Προς το περιεχόμενο

Δίλλημα για ενισχυτή: Fender Hot Rod deluxe ή Peavey Classic 30?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ , ρε μπας και ειναι το footswitch στο πάτωμα του amp μεσα σε αυτην την ταπετσαρία?  να το τραβηξω είναι κουμπομενο ή θα κάνω λαλακια?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

aha καλα που δε το ξύλωσα λίγο έμεινε..  ;D τελικά έχει ρε παιδια ή δεν έχει footswitch  κανονικά ο Peavey 30 classic , κάποιος που να ξέρει σιγουρα;

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aha καλα που δε το ξύλωσα λίγο έμεινε..   ;D τελικά έχει ρε παιδια ή δεν έχει footswitch  κανονικά ο Peavey 30 classic , κάποιος που να ξέρει σιγουρα;

δεν ξερω υπαρχει τροπος να δεις ομως.δες πισω εκει που ειναι η λουπα του και τα ηχεια αν υπαρχει jack για footswitch.αν εχει τοτε σημαινει οτι παιρνει αλλιως οχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν διαβάζεις το manual?

 

REMOTE SWITCH JACK (14)

This is provided for the connection of the optional remote footswitch. The footswitch is used to select

the Lead or Normal channels and defeat reverb. When using the remote footswitch, always insert the

plug fully (second click) to ensure proper operation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aha καλα που δε το ξύλωσα λίγο έμεινε..   ;D τελικά έχει ρε παιδια ή δεν έχει footswitch  κανονικά ο Peavey 30 classic , κάποιος που να ξέρει σιγουρα;

 

δεν φτανει που βαριεσαι να ανοιξεις το Manual...βαριεσαι να διαβασεις και την ηλεκτρονικη του μορφη.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν φτανει που βαριεσαι να ανοιξεις το Manual...βαριεσαι να διαβασεις και την ηλεκτρονικη του μορφη..
γαμησέτα..  ;D μανουαλ πεταχτηκε το digital τωρα το είδα μισό

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω τον Peavey classic 30, τον ειχα παρει καινουριο, δεν ερχεται με footswitch, πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα. Δεν ξερω καποια εναλλακτικη μαρκα footswitch που να ειναι σιγουρα συμβατή αλλα κ το αυθεντικο του δεν ειναι ακριβο αν μπορεις να το βρεις καπου. (Ο αντιπροσωπος ειναι ο DNA Systems κ εχουν πλεον μετακομισει στο Ναυπλιο.)

http://www.thomann.de/gr/peavey_footswitch.htm

 

Το Tonker το ειχα βαλει κ δε μ'αρεσε, για λογους προσωπικου γουστου καθαρα. Το μεγαφωνο τον εκανε ν'ακουγεται πιο δυνατος και καθαρος, με φοβερα ωραια μπασσα, πραγματικα σαν πιανο ακουγοταν στα μπασσα! Πολυ "γλυκος" ηχος ομως για τα γουστα μου. Και μου θυμιζε ηχο αμερικανικου νοτου, με τροπο που δε μου αρεσε. Το πουλησα κι εβαλα ενα αγγλικο celestion vintage 30, 8 ωμ (εβαλα ενα "τυφλο" jack πισω στο extension, ειναι μια μοντα για να μπορει να παρει 8αρι αντι 16αρι, δεν κερδιζεις κατι απλα ετυχε κ βρηκα 8αρι μεγαφωνο αντι 16αρι). Τωρα ο ηχος marshallιζει περισσοτερο, δεν εχει την καθαροτητα ή τα μπασσα του Tonker, αλλα εχω την εντυπωση οτι το eq του ενισχυτη εχει τωρα μεγαλυτερη επιδραση στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εχω τον Peavey classic 30, τον ειχα παρει καινουριο, δεν ερχεται με footswitch, πρεπει να το αγορασεις ξεχωριστα. Δεν ξερω καποια εναλλακτικη μαρκα footswitch που να ειναι σιγουρα συμβατή αλλα κ το αυθεντικο του δεν ειναι ακριβο αν μπορεις να το βρεις καπου. (Ο αντιπροσωπος ειναι ο DNA Systems κ εχουν πλεον μετακομισει στο Ναυπλιο.)

http://www.thomann.de/gr/peavey_footswitch.htm

 

Το Tonker το ειχα βαλει κ δε μ'αρεσε, για λογους προσωπικου γουστου καθαρα. Το μεγαφωνο τον εκανε ν'ακουγεται πιο δυνατος και καθαρος, με φοβερα ωραια μπασσα, πραγματικα σαν πιανο ακουγοταν στα μπασσα! Πολυ "γλυκος" ηχος ομως για τα γουστα μου. Και μου θυμιζε ηχο αμερικανικου νοτου, με τροπο που δε μου αρεσε. Το πουλησα κι εβαλα ενα αγγλικο celestion vintage 30, 8 ωμ (εβαλα ενα "τυφλο" jack πισω στο extension, ειναι μια μοντα για να μπορει να παρει 8αρι αντι 16αρι, δεν κερδιζεις κατι απλα ετυχε κ βρηκα 8αρι μεγαφωνο αντι 16αρι). Τωρα ο ηχος marshallιζει περισσοτερο, δεν εχει την καθαροτητα ή τα μπασσα του Tonker, αλλα εχω την εντυπωση οτι το eq του ενισχυτη εχει τωρα μεγαλυτερη επιδραση στον ηχο.

ευχαριστώ , να προσθέσω οτι και εμένα το eq του amp μου φάνηκε αρκετά αδύναμο.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά να ρωτήσω κάτι προς τους κατόχους peavey 30 και γενικά λαμπάτων ενισχυτών,  είναι φυσιολογικό όταν κλείνω τον ενισχυτή να ακουνεται ενας κρότος σαν να πέφτει τοίχος ;

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου