Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα σε NTO, C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ίδιο κούρδισμα - όλες σε Ντο - έχουν οι Kyuss με τους QOTSA (ελάχιστες φορες οι τελευταίοι παίζουν λίιιιγο πιο ψηλά).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερα αυτούς.. :p

Sorry ναι... QOTSA ανέφερες :P χεχε!

Πάντως οι L.P. δέχονται πολύ καλά τέτοια κουρδίσματα και εννοείται πιο "αντρικό" σετ χορδών. Και η άποψή μου είναι ότι η Gibson θα το δεχτεί πολύ πιο άντετα το κούρδισμα αυτό από τη Strat. Ακόμα αμέτρητες μπάντες χρησιμοποιούν χαμηλοκουρδίσματα με Les Paul που ακούγονται πραγματικά ογκόλιθος!!

"Πειραματίσου" λίγο και μια δοκιμή θα σε κάνει να αποφασίσεις και να δεις αν είναι αυτό που σου ταιριάζει και σε βολεύει. Κοινό πάντως σε αυτά που λέμε όλοι μας είναι το καλό σετάρισμα... Για intonation κλπ κλπ είναι o κυριότερος παράγοντας.

 

@The Genius Loci δίκιο έχεις δεν το έγραψα σωστά... Drop σε C εννοούσα, όχι Drop C που είναι το κούρδισμα που γράφεις.  :)

 

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά από την αρχή.

Εσύ στις κιθάρες σου έχεις κούρδισμα σε Ντο και είναι το κούρδισμα που ανάφερα στο πρώτο post? Το έκανες με 13άρες χορδές? Το setup της κιθάρας είναι εύκολο?

 

Θα την πάω σε μάστορα, δε θα την κάνω μόνος μου, αλλά δε ξέρω κατά πόσο μπορεί κάποιος εδώ (Σέρρες) να κάνει αυτό το setup, θα το δοκιμάσει κ αυτός πρώτη φορά πάνω στη δική μου κιθάρα? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok... Έχεις ανοικτή πρόταση να δοκιμάσεις τη strat μου με 12αρι σετ σε drop C κούρδισμα. ;) Όλα είναι θέμα σεταρίσματος και εννοείται βέβαια όπως λες εξαρτάται το τι παίζεις. Και αν έρθεις ευχαρίστως να δοκιμάσεις και μια mexicana strat σε Β :P

 

να ερθω εγω??  ;D  ;D

 

εβαλα κι εγω ενα σετ 12ρες σε Les Paul και κουρδισα 2 τονους κατω και ολα καλα. σχετικα καλα δηλαδη γιατι στο σπιτι δεν βγαινει το μπασο απο το οpen back ηχειο

 

 

ps> τσεκαρετε και τον κιθαριστα τον Pelican (quicktime video)

http://www.playthisriff.com/public/220.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κουρδίσει les paul σε C (C,F,A#...) με set 12-56 και 13-56. Μάλλον το πρώτο ήταν καλύτερο, το 13-56 ταίριαζε πιό πολύ σε κούρδισμα Β. Το set up περιορίστηκε στο intonation, δεν θυμάμαι να χρειάστηκε πείραγμα το μπράτσο.

Πάντως, νομίζω πως κουρδίζοντας κάτω απο D ή C# άρχισε η κιθάρα να περιορίζεται σε δυνατότητες, όπως αναφέρθηκε. Αλλάζοντας μαγνήτες από passive σε active τα πράγματα έγιναν πολύ καλύτερα, αν και σε κιθάρα με κλίμακα 26.5'' (7χορδή) τα πράγματα έγιναν ιδανικά. Νομίζω πως η fender θα δεχτεί καλύτερα ένα βαρύτονο κούρδισμα, αν είχε και δυο διπλούς θα ήσουν άρχοντας...

 

Ο Josh Homme έπαιζε (λένε) με καμπίνες μπάσσου με 10αρια, τις οποίες τις γέμιζε με αμμό από την έρημο της Καλιφόρνιας... Και αντί για πέννα, είχε χρησιμοποιημένη τζιβάνα.(<--Edit!!!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καμπίνα μπάσου (Fender M-80) ψήνομαι να κάνω δοκιμές με άμμο (Ντούζλα, Ασπροβάλτα, Χαλκιδική και φυσικά με άμμο από Σαντορίνη - highlight!).

 

Για πέννα χρησιμοποιημένη τζιβάνα?!?! Πόσο χρησιμοποιημένει μπορεί να ήταν ώστε η πίσσα να την σκληρήνει τόσο κ να μη λιώσει στο παίξημο?

Δε ψήνομαι να το κάνω, καλύτερα να ξαναστρίψω.

 

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει με απλά ελληνικά τι θα πει intonation?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται από το μέγεθος που προηγείται της τζιβάνας φαντάζομαι.

intonation is the pitch accuracy of a musical instrument (wiki). Απλά ελληνικά.

το πόσο σωστά ακούγεται κουρδισμένο ένα όργανο. Στην ηλεκτρική κιθάρα ρυθμίζεται από τα βαγονέτα της γέφυρας, φροντίζοντας η μέση της χορδής, μία οκτάβα πάνω από την ανοιχτή, να πέφτει όντως στο 12ο τάστο όταν πατάμε την χορδή. Και μετράμε με κουρδιστήρι, όχι με χάρακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερσυ για την επεξηγηση.

 

στο θέμα μας, δε νομίζω να παιζει ρόλο το μεγεθος της τζιβάνας όσο το πάχος κ η σκληρότητα της ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου