Προς το περιεχόμενο

Parallel ή coil tap?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε μια washburn που εχω εχει push pull διακοπτη και κανει τους διπλους μονους(εχουν αλλαχθει η μαγνητες) αλλα παραλληλα πεφτει η ενταση.. ειναι κατι το οποιο συμβαινει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι φυσιολογικό. Όταν σπλιτάρεις ένα μαγνήτη πέφτει η ένταση του, όταν τον βάζεις σε parallel mode η έντασή του πέφτει ακόμα περισσότερο. Αυτό συμβαίνει επειδή στην πρώτη περίπτωση η έξοδξς σε KΩ πέφτει στο μισό, ενώ στην δεύτερη πέφτει στο ένα τέταρτο της αρχικής! Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως ο μαγνήτης θα "ακούγεται" στο μισό ή στο ένα τέταρτο της έντασης, γιατί παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο.

 

Επίσης διαφορετικοί μαγνήτες συμπεριφέρονται διαφορετικά στο σπλιτάρισμα και στο parallel mode, άλλοι ακούγονται καλά, άλλοι όχι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω  οταν επαιζα με αυτη την κιθαρα (τωρα αραζει !)  ειχα φτιαξει δυο κατηγοριες presets σε μια πεταλιερα που χρησιμοποιουσα με διαφορετικο level..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι παντως οτι καλυτερο..γιατι σε περιπτωση που ειχα πεταλακια η επαιζα μονο με τον ενισχυτη οπως τωρα θα ηταν πολυ σπαστικο!

 

(θα επαιρνα δυο σετ πεταλακια και δυο ενισχυτες !) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια washburn που εχω εχει push pull διακοπτη και κανει τους διπλους μονους(εχουν αλλαχθει η μαγνητες) αλλα παραλληλα πεφτει η ενταση.. ειναι κατι το οποιο συμβαινει??

 

Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά πρίν είναι λογικό και αναμενόμενο. Όμως, αυτό δεν είναι αναγκαστικά κάτι αρνητικό, αλλά μέρος του πακέτου "προσομοίωσης" μονοπηνιακού το οποίο σε βοηθάει να πετύχεις σωστότερο ηχόχρωμα.

 

Στο κάτω κάτω, γιατί να σπλιτάρει κανείς έναν διπλό σε μονό και μετά να τον κομπρεσάρει και να τον μπουστάρει - για να ακούγεται πάλι σαν διπλοπηνιακός;

 

Ούτως ή άλλως είναι σχεδόν αδύνατο να πετύχεις ακριβή μονοπηνιακό ήχο από σπλιταρισμένο διπλό, οπότε εγώ προσωπικά θα πρότεινα το parallel mode το οποίο δεν έχει και θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε οσους εγω τουλαχιστον που εχω δει οταν κανουν μια καστομ κιθαρα η ασχολουνται με μοντες εχουν διακοπτακια για ολους τους πιθανους συνδιασμους..

 

ειναι πραγματι αξιολογο το αποτελεσμα? γιατι δεν υπαρχουν πολλες κιθαρες παραγωγης να εχουν τοσες επιλογες. (ελαχιστες θυμαμαι prs513 πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου