Προς το περιεχόμενο

Ξαναμαθαίνοντας ...


C

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 15 μέρες βλέπω ότι η μόνη παιδεία που έχω στο όργανο είναι αυτή του New Wave of British Heavy Metal (Maiden, Priest, Saxon) με ιδιαίτερη αδυναμία στον Ozzy με Rhoads ... Ουδεμία σχέση όμως με αυτά που θα μου άρεσαν να παίζω σήμερα (R&B, Jazz κλπ) και δυστυχώς βλέπω ότι έχω πρόβλημα προσαρμογής...

 

 

Εσείς πώς θα κάνατε ένα fresh start ?

 

 

C?

ο γοργό με χάρη τρέχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θα έκανα εξάσκηση πάνω στις πεντατονικές κλίμακες, τις blues και τις αρχαιοελληνικές (λόκριους, λύδιους κλπ). Αν θες να φρεσκάρεις τις τεχνικές σου, δεν ψάχνεις στο internet για ασκήσεις δαχτυλισμών του Paul Gilbert?

Φιλικά Parsifal

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πάν είναι θέμα ακουσμάτων... απο εκεί και πέρα..

 

Προσπάθησε καλύτερα να συνδυάσεις τις επιρροές σου, με τις θεωρητικές σου γνώσεις και με το μουσικό παρελθόν σου...

 

Και απαντήσεις θα βρείς, αλλά και δημιουργικός θα είσαι...

 

..... ... .. .. .

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ με τον not_guilty.

ΑΚΟΥ!

Όσα περισσότερα μπορείς που σε ενδιαφέρουν. Σιγά - σιγά θα

"γλυστρίσεις" προς τα εκεί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Κωνσταντίνε, συμφωνώντας απόλυτα με τους προλαλλήσαντες, θα ήθελα να προτείνω η αναζήτηση νέων "ηχοχρωμάτων" (που να μπορείς να ενσωματώσεις στο παίξιμό σου) να γίνει -τρόπον τινά- σταδιακά.

 

Εννοώ, θα ήταν δύσκολο να πας κατευθείαν στον Wes από τον Rhoads, αλλά πιο εύκολο να ξεκινήσεις να ακούς περισσότερη fusion, ας πούμε. Εξάλλου τις ίδιες πεντατονικές κλίμακες θα βρεις τόσο στο British HM όσο και στα blues. Εγγονάκι τους είναι. :wink:

 

Κατέβασε μερικά powertabs, άκου και τα κομμάτια και προσπάθησε να τα βγάλεις. Πάνω στην προσπάθεια θα καταλάβεις γρήγορα ποια είναι τα πράγματα που πρέπει να προσέξεις (κρατώντας όμως όλα όσα ξέρεις ήδη).

 

Καλή αναζήτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusion ? όπως Beck, Meola κλπ εννοείς ?

Λίγο ζόρικα τα βλέπω για επανεκκίνηση ...

 

Εγώ έλεγα να ξεκινήσω με κανένα BB King, Clapton, Vaughn, να ξαναθυμηθώ Hendrix, άντε και κανένα Frank Marino ...

 

C:?:

ο γοργό με χάρη τρέχει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vaughn Vaughn Vaughn Vaughn Vaughn Vaughn Vaughn Vaughn :lol: :lol:

 

 

 

Πέρα απο την πλάκα...Εγώ θα ξαναέπιανα τα παλιά αγαπημένα μου κομμάτια και όταν "έπαιρνα μπρός" θα έψαχνα και κάτι καινούριο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusion ? όπως Beck' date=' Meola κλπ εννοείς ?

Λίγο ζόρικα τα βλέπω για επανεκκίνηση ...

 

Εγώ έλεγα να ξεκινήσω με κανένα BB King, Clapton, Vaughn, να ξαναθυμηθώ Hendrix, άντε και κανένα Frank Marino ...

 

C:?:[/quote']

 

Δεν έχεις άδικο, το έγραψα γιατί έκανες αναφορά στη Τζαζ. Προφανώς οι μπλουζίστες που λες είναι η καλύτερη μεταβατική πρόταση (στην οποία μπορεί να κολλήσεις και περισσότερο απ'όσο πιστεύεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς οι μπλουζίστες που λες είναι η καλύτερη μεταβατική πρόταση (στην οποία μπορεί να κολλήσεις και περισσότερο απ'όσο πιστεύεις!)

 

ασε ξερω απο πρωτο χερι γιαυτο το κολλημα που αναφερεσαι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου