Προς το περιεχόμενο

Για αγανακτησμενους φοιτητες..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πολύ σωστό το ποστ του Harilatron.

 

(Σημ:Τα ίδια περίπου λέει και ο πατέρας μου, χρόνια καθηγητής ΕΜΠ στη σχολή του thanasis b  :P :P ). Η κατασταση είναι γενικά περίεργη στο ίδρυμα (εγώ είμαι στη ΣΗΜΜΥ) αλλού περισσότερο (ΣΗΜΜΥ) και αλλού λιγότερο (ΣΑΤΜ απ'όσο είμαι σε θεση να γνωριζω). Είναι δυστυχώς δύσκολο να περιγραφεί ακριβως σε κάποιον που είναι απ'έξω ακριβώς γιατί η κοινη λογική κάπου σταματαει --> Γεγονός: τα θέματα εξετάσεων σε (κυριως φυσικομαθηματικά) μαθήματα κορμου πρωτων εξαμηνων (κοινα σε όλες σχεδόν τις σχολές) είναι σαφεστατα πολυ πιο δυσκολα σε κάποιες σχολες (ΣΗΜΜΥ, πολιτικούς νομίζω, ισως κ αλλου) απ ότι σε άλλες (ΣΕΜΦΕ (!!!!), ΣΑΤΜ)). Γεγονός (που κατα την άποψη του γραφοντος ευθυνεται εν μερει για τη συνεχιση της καταστασης): Στις σχολες αυτες υπαρχει αρκετα μεγαλύτερο ποσοστο φοιτητων που έχουν ασχοληθει απο μονοι τους στα σχολικα τους χρονια (με διαγωνισμους και τετοια) καθως και φοιτητες που εχουν μαθει να δουλευουν τοσο ωστε να ανταπεξερχονται σε σχεδόν οτιδήποτε. Δε βγαζω την ουρα μου απ'εξω, εγω ήμουν έτσι στον προγραμματισμό και έτσι στο 1ο εξ. ήμουν πιο χαλαρα απο τους άλλους, όμως πρέπει επιτέλους τα μαθήματα ειδικά στα πρώτα εξαμηνα να απευθυνονται σε ΟΛΟΥΣ τους αποφοίτους ΛΥΚΕΙΟΥ και όχι να παρακολουθούμε 2 αμφιθεατρα μαθ/κα και φυσικη 1ο  μαθημα και το 70% να μην καταλαβαινει χριστό. Μαθητες που γραψαμε 19++ (εγω δεν περηφανευομαι, γιατι δεν κοπιασα ιδιαιτερα και δε θυσιασα πραγματα γι αυτη την επιδοση, άλλοι όμως θυσιασαν πολλα οι ίδιοι και οι οικογενειες τους για να νιώθουν μ@λ@κες απο τη στιγμη που παταν το ποδι τους στη σχολη που με κοπο μπηκαν)) είναι αν μη τι άλλο ξεφτιλα να νιωθουμε ετσι (είμαι 4ο ετος πια αλλά το θυμαμαι το αισθημα πολυ εντονα) και είναι ο πρωτος λόγος της απογοητευσης, σε όσες σχολες ξερω από φιλους αλλά κυριως από εμενα.

 

Εσκεμμενα ασχοληθηκα στο ποστ αυτό μόνο με αυτο το ζητημα σε αυτη μονο την εκφανση, διοτι όπως είπα πιστευω ότι είναι το σημαντικοτερο και η απαρχη για τα υπερβολικα και παραλογα δυσκολα μαθηματα που ακολουθουν και υπάρχουν λίγο-πολύ παντού, που κόβει το ενδιαφερον του φοιτητη για καλυτερο πανεπιστημιο και για καλυτερη προσωπικη του γνωση και ενασχοληση. Και επισης διοτι όσες φορες πας να πεις πολλα σημαντικα μαζι κατι σου ξεφευγει μεχρι να το τελειωσεις και ειναι αδυνατον να δωσεις τη σωστη εικονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διαβάστε καλά το post του Alchemist και μετά ας αναρωτηθούμε (ακόμα και για τους εαυτούς μας και μόνο, όχι κατ'ανάγκη σε κουβέντα εδώ) ποιά είναι η πρακτική χρησιμότητα της απόκτησης ενός μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών...Με πόσα επιπλέον "όπλα" εφοδιάζει τον ευτυχή κάτοχο...πόσες ευκαιρίες θα του δώσει για ευκολότερη και καλύτερα αμοιβόμενη εργασία...και μετά ας θαυμάσουμε ώλτουγκέδερ την υπέροχη τρύπα που θα έχει δημιουργηθεί στο νερό.

 

Η κατάσταση των προπτυχιακών φοιτητών είναι ούτε λίγο ούτε πολύ αυτή που γλαφυρά (αν και ίσως όχι επαρκώς...απελπιστικά) περιγράφει ο Harilatron.

 

Εγώ όμως δε μπορώ να καταπιώ αυτό βρε παιδιά:

 

 

-Τελείωσες παιδί μου τη ρημάδα τη σχολή;

-Μάλιστα μπαμπά.

-Τί σκέφτεσαι να κάνεις τώρα;

-Μεταπτυχιακό μπαμπά

-Βέβαια, πολύ λογικό. Σε ποιό θέμα παιδί μου;

-Στις κοινωνικοπολιτικές συνθήκες στην Ιαπωνία του Μεσοπόλεμου μπαμπά.

 

 

::) ??? :o :'( :-\

 

 

Και βγαίνω και λέω, κι ας μην είμαι πατέρας: Βρες μου το εργασιακό περιβάλλον που θα επιτρέψει στην εξειδικευμένη σου γνώση να αστράψει και να βροντήξει, και επίσης δώσε μου κι ένα πολύ χοντρικό ποσοστό των δυνάμει εργοδοτών σου (για σένα ψάχνουν μέσω των αγγελιών, σωστά?) που διατίθενται να πληρώσουν το νόμιμο ποσοστό επί του μισθού σου για το ΠΤΥΧΙΟ σου...όχι για μάστερ και δε συμμαζεύεται.

 

Εννοείται, ελπίζω, πως όλα τα παραπάνω δε αφορούν σε περιπτώσεις φοιτητών αποφασισμένων για ακαδημαϊκή καριέρα ή/και εχόντων την ευχέρια να ασχοληθούν με έρευνα/ συγγραφή επιστημονικών βιβλίων/ (και σε ακραίες περιπτώσεις) ξύλινο λογιοτατισμό.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Earendil: Έχω μεταπτυχιακό στη σύνθεση και κοντεύω το διδακτορικό (ελπίζω μέσα στο μήνα να παραδώσω).

 

Εεε λοιπόν, δουλειά δεν έχω βρει λόγω των χαρτιών. Δεν τα έχω δείξει κάν σε κανέναν!

 

ΑΛΛΑ

 

ΑΛΛΑ

 

ΑΛΛΑ

 

Ξέρεις πόσες πόρτες έχει ανοίξει το γεγονός του διδακτορικού; Όταν στέλνω ένα e-mail και αναφέρω ότι έχω (καταχρηστικά το κάνω...  ;D) διδακτορικό τίτλο κερδίζω τουλάχιστον 1 επιπλέον λεπτό, για να διαβάσει ο άλλος το mail. αλλίως δεν θα το είχα ούτε αυτό!

 

Να μη μιλήσω για μπατζανάκι και την αδερφή της γυναίκας μου που ευθής μετά το μεταπτυχιακό στο marketing πήγαν σε εταιρίες με ΚΑΛΑ λεφτά (για αυτό τους κάνω παρέα! ΧΑΧΑΧΑ!  ;D ;D) Και ο αδερφός μου το ίδιο.

 

Το μεταπτυχιακό σε πρακτικούς τομείς στην Ελλάδα είναι η είσοδος στην αγορά ταυτόχρονα. Οι κυνηγοι κεφαλιών (όχι κεφαλών) καραδοκούν και χτυπάνε ΠΡΙΝ τελειώσει το μεταπτυχιακό! ;)

 

Τώρα να αναφέρω φυσικά ότι ο αδερφός μου έχει και μεταπτυχιακο στη ρομποτική (απο Εδιβούργο) και το έχει βάλει... να μην πω που. Τσάμπα το έκανε, τσάμπα έχασε το χρόνο του, τσάμπα πληρώνανε οι δικοί μου. Και όμως πιο χαρούμενος δε θα μπορούσε να ήταν. Και ακόμη σχεδιάζει να καταλάβει τον κόσμο με τα ρομπότ του!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώρα να αναφέρω φυσικά ότι ο αδερφός μου έχει και μεταπτυχιακο στη ρομποτική (απο Εδιβούργο) και το έχει βάλει... να μην πω που. Τσάμπα το έκανε, τσάμπα έχασε το χρόνο του, τσάμπα πληρώνανε οι δικοί μου. Και όμως πιο χαρούμενος δε θα μπορούσε να ήταν. Και ακόμη σχεδιάζει να καταλάβει τον κόσμο με τα ρομπότ του!  ;D

 

...και χαίρομαι ειλικρινά που παιδεύτηκε σε κάτι που ήθελε. Ας μην κάνει τίποτα το χαρτί, ποτέ. Νομίζω βάσιμα πάντως πως ο αδερφός σου ανήκει στους λίγους αποφασισμένους/τρελούς/μερακλήδες/you name it.

 

Οι λοιποί πάνε για μαστερ φυτευτοί από μαμά και μπαμπά, γιατί αυτός είναι πλέον ο "αυτόματος πιλότος" της εκπαιδευτικής ιεραρχίας. Το απλό πτυχίο, στο κους-κους μεταξύ espresso και μπιρίμπας, είναι δυστυχώς για πολλούς "ανεπαρκές". Κοινωνικά.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι λοιποί πάνε για μαστερ φυτευτοί από μαμά και μπαμπά, γιατί αυτός είναι πλέον ο "αυτόματος πιλότος" της εκπαιδευτικής ιεραρχίας. Το απλό πτυχίο, στο κους-κους μεταξύ espresso και μπιρίμπας, είναι δυστυχώς για πολλούς "ανεπαρκές". Κοινωνικά.

Αν κοινωνικά εννοείς και επαγγελματικά, νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αλλά τέλος πάντων οι φοιτητές (άντε πάλι, τα ίδια λέω μου φάινεται... Πολύ μπαμπάς έχω γίνει) πρέπει να αποσυνδέσουν στο μυαλό τους το χαρτί με τη δουλειά. Για το χαρτί θέλει δουλειά, για τη δουλειά δεν θέλει (μόνο) χαρτί!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα το θεμα εγινε κατα ποσο αντιστοιχουν οι γνωσεις πανεπιστημιακου επιπεδου στην αγορα εργασιας?

 

Η κοπελα που ανεφερε ο Alchemist εγω καταλαβα οτι ηταν ΑΣΧΕΤΗ σε πραματα που θα επρεπε να γνωριζει, σαν τον φυσικο που δεν ηξερε τη συναρτηση δελτα του harilatron (ξερω κι εγω απειρα τετοια παραδειγματα).Το θεμα δεν ειναι ποσο "καλο" ειναι ενα πτυχιο αλλα γιατι εχουν πτυχιο τετοια ατομα.

 

Και αυτο επειδη, πρακτικα στο προπτυχιακο επιπεδο μιας σχολης που διδασκεσαι μια επιστημη και οχι παρωχημενες μπουρδες, αυτο που αποδεικνυεις ειναι οτι εισαι εκπαιδεύσιμος και τιποτα παραπανω.Αυτο θα αγορασουν οι εργοδοτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο επειδη, πρακτικα στο προπτυχιακο επιπεδο μιας σχολης που διδασκεσαι μια επιστημη και οχι παρωχημενες μπουρδες, αυτο που αποδεικνυεις ειναι οτι εισαι εκπαιδεύσιμος και τιποτα παραπανω.Αυτο θα αγορασουν οι εργοδοτες σου.

Πέτρο μου, συμφωνώ ότι είναι χαζό να περιμένεις από κάποιον να μπορεί να μπει στην παραγωγή από την πρώτη στιγμή. Όχι, το λογικό είναι ότι θα πρέπει να τριφτεί κανείς πάνω στη δουλειά προκειμένου να μπορεί να ανταπεξέλθει πλήρως στις απαιτήσεις της.

 

Όμως το μεταπτυχιακό υποτίθεται ότι σε εφοδιάζει με κάποιες γνώσεις που αν μη τι άλλο σε φέρνουν ένα βήμα μπροστά όταν πρόκειται να μπεις σε μια δουλειά (με την προϋπόθεση ότι αυτή η δουλειά σχετίζεται με το αντικείμενο του μεταπτυχιακού φυσικά). Εγώ καταλαβαίνω ότι ένα τέτοιο χαρτί σημαίνει ότι ξέρεις κάποια πράγματα σε θεωρητικό (τουλάχιστον) επίπεδο και μπορείς να τα αναπτύξεις ώστε να έρθεις στο επιθυμητό σημείο γνώσεων πιο γρήγορα και πιο εύκολα.

 

Δεν μπορώ να δεχτώ λοιπόν κανέναν να έχει τόσα ακαδημαϊκά προσόντα και να μην μπορεί να κάνει ούτε καν ένα μικρό μέρος της δουλειάς που κάνει ένας απόφοιτος ΙΕΚ με 3 χρόνια εργασιακής προϋπηρεσίας (όπως είναι ο προϊστάμενός μου).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κατάλαβα πρόσφατα πόσο πολλά μένουν στο μυαλό των αποφοίτων των πανεπιστημίων (τουλάχιστον σε κάποιους εξ' αυτών). Ακολουθεί real-life σκηνικό που έγινε πριν κάποιες μέρες στην εταιρία που εργάζομαι:

 

Το τμήμα μου ασχολείται με τον προγραμματισμό και θέλαμε ένα νέο μέλος για να αντικαταστήσει έναν συνάδελφο που πήγε σε άλλη εταιρία.

Ακολούθησαν τα κλασσικά, δημοσίευση αγγελίας σε διάφορα μέρη, έφτασαν βιογραφικά από μπόλικο κόσμο και άρχισε μια διαδικασία συνεντεύξεων με όσους ήταν κοντά σε αυτό που έψαχνε η εταιρία.

 

Κάποια στιγμή έρχεται για συνέντευξη μια κοπέλα η οποία ήταν απόφοιτος ΑΕΙ στον τομέα της Πληροφορικής και πρόσφατα είχε πάρει MSc πάνω στα Πληροφοριακά Συστήματα. Για την ιστορία, και οι δύο σχολές στις οποίες είχε φοιτήσει θεωρούνται υψηλού επιπέδου και με κύρος σε ό,τι αφορά τους τίτλους σπουδών που παρέχουν.

 

Για να μην το κουράζω (άλλο), όταν η κοπέλα ήρθε για συνέντευξη, διαπιστώσαμε με λύπη ότι δεν ήξερε ούτε καν τα στοιχειώδη, πράγματα που θεωρητικά έπρεπε να της είναι από πανεύκολα έως βαρετά.

Μιλάμε για έναν άνθρωπο με πτυχίο και master πάνω στο αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθεί στη ζωή του και για το οποίο γινόταν η συνέντευξη

 

Εδώ ήρθε μία τύπισσα που στο βιογραφικό της έλεγε Πληροφοριακά Συστήματα, Αλγόριθμοι, Θεωρητική Πληροφορική, Cobol, Pascal, κ.λ.π. και μόλις πήρα το βιογραφικό με μία συνάδελφο είπα από μέσα μου "έ, τι διάολο, θα ξέρει..."

 

Μετά από μερικές φορές με ζήτουσε απεγνωσμένα γιατί δεν μπορούσε να στείλει το ίδιο email σε πολλαπλούς αποδέκτες. Κυριλέ.

 

:o

 

Από την άλλη έχω ζήσει την διαδικασία αποστολής βιογραφικών, συνενετεύξεων και γνωρίζω ότι οι μεν απόφοιτοι θέλουν να μπουν στην παραγωγική διαδικασία και για να γίνει αυτό από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν. Είναι λογικό να φρικάρουν όταν αντιλαμβάνονται ότι οι εργοδότες θέλουν όλα τα παραπάνω (σε άψογο βαθμό, ήτοι προυπηρεσία - όπερ άτοπο) και να φρικάρουν και αυτοί με την σειρά τους όταν έρχονται κάποιοι που δεν ξέρουν ούτε καν τα στοιχειώδη.

 

Λίγο offtopic αλλά σε πρόσφατο διαγωνισμό που έγινε για μία θέση στο Δημόσιο, για την οποία την μοριοδότηση την έκανα εγώ με μία συνάδελφο, διαπίστωσα ότι ο πήχυς έχει ανέβει ΠΑΡΑ πολύ. Έρχονται παιδιά με πτυχία πανεπιστημίου, με 2-3 ξένες γλώσσες και μεταπτυχιακά και δεν μπορούν να βρουν δουλειά... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μερικές φορές με ζήτουσε απεγνωσμένα γιατί δεν μπορούσε να στείλει το ίδιο email σε πολλαπλούς αποδέκτες. Κυριλέ.

Pure metal, τίποτε άλλο... ;D 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου