Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει κανείς το Reaper ?


algorhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

E.. τώρα ξέρεις τι θα σε ρωτήσουμε...

(α) Πώς τον λένε;

(β) Ποιά είναι η πολή που γεννήθηκε;

(γ) ποιό είναι το όνομα του κουμπάρου του;

(δ) Πώς λένε το όνομα του πρώτου του ζώου;

(ε) Ποιό sequencer χρησιμοποιούσε και αν είναι σπασμένο;

ή

(στ) ΔΓ/ΔΑ

?

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

που ειναι του 2009 γιατη με την απλή λογική μου σίγουρα θα είχε καλύτερο sound engine και διχείρηση του ήχου απο ένα του 2004-5

 

Χωρίς να θέλω να χαλάσω το thread, δε νομίζω να σου χαλάει την ηχογράφηση στο δωμάτιό σου το.... sound engine του 2005. ;) Χίλια άλλα καλά μπορεί να έχει το όποιο πρόγραμμα του 2009, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι το sound engine του 2005 ΔΕ σε κρατάει πίσω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E.. τώρα ξέρεις τι θα σε ρωτήσουμε...

 

 

εεε.. δεν ειμαι σιγουρος τι θελεις να μαθεις, αλλά υποψιάζομαι θα αφορά είτε ποιό είναι το sequencer που χρησιμοποιούσα είτε αν είναι σπασμένο..

 

Cubase 4 - σπασμένο δεν είναι  ;) Το οποίο με φέρνει σε άλλη ερώτηση.. πιστεύεις ότι οι όποιες δυσλειτουργίες ενός προγράμματος οφείλονται αποκλειστικά στο οτι μπορεί να είναι σπασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cubase 4 - σπασμένο δεν είναι  ;) Το οποίο με φέρνει σε άλλη ερώτηση.. πιστεύεις ότι οι όποιες δυσλειτουργίες ενός προγράμματος οφείλονται αποκλειστικά στο οτι μπορεί να είναι σπασμένο;

 

Όντως ήθελα να ρωτήσω ποιο sequencer χρησιμοποιούσες, αλλά όχι αν ήταν σπασμένο. Επειδή έκανες την άτυπη σύγκριση, κυριεύθηκα από περιέργεια για το αν ο προκάτοχος-sequencer ήταν τίποτε το ιδιότροπον.

 

Όσον αφορά την δεύτερη ερώτησή σου (παρ' ότι - επαναλαμβάνω - δεν με ενδιαφέρει αν ήταν σπασμένο), η απάντηση είναι "όχι". Απλώς, έχω παρατηρήσει ότι αυτοί που τρέχουν σπασμένα προγράμματα, συνήθως το κάνουν στα πλαίσια μίας γενικότερης απληστίας για - όλο και περισσότερο - λογισμικό, η οποία απληστία συνήθως τους οδηγεί σε συστήματα μισοδιαλυμένα, γεμάτα περιττά και φτωχογραμμένα προγράμματα. Οπότε - έμμεσα - είναι πιθανότερο να βρεις προβλήματα σε ένα τέτοιο σύστημα απ'΄ότι σε ένα άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την παρατήρηση σου περί απληστίας και μισοδιαλυμένων συστημάτων.

 

Για να επανέλθουμε στο θέμα, εγώ ενώ έχω προσεγμένο σύστημα από άποψη λογισμικού, φαίνεται ότι αντιμετωπίζω κάποιο σκάλωμα στη συνεργασία κάρτας ήχου firewire - 2 pci καρτών UAD - Cubase που μου προκαλεί κρασαρίσματα σε αρκετά μεγάλη συχνότητα. Με το Reaper σε δύο μέρες εντατικής δοκιμής δεν έχει παρουσιαστεί το παραμικρό πρόβλημα. Λέω εγώ τώρα, μήπως είναι πιο καλογραμμένο; Προγραμματιστής δεν είμαι, μία υπόθεση κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω εγώ τώρα, μήπως είναι πιο καλογραμμένο;

 

Αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ... και μόνο ότι είναι ένα πρόγραμμα των 4 ΜΒ δείχνει ότι έχει γίνει τρελό χτένισμα στο κώδικα. Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν πρωτοβγήκαν τα Vista, το Reaper ήταν το μόνο πρόγραμμα που έτρεχε κανονικά.

 

Μάλιστα, θα χαρείς να μάθεις ότι τρέχει του σκοτωμού και στα Windows 7.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟ... και μόνο ότι είναι ένα πρόγραμμα των 4 ΜΒ δείχνει ότι έχει γίνει τρελό χτένισμα στο κώδικα.

 

Ακριβώς αυτό...

Το Reaper έχει κώδικα ο οποίος είναι αφιερωμένος σε αυτό που κάνει, σε αντίθεση με το Cubase του οποίου ο μισός κώδικας είναι για να ελέγχει την άδεια χρήσης στο κλειδί ( ο οποίος τρέχει διαρκώς παράλληλα με τον υπόλοιπο κώδικα , καταναλώνοντας περισσότερους πόρους του συστήματος), και βέβαια το ίδιο ισχύει και για τα plugins του Cubase.

 

Πάντως εγώ δουλεύω πια το Reaper, διότι σε αυτό μπορώ και έχω χαμηλότερο latency χωρίς χρατς χρουτς, άσε που άμα το μάθεις, το πρόγραμμα κυριολεκτικά πετάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... σε αντίθεση με το Cubase του οποίου ο μισός κώδικας είναι για να ελέγχει την άδεια χρήσης στο κλειδί ( ο οποίος τρέχει διαρκώς παράλληλα με τον υπόλοιπο κώδικα , καταναλώνοντας περισσότερους πόρους του συστήματος)...

 

Αυτό που κυκλοφορούσε πριν από χρόνια (για το 3) ήταν ότι το σπασμένο είχε μέχρι 30% καλύτερες επιδόσεις. Ακόμα και είναι υπερβολικό το 30%, το τίμημα της συγκεκριμένης προστασίας στο Cubase δεν είναι μικρό.

 

Reaper κι εδώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Νομίζω ότι προσφέρει περισσότερα από όσα χρειάζεται (και χρησιμοποιεί στα σπασμένα βαρύτερα προγράμματα) ο μέσος ηχολήπτης της κρεβατοκάμαρας (κουζίνας, σοφίτας, υπογείου κτλ)

 

Παρόμοια ιστορία με το Blender, ένα προγραμματάκι 3d που χωρούσε σε floppy disc και στεκόταν άξια δίπλα σε εμπορικά μεγαθήρια όπως το max και το maya

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ιστορία με το Blender, ένα προγραμματάκι 3d που χωρούσε σε floppy disc και στεκόταν άξια δίπλα σε εμπορικά μεγαθήρια όπως το max και το maya

 

Γιατί το αναφέρεις στον αόριστο; Ακόμη υπάρχει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κυκλοφορούσε πριν από χρόνια (για το 3) ήταν ότι το σπασμένο είχε μέχρι 30% καλύτερες επιδόσεις. Ακόμα και είναι υπερβολικό το 30%, το τίμημα της συγκεκριμένης προστασίας στο Cubase δεν είναι μικρό.

Αμφιβάλλω εντελώς για τον συγκεκριμένο ισχυρισμό, δεδομένου ότι στο σπασμένο SX3 η προστασία υφίσταται κανονικά. Το μόνο διαφορετικό μεταξύ σπασμένου και original είναι ότι μαζί με το Cubase δίνανε και ένα emulator software (στο σπασμένο εννοείται) που προσομοιώνει την ύπαρξη του USB dongle.

Και το emulator φόρτωνε στο startup, έκανε system calls, έβγαζε κανονικά services και threads στα Windows, όλα τα καλά. Δεν ξέρω αν όλα αυτά σημαίνουν λιγότερο φόρτο σε σύγκριση με το dongle key αλλά το 30% μάλλον είναι επιστημονική φαντασία.

 

Όσο για το Reaper, με όλα αυτά που γράφονται με βλέπω να το ξαναπερνάω. Το είχα δοκιμάσει για κάποιο διάστημα αλλά το παράτησα γρήγορα, κυρίως γιατί την περίοδο που το δοκίμασα δεν είχα καμία άνεση χρόνου για να κάτσω και να το μάθω.

Πάντως ακόμα και αυτή η σύντομη εμπειρία με έπεισε ότι πρόκειται για πρόγραμμα που είναι πλήρες από χαρακτηριστικά και όσο το δούλεψα δεν μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα από πλευράς σταθερότητας.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου