Προς το περιεχόμενο

Thomann everywhere...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Evris για το πέστο καθότι φέτος έχω ξεκολιάσει τον βασιλικό μου.

 

Οσο για το θέμα "προστατευτισμός σε μία καπιταλιστική κοινωνία" είναι πολύ μεγάλο και επικίνδυνο όπως έχει επανελειμμένα αποδείξει η Ιστορία. Χρήζει κουβέντας. Και πάνω στη μπύρα γίνεται καλύτερα.

 

Από την άλλη, αυτό που είναι άξιο κοινωνιολογικής μελέτης, είναι τα αργά και ενίοτε ανύπαρκτα ανακλαστικά της Ελληνικής αγοράς στα καινούρια δεδομένα. Και αυτό γιατί ο Έλληνας έμπορος ήταν, κατά το πλείστον, ένας επιχειρηματίας που αντιδρούσε στα σημάδια των καιρών και δεν περίμενε από τον αλήτη τον καταναλωτή να δει το φως το πραγματικό ή το άτιμο το κράτος να τον βγάλει από την θέση την δεινή.

 

Το φθηνότερο όπως το αντιμετωπίζω καθημερινά, είναι μία έννοια πάρα πολύ σχετική και ουδέποτε απόλυτη. Το φθηνότερο καθορίζεται σύμφωνα με τους προσωπικές συνιστώσες απόφασης προμήθειας και τι ποσοστό βάρους έχει στην τελική απόφαση κάθε μία από αυτές τις συνιστώσες. Προσωπικά εγώ εντοπίζω το πρόβλημα στην καταναλωτική απόφαση "τι ακριβώς θέλω" (αφήνοντας έξω το "τι ακριβώς χρειάζομαι")από το πόσο κάνει.

 

Σόρρυ, ξέφυγα πάλι.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000 στον EVRIS...

 

& +1000 εις την νιοστη μια και ως λαος εχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ οτι ειμαστε ΚΛΕΦΤΕΣ (κατα το 90% οσον αφορα οποιονδηποτε επιχειρηματια ,ειτε πουλαει ...φραπεδες ,ειτε αξονικους τομογραφους ) ,ειτε ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ (κατα το 95% μια και δεν τους ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΣΤΟ ΞΥΛΟ,ολους αυτους τους κλεφταραδες που μας πινουν το αιμα εδω και 10 χρονια με το ΕΥΡΩ)

 

μια και εχω την κακη συνηθεια να...εργαζομαι για να ζω δεν αγοραζω ΤΙΠΟΤΑ απο Ελλαδα (απο αυτα που φυσικα μπορω να ΜΗΝ αγορασω),δεν αγορασα καν σπιτι στην Ελλαδα (σιγα μην αγοραζα με τετοιο ΑΙΣΧΡΟ value for money) αλλα..."εξω", και φυσικα δεν παω καν διακοπες στην Ελλαδα (πως μπορω αλλωστε μονο οι πλουσιοι μπορουν να το κανουν πλεον αυτο).

 

τα περι...καταστροφης της Ελλαδας αν δεν...υποστηριξουμε τους ντοπιους ΚΛΕΦΤΕΣ (ξαναλεω οτιδηποτε και αν πουλουν,εφοσον το πουλουν ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ακριβοτερα απο τους..."ξενους") ειναι απλα ΑΣΤΕΙΑ.  

 

φυσικα το υπολοιπο...10% των ΣΟΒΑΡΩΝ επιχειρηματιων που κανουν σωστα τη δουλεια τους προσφεροντας σωστες τιμες,ΦΥΣΙΚΑ και το υποστηριζω.

 

 

αυτα....

 

+100.000.000.000 σε Superfunk και Evris και audiokosta. Νομίζω δεν εχω κάτι άλλο να πω. Πές τα ρε evris!!!

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000 στον EVRIS...

μια και εχω την κακη συνηθεια να...εργαζομαι για να ζω δεν αγοραζω ΤΙΠΟΤΑ απο Ελλαδα (απο αυτα που φυσικα μπορω να ΜΗΝ αγορασω),δεν αγορασα καν σπιτι στην Ελλαδα (σιγα μην αγοραζα με τετοιο ΑΙΣΧΡΟ value for money) αλλα..."εξω", και φυσικα δεν παω καν διακοπες στην Ελλαδα (πως μπορω αλλωστε μονο οι πλουσιοι μπορουν να το κανουν πλεον αυτο).

αυτα....

 

 

Οπου αυτο το "εξω" βρισκεται 2 με 3 ωρες μακρια απο το "εδω". Λιγοτερο δηλαδη απο την Θεσ/κη αν πας με τρενο η ΚΤΕΛ, μιση μερα λιγοτερο απο την Κρητη αν πας με το πλοιο της γραμμης και περιπου ιδια χρονικη αποσταση με τον Πειραια αν δοκιμασεις να πας με το αυτοκινητο σου το πρωι.

 

Οσο για τον βασιλικο του audiokostas περαν των προφανων συμβολισμων, εχω να πω οτι απο 1 γλαστρακι που ειχα το προηγουμενο καλοκαιρι, εχω πια καμια 10αρια στις ζαρντινιερες στην Αθηνα και ολοκληρη φυτεια στο εξοχικο (πλατυ/λεπτο/φυλλους και τον αλλο τον φοβερο τον αναριχητικο που μοιαζει με μικρο θαμνο δεντρακι και πιανει το ενα μετρο υψος). Το πεστο δινει και παιρνει. Ενω ας πουμε εχω παψει εντελως να παραγω φετα (εδω και πολλες γενεες).

 

και +1000 στον sf, σε μενα, στον audiokostas

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι ρε παιδιά κλέφτες οι έλληνες επιχειρηματίες, σε λίγο θα μας πείτε ότι οι πολιτικοί μας είναι και ανίκανοι. έλεος δηλαδή.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου αυτο το "εξω" βρισκεται 2 με 3 ωρες μακρια απο το "εδω". Λιγοτερο δηλαδη απο την Θεσ/κη αν πας με τρενο η ΚΤΕΛ, μιση μερα λιγοτερο απο την Κρητη αν πας με το πλοιο της γραμμης και περιπου ιδια χρονικη αποσταση με τον Πειραια αν δοκιμασεις να πας με το αυτοκινητο σου το πρωι.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ,ασε που ειναι και φθηνοτερα ..... ;D ;D

 

Δες μια τελευταια συγκριση που εκανα...

 

 

- ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ εισητηριο για ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ RETURN : 380 ευρω/ατομο δηλ. 380 ευρω/120 μιλια =3,16 ευρω/μιλι)  (ενταξει εχει και με 100 ευρω αν πας 8 ...ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.... ;D)

 

-ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ εισητηριο για TOKYO RETURN: 690/ατομο δηλ. 690 ευρω/5900 μιλια=0,11 ευρω/μιλι)

 

δηλ. το εισητηριο για εναν ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ (ενα δεκαημερο στο ΤΟΚΥΟ στοιχιζει περιπου 20% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο ενα 10ημερο στην ΟΙΑ) ειναι 3000% ακριβοτερο.... :o :o

 

το ιδιο ισχυει και για τα περισσοτερα αγαθα και υπηρεσιες στο ...Greece,την χωρα με τους ...πλουσιοτερους κατοικους στην ΕΕ...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ,ασε που ειναι και φθηνοτερα ..... ;D ;D

 

Δες μια τελευταια συγκριση που εκανα...

 

 

- ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ εισητηριο για ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ RETURN : 380 ευρω/ατομο δηλ. 380 ευρω/120 μιλια =3,16 ευρω/μιλι)  (ενταξει εχει και με 100 ευρω αν πας 8 ...ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.... ;D)

 

-ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΟ εισητηριο για TOKYO RETURN: 690/ατομο δηλ. 690 ευρω/5900 μιλια=0,11 ευρω/μιλι)

 

δηλ. το εισητηριο για εναν ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ (ενα δεκαημερο στο ΤΟΚΥΟ στοιχιζει περιπου 20% ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ απο ενα 10ημερο στην ΟΙΑ) ειναι 3000% ακριβοτερο.... :o :o

 

το ιδιο ισχυει και για τα περισσοτερα αγαθα και υπηρεσιες στο ...Greece,την χωρα με τους ...πλουσιοτερους κατοικους στην ΕΕ...

 

 

 

Ρε συ βλεπω τα συν σου και σου βαζω αλλα τοσα και θελω και να γεννησω τα παιδια σου.

 

Εξω απο το κλχωρι μου στο βουνο, εχει ενα αγροτουρισμοπραμα, με αλογακια, πετρινα σπιτακια, παπιουλες κλπ. Μια χαρουλα και συμπαθητικο.

 

Οι τιμες γυρω στα 150 ευρω το σπιτακι, οχι φαγητο included, οχι καποια διασκεδαση, οχι καποια εξτρα, οχι μεταφορικα. Και η γυρω περιοχη δεν παρεχει τιποτα. Ισως αν πας στο χωριο και εισαι τυχερος μπορει ο φουρνος να εχει (μεχρι τις 12) καμια τυροπιτα η να πιεις ουζο με κανα γερο επιχορηγουμενο πονηρο αγροτη.

 

Αντιστοιχο για Ιταλια τωρα, διακοπες αγροτουρισμου (οχι μεσω καποιου all inclusive, υπερπροσφορα, με μπρασελεδακια στο χερι κλπ, μιλαμε απλα για μερη τυπου παιρνεις τηλεφωνο και κλεινεις) στο σε πολυ μεγαλυτερη φαρμα, με πετρινα σπιτακια, με ντοματουλες που δηθεν τις τσαπιζεις εσυ και κοβεις το μαρουλακι σου, με πονι, με included ιππασιες, βολτες στην λιμνη, οι ιδιοκτητες μαγειρευουν για παρτι σου, το βραδι παιζουν στο "καπηλειο" ακορντεον για να κανεις κεφι κλπ, βγαινει στο επταημερο ιδια τιμη (ομως included τα οικολογικα μεσημεριανα, βολτες λιμνες, εκμαθηση ιππασιας, δραστηριοτητες και αεροπορικα και διαολε, βορεια Ιταλια, φυση, πρασιναδα, νερα, δροσια... αλλαζεις και περιβαλλον, ειναι και πιο ακριβοι οι μισθοι των υπαλληλων της φαρμας εκει αφου το βιοτικο τους επιπεδο ειναι μιλια παραπανω, τους ασφαλιζουν κιολας καπου καπου και πληρωνουν και κανα ενσημο...).

 

Διαβαζω και αντιγραφω απο Ελευθεροτυπια : "Στο Μοντε Καρλο στην καρδια του Μονακο δεσποζει το μυθικο ξενοδοχειο Hotel de Paris που χτιστηκε το 1863 για να φιλοξενησει εκτοτε σειχηδες, πριγκηπες και μεγιστανες ... πολυτελεστατο καζινο ... μια νυχτα διαμονης λοιπον σε αυτο το οντως μοναδικο παλατι στοιχιζει 387 ευρω - τιμη που δεν απεχει και πολυ απο την διαμονη σε ενα απο τα πολλα πενταστερα ξενοδοχεια της ελληνικης επικρατειας - ενω η επιχειρηση προσφερει δωρεαν 1 επιπλεον ημερα διαμονης σε καθε τρεις νυχτες διαμονης του πελατη. Καμια επιβαρυνση για τα παιδια και ακουσον ακουσον δωρεαν μεταφορα με ελικοπτερο απο τη Νικαια".

 

Δηλαδη αν παω εγω με 2 παιδια στο απιστευτοτερο παλατι ξενοδοχειο της χωρας με το υψηλοτερο κατα κεφαλην εισοδημα του πλανητη, να μεινουμε 4 μερες, θα πληρωσουμε 1000 ευρω, θα φαμε, θα πιουμε, θα μας πανε με ελικοπτερο. Στην Ελουντα αν ζητησουμε αντιστοιχη μεταφορα με ελικοπτερο και διαμονη στα πολυτελη τους δωματια για 4 βραδιες με 2 παιδια και φαγητα included πιστευεις θα ερθει πολυ φτηνοτερα?

 

Μανι μανι αν κανουμε το αστειο και βγουμε απο το ξενοδοχειο και παμε σε μια τοπικη κωλκαφετερια της Κρητης να πιω καφε θα πληρωσω 4 ευρω τη φορα, 16 το τετραημερο... και διπλα μου δεν θα καθονται τιποτα πριγκηπες του Μονακο...αντε να ειναι τιποτα μεθυσμενοι ξενοι μαζικοι μπατιροτουριστες του Αγ. Νικολαου που λιποθυμανε απο δω και απο κει και τους σερνουνε εκτος δρομου στα πεζοδρομια, να μην κοβουν την κινηση

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μιλαμε για τρελλη συμπτωση,ειχα παει πριν 2  χρονια για μια εβδομαδα σε μια τετοια φαρμα (μονο που το επαιξα...Ανιελλι και νοικιασα βιλλα με πισινα στην Τοσκανη και μου κοστισε (για 2 ατομα) με ολα τα φαγια (τα οποια Btw ηταν ΘΕϊΚΑ) &τις μεταφορες  800 ευρω!!  ;D ;D ;D

 

και θελει ο αληταρας στη Μυκονο 1300 ευρω το βραδυ για "βιλλα" της πλακας.....

 

 

τι να πουμε τωρα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, ο Έλληνας για να κάνει σεφτέ όταν τα έσοδά του δεν πάνε καλά, απλά αυξάνει τις τιμές του. Ποιός κάθεται τώρα να σκεφτεί και να ψάξει να βρεί μια πραγματική επιχειρηματική λύση. Ωχ αδερφέ, δεν βαριέσαι. Αφού υπάρχουν ένα σωρό μαμάκες που πληρώνουν, εγώ τι είμαι, μαμάκας να μην βαράω τις τιμές.

 

Θυμάστε τον Βέγγο που έλεγε σε μια κρατική διαφήμιση "κάθε λεπτό μετράει"; Θυμάστε τις στρογγυλοποιήσεις πρός τα πάνω; Λαός κατεργαρέων, καταδικασμένοι στην μετριότητα.

 

Μακάρι να μπορούσαμε να παραγγείλουμε χωριάτικη σαλάτα από Γερμανία. Φθηνότερη θα μας ερχόταν σε σχέση με τα ταβερνία των νησιών. Άσε που θα την έφερναν νωρίτερα.

 

Α, υπάρχει και άλλος τρόπος να αυξηθούν τα οικονομικά σου, να απολύσεις υπαλλήλους.

 

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μεγαλο ΟΥΣΤ κ απο μενα στη σαπιλα και στην τυροβρωμικουλια του καθε ελληνα μιζερου εμπορακου.καταγγελλουμε βαναυσα την ακριβεια και γνωριζουμε τις "πραγματικες διαδικασιες" που ανεβαζουν 400 και 500 ευρω πανω τις τιμες....αν σε καποιο εγχωριο μαγαζι καποιο προ'ι'ον τυχαινει να ειναι "50 ευρω φτηνοτερα" τους γραφουμε στα φρυδια μας τα καλοχτενισμενα...αποδοκιμαζουμε την απαραδεκτη σταση κ συμπεριφορα του ΕΛΛΗΝΑΡΑ πωλητη "εχεις λεφτα για να παιξεις??ε??τα χεις ρε μαλακισμενο??".....αν ενα μαγαζι αποτελει εξαιρεση σε ολα αυτα τοτε με γεια του και χαρα του..να μας το πειτε να το ξερουμε...εγω δεν εχω δεχτει ποτε καλη αντιμετωπιση μονο οταν ημουνα 14 κ ειχα παει με τον "μπαμπα" να αγορασω την πρωτη κιθαρα..εκει σταζανε τα μελια σε ολους.."ωω μα ναι το παιδι τι καλο να μαθει κιθαρα κυριε μου...ω μαα ξερετε καλυτερα απο το να ειναι στους δρομους πανω σε κανενα παπακι καβαλα..".....ΟΥΣΤ ΡΕ....THOMANNARAS DV247 EBAY ΚΑΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ.ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου