Προς το περιεχόμενο

Στήνω homestudio. (αγορές, συνδεσμολογια, κ.α)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα νοιζητες!!

 

Ειμαι νεος στο χωρο και εχω αρχισει τις αγορες μιας και

κατα ενα πολυ περιεργο τροπο εχω φραγκακια.. ;D

 

στεινω ας πουμε ενα home studio..

ουσιστικα περι προβαδικου προκειται..

Θελω να μελεταω,να παιζω (acoustic πραγματα) αλλα και να ηχογραφω εκει.

 

πρωτα ας αναφερω τον εξοπλισμο :P

λοιπον εχουμε και λεμε....

 

2 monitors: DB TECHNOLOGIES OPERA 202 LIVE

http://www.thomann.de/gr/db_technologies_opera_202_live.htm

 

μικροφωνο: AUDIX OM5

http://www.thomann.de/gr/audix_om5.htm

 

προενισχηση μικροφωνου: STUDIO PROJECTS VTB1

http://www.thomann.de/gr/studio_projects_vtb1.htm

 

κονσολα: phonic mm1002

http://marc_rod.tripod.com/studio/phonic/index.htm

 

studio monitors: BEHRINGER B2031A TRUTH

http://www.thomann.de/gr/behringer_b2031a_truth_aktivmonitor.htm

 

καρτα ηχου: marian mark 8 midi

http://www.marian.de/en/products/marc_8_midi

 

ενα ισχυροτατο pc και μια ηλεκτακουστικη..

τι αλλο θελω??

 

ε τι αλλο..? τις γνωσεις σας.. εχω ενα καρο ερωτησεις!

 

1) Η κονσολα που εχω ειναι καταλληλη?? και μπορει να με καλυψει??

   αν οχι γιατι?? και ποια θα μου προτεινατε??

 

2) για να ηχογραφω σαφως θα χρεαστω καποια προγραμματα.. cubase κτλ..

   με προβληματιζει λιγο η συνδεσμολογια..

   τι να προτοσυνδεσω με τι οταν θελω ας πουμε να γραψω

   μια ηλεκτρακουστικη και φωνη ταυτοχρονα??

   Αν τα γραφω ξεχωριστα αλλαζει κατι??

3) οταν γραφω πρεπει να φοραω ακουστικα για να ακουω τον εαυτο μου η θα με        ακουω απ τα μονιτορ?? (νομιζω το πρωτο..)

αλλα απο που καθωριζω το Mixing για το τι θα ακουω?? απο κονσολα?? απο που??

4)η κονσολα μου ποσες εξοδους εχει?? αν εχει μια που παει αυτη?? στα μονιτορς η στα ακουστικα μου??

 

δεν καταλαβαινω τιποτα.. σωστε με!!

λιγα λιγα...

 

ευχαριστω προκαταβολικα.. super αγχωμενος..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως καταλαβαίνεις φίλε μου, δεν απαντάει κανείς, γιατί χρειάζονται 20-30 σελίδες για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις...

 

ΥΓ : Τα truth σκίζουν!

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ : Τα truth σκίζουν!

Αρχικά θα διατυπώσω τη διαφωνία μου με το παραπάνω. Έχοντας δουλέψει με τα Truth, θεωρώ ότι είναι από τα πιο μη-ισορροπημένα monitors για τα λεφτά τους και η ποιότητα κατασκευής τους δεν είναι η καλύτερη. Απόψεις βέβαια είναι αυτές. ;)

 

Πάμε στις ερωτήσεις τώρα:

 

1) Η κονσολα που εχω ειναι καταλληλη?? και μπορει να με καλυψει??

    αν οχι γιατι?? και ποια θα μου προτεινατε??

Από αριθμό καναλιών λογικά είναι κατάλληλη αλλά θα πρότεινα να μην πάρεις Phonic. Δώσε λίγα παραπάνω για μια Tapco ή μια Behringer, ακόμα καλύτερα να δώσεις ακόμη περισσότερα αν αντέχει η τσέπη σου και να χτυπήσεις κάποιο από τα φτηνά μοντέλα της Soundcraft ή της Mackie για να έχεις και πολύ καλό ήχο.

 

2) για να ηχογραφω σαφως θα χρεαστω καποια προγραμματα.. cubase κτλ..

    με προβληματιζει λιγο η συνδεσμολογια..

    τι να προτοσυνδεσω με τι οταν θελω ας πουμε να γραψω

    μια ηλεκτρακουστικη και φωνη ταυτοχρονα??

    Αν τα γραφω ξεχωριστα αλλαζει κατι??

Εφόσον η κάρτα σου έχει πολλαπλές εισόδους, δεν έχει καμία διαφορά να γράφεις από ένα μέχρι 8 κανάλια ταυτόχρονα. Η σύνδεση προφανώς θα είναι:

Όργανα-μικρόφωνα καρφωμένα στην κονσόλα -> στέλνεις ξεχωριστά το κάθε κανάλι της κονσόλας σε ξεχωριστό κανάλι της κάρτας ήχου εφόσον έχει direct outs η κονσόλα -> γράφεις στο DAW που θα επιλέξεις

 

3) οταν γραφω πρεπει να φοραω ακουστικα για να ακουω τον εαυτο μου η θα με        ακουω απ τα μονιτορ?? (νομιζω το πρωτο..)

αλλα απο που καθωριζω το Mixing για το τι θα ακουω?? απο κονσολα?? απο που??

Όπως σε βολεύει θα γράφεις, εκτός των περιπτώσεων που γράφεις φωνές ή όργανα με μικρόφωνα όπου αναγκαστικά θα πρέπει να παίζεις με ακουστικά. Το mixing θα το καθορίσεις από την κονσόλα σου και από το πρόγραμμα ηχογράφησης.

 

4)η κονσολα μου ποσες εξοδους εχει?? αν εχει μια που παει αυτη?? στα μονιτορς η στα ακουστικα μου??

Η κονσόλα σου θα έχει σίγουρα 3 εξόδους, 2 εξόδους για σύνδεση με ηχεία (ένα main out που θα πηγαίνει στο live room και ένα control room out για να το συνδέσεις με τα monitors στο control room) και μία έξοδο για ακουστικά.

 

Προπαντώς μην αγχώνεσαι, δεν είναι τόσο δύσκολα όσο μοιάζουν τα πράγματα. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η κονσολα που εχω ειναι καταλληλη?? και μπορει να με καλυψει??

    αν οχι γιατι?? και ποια θα μου προτεινατε??

 

2) για να ηχογραφω σαφως θα χρεαστω καποια προγραμματα.. cubase κτλ..

    με προβληματιζει λιγο η συνδεσμολογια..

    τι να προτοσυνδεσω με τι οταν θελω ας πουμε να γραψω

    μια ηλεκτρακουστικη και φωνη ταυτοχρονα??

    Αν τα γραφω ξεχωριστα αλλαζει κατι??

3) οταν γραφω πρεπει να φοραω ακουστικα για να ακουω τον εαυτο μου η θα με        ακουω απ τα μονιτορ?? (νομιζω το πρωτο..)

αλλα απο που καθωριζω το Mixing για το τι θα ακουω?? απο κονσολα?? απο που??

4)η κονσολα μου ποσες εξοδους εχει?? αν εχει μια που παει αυτη?? στα μονιτορς η στα ακουστικα μου??

 

 

 

Απο τις ερωτησεις σου καταλαμβαινω οτι εισαι στη αρχη. Δηλαδι δεν ξερεις καν τα βασικα. Αν ειναι ετσι τοτε φιλε μου κατα την ταπεινη μου αποψη το πας πολυ λαθος. Αυτο που ενοω ειναι οτι αν δεν ξερεις τα βασικα δεν υπαρχει λογος να αγοραζεις τοσα πολλα πραγματα γιατι προφανως δεν θα ξερεις να τα λειτουργεις κιολας. Εγω θα σου προτεινα αφου εχεις το κομπουτερ σου να παρεις μια καρτα ηχου και ενα προγραμα Freeware αντε και τα μονιτορ για να μαθεις να ακους καλα και εισαι SUPERRRR. Και προς θεου μην αρχισεις με cubase και τετοια προγραματα θα πελαγωσεις!!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις..

 

Η κοσνολα , η καρτα ηχου και τα μονιτορς μου ηρθαν απο ανταλλαγη..

τα υπολοιπα (μονιτος, μικροφωνο , προενισχυση) τα αγορασα με δικη μου πρωτοβουλια κ αρκετο ψαξιμο..

 

τα truth θα φυγουν ανταλλαγη κ αυτα.. :P

 

λοιπον....

 

3 ερωτησουλες μονο..

 

1) Alchemist για τη συνδεσμολογια μου γραφεις: Όργανα-μικρόφωνα καρφωμένα στην κονσόλα -> στέλνεις ξεχωριστά το κάθε κανάλι της κονσόλας σε ξεχωριστό κανάλι της κάρτας ήχου εφόσον έχει direct outs η κονσόλα -> γράφεις στο DAW που θα επιλέξεις

 

λοιπον.. τα οργανα ξερω να τα συνδεω με την κονσολα..

αλλα ..

βλεπω εδω  λεει :    efx out  , phones  , main (2plo)

 

προφανως το main ειναι για τα monitors...

και το phones για τα ακουστικα..

 

2)το efx για τι ειναι??

 

  2.5)  ;D εχω παραθεσει link κατω απο την κονσολα.. δεν βλεπω να λεει κατι για direct outs..

λογικα δεν θα εχει.. αν ισχυει κατι τετοιο πρεπει να παμε για αλλη η μια λυση θα ηταν

να γραφω τα οργανα ενα ενα ξεχωριστα??

και ξεχωριστα τη φωνη..? ενα ενα καναλακι..?? ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος??

 

3)

      *ποιο προγραμμα ειναι ευκολο στη χρηση και καταλληλο για αρχαριο (για μενα δαλαδηςς)  οπως σας ειπα εγω αυτο που θελω ειναι να γραφω κιθαρα με φωνη κ αν μου τη βαραει να χωνω κ κανα κρουστο κ κανα μπασο μετα..

 

δεν τρελενομαι να γραψω πολλα οργανα μαζι..

απλα καλο θα ηταν κιθαρα κ φωνη μαζι..

 

aaa και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις σας .. ηταν τοσο ανωριμο το topic μου που δεν περιμενα με τιποτα απαντησεις..

thx ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέες :

 

Ι. Δώσε περισσότερα λεφτά για monitor για να μη χρειάζεται να αλλάζεις αργότερα.

 

ΙΙ. Αφαίρεσε τον προενισχυτή, αφαίρεσε την pci κάρτα, πάρε μια εξωτερική firewire κάρτα τύπου m-audio profire 610/Focusrite Saffire LE/Echo Audiofire 4. Θα έχεις με αυτόν τον τρόπο ενισχυτή για ακουστικά, ενισχυτές για δυο μικρόφωνα και knobs για να αλλάζεις το volume πιο εύκολα.

 

ΙΙΙ. Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι κονσόλα ; Προσωπικά βρίσκω ότι δεν θα σου χρησιμεύσει τόσο.

 

Απλά θα συνδέσεις τα ηχεία κατευθείαν με την κάρτα ήχου, τα ακουστικά στην κάρτα ήχου, το μικρόφωνο στην κάρτα ήχου και την κάρτα ήχου στο pc σου μέσω firewire/usb/ότι διαλέξεις.

 

IV. Αν πάρεις απο Thomann, χρησιμοποιήσε bundles για να σου πέσει το κόστος. Πχ, μαζί με την κάρτα ήχου δήλωσε ότι θες μικρόφωνο και stand ή κάτι άλλο.

 

V. Αν θες να ηχογραφήσεις φωνή, θα πρέπει να πάρεις κλειστού-τύπου ακουστικά με ελάχιστο bleed. Μια πρόταση θα ήταν τα beyerdynamic DT-770. Αν δεν θες να χαραμίσεις καθόλου χρήματα εκεί, t-bone HD-990D. Σχεδόν καθόλου bleed, κάκιστη ποιότητα.

 

VI. Bundled προγράμματα δίνουν αρκετές φορές οι κάρτες ήχου. Μερικές έχουν εκδόσεις του cubase, άλλες των protools κτλ (δεν είναι οι ολοκληρωμένες εκδόσεις, αλλά γι'αυτό που θες, σου κάνουν)

Kairos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα..

 

Η πρωτη ιδεα οκ.. οταν παρω αλλα μονιτορς θα ειναι καποια απο τα καλα που εχουν προταθει εδω μεσα.

 

τωρα ομως να βγαλω και την καρτα ηχου κ τον προενισχυτη??

πιστευω οτι ειναι μια χαρα κ τα δυο.. και ειδικα ο προενισχυτης μαμαει!

δραματικες διαφορες σε σχεση με την προενισχυση της κονσολας κ γενικοτερα των φτηνοκονσολων που ζαχαρωνει η τσεπη μου..

 

οκ ας πουμε οτι βγαζω την καρτα ηχου που εχω κ παιρνω μια εξωτερικη

ποσες εισοδους και ποσες εξοδους εχει μια τετοια καρτα?? σιγουρα οχι οσες εχει η pci.

 

θα μπορω να γραφω κιθαρα φωνη κ να με ακουω ταυτοχρονα? (προφανως..)

κ θα μπορω να συνδεω τα μονιτορς το μικροφωνο της φωνης, το μικροφωνο της ακουστικης κ τα ακουστικα σε αυτο το πραγματακι??

 

λες θα εχω προενισχυτη για ακουστικα, 2 προενισχυτες για μικροφωνα.. αλλα γι αποσα αλλα οργανα θα εχω περιθωριο να συνδεσω ωστενα τα γραψω..?

ποσες εισοδους εχει πια αυτο το πραγμα?? 2-3??

ουσιστικα ρωταω οτι αν θελω να ηχογραφησω την 3 μελη μπαντα μου (εκτο τυμπανων) που σημαινει 2 μικροφωνα μια κιθαρα κ ενα μπασο θα μπορω??  σ αυτο απαντησε μ κυριως.. :o

 

ισως ειναι πιο ευχρηστο οκ κ εγω κατι τετοιο κοιταγα αρχικα αλλα αξιζει να δωσω τοσα λευτα τωρα μιας κ εχω ηδη ενα αξιοπρεπες μηχανηματακι στα χερια μου??

 

 

ακουστικα εχω τα berringer hpm1000

http://www.thomann.de/gr/behringer_hpm1000_stereokopfhoerer.htm

 

εεε μου τα χαρησανε δεν τα αγορασα.. ;D

και γι ακουστικα δεν μπορω να δωσω πανω απο 90-100...

αλλα ενταξει ακουστικα θα βρω απο καποιο αλλο topic..

προς το παρων θελω τελειωσω οτι αλλο ειναι να παρω κ τελος παντων να αρχισω να γραφω σιγα σιγα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.

 

Ειμαι καινουριος στην παρεα και ειλικρινα δεν ξερω αν αυτη η ερωτηση ταιριαζει εδω.

Ηχογραφω στο σπιτι εδω και δυο χρονια περιπου.Το ηχητικο αποτελεσμα ειναι ιδαιτερα καλο.Το προβλημα που εχω ειναι το εξης: Ο ηχος των κομματιων ειναι διαφορετικος οταν χρησιμοποιω το cd με τα κομματια στο στερεοφωνικο μου η στο αυτοκινητο η οπουδηποτε αλλου.Πως μπορω φτιαξω αυτο το προβλημα;Ο εξοπλισμος ειναι

κονσολα behringer 1202 sound card behringer, mic shure pg 58 και διαφορα οργανα οπως και midi χωρις ομως να χρησιμοποιω monitors. :o παρα μονο ακουστικα (philips wireless) οταν γραφω φωνη. Μου ειπαν οτι η λυση θα ειναι να αγορασω μονιτορ.Μπορω να χρησιμοποιησω αντι για μονιτορ εναν στεροφωνικο ενισχυτη που εχω και δυο καλα ηχεια;Aπο οσο ξερω τα μονιτορ ειναι reference speakers.Οποτε σαν reference ηχο δεν μπορω να εχω αυτον απο το στερεοφωνικο;

Εχω κοιταξει πολλα sites για το θεμα αλλα λυση δεν βρηκα.Χρησιμοποιω cubase sx και ο ηχος που μου δινει απο τα ηχεια logitech z4 ειναι σχεδον επαγγελματικος. Αλλα οχι σε ολα τα στερεοφωνικα που εχω δοκιμασει τα κομματια μου.

Βγαλτε με απο τη μιζερια μου σας παρακαλω γιατι παιδευομαι εδω και 2 μηνες :(

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε aborignal και καλώς ήρθες.

 

Αν δεν πάρεις monitors, δεν θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά. Οτιδήποτε άλλο ή θα σου χαλάει τη δουλειά ή θα σε κάνει να φας πολλαπλάσιες ώρες και προσπάθεια προσπαθώντας να πετύχεις κάτι που με τα monitors θα ήταν εξ' αρχής ξεκάθαρο.

 

Τα στερεοφωνικά, τα multimedia ηχεία (όπως τα Logitech που έχεις) και τα σχετικά δεν κάνουν για να μιξάρεις τη μουσική σου, κάνουν μόνο για να την ακούς μετά τη μίξη ώστε να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης για το πώς ακούγεται η μουσική σε ένα τυχαίο σύστημα αναπαραγωγής.

 

Sorry που στα λέω κάπως απόλυτα αλλά είναι μόνο για να μην παιδεύεσαι άλλο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους.

 

Aπο οσο ξερω τα μονιτορ ειναι reference speakers.Οποτε σαν reference ηχο δεν μπορω να εχω αυτον απο το στερεοφωνικο;

 

Ευχαριστω

 

Ε! καλα , μην βαζεις και στοιχημα  .... ;)   

Αναλογα τα μονιτορ - αναλογα το στεροφωνικο ...

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου