Προς το περιεχόμενο

Project Satsenstein


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα μπουρι απο μια σομπα. Οταν θες πες μου :)

 

Προσωπικα πιστευω οτι το scalloped απο το 7 ταστο και πριν (και ειδικα πανω απο το σολ χορδη) ειναι αχρηστο (και αβολο)

Μπουρι??? ;D Λες?

 

Έχεις δίκιον!!! Το σκέφτηκα και εγώ, οπότε λέω να το αφησώ έτσι, half-scalloped.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ladies & Gentlemen.

Πολύ Και Καλή Σας Ημέρα.

Χθές το βράδυ έγιναν και οι τελευταίες δουλίτσες στην κιθάρα και.....ΤΕΛΟΣ!!!

Έβαλα τη γέφυρα, έκοψα το pickguard με το dremelάκι μου, έβαλα τους μαγνήτες (και τελικά έβαλα τον SD HB-101 στη γέφυρα και το HR-101 στο neck), βίδωσα το half-scalloped πλέον μάνικο πέρασα χορδές και μετά........πήγα για μπύρες και live (έπαιζε ο Playloud χθές).

Σήμερα θα κάνω το intonation και θα προσπαθήσω να ηχογραφήσω κάτι, αλλιώς το Σάββατο Live!!!

Σας παραθέτω τις φωτογραφίες και περιμένω γνώμες και σχόλια.

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν και ιδιαίτερα τον Marathon για την πολύτιμη βοήθειά του.

Satsenstein_1.thumb.jpg.bb4a54a33883e1e6af27ad06596a144f.jpg

SS-FRONT2.thumb.jpg.7ce91d9e7c79a67961dda6099b43c341.jpg

SS-BACK1.thumb.jpg.898723966286725f0d6af00fffeb10d0.jpg

SS-TOP2.thumb.jpg.2e37d978cae1de9313ee3a2c3de020e5.jpg

SS-BACK2.thumb.jpg.5d868233402761c95e23182c4595204f.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιαο το αποτελεσμα!!!

 

Και η επιλογη των μαγνητων σ εμενα μ αρεσε!!!

 

Το κενο για το μεσσαιο θα το αφησει ετσι??

Η θα βαλεισ μεγαλυτερο pickgurad?

 

Παλι μπραβο!!!

Στον κοσμο δεν υπαρχουν εξαιρεσεις(LP,strat... :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιαο το αποτελεσμα!!!

 

Και η επιλογη των μαγνητων σ εμενα μ αρεσε!!!

 

Το κενο για το μεσσαιο θα το αφησει ετσι??

Η θα βαλεισ μεγαλυτερο pickgurad?

 

Παλι μπραβο!!!

Σ'ευχαριστώ,

το κενό θα μείνει. ΟΚ δεν είναι Original EVH αλλά προσπαθώ να είμαι όσο πιο κοντά γίνετε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω έχεις φτάσει στη πηγή, αλλά δεν θέλεις να πιείς νερό! Έτσι όπως είναι με τις τρύπες...δεν ξέρω...σ αρέσει?

Πήγαινε βρές ένα άσπρο Strat pickgyard, βίδωσέ το και κάνε τις κόκκινες λουρίδες που έχει το σώμα. Έτσι θα καλύψεις τα κενά, θα έχεις ομοιόμορφο σχέδιο και θα ανοίξεις τις τρύπες για τους μαγνήτες που θέλεις. (Προφανώς και θα το λουστράρεις με το ίδιο υλικό).

Ακόμα πιο προχωρημένο...βρές ένα διάφανο pickgyard και κάνε το ίδιο. Εάν ακολουθήσεις αυτή τη λύση θα σου πώ πως Δεν θα το λουστράρεις.

 

ΥΓ Δεν μπορώ να κρίνω το λούστρο από τις φωτογραφίες...αλλά μικρές ατέλειες που δεν διόρθωσες στις ρίγες είδα...βαρέθηκες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν θέλω να βάλω pickguard, έχω ένα mint-green, αν ήθελα θα το είχα βάλει, αλλά προτίμησα να φτιάξω ένα μικρό μόνο για τα pots και το switch ώστε να έρθω όσο πιο κοντά γίνετε στην Frankenstrat, με το ίδιο σκεπτικό έμειναν και οι τρύπες απο το pickguard εκεί, (αλλιώς θα τις είχα κλείσει πρίν βάψω) αλλά και τα σημάδια "φθοράς" που έκανα πριν τη βάψω σε μερικά σημεία.

Όσο για τις ατέλειες στις ρίγες ήταν λίγο απ'όλα και βαρέθηκα αλλά που θα έβρισκα vintage white(αυτό ήταν το αρχικό της χρώμα, εγώ απλά το έξυσα να φύγει το παλιό της λούστρο) ματ για να καλύψω τα σημάδια.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

ΝΑ και τα πρώτα ηχητικά δείγματα απο την κιθάρα.

 

Σύντομα και πλήρες κομμάτι.

Bridge_Pickup.mp3

Middle_Both_Pickups.mp3

Neck_Pickup.mp3

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sats έχεις 2 σημαντικά σφάλματα με τους μαγνήτες: ο neck είναι υπερβολικά δεξιά οπότε η 6η χορδή είναι σχεδον έξω απ'τα rails και ο bridge ειναι υπερβολικά αριστερά και όλες οι χορδές είναι εκτός των pole pieces.

 

Βγάλε τους μαγνήτες, κλείσε τις τρύπες, υπολόγισε σωστές θέσεις για τις καινούριες, τρύπα και ξαναβάλε. Η διαφορά που θα ακούσεις θα είναι σημαντικότατη  ;)

 

Βy the way, στη θέση σου θα της έκανα ενα ΕΛΑΦΡΥ και ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ relicing για να φέρνει περισσότερο σε μάχιμη κιθάρα με "παράσημα" παρά σε γυαλιστερό αντίγραφο μάχιμης κιθάρας  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sats έχεις 2 σημαντικά σφάλματα με τους μαγνήτες: ο neck είναι υπερβολικά δεξιά οπότε η 6η χορδή είναι σχεδον έξω απ'τα rails και ο bridge ειναι υπερβολικά αριστερά και όλες οι χορδές είναι εκτός των pole pieces.

 

Βγάλε τους μαγνήτες, κλείσε τις τρύπες, υπολόγισε σωστές θέσεις για τις καινούριες, τρύπα και ξαναβάλε. Η διαφορά που θα ακούσεις θα είναι σημαντικότατη  ;)

 

Για τον bridge το είχα δεί απο την αρχή, :( αλλά η βίδα (απο δεξιά στη φωτογραφία) έπεφτε μέσα και δεν είχα μεγάλο ελατήριο και 2 μαζι δεν κάνουν δουλειά (το δοκίμασα). Ο πάνω μαγνήτης είναι -ηχητικά τουλάχιστον- μια χαρά, μιας και λόγο της θέσης δεν μπουκώνει στα μπάσα και ο ήχος είναι πιο ισοροπημένος (απο κ&λ&Φ@ρδία  ;D ). 

Βy the way, στη θέση σου θα της έκανα ενα ΕΛΑΦΡΥ και ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟ relicing για να φέρνει περισσότερο σε μάχιμη κιθάρα με "παράσημα" παρά σε γυαλιστερό αντίγραφο μάχιμης κιθάρας  :)

Μόλις ανέβηκες στην εκτίμησή μου!!!

Μι πιάνς,

Θα γίνει και αυτό αλλά σε κανένα χρόνο, λέω να την αφήσω να φάει στραπάτσο, αφού σκέφτομαι να την έχω σε πρόβες και live (εννοείτε μαζί με την "ξανθούλα" μου YJM) και το επόμενο καλοκαίρι οτι έχει, άν έχει, ως σημάδι θα μείνει και αν δεν έχει θα τις τα κάνω εγω ;D. Να σημειώσω οτι αυτό θα γίνει γιατί του χρόνου θα ξαναπεράσω βερνίκι, αφού δεν έμεινα 100% ικανοποιημένος :( (ήταν το πρώτο μου βάψιμο).

Πάντως σ'ευχαριστώ για τη συμβουλή, σήμερα θα την δοκιμάσω live και αυριο δειγματάκια!!!

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα το πρόσεξα....

Εχει δίκιο ο Jase, μάλλον πρέπει να τον κουνήσεις. Να είναι λίγο off δεν πειράζει (ποτέ δεν "βγαίνει" ακριβώς στις strat) αλλά αυτός παραείναι έκκεντρα τοποθετημένος. Είναι τόσο off που δεν νομίζω καν να χρειαστεί να κλείσεις τις υπάρχουσες τρύπες. Από ότι καταλαβαίνω, η δεξιά βίδα πέφτει μέσα στο "βαθύ" σημείο για τα ποτενσιόμετρα κλπ.

Βάλε μια μακριά βίδα για να φτάνει μέχρι κάτω, και αντί για ελατήριο βάλε ένα λαστιχένιο σωληνακι γύρω από τη βίδα. Εναλλακτικά, μπορείς να βάλεις εκεί μέσα ένα κομμάτι ξύλο ώστε να φέρεις εκείνο το σημείο να έχει το ίδιο βάθος με το ρουτάρισμα του μαγνήτη. Καλύτερα να μην το κολλήσεις, (ώστε να μπορείς να το βγάλεις εύκολα) αλλά να βάλεις μακριά βίδα η οποία θα το κρατάει και στη θέση του.  

Αν χρειάζεται να κλείσεις την αριστερή τρύπα.... ξέρεις... οδοντογλυφίδα και κόλλα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου