Προς το περιεχόμενο

Πισω τοιχος και comb filtering


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζοντας πολλα και διαφορα guides για τοποθετηση μονιτορ ηχειων καπου διαβασα και αυτο:

 

Absolutely, avoid sitting right against your back wall. That’s the worst position for comb filtering

 

Πιο πανω εξηγει οτι θελουμε αποσταση απο τον πισω τοιχο για να μην ειναι πολυ ισχυρες οι ανακλασεις, αλλα η απορια μου ειναι γιατι συγκεκριμενα το comb filter επηρεαζει(-εται) περισσοτερο απο την κοντινη αποσταση? Ειναι επειδη δημιουργει πιο πολλα peaks οποτε και πολλαπλασιαζονται οι ανακλωμενες συχνοτητες?

 

edit: για να μη φανω και τελειως χαζος, εννοει comb filtering που τυχον χρησιμοποιουμε στη μιξη ή αυτό που μπορει να προκύπτει απο τις ανακλασεις του χωρου?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένταση του ήχου είναι αντιστρόφως ανάλογη του τετραγώνου της απόστασης, άρα όσο πιο μακρυά είσαι από την πηγή των ανακλάσεων (τοίχος ), τόσο πιο αδύναμες αυτές φτάνουν στα αυτιά σου.

 

Το comb filtering δημιουργείται εξαιτίας της συνήχησης των δύο σημάτων, δηλαδή του direct ήχου των ηχείων και των ανακλάσεών του, και ενισχύει ή αποδυναμώνει πολλές και διαφορετικές συχνότητες, με αποτέλεσμα να μην ακούς flat το σήμα και άρα να μη μιξάρεις καλά. Είναι κάτι το ανεπιθύμητο, και καμία σχέση δεν έχει με τυχόν φίλτρα που χρησιμοποιείς ως εφέ στη μίξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks mano!

ναι το επεξεργαστηκα λιγο κ καταλβα οτι εννοει το comb filtering στον φυσικο κοσμο κ οχι στην μιξη!

απλα οπως το διαβαζα σκαλωσα κ λεω δλδ αμα εβαζα lp/hp filter θα ηταν ολα οκ? χαχαχα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

βέβαια στην φύση του καθ υπερβολήν, ομοιάζει με διάφορα modulation effect που χρησιμοποιούμε και περισσότερο το flanger... οπότε δεν μπερδεύτηκες χωρίς λόγο μην ανυσηχείς...  ;)

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οτι φανηκε η συγχυση μου με την ορολογια comb filtering ηταν μονο η κορυφη του παγοβουνου  ;D

 

χαωθηκα για τα καλα μετα απο μηνες σε αβυσσο πληροφοριων και νεων ορων

δεν το περιμενα οτι το monitor placement ειχε τετοιο τραβηγμα

 

απελπιστηκα να πω την αληθεια

προς το παρον τηρησα το 38% rule και βουρ στον πατσα

 

εχω παρει και κατι αφρωδη απο το τομαν θα πεταξω ταπετσαρια πισω απο τα ηχεια και για τον πισω τοιχο θα σηκωσω ενα περισευουμενο στρωμα ορθιο (No kidding)

 

ενιωσα καπως οπως στην δευτερη σεξουαλικη μου συνευρεση, οπου νομιζα οτι τα ξερα ολα λογω μιας και μονο φορας προυπηρεσιας και πατωσα παταγωδως ;D ;D

 

πιο απο τα δυο βιβλια λετε να τσιμπησω?

John Backus - The acoustical Foundations of Music 

https://www.amazon.com/Acoustical-Foundations-Music-Second/dp/0393090965

 

ή

 

Master Handbook of Acoustics

https://www.amazon.com/gp/product/0071841040/ref=s9_acsd_zwish_hd_bw_b3md_c_x_2_w?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=merchandised-search-7&pf_rd_r=FJ8852NKR2EFQSTFR7G8&pf_rd_t=101&pf_rd_p=585b8af4-e2a8-51f4-b426-30be10eacaf9&pf_rd_i=14547

 

μπας και μπουν σε μια σειρα καποιες γνωσεις γιατι με το παραλληλο googlarisma αγνωστων ορολογιων χανεται η μπαλα ευκολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πριν αγοράσεις κάποιο βιβλίο, ρίξε μια ματιά στα video της RealTraps...

 

RealTraps - Videos

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου