Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για 3 od πετάλια (κλιπ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα,

Και εγώ θα πω 1,3,2 πιο καθαρό και πιο wide.

Πάντως θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το 2, ακούγετε σαν να σηκώνει MOD ;D

(ειδικά στα in-out filters)

Πολύ Ωραίο feeling στο παίξιμο σου!!!

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Longshadow συγχαρητήρια και από μένα για το παίξιμο αλλά και τον κόπο που έκανες στο demo.  ;) :)

 

Με την αυστηρή προϋπόθεση και τα τρία μέρη να γράφτηκαν με τις ίδιες ρυθμίσεις στην κιθάρα και τον ενισχυτή και με "παρεμφερείς" ρυθμίσεις στα πετάλια, προτιμώ το 3. Νομίζω ότι δίνει περισσότερες "εκφραστικές" δυνατότητες στο παίξιμο, τουλάχιστον στο context του jam που έπαιξες.

 

Ακολουθούν με μικρή διαφορά μεταξύ τους τα 2 και 1.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταξυ των τριων τελευταιο στην δικια μου προτιμηση ειναι το 3ο: μου ακουγεται καπως πιο thin σε σχεση με τα αλλα δυο και ισως λιγοτερο amp-like απο τα αλλα δυο  ::)

 

Μεταξυ του 1ου κ 2ου, το πρωτο ειναι σαφως πιο in your face, και το δευτερο πιο mild, και συγκρατημενο και smooth. Μου αρεσουν και τα δυο εξισου, αλλα εαν επρεπε οπωσδηποτε να διαλεξω ενα θα διαλεγα το πρωτο (ιως γι αυτο να φταει και το παιξιμο σου στο συγκεκριμενο  ;D ;D)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την συμμετοχή...

Τελικά μερικά πράγματα όπως ο ήχος είναι τόσο υποκειμενικά που λογικό είναι  οι απόψεις να διαφέρουν...

 

Νικητής στις προτιμήσεις σας πάντως ήταν το 1ο...7 απο εσάς είπαν οτι τους άρεσε καλύτερα.

 

Επίσης 2-3 απο εσάς είπαν οτι αν και το 2ο δεν είναι η πρώτη τους επιλογή, είναι αυτό που ταιριάζει καλύτερα στο παίξιμο μου..

Το αστείο είναι οτι το 2ο είναι και το μόνο δικό μου απο τα 3... ;D

Τα υπόλοιπα είναι δανεικά για test drive.

 

Το κλιπ είναι παιγμένο μιά κι έξω και για τα 3 πετάλια...(ανάμεσα στα δύο πρώτα ακούγεται και το "κλικ" ενός πεταλιού που ανάβει ή κλείνει... :))

 

Η ηχογράφηση έγινε με 2 μικρόφωνα.

Ένα Heil PR-30 σχεδόν κολλητά στην καμπίνα του mesa dc-3 και ένα m201 σε ορθή γωνία με το πρώτο να παίρνει περισσότερο χώρο.(όχι και το ιδανικό mic για κάτι τέτοιο αλλά υπήρχε η έλλειψη ενος πυκνωτικού)

Απο το m201 έφτιαξα 2 κανάλια, παναρισμένα 100% left και right αντίστοιχα, στο δεύτερο αντέστρεψα την φάση...και τα μίξαρα με το "βασικό" track του heil pr-30.

(Δεν έβαλα πολλά βάθια και delay για να επικεντρωθούμε πιο καλά στον ήχο των πεταλιών)

 

Η κιθάρα είναι η ash strat με τους van zandt και παίζω με τον bridge humbucker.

 

 

Ώρα για αποκαλυπτήρια...

 

1. mad professor - sky blue overdrive

madp_skyblue.jpg

 

 

2. barber - direct drive ss

barber_electronics_direct_drive_ss_2429.jpg

 

 

3. xotic effects - bb preamp

xotic-bb-preamp-200.jpg

 

 

(Στα 2 πρώτα το drive ήταν γύρω στο 70% ενώ στο 3ο ήταν στο 100%...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου