Προς το περιεχόμενο

"Καινούρια πληγή"


gkou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Το χειμώνα που μας πέρασε, είχαμε την ιδέα με τον κιθαρίστα φίλο μου Αντώνη Λένη, να φτιάξουμε ενα κομμάτι σε στυλ αφήγησης.Έτσι κι έγινε, έβαλε τη μουσική κι εγώ τους στίχους και τη φωνή.Είμαι έτοιμη να ακούσω κάθε είδους σχόλιο ;)

 

εδώ και οι στίχοι:

 

"ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΛΗΓΗ"

 

Πριν χαθείς στη σιωπή,

μ΄ άφησες μια πληγή.

Την κοιτώ… της μιλώ,

προσπαθώ να σε βρω.

 

 

Έλα ένα βράδυ στην αγκαλιά μου,

λούσε στο φως σου τη μοναξιά μου.

Φύγε όταν θες, δε θα σε κρατήσω,

θα έχω καινούρια πληγή ν’ αγαπήσω.

 

Το κενό ντύθηκα,

μες στο χτες  κρύφτηκα.

Σ’ άγγιξα, σ’ ένοιωσα,

το όνειρο έσωσα…

 

Έλα για λίγο μπες στο κορμί μου,

σπείρε ελπίδα στην άδεια ζωή μου.

Φύγε όταν θες, δε θα σε κρατήσω,

θα έχω καινούρια πληγή ν’ αγαπήσω.

 

Το τώρα σκαμπίλισα…

στα παλιά κύλησα.

Χάραξα «σ’ αγαπώ»,

Στην καρδιά, στο μυαλό…

 

Έλα ένα βράδυ στην αγκαλιά μου,

λούσε στο φως σου τη μοναξιά μου.

Φύγε όταν θες, δε θα σε κρατήσω,

θα έχω καινούρια πληγή ν’ αγαπήσω.

Καινούρια_πληγή.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν περιμένεις παραγωγική κριτική για το κομμάτι θα πω δυο λόγια.

Σύνθεση που δεν αφήνει μια μελωδία και με λειψή, ερασιτεχνική ενορχήστρωση. Προφανώς κιθάρα και 2 λούπες τυμπάνων. Ενορχηστρωτικά λοιπόν δεν στέκει, χρειάζεται κι άλλους μουσικούς (μπάντα) αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ηλεκτρικά όργανα. Διαφορετικά μια ακουστική κιθάρα θα ήταν προτιμότερη. Τα τύμπανα είναι ξεκάρφωτα και σε συνδυασμό με την απόδοση / απαγγελία δεν δημιουργούν την ατμόσφαιρα που θα περίμενε κανείς να συνοδέψει μια απαγγελία. Χρειάζεται περισσότερη εκφραστικότητα στην απαγγελία και να μη φαίνεται ότι διαβάζεται…

Να προσθέσω ότι ακροβατείς  στα όρια της σοβαροφάνειας όταν απαγγέλεις στίχους με ερωτικό περιεχόμενο. Σίγουρα ο στίχος θα έκανε για ένα ποπ τραγούδι. Η μελωδία μπορεί να δώσει κύρος (αλλά και να αφαιρέσει) σε ένα στίχο. Από την απαγγελία το κοινό απαιτεί βαθύτερες έννοιες.

 

Το πρόβλημα σου θα έλεγα είναι ότι γράφεις στιχάκια χωρίς να ξέρεις πως θα ήθελες να ακουστεί η δουλειά σου. Το έχω συναντήσει αρκετές φορές το φαινόμενο αυτό κυρίως από άτομα που έχουν παρακολουθήσει κάποια «σχολή» τραγουδοποιίας. Πελαγοδρομούν με όποιον διαθέσιμο μουσικό και μη, με το ανάλογο αποτέλεσμα. Οσους πετυχημένους στιχοπλόκους έχω γνωρίσει, όλοι τους ήξεραν σε γενικές γραμμές τι θα’πρεπε να γίνει το κομμάτι τους. Λαϊκό, (ζεϊμπέκικο, χασάπικο κλπ) Ροκ, Ποπ, Μπαλάντα, κλπ. Ο πετυχημένος συνδυασμός συνθέτη και στιχουργού δεν είναι καθημερινή πράξη και γι αυτό αν δεν έχεις βρει το έταιρο σου ήμισυ, προσπάθησε να διαλέγεις τον συνθέτη σύμφωνα με το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι.

Το ίδιο ισχύει και για το αντίθετο.

 

Καλή συνέχεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες σου τις παρατηρήσεις και συμβουλές, αυτή ήταν η πρώτη μου συνεργασία με κάποιον μουσικό,και όσο να 'ναι, ρισκάραμε και οι δυο! ;) Είμαι πρόθυμη να σας ακούσω όλους και, αν είναι εφικτό, να βελτιωθώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον yameth δυστυχώς gkou. Φοβάμαι ότι οι στίχοι ακούγονται αστείοι ειδικά με αυτή την απαγγελία... :( :( :-X :-X :-X Αν ήταν σε κάποιο λιγότερο σοβαρό στυλ η μουσική οι στίχοι θα ακούγονταν πιο ανάλαφροι, τώρα όμως αναγκάζομαι να τους ακούσω σαν ποίημα και ως τέτοιο φοβάμαι πως κατά τη γνώμη μου είναι εντελώς σοβαροφανείς και αποτυχημένοι... :-X

 

Επίσης η κιθάρα δεν πατάει και πολύ καλά στο ρυθμό, ούτε και η απαγγελία στον γενικότερο ρυθμό του κομματιού.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, εκ πρώτης ακρόασης, το τραγούδάκι ειναι απλά μέτριο. Η φωνή σαν φωνη μ'αρέσει, η απαγγελεία θέλει όμως δουλεια ακόμα,η μουσική προσπαθει να φτιάξει την ατμοσφαιρα, αλλά της λείπει το κάτι.

 

Οπως και να έχει πάντως, με μια καλύτερη παραγωγη, πιο γεμάτη, και μια καλύτερη απαγγελεια, νομιζω οτι υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης - το κομμάτι να βρεί τον χαρακτήρα του - και πολλά μάλιστα.

 

Καλή συνέχεια.  ;)

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσικη απλα δεν "στεκει",εχει τεραστιες ελειψεις στη μελωδια και σιγουρα δεν εξυπηρετει τον στιχο,ο οποιος για ερωτικο τραγουδι της σειρας δεν ειναι καθολου κακος,με μια κλασσικη "πυξλαξικη" ενορχηστρωση (με εμφαση στις ακουστικες κιθαρες και στα συνθια "πλοιο" :)) θα μπορουσε να γινει και επιτυχια μια και το ρεφραιν ειναι αρκετα "δυνατο" στιχουργικα (για οσους αρεσκονται στο ειδος βεβαια).

 

Βρες καποιον συνθετη που να ξερει να γραφει απλες,ευληπτες και catchy μελωδιες και θα εισαι οκ.

 

Επισης ΠΟΤΕ ,μα ΠΟΤΕ,μα ΠΟΤΕ μην κανεις  ΑΠΑΓΓΕΛΙΑ....των στιχων σου,ειναι τραγικα ξεπερασμενο,ακυρο και πρεπει να εχεις ΤΕΡΑΣΤΙΟ τραγουδιστη και...ΤΕΡΑΣΤΙΑ πραγματα να πεις για να μην ειναι το αποτελεσμα αστειο.

 

α,βγαλε οπωσδηποτε τη λεξη "σκαμπίλισα",καταστρεφει ολο το τραγουδι μια και προκαλει τον γέλωτα..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο για την απαγγελία :( Ήταν η πρώτη μου  (αποτυχημένη) προσπάθεια να ..πω κάτι και ήμουν φοβερά αμήχανη  (δεν είχα ξαναπιάσει μικρόφωνο). Όντως δεν κολλάει με τους στίχους...Αλλά, αν δεν πάθεις ,λένε, δε θα μάθεις!Συνεχίστε να με συμβουλεύετε, πιστέψτε με, πιάνουν τόπο οι παρατηρήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες καποιον συνθετη που να ξερει να γραφει απλες,ευληπτες και catchy μελωδιες και θα εισαι οκ.

 

Ναι, και όταν τον βρεις, κοίτα να τον δέσεις με βαρειές αλυσίδες ώστε να μην στον κλέψουνε διότι ΟΛΗ η ελλάδα αυτό ψάχνει.

 

α,βγαλε οπωσδηποτε τη λεξη "σκαμπίλισα",καταστρεφει ολο το τραγουδι μια και προκαλει τον γέλωτα..... ;)

 

Μπορείς να την αντικαταστήσεις με την λέξη "ερράπισα" ή "μπουκέτωσα" ανάλογα με το ποσοστό λατρείας σου προς την αρχαία ή νέα ελληνική γλώσσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου