Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....και μερικα σχολια!

Κατοπιν εξαντλητικων (...για τους γυρω) δοκιμων το αφησα στα περιπου 40mA με περιπου 470V Plate Voltage κι ετσι οι 6L6 μου δινουν γυρω στα 19W εκαστη.

Αλλωστε με το τρεχων Setup αποδιδει μετα βιας 80W...

Οχι οτι ειναι και λιγα, αλλα σε συγκριση με τα παλια ...135

Υπ'οψην οτι αυτο ειναι το Plate Dissipation της καθε λυχνιας. Δεν σημαινει οτι 4Χ19 αρα περιπου 80W ο ενισχυτης!

Θα ελεγα να δοκιμασεις να τις πολωσεις και πιο hot... αλλα ενω θα εχει "στρωσει" ο ενισχυτης!  ;)

 

Φυσικα λογω των θηριων Delta Pro η reverbοσακουλα καθεται λιγο ...διαφορετικα γιατι δεν χωραει να μπει στην αρχικη της θεση  Angry

Ελπιζω να μπορει να καθεται "σωστα". Δες...MOUNTING CONSIDERATIONS / MOUNTING DIAGRAMS

 

Α ναι, το speaker jack ειναι Switchcraft γιατι το original με το F εδειξε σημαδια εκτεταμενης φθορας και ειπα να μην το ρισκαρω. Αλλωστε το 18AWG cloth wire που εβαλα ειναι πολυ σκληρο και φαρδυ για τις επαφες του παλιου jack.

Να δοκιμασεις κι αλλες διατομες σε solid core στο μελλον... θα δεις μεγαλες διαφορες.

Μ'αρεσει το ματακι!!!! Φτου φτου.... μη το ματιασουμε!  :D

 

....Μηπως να αλλαξεις ολα τα κουμπια με Cream Barrel Knobs? :D

 

To ροζ shielded teflon εδωσε μοναδικη διαυγεια χωρις μεταλλικη harshness ή υπερβολικα πριμα. Απλα ΔΕΝ συγκρινεται με το στοκ μονωμενο καλωδιο που ειχε μεσα... Οταν το εβαλα δεν πιστευα οτι υπηρχε τοσο... bandwidth που πηγαινε χαμενο!... Απλα ειναι λιγο δυσκολο στο ...ξεφλουδισμα του μπλενταζ, αλλα μετα σε αποζημιωνει και με το παραπανω!

Πολυ Kinky αυτο το ροζ καλωδιακι.... θα ηθελα πολυ να το δοκιμασω.

 

Και, ναι εννοειτε, το solid cloth wire ειναι μονοδρομος! Το χρησιμοποιω παντου!

 

Thanks maze!

 

τι λες? ...κανα μετασχηματιστακι εξοδου θα μας τυλιξεις?  ;D

Φυσικα! Αν σε ενδιαφερει θα σε ενημερωσω οταν θα εχω καποιον ετοιμο και ευκαιρο, να τον δοκιμασεις! Αυτη την στιγμη δεν εχω τπτ στοκ... ισως τελος Ιουλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπ'οψην οτι αυτο ειναι το Plate Dissipation της καθε λυχνιας. Δεν σημαινει οτι 4Χ19 αρα περιπου 80W ο ενισχυτης!

 

Ναι, οντως... Static dissipation wattage  ;)  :-[

 

Θα ελεγα να δοκιμασεις να τις πολωσεις και πιο hot... αλλα ενω θα εχει "στρωσει" ο ενισχυτης!  ;)

 

δοκιμες bias εκανα για πολυ καιρο, για να μπορει να "στρωνει" ενδιαμεσως.

 

Ειχα δοικιμασει και πολυ καυτερες ρυθμισεις, αλλα μου φαινονταν υπερβολικες μετα απο λιγο παιξιμο. Θεωρω οτι κατεληξα σε ψιλο-sweet spot. Θα δειξει...  ;D

 

Ελπιζω να μπορει να καθεται "σωστα". Δες...MOUNTING CONSIDERATIONS / MOUNTING DIAGRAMS

 

...οντως πολυ καλο Link

 

Να δοκιμασεις κι αλλες διατομες σε solid core στο μελλον... θα δεις μεγαλες διαφορες.

ναι τα ρημαδια...  εχουν!

 

Μ'αρεσει το ματακι!!!! Φτου φτου.... μη το ματιασουμε!  :D

 

χεχε... Thanks!  Το ειχα παρει καποτε απο τη Ναξο και εκτοτε δεν βγηκε απο τη συσκευασια του. Αλλα ολα τα πραγματα εχουν τελικα καποιο προορισμο!

 

....Μηπως να αλλαξεις ολα τα κουμπια με Cream Barrel Knobs? :D

 

το σκεφτηκα πολυ σοβαρα, αλλα αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι με set-screw και η πλειοψηφια των pots μου εχει split shafts, οποτε θα πρεπει να κανω πατεντα.  (...και δεν το συνιθιζω ποτε)  ;D

Αλλα τιποτε δεν αποκλειεται. Ειναι και πανεμορφα τα ατιμα!

Απλα το εβαλα στο Dwell για να "συνδεσω" αισθητικα τις δυο σχολες/εποχες...

 

Πολυ Kinky αυτο το ροζ καλωδιακι.... θα ηθελα πολυ να το δοκιμασω.

Νομιζω οτι αξιζει. Εγω ειδα μεγαλο οφελος.

 

Και, ναι εννοειτε, το solid cloth wire ειναι μονοδρομος! Το χρησιμοποιω παντου!

 

Ως τωρα οι εμπειριες μου με cloth wires ηταν με stranded. Το solid ειναι αλλο πραμα ομως!

 

... ετοιμαζω και ενα κλωνο Bandmaster που νομιζω οτι εχει ιδιο μεγεθος εξοδου με τον Twin... :)
 

 

8)  8)  8)      ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έχουμε και "κουρδισμένα" καλώδια?

Αχ Παναγία μου πάλι σε έξοδα θα με βάλουν.....

Και ο Super Six Reverb θέλει καινούρια καλώδια και ο Super Twin και ο Super Reverb......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... ετοιμαζω και ενα κλωνο Bandmaster που νομιζω οτι εχει ιδιο μεγεθος εξοδου με τον Twin...
 

 

8)  8)  8)      ;)

 

 

Δεν σε προλαβα, αλλα εκανα εδιτ και αφαιρεσα αυτο το σχολιο! Οντως ετοιμαζω ενα κλωνο Bandmaster, αν μπορεις να το πεις κλωνο μιας και εχω κανει αρκετες αλλαγες στο κυκλωμα για να το φερω στα δικα μου γουστα, αλλα δεν εχει καμια σχεση ο εξοδου του Bandmaster με του Twin Reverb. Κατ'αρχας αλλο πρωτευων... ενα ζευγαρι λυχνιες αντι για δυο που εχει ο Twin. Εκτος και αν θες να χρησιμοποιησεις το ενα ζευγαρι για να "ρηξεις" τα watt!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτηκα πολυ σοβαρα, αλλα αυτα που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι με set-screw και η πλειοψηφια των pots μου εχει split shafts, οποτε θα πρεπει να κανω πατεντα.  (...και δεν το συνιθιζω ποτε)  ;D

Αλλα τιποτε δεν αποκλειεται. Ειναι και πανεμορφα τα ατιμα!

Απλα το εβαλα στο Dwell για να "συνδεσω" αισθητικα τις δυο σχολες/εποχες...

Νομιζω οτι αξιζει. Εγω ειδα μεγαλο οφελος.

 

Τσεκαρε τα Brass Bushing Adaptor στη μεση περιπου της σελιδας! Θα τα βρεις και αλλου...

Κυκλοφορουν τετοια adaptors. Ειχα παρει μια φορα αλουμινενια με 30 λεπτα το ενα και κανουν μια χαρα τη δουλεια τους χωρις να καταστρεφουν τα ποτς.

Θα ηθελα πολυ να δω τον Twin σου με Cream Knobs....  :D

....θα εχει και πιο vintage ηχο!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου