Προς το περιεχόμενο

peavey valveking 212 αλλαγη μεγαφωνου και προενισχυτικων λαμπων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σαs guys(k girls)  ;)

 

εχω τον peavey valveking 212 και θελω να αλλαξω μεγαφωνα κ προενισχυτεs λαμπεs.

απο μεγαφωνα ειμαι αναμεσα σε αυτα:

 

1)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=4

2)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=5

3)http://professional.celestion.com/guitar/products/classic/detail.asp?ID=8

αν κ λεω να παρω το τελευταιο(classic lead)

επισηs απο λαμπεs ειμαι αναμεσα σε tad-electro harmonix-sovtek (οι groove ειναι ακριβεs γμτ :( )

εσειs τι προτινετε???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω από μεγάφωνα δυο Emimence Tonker και από προενισχύτριες JJ ή έστω TAD. Δεν θα πλησίαζα καν τις άλλες μάρκες που παραθέτεις.

 

Θα μπορούσες επίσης αντί για δυο Tonker να έβαζες ένα Tonker και ένα άλλο με διαφορετικές τονικές ιδιότητες (πιο πρίμο και με περισσότερες μεσοϋψηλές - ίσως αν θες και με μικρότερο headroom), έτσι ώστε να ακούς ένα ωραίο blend των δυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε bloody_sunday.

jj φοραει ηδη επανω επισηs εψαχνα στο thomann για μεγαφωνα κ τα eminence τα βρηκα πολυ φθηνα κ δεν μου γεμισαν το ματι επισηs εβλεπα οτι ολοι οι "καλοι" κ με ονομα ενισχυτεs φορανε πανω celestion.

τα eminence δεν βγαζουν british ηχο? η νομιζω λαθοs?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις ένα ψαξιματάκι στο φόρουμ για τα Eminence και πιο συγκεκριμένα για το Tonker... H Eminence είναι μια εταιρία που στον κατάλογό της έχει μεγάφωνα και με τον λεγόμενο "british" ήχο, και με "αμερικάνικο", σε πολύ καλύτερες τιμές όμως από τα Celestion, που για να αποκτήσεις πραγματικά καλό μοντέλο πρέπει να δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά απέναντι στα ψίχουλα των Eminence.

 

Eπίσης, υπάρχουν εταιρίες ενισχυτών με συμφωνίες με την Eminence όπως και με την Celestion, χωρίς όμως αυτό να χρίζει την μια ή την άλλη εταιρία "καλύτερη" (χώρια που σε πολλές περιπτώσεις τα "μαμίσια" μεγάφωνα είναι τα πρώτα που αλλάζονται σαν upgrade).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αποψη μου ειναι:"οτι δωσειs θα παρειs" αν ειχα παραπανω λεφτα δεν θα επαιρνα τον συγκεκριμενο ενισχυτη,θα κοιτουσα για αλλου αλλα με αυτα που εχουμε με αυτα πορευομαστε ;)πολλεs φορεs ομωs πληρωνειs ονομα η ενα πολυδιαφημιζομενο προιον ενω υπαρχουν πολυ καλυτερα κ με λιγοτερα λεφτα.ομωs για να το κανειs αυτο θελει ψαξιμο κ "ψαξιμο" εννοω να ακουs εσυ ο ιδιοs αυτο που θεs η ενδιαφερεσαι να παρειs.μπορει 10000000 ατομα να μου λενε οτι ενα προιον τα σπαει κτλ αλλα εμενα να μην μ αρεσει να μη μου καθετε καλα.ειδικα σε θεματα ηχου αλλα γουσταρουν οι μεν κ αλλα οι δε,οπωs κ στιs κιθαρεs(με το αιωνιο ερωτημα gibson η  fender:) στον καθενα καθετε διαφορετικα το καθε οργανο κ ο καθε ηχοs.μακαρι να ημουν φραγκατοs κ να αγοραζα οτι εβλεπα απλα για να δοκιμαζω κ να συγκρινω........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά βρε Σατριανίδη, αλλά εγώ δεν είπα τίποτα για τον ενισχυτή σου! Μπορεί σε άλλα θρεντ όντως να τον θάβω με πάθος, αλλά αφού δεν με ρώτησες το τι πιστεύω για αυτόν γιατί να ξεκινήσω πάλι την "κασσέτα" μου? Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με την αλλαγή των προενισχυτριών και του μεγαφώνου? Ας τα παίρνουμε ένα-ένα... αν θες γνώμη για ενισχυτή στα ίδια λεφτά μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θρεντ.

 

Πίσω στο θέμα: αν εννοείς ότι με το να δώσεις λιγότερα λεφτά για ένα Eminence θα έχεις και χειρότερο ήχο από τα Celestion, η γνώμη μου είναι ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, μιας και όσα Eminence έχω χρησιμοποιήσει μου έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα εχειs δικιο φιλε bloody_sunday πηρα φορα κ αρχισα να λεω ασχετα :)

με λιγα λογια ηθελα να σου πω οτι μου ειπεs να κοιταξω για eminence κ συγεκριμενα για το tonker k επισηs μακρια απο electro harmonix k sovtek. εχειs παιξει με αυτα ειναι οκ?kαταλαβεs πωs το εννοω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια έχω παίξει με όλα όσα σου πρότεινα, και με όσα συνέστησα να μην προτιμήσεις. Επίσης, οι Electroharmonix, Groove Tubes και Sovtek δεν είναι άσχημες, απλά το μόνο που έχουν να επιδείξουν είναι η αντοχή τους σε κακουχίες και μικροφωνισμούς, έχοντας όμως ήχο σαφώς υποδεέστερο από JJ και TAD που αναφέρεις. Άλλη μάρκα που προτιμώ σταθερά σε προενισχύτριες είναι η εξαιρετική Tung Sol (ας μην θίξουμε NOS).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου