλλά ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θα τον θυμάμαι μόνο για τα σκάνδαλα.

 

Θα έπρεπε να έχετε καταλάβει εδώ και πολλές σελίδες ότι ΜΟΝΟ κάποιος φανατικός πρώην θαυμαστής μπορεί να τη λέει τόσο άγρια (αυτό είναι το τέταρτο κίνητρο που σου έλειπε Evilnye).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να έχετε καταλάβει εδώ και πολλές σελίδες ότι ΜΟΝΟ κάποιος φανατικός πρώην θαυμαστής μπορεί να τη λέει τόσο άγρια

 

Κάτι σαν απατημένη πρώην σύζυγος ενα πράγμα  :P :D

 

I concure by the way...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα έπρεπε να έχετε καταλάβει εδώ και πολλές σελίδες ότι ΜΟΝΟ κάποιος φανατικός πρώην θαυμαστής μπορεί να τη λέει τόσο άγρια (αυτό είναι το τέταρτο κίνητρο που σου έλειπε Evilnye).

 

 

Μωρέ το έχεις πει κ εσύ σε πολύ πρώτα ποστ σου και σιγά σιγά το άλλαζες ότι δε σου άρεσε τόσο τελικά κ τώρα που τον ακούς δε σε συγκινεί, οπότε όσον αφορά εμένα μπορεί απλά να χες επηρεαστεί με το hype. Η μόνη διαφορά μας μιας και εμένα με αποογοήτευσε σιγά σιγά η δουλειά του είναι ότι και τώρα εγώ ακούω και μ αρέσει και τον θεωρώ εξαιρετικό.

 

Οπότε καταλήγουμε να συμφωνούμε ότι είσαι πικραμένος/ σκασμένος μαζί του, οπότε τα χώνεις τώρα, οκ απλά σε άλλους αρέσει και δεν είναι ωραίο όταν προσπαθείς να πεις σιγά τον καλλιτέχνη, μειώνοντάς τον επειδή, άσπρισε, επειδή αναμίχθηκε σε πιθανό σκάνδαλο παιδεραστίας (στο οποίο αθωώθηκε οπότε ξαναλέω στοιχεία δεν έχουμε άρα τι μιλάμε) ή επειδή έτυχε και δυνατής προώθησης (βλ. Μαντόνα, Timberlake κ άλλους που έτυχαν προώθησης και δε στέκουν μια συγκριτικά)

και τέλος ε και η υπερβολή του τύπου ε και σιγά που τον κακοποίησε ο πατέρας του, και τι κ αν ήταν παιδάκι πως κάνουμε έτσι, είναι επόμενο να φέρει αντιδράσεις και να κλονίσει την σοβαρότητα αυτών που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάλλον δεν έχω καταφέρει να εξηγήσω τη θέση μου: εγώ έχω ασχοληθεί  / συγκινηθεί / πορωθεί με τον μακαρίτη, σε καλλιτεχνικό / μουσικό επίπεδο, αλλά ΠΑΡ' ΟΛΑ ΑΥΤΑ, θα τον θυμάμαι μόνο για τα σκάνδαλα.

 

 

πρεπει να παραδεχθεις ομως πως αυτο ειναι σπανια περιπτωση!

 

και ειδικα στην περιπτωση του ντζακσον ειτε σου αρεσει και δεν δινεις δεκαρα για τις φημες και τα σκανδαλα οπως η ευη, ειτε δεν σου αρεσει και δεν του εχεις δωσει καμια σημασια, μεχρι που ξεσπασαν τα σκανδαλα,οπως εγω!

 

τωρα εσυ εισαι λιγο σπανια περιπτωση.

τον θεωρουσες σπουδαιο μεχρι το 80, μετα σταματησε τους καταπληκτικους δισκους οπως ειπες και σταματησες να ενδιαφερεσαι για τον καλλιτεχνη και συνδιασες και τα σκανδαλα που σκασαν μυτη με την αδιαφορη παραγωγη του!!

επισης λογικο, αλλα οχι και τοσο συνηθισμενο!

 

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου