Προς το περιεχόμενο

Fender Twin reverb overhaul stage 3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχιζοντας απο εκει που μειναμε...

 

Η καμπινα τριφτηκε για να καθαριστουν τα υπολειματα κολλας, oπου αποκαλυφθηκε η πληρης αληθεια και επιβεβαιωθηκαν οι υποψιες μου...

 

Τελικα ειναι laminate pine με τα εξωτερικα φυλλα να παρουσιαζουν ιδιαιτερο αισθητικο ενδιαφερον:

 

Under.jpg

Side2.jpg

Side1.jpg

Cab_top.jpg

Cab_side.jpg

 

Τα στρωματα του λαμινε ξυλου φαινονται καθαρα στις γωνιες:

 

LamPine.jpg

 

Σ'αυτο το σημειο αμφιταλαντευτηκα πολυ μεταξυ του να βαλω νεο Tolex ή να το αφησω ετσι και να το κλεισω με TungOil. Αλλα η κατασταση του ξυλου σε καποια σημεια ηταν τετοια που θα ηταν επιφοβο να το αφησω γυμνο. Αλλωστε θα επρεπε να τριφτει πολυ περισσοτερο (η κολλες βγηκαν με 80αρι) για να ειναι σε θεση να λαδωθει και μπορει να μην εμενε και πολυ ...καμπινα στο τελος  ;D

 

Οποτε εγινε παραγγελια για Tolex και τα συναφη. Εδω θελω να ευχαριστησω τον Bolidas για την μεγαλη του προσφορα στην υποθεση Tolex.

 

Oσο περιμενα τις παραγγελιες να ερθουν βρηκα χρονο να μπαλωσω μερικες φθορες που προξενησε ο χρονος και οι "πρωην" του ενισχυτη.

Το ξυλο πανω στο οποιο στερεωνονται τα Back panels ηταν σχεδον διαλυμενο οποτε με τη χρηση εποξικης κολλας και πριονιδιου απο το τριψιμο εφτιαξα στοκο και γεμισα τις τρυπες.

 

Fill1.jpg

Fill2.jpg

 

Καποια στιγμη εφτασαν και τα υλικα ...ενδυσης οποτε το παρτυ ξεκινησε...

 

Ready.jpg

 

Πρωτα εκανα τις απαραιτητες μετρησεις-κοψιματα

 

Tolex_tests.jpg

 

Και συμφωνα με την τεχνικη που ακολουθει και η μαμα 7εndεr εκανα πρωτα τα πλευρικα τοιχωματα:

 

Tolex_side-glue.jpg

Tolex_side-glue1.jpg

 

και μετα τα πανω-κατω

 

Tolex_top-glue.jpg

Tolex_top-glue1.jpg

 

Τελος ασχοληθηκα και με τα πισω καλυματα:

 

πρωτα "αντεγραψα" τα παλια

 

Tolex_Backcopy.jpg

 

και μετα εγινε η κλασσικη διαδικασια

 

Tolex_Back_glue.jpg

 

Μεχρι να "δεσουν" οι κολλες ηρθε η ωρα του Grille cloth. Aρχικα σκεφτομουν να το δωσω σε ταπετσερη να μου το φτιαξει, αλλα οταν αγορασα συρραπτικο πιστολακι οι αμφιβολιες διαλυθηκαν...

 

Grillecloth_back.jpg

Grillecloth_front.jpg

 

Εχοντας παραγγειλει 2 μετρα Tolex και 1 μετρο Oxblood cloth, εχω να πω οτι μου περισσεψε περισσοτερο απο το μισο Tolex, αρκετο cloth και πανω απο τη μιση κολλα.

Αν δηλαδη γινει προσεκτικο μετρημα-κοψιμο φτανει ανετα το ενα μετρο. (ειναι ουσιαστικα μια γυαρδα, δηλαδη ~0,9m+ επι 1,37m)

 

Φυσικα ολα τα μεταλλικα μερη καθαριστηκαν απο βρωμια και σκουριες. Ιδιως οι ροδες ειχαν τοση βρωμια και ...χωμα, πραγμα που υποδηλωνει το ...road warrior παρελθον του.  :o

 

Με την καμπινα ετοιμη πλεον σειρα ειχαν τα Delta Pro. Εκει ομως "εσκασε" μια ελαφρως δυσαρεστη εκπληξη. Αυτοι οι γιγαντες ειναι γενικως πιο ευμεγεθεις απο τα κοινα ...θνητα μεγαφωνα και επειδη αφελως δεν μελετησα διαστασεις κλπ πριν τα αγορασω, οταν ηρθε η ωρα να μπουν στην καμπινα διαπιστωσα οτι δεν χωρουσαν μαζι και τα δυο...  Τον αρχικο πανικο διαδεχτηκε η τολμηρη ομολογουμενως σκεψη να φαγωθει το ξυλο, και τελικα το εκανα...

 

Αρχικα μετρησα διαστασεις και υπολογισα το βαθος. Επρεπε να κατεβω γυρω στα 6+ χιλιοστα... Η μια βιδα επρεπε να βγει απο τη θεση της και για να σκαφτει πιο ανετα το ξυλο αλλα και για να μπορει να μπει μετα το μεγαφωνο...

 

Cab_mark_closeup.jpg

 

Και με πολυ κοπο και προσοχη γιατι η καταστροφη της καμπινας καραδοκουσε ανα πασα στιγμη, αρχισα να ...σκαβω.

 

Cab_routing.jpg

 

Για την περισταση θυσιαστηκαν μερικες λεπιδες που επεσαν για το καθηκον...

 

Cab_routing_brokenblades.jpg

 

και μετα απο πολλη ωρα επιασα τον στοχο

 

Cab_routing_end.jpg

 

Με προσεκτικο καθαρισμα και λιγο βαψιματακι η λακουβα ...κρυφτηκε  ;)

 

Cab_routing_done.jpg

 

Απλα στο τελος εσταξα αρκετη superglue στο σημειο ενωσης καμπινας-baffleboard για παν ενδεχομενο

 

Cab_routing_superglue.jpg

 

Το tubechart υπεστη μερικες φθορες, αλλα επεζησε...

 

Κατα τ'αλλα οι λεπτομερειες στην καμπινα εμειναν ανεπαφες, οπως αυτο το (μαλλον) OK του τεχνικου που εγραψε οταν πρωτοκατασκευαστηκε ο ενισχυτης στις αρχες των 80s.

 

Cab_OK.jpg

 

Τελικα τα θηριωδη Delta Pro μπηκαν και ουσιαστηκα ...σφηνωσαν στη θεση τους. Ειναι τοσο κοντα το ενα με το αλλο που για να μην εχω προβληματα θορυβων εβαλα αναμεσα τους μια φετα λαστιχο (απο αυτα τα χοντρα που βαζουν στα δεματα στα ταχυδρομεια) που για να την χωρεσω δυσκολευτηκα πολυ και αναγκαστηκα να την στερεωσω με μερικες σταγονες superglue πανω στο ενα απο τα δυο.

 

Rubber_Dpro.jpg

 

Επειδη για χρονια δεν χρησιμοποιουσα το επανω πισω καλυμα λογω της καταστασης του ξυλου απο κατω, οι βιδες που το κρατουσαν δεν βρεθηκαν, οποτε σκεφτηκα μια πιο απλη λυση. Το Velcro. Ετσι δεν χρειαστηκε να τρυπησω πανω στο "στοκαρισμενο" ξυλο.

 

Cab_back-velcro.jpg

Cab_back-velcro1.jpg

 

Ουτως η αλλως στεκοταν και χωρις στερεωση, αλλα με το Velcro καθεται πιο σταθερα και δεν τριζει...

 

Θελοντας να καθαρισω το μπροστινο Panel εβγαλα τα κουμπια και αποκαλυφθυκε μια λεπτομερεια που μου διεφευγε. Οι αξονες των CTS εχουν διαφορα χρωματα...

 

Panel_potshafts.jpg

 

Απο πλευρας κυκλωματος δεν επαψα ολο αυτο το διαστημα να δοκιμαζω νεα πραγματα και τελικα κατεληξα σε ενα configuration με αρκετα mods πανω στο AB763 κυκλωμα το οποιο προσεγγισα οσο το δυνατον περισσοτερο.

 

Απλα να αναφερω οτι αλλαξα ολες τις καλωδιωσεις στα σημεια που "περναει" σημα με solid core cloth wire και στα σημεια που πρεπει εβαλα ενα εξαιρετικο shielded teflon wire.

Αντικατεστησα τις αντιστασεις που βρισκονται πανω στις βασεις των 6L6 με ...αρκετα ενισχυμενες 5W γιατι οι carbon comps σε κεινο το σημειο δεν ειναι οτι καλυτερο.

 

Τελικα η τρυπα του master volume καλυφθηκε εκ νεου με το ιδιο ποτενσιομετρο, αλλα πλεον σε ρολο Dwell για το reverb και ο pull διακοπτης βγαζει εκτος το tremolo (vibrato fenderιστί) και αποφορτιζει το κυκλωμα...

 

Εχω δωσει reverb και στα δυο καναλια γιατι απλα το θεωρω αναποσπαστο κομματι του ηχου μου και ετσι εχοντας κανει διαφορετικο voicing στα δυο καναλια εχω πολλες ηχητικες επιλογες.

 

Ασφαλως υπαρχουν αρκετες μοντες αλλα δεν μπορω να τις αναπτυξω περισσοτερο γιατι ειναι ιδεες που επεξεργαστηκαμε με τον φιλο jc maillet.

 

Δειτε μερικα πλανα απο την τελικη μορφη του κυκλωματος:

 

Board1.jpg

Board2.jpg

Board3.jpg

Board4.jpg

 

Το ποτενσιομετρο του alessandro σε καποια φαση της εξελιξης το εβγαλα γιατι εγινε scratchy, αλλα τελικα αποφασισα να το χρησιμοποιησω ως volume στο (πρωην) normal channel. Για να γινει αυτο το ανοιξα και το καθαρισα. Δειτε επι τη ευκαιρια πως ειναι απο μεσα ενα (πανακριβο  >:() Alessandro pot:

 

Alessandro_pot1.jpg

Alessandro_pot2.jpg

Alessandro_pot3.jpg

 

Εχοντας καταληξει στη μορφη του κυκλωματος ηρθε η ωρα για ρυθμιση του Bias.

 

Final_tests.jpg

 

Κατοπιν εξαντλητικων (...για τους γυρω) δοκιμων το αφησα στα περιπου 40mA με περιπου 470V Plate Voltage κι ετσι οι 6L6 μου δινουν γυρω στα 19W εκαστη.

 

Πριν μονταριστουν ολα ξανα μεσα στην καμπινα εριξα και μια ματια στο reverb tank:

 

Reverb_Tank.jpg

 

Φυσικα λογω των θηριων Delta Pro η reverbοσακουλα καθεται λιγο ...διαφορετικα γιατι δεν χωραει να μπει στην αρχικη της θεση  >:(

 

 

Ετσι, μετα απο σχεδον ...5 μηνες κοπιαστικης δουλειας, δοκιμων και εξελιξης (ΟΚ, στον πολυ περιορισμενο ελευθερο χρονο μου), να πως εγινε τελικα ο twin reverb:

 

Project_finished.jpg

Twin_closeup.jpg

Twin_back.jpg

 

Εδω μια αισθητικη λεπτομερεια:

 

DwellJewel.jpg

 

...και μια οικογενειακη

 

Ampguitars.jpg

 

αντε και λιγο πιο κοντα  :)

 

Ampguitars_.jpg

 

Και το πιο ευλογο ερωτημα...  Πως ακουγεται?

 

Ενα θα πω. Πριν γινουν ολα απλα δεν παιζοταν χωρις πεταλια. Ο ηχος ηταν στεγνος, μεταλλικος, αδειος και αψυχος.

 

Ακομα δεν μπηκα στον κοπο να συνδεσω πεταλι... Παιζει εκπληκτικα straight in...

 

Μολις προκυψει αξιοπιστο μεσο ηχογραφησης (μικροφωνο της προκοπης) θα σηκωσω κλιψ. Προσεχως θα δοκιμασω με την μικρη camera, ετσι για ...μεζέ  ;D

 

αντε φτου φτου να μην τον ματιαξουμε  ;D  ;D  ;D

 

De-jinx.jpg

 

 

Α ναι, το speaker jack ειναι Switchcraft γιατι το original με το F εδειξε σημαδια εκτεταμενης φθορας και ειπα να μην το ρισκαρω. Αλλωστε το 18AWG cloth wire που εβαλα ειναι πολυ σκληρο και φαρδυ για τις επαφες του παλιου jack.

 

Και για τους πιο παρατηρητικους, εχω βαλει δυο σετ καλωδιων κατευθειαν απο το βυσμα, αντι για το κλασσικο ενα ζευγος στο ενα μεγαφωνο και μετα καλωδιο ως το αλλο. Ετσι μειωνεται το λεγομενο "branch inductance" και τα μεγαφωνα "ανοιγουν" λιγο παραπανω (ελαχιστο κερδος σε ψηλες συχνοτητες συγκριτικα με τον παραδοσιακο τροπο)

Το εκανα γιατι ειδα οτι τα Delta το ...δεχτηκαν θετικα.  ;)

 

Τελος, να σημειωσω οτι αν παλια ηταν (πολυ) βαρυς, τωρα απλα ζυγιζει οσο ενας μικρος ...βραχος!  8)  :o  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε και καμιά φωτό βρε Alder να δούμε  ;D

 

Τρομερή δουλειά. Χαρά στο κουράγιο σου. Μπράβο.

Δεν ξέρω πως ακούγεται αλλά είναι κούκλος. Και υπάρχουν και μικρολεπτομέρειες που μου άρεσαν πάρα πολύ.

Και πάλι εύγε. Είναι ωραίο να βλέπεις μερακλίδικες δουλειές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα με πριζωσεις ξανά, δεν θα με πριζώσεις ξανά, δεν θα με πριζωσεις ξανά, δεν θα με πριζώσεις ξανά......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτος! Το κρεμ χρώμα είναι υπέροχο! Αλλά και το σκέτο ξύλο φαινόταν τόσο ωραίο που θα είχα σοβαρό δίλημμα να μην τον ντύσω καν! Μπράβο. Τώρα απομένει να τον πας στη μέση της ερήμου για να ακουστεί και στις εντάσεις που του αξίζουν... (Twin και σπίτι νταζ νοτ κομπιουτ, πόσο μάλλον με τα Delta Pro).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια!

 

Σχετικα με το θεμα της εντασης, να πω οτι με προσεκτικη επιλογη στα Volume pots (κυριως με μελετη του taper) ο ενισχυτης μπορει να παιξει απο (σχεδον) ψιθυριστα μεχρι.... ρηξη τυμπανου.

 

Τα original Volume pots ηταν εντελως ...jumpy, με αποτελεσμα να παιζει εκκωφαντικα στο ...2.

 

Αλλωστε με το τρεχων Setup αποδιδει μετα βιας 80W...

Οχι οτι ειναι και λιγα, αλλα σε συγκριση με τα παλια ...135 και τα jumpy ποτενσιομετρα απλα δεν παιζοταν στο σπιτι.

Εγω ξερω τι τραβηξαν τα αυτακια μου (και των γειτονων...)

Ο ξερος αποστειρωμενος ηχος εδωσε τη θεση του σε ενα παχυ, ζεστο αλλα καθαρο σημα με παρουσια και αρμονικες.

Οι τεραστιες ανοδικες τασεις, το σχετικα κρυο bias που δεν μπορουσε να ρυθμιστει πραγματικα, οι ασελγειες των "πρωην" στο κυκλωμα, οι προχειροτητες και τα πασαλειματα περασαν στην ιστορια.

Οπως ειπα, μετα απο πολλη μελετη και δοκιμη το εφερα οσο κοντυτερα γινεται στο AB763 (ουσιαστικα μονο το κυκλωμα της ανορθωσης ειναι διαφορετικο) και προχωρησα και παραπερα με διαφορες μετατροπ(ουλ)ες.

 

Και ακομα δεν εχω βαλει επανω κανενα πεταλι.

Ισως καποια να χρειαστουν re-voicing γιατι ηταν φτιαγμενα για να κανουν τον τοτε twin να παιζει ωραια...  Θα δειξει.

 

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι το Tolex και την κολλα τα πηρα απο την Allparts_Uk.

Πολυ καλες τιμες, αλλα στο τελος βαζουν και καποια surcharges και ανεβαινει το συνολο. Παρολα αυτα και παλι ηταν ελαφρως φθηνοτερα απο π.χ τον TAD.

Το Grille cloth το πηρα απο τον Banzai γιατι ετσι ...εκατσε. Αλλιως θα το επαιρνα κι αυτο απο τους Allparts.

 

Χρησιμοποιησα αρκετα υλικα απο τον TAD (πυκνωτες, λυχνιες) και μπορω να πω οτι κανουν πολυ καλη δουλεια!

 

Μονο αριστα σχολια εχω για τους HiFi Collective (UK) απο οπου πηρα τις καταπληκτικες Kiwame αντιστασεις (πρασινες) και το εκπληκτικο shielded teflon wire.

Αριστοι στις συναλλαγες, ταχυτατοι και το προιον αψογο!

Οι Kiwame ειναι ουσιαστικα carbon film στα 2W οι μικρες και στα 5W οι μεγαλες, με ηχο carboncomp αλλα επιπεδο θορυβου μικροτερο απο Metal film!!! (και χωρις Drift) :o

Aρχικα εβαλα στον input divider του Vibrato channel και βλεποντας την ποιοτητα τους προχωρησα στην Slope resistor του tonestack, στους μικτες της εισοδου του Phase inverter και στις 1Κ5 πανω στις βασεις των 6L6 (εκει 5W).

To ροζ shielded teflon εδωσε μοναδικη διαυγεια χωρις μεταλλικη harshness ή υπερβολικα πριμα. Απλα ΔΕΝ συγκρινεται με το στοκ μονωμενο καλωδιο που ειχε μεσα... Οταν το εβαλα δεν πιστευα οτι υπηρχε τοσο... bandwidth που πηγαινε χαμενο!... Απλα ειναι λιγο δυσκολο στο ...ξεφλουδισμα του μπλενταζ, αλλα μετα σε αποζημιωνει και με το παραπανω!

 

Τελος, πολυ μεγαλη διαφορα κυριως στην "ποιοτητα" του ηχου ειδα με την αντικατασταση των πλαστικων καλωδιων με solid core cloth wire που πηρα απο τον Banzai. Τα ενοχλητικα πριμα και ο "τσιγγος" εφυγαν δια παντος...

Αλλωστε ειναι και πολυ πιο ευκολα στην εφαρμογη. Τραβας πισω, λυγιζεις το συρμα, δενεις στην επαφη, λιγη κολληση και τελος! 

 

Απλα πραγματα!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου