Προς το περιεχόμενο

προτασεις για καλα και φθηνα πεταλακια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί πιστεύεις ότι ένα πεταλακι delay θα είναι καλλίτερο από αυτό που είναι μέσα στο ΜΕ-70 ;

Είχα κάνει συγκρίσεις του φτηνού ΜΕ-20 με τα αντίστοιχα πεταλακια και ήταν πρακτικά αδύνατο να καταλάβω διαφορά.

 

Έπειτα αν πάρεις λίγα καλά εφέ και κάτι άλλο φτηνό επειδή δεν το χρησιμοποιείς συχνά, θα χαλασεις όλο το σήμα σου.

 

Μια γνώμη λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..Ψηφίζω το 1...παρόμοιας ποιότητας δεν είναι τα gigitech υποδεέστερα είναι...

..και φτάνουν ,άσε τα ρημάδια τα πολυεφέ για την ώρα..μάζεψε χρήμα σιγά σιγά με υπομονή για την επόμενη καλή αγορά σου...

 

ή μην πάρεις τίποτα και τράβα για M13 και τέλος....

 

 

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπειτα αν πάρεις λίγα καλά εφέ και κάτι άλλο φτηνό επειδή δεν το χρησιμοποιείς συχνά, θα χαλασεις όλο το σήμα σου.

 

+++++ 666  ;D ;D ;D ;D....

 

 

λίγα και καλά...πάντα,νόμος,κανόνας.

..ένα μπάζο να βάλεις στη σειρά σου φτάνει ...( αν και δεν θα το καταλάβεις αμέσως)

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα σιγα σιγα η ζυγαρια αρχιζει και κλεινει προς το 2...τι θα λεγατε για αυτο το tonelab??http://www.thomann.de/gr/vox_tonelab_st.htm

 

τωρα που το ξαναβλεπω απο διαφορες photo αρχιζει και μου αρεσει πολυ..και μου φενεται και αρκετα ευχρηστο και απλο..δεν ξερω αν εχεται καποιο καλυτερο υποψιν σε αυτα τα λεφτα πανυως πανω κατω μαλλον μεχρι εκει μπορει να παει το budget αντε και οριακα λιγο παραπανω...και αν μετα απο καιρο σιγα σιγα μαζεψω χρηματα τοτε αγοραζω οτι ακριβως θελω...αυτο που με νοιαζει τωρα ειναι να πεταξω τα παλιοberhinger και και να εχω εναν οσο το δυνατον καλυτερο ηχο με αυτα τα εφε που χρειαζομαι..αν νομιζετε οτι ενα τετοιο μου αρκει και θα εχει ικανοποιητικη ποιοτητα (οπως ειπαμε κυριως σε chorus και delay και απο κει και περα στα υπολοιπα) για τα λεφτα του τοτε και εγω μαζι σας..δυστυχως δεν μπορω να δωσω πολυ παραπανω χρηματα... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα πλεονεκτήματα που έχουν τα πεταλάκια είναι η ευκολία στην χρήση γιατί τα ποτενσιόμετρα είναι πάντοτε διαθέσιμα και το κουμπί on/off επίσης. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα πολύ κόσμος να μπορεί να φτιάξει πιο ευκολα τον ήχο που θέλει απο ότι σε πολυεφέ που αναγκαστικά έχουν "περικοπές". Γιαυτό και η LINE6 εβγαλε ένα που είναι σαν πολλά πεταλάκια μαζί.

 

Ετσι, επειδή καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ακόμα εμπειρία, θα σου πρότεινα το BOSS ME-70 επειδή είναι πολύ πιο εύκολο στην χρήση και μοιάζει με ανεξάρτητα πεταλάκια. Είμαι σίγουρος οτι και το Tonelab ST είναι πολυ καλό -στην κατηγορία χρημάτων που βρισκόμαστε, δλδ κάτω απο 300 Ε- αλλά δεν είναι το ίδιο έυχρηστο και θα διαπιστώσεις ότι θα σου "λείψουν" πράγματα, όπως πχ το κουμπί on/off. Κατα την γνώμη μου η VOX το έβγαλε εκμεταλευόμενη την καλή φήμη των μεγαλύτερων αδελφών σε μια προσπάθεια να μπεί σε μια φτηνή κατηγορία.

 

Επίσης δεν πρέπει ποτέ να ξεχνάμε ότι ο ενισχυτής είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας στην ποιότητα του ήχου.

 

Πάντως όποιος δεν μπορεί να βγάλει καλό ήχο με τα παραπάνω πετάλακια ... δεν φταίνε τα πεταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτος ειναι και ο λογος που και εγω χρησιμοποιω πεταλακια και οχι πεταλιερα και πολυεφε...ομως στην προκειμενη περιπτωση νομιζω οτι αυτη θα ηταν η καλυτερη επιλογη να τα καλυψω απο ενα πολυεφε και σιγα σιγα οταν μαζεψω χρηματα να παρω ειτε την Μ13 που και εγω την θεωρω φοβερη η ξεχωριστα πεταλακια για οτι ακιβως χρειαζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μιλησε κανενας για καλο ηχο και καλα που το αναφερεις γιατι τωρα ειμαι λιγο πιο σιγουρος οτι ο ηχος που θα χρειαζομαι θα μπορει να καλυφτει επαρκως απο αυτα τα πολυεφε..η μ-70 δηλ εχει on/off σαν την μ13 και λειτουργει σαν ξεχωριστα πεταλακια???αν οντως ισχυει αυτο τοτε διευκολυνει να παρω αυτη (η την μ-50 που ακουσα οτι ισως ειναι και λιγο καλυτερη τελικα απο την μ-70) αντι για την tonelab st που δεν μπορω να κρυψω την συμπαθεια μου και μεχρι στιγμης μονο καλα λογια ακουω γιαυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... μ-70 δηλ εχει on/off σαν την μ13 και λειτουργει σαν ξεχωριστα πεταλακια???

 

Ναι, λειτουργεί με 2 τρόπους, σαν πεταλάκια και σαν μνήμες. Μπορείς να κατεβάσεις το manual και να του ρίξεις μια ματιά.

 

Η ΜΕ-50 είναι παλιό μοντέλο, πιθανόν είναι υπο κατάργηση γιατί στο γιαπωνέζικο site της Boss δεν υπάρχει πιά και αποκλείεται να είναι καλλίτερη απο την νεά ΜΕ-70 γιατί είναι ψηφιακά μηχανήματα και η τεχνολογία εξελίσεται. Αλλωστε η ΜΕ-70 πλασάρεται σαν να είναι ο "αντικαταστάτης" της ΜΕ-50 και έχει και αρκετά "πρόσθετα" που θα σου φανούν χρήσιμα, πχ COSM Preamps, EQ, EZ Tone κλπ

 

Ριξε μια ματιά στο παραπάνω site ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπον..αρα σιγα σιγα παμε για me-70...αντε να δουμε που θα καταλειξουμε στο τελος.....παντως μεχρι στιγμης νομιζω ειναι οτι καλυτερο μπορω να εχω αυτη τη στιγμη...thnx για τη βοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου