Προς το περιεχόμενο

Project Satsenstein


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΕΤΣΙ! ;) Ωραιοτατα.

Και χωρίς "ρεύμα", όλα στο χέρι (έχω γίνει Σβαρτζενέγκερ μετά απο αυτό) ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς "ρεύμα", όλα στο χέρι

 

Μαστορα δηλαδη πως το αναscalloπισες το μανικι? Με λιμιτσες ρασπουλες χρουτσου χρουτσου και υπομονη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς "ρεύμα", όλα στο χέρι (έχω γίνει Σβαρτζενέγκερ μετά απο αυτό) ;D ;D ;D

 

Πολύ ωραία δουλειά φίλε, μπράβο! Περιμένω να ολοκληρωθεί το project!  :)

 

Μερικές ερωτήσεις όμως:

 

Τι εργαλεία χρησιμοποίησες για το scallop, και με τι πέρασες την ταστιέρα μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μαστορα δηλαδη πως το αναscalloπισες το μανικι? Με λιμιτσες ρασπουλες χρουτσου χρουτσου και υπομονη??

Τι εργαλεία χρησιμοποίησες για το scallop, και με τι πέρασες την ταστιέρα μετά?

 

Όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες, μέτρησα αρχικά το κάθε τάστο και το μάρκαρα στη μέση με ένα μολύβι. Έπειτα χάραξα μια γραμμή με πολύ λεπτή λίμα, το έφαγα με μιά πιο χοντρή, το πέρασα με τη στρογγυλή ράσπα (όχι πολύ χοντρό δόντι) και μόλις έφτανα λίγο πρίν το σημείο που ήθελα΄σε βάθος, έτριβα με 60άρι γυαλλόχαρτο, μετά με 220 και τέλος με 400άρι.

Έδω τώρα είναι το αστείο της υπόθεσης. Για να είναι ομοιόμορφο το scalloping σε κάθε τάστο έπρεπε να χρησημοποιήσω κάτι στρογγυλό, οπότε εκεί πέρασα τα γυαλλόχαρτα που ανέφερα πριν σε μολύβι, μαρκαδοράκι, χοντρό μαρκαδόρο, χαλκοσωλήνα και μία σύριγγα απο θερμοαγώγιμη πάστα για τα πιο φαρδιά τάστα. Καλό ε?

Τώρα αν θέλω να συνεχίσω και να το κάνω full scalloped θα πρέπει να βρω πιο χοντρά υλικά, όπως υδραυλικούς σωλήνες σε διάφορα διαμετρήματα.

Όταν τελείωσα με το σκάάψιμο, καθάρισα καλά απο σκόνες την ταστιέρα και την πέρασα με λεμονόλαδο lemon-oil 2-3 φορές (μία αφήνουμε στεγνώνει και παλι κοκ)

Σημειώνω οτι τα πριν κάνω οτιδήποτε, είχα μασκάρει τα τάστα με χαρτοταινία 3!Φορές.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι τα υλικά που θα χρησημοποιήσω σήμερα για το γυάλισμα της κιθάρας.

1.Κρέμα γυαλίσματος

2.Buffing Pad (Ούπς σόρρυ, πως λέγετε στα Ελληνικά?)

3.Δίσκος για το Buffing Pad

4.Πανάκια με μικροΐνες.

5.Velcro για να κολλήσει το Buffing Pad στο δίσκο.

17082009.thumb.jpg.2c548cd80d48d141f3f2c6c1b27a925e.jpg

17082009001.thumb.jpg.ce85a91f11e7b312a121f7c39017eec6.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είναι ομοιόμορφο το scalloping σε κάθε τάστο έπρεπε να χρησημοποιήσω κάτι στρογγυλό, οπότε εκεί πέρασα τα γυαλλόχαρτα που ανέφερα πριν σε μολύβι, μαρκαδοράκι, χοντρό μαρκαδόρο, χαλκοσωλήνα και μία σύριγγα απο θερμοαγώγιμη πάστα για τα πιο φαρδιά τάστα. Καλό ε?

Ποοολυ σωστος, πραγματικα το εχεις το diy ;).

Πολλα εργαλεια και υλικα βλεπω, τα ειχες απο πριν ή μονο για την

συγκεκριμενη κιθαρα τα αγορασες? Να περιμενουμε και αλλα

κολπα στο μελλον? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα εργαλεία τα έχω απο παλιά, καθότι επισκευές κάνω εδώ και πολλά χρόνια (ερασιτεχνικά), απλά είναι η πρώτη μου φορά που ασχολήθηκα με βάψιμο. Κάποια εργαλεία όντος τα αγόρασα τώρα γιατί χρειαζόντουσαν στο βάψιμο-γυάλισμα κλπ, τέτοια δεν είχα.

Να περιμενουμε και αλλα

κολπα στο μελλον? :D

Ναι, μόλις τελειώσω με τη συγκεκριμένη, θα βγάλω και τις 2 προηγούμενες που είχα κάνει (θα πρέπει να τις κάνω βίδες για να βγάλω φωτογραφίες) και άλλη μία που είχα φτιάξει για ένα φίλο απο "Τσαϊνίζ" κιτ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γυάλισμα τελείωσε χθές το βράδυ, όλα καλά. Το μανικάκι... έτοιμο ;)

Οπότε σήμερα το βράδυ θα γίνει το hardware setup, είμαι ακόμα ανοικτός σε γνώμες για συνδιασμό μαγνητών.

Στην σελ.3 του θρεντ θα βρείτε τι μαγνήτες έχω σε στοκ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν θέλω να συνεχίσω και να το κάνω full scalloped θα πρέπει να βρω πιο χοντρά υλικά, όπως υδραυλικούς σωλήνες σε διάφορα διαμετρήματα.

 

Εχω ενα μπουρι απο μια σομπα. Οταν θες πες μου :)

 

Προσωπικα πιστευω οτι το scalloped απο το 7 ταστο και πριν (και ειδικα πανω απο το σολ χορδη) ειναι αχρηστο (και αβολο)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου