Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει κανείς το Reaper ?


algorhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς, "ηχογραφώ" δε σημαίνει αυστηρά ότι έχεις μικρόφωνα και γράφεις ζωντανά όργανα/φωνή, τουλάχιστον όπως το εννοεί ο Μενέλαος. Ηχογραφώ σημαίνει "φτιάχνω ηχογραφήσεις", άρα... κάνεις ηχογραφήσεις και παραγωγές, όπως λές.

 

Η λογική σου φαίνεται να είναι ότι ψάχνεις ότι υπάρχει τσάμπα. Δεν είναι τα 500 ευρώ που θα δώσεις για το C5 (στο κάτω κάτω, πάρε το Cubase Studio 5 που είναι φτηνότερο, ή το Sonar Light (ή όπως λέγεται), κλπ), ούτε τα 60 που θα δώσεις για το repear για τη μη εμπορική License.

 

Το Daw που έχεις είναι το σπασμένο SX3, που είναι η πρώτη έκδοση που βγήκε απο τα γραφεία της Steinberg με όλα τα προβλήματα, ασυμβατότητες, bugs και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο (μη-ευφάνταστος) νους ενώς κοινού ανθρώπου: Ώς γνωστών 99% των προγραμμάτω που πρωτοκυκλοφορούν είναι γεμάτα bugs (βλέπε windows πχ).

 

Τώρα, τι σημαίνει αυτό;

 

1. Δεκτόν να μη θέλεις να χαλάσεις χρήματα. Πίστεψέ με δε σε κατακρίνω, κι εγώ τα ίδια έκανα κάποια εποχή. Με γειά σου με χαρά σου. Απλά μη το λές. Κοίτα τι υπάρχει "διαθέσιμο" και κάνε τις επιλογές σου.

2. Το SX3 θα συνεχίσει να σου δημιουργεί προβλήματα, ότι και να γίνει.

3. Δεν είναι το audio engine που σου δημιουργεί πρόβλημα, αλλά άλλα θέματα:

3α. Το δωμάτιό σου (ή όπου κάνεις την μίξη σου). Αν προβάλονται τα μπάσσα, τότε θα τα βγάλεις απο τη μίξη και όπουδήποτε αλλού θα ακούγεται χωρίς. Αν οι υψηλές ακούγονται λίγο, θα δώσεις στο EQ, με αποτέλεσμα να ακούγεται πολύ σε άλλους χώρους, κλπ.

3β. Τα ηχεία. Το ίδιο με το παραπάνω.

3γ. Οι ικανότητές σου. Δεν νομίζω ότι έχω αγγίξει το 20% του Cubase 5, όσο και να δουλέυω με αυτό, ότι χρήματα και να έχω πάρει, κλπ. Το τελευταίο που θα προσέξω είναι το audio engine του Cubase 5 σε σχέση με το repear/Sonar/Logic/PT/ότι νά'ναι! Θα κοιτάξω εμένα, τα αυτιά μου, τα ηχεία μου, το χώρο, τα προγράμματα (ήχους στη δική μου περίπτωση), και ότι άλλο έχει σχέση.

3δ. Workflow. Αν το SX3 σου είναι σύσχρηστο για κάποιο λόγο, λογικά τα κομμάτια σου δε θα βγαίνουν τόσο εύκολα. Μπορεί το repear να σου ταιριάξει καλύτερα, μπορεί όχι.

 

Καταρχας το Cubase SX 3 το αναφέρω επειδη το 90% των ανθρώπων έχουν την κλασσική έκδοση της AIR  :P και σαν πρόγραμμα το ξέρω πολύ καλά, και κάνω μια χαρά τη δουλειά μου, δεν ειμαι ο τύπος που θα προσπαθήσω να τη βγάλω τσάμπα, έιμαι έτοιμος να δώσο τα 60 δολάρια για το Reaper, και μάλιστα σκέφτομαι να δώσω και 250 ευρο για τα Pro Tools M powered 8 (είναι μια άλλη επιλογή που έχω στο νού μου) απλά επειδή πλέον δεν βλέπω το λόγο κάποιος να επενδύσει τόσα λεφτά για Home studio που κάνει home projects και κομμάτια που στη τελική MP3 θα καταλήξουν. Και για να είμαι και ελικρινής πιστεύω οτι αν η ηχοληψία/μουσική παραγωγή δεν είναι η 'κανονική σου δουλειά' τότε δεν υπάρχει λόγος να επενδύεις τόσα πολλά για ένα DAW,και για αυτο ψάχνομαι για ενναλακτικές λύσεις.

 

Και έδώ είναι που βρήκα το Reaper, και για αυτο έθεσα στο forum άν το sound engine του είναι καλό, γιατι αυτό κοιτάζουμε όταν ψαχνόμαστε για ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου ...το άν οι αλγόριθμοι του που χειρίζονται τον ήχο είναι καλοί η όχι, σίγουρα μετράνε και αυτά που είπες, αλλά μην μειώνεις την σημαντικότιτα του sound Engine...εδω η ποιότητα του driver για την κάρτα ήχου σου μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά..πόσο μάλλον ο κόδικας για το DAW σου !

 

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Thanks για την απάντηση! :)

 

έτσι όπως το είπες σε παρεξήγησα...  :-X

 

Τώρα για το sound engine... Ειλικρινά, μα ειλικρινά ποτέ μα ποτέ δε μου πέρασε απ'το κεφάλι όταν διάλεγα DAWs και αγόραζα κλπ. Μόνο ΠΟΛΥ πρόσφατα, όταν βρέθηκα σε δύο Ελληνικά στούντιο και είδα μέσα το Samplitude είπα να σκεφτώ λίγο παραπάνω...

 

Μπορεί να έχεις δίκιο... Ξέρω κι εγώ...

 

Πάντως, προσωπικά, δε δίνω τόση βαρύτητα στο συγκεκριμένο θέμα, όταν μπορώ να βρω πάτημα σε midi δυνατότητες (που το repear υπολύπεται), vst support, 64-bit support (το repear ήταν απο τα πρώτα που βγήκαν σε 64-bit), κλπ... Μου φαίνεται τόσο πιο σημαντικά απο το sound engine και πως παράγει τον ήχο τελικά... Ίσως γιατι είμαι συνθέτης εν'τέλη, ότι και να προσπαθώ να λέω, παρά οτιδήποτε άλλο.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, προσωπικά, δε δίνω τόση βαρύτητα στο συγκεκριμένο θέμα, όταν μπορώ να βρω πάτημα σε midi δυνατότητες (που το repear υπολύπεται), vst support, 64-bit support (το repear ήταν απο τα πρώτα που βγήκαν σε 64-bit), κλπ... Μου φαίνεται τόσο πιο σημαντικά απο το sound engine και πως παράγει τον ήχο τελικά... Ίσως γιατι είμαι συνθέτης εν'τέλη, ότι και να προσπαθώ να λέω, παρά οτιδήποτε άλλο.

 

Σίγουρα το Cubase SX 5 που νομιζο οτι είπες οτι έχεις είναι το καλύτερα DAW εφόσον είσαι συνθέτης και δουλευεις με midi , για μενα εγω τα φτιαχνω στο FL Studio 8 που αμα δεν ξέρεις είναι σαν μια software μορφη του Akai Mpc αλλα με Vst υποστήριξη και δυνατότητα εγγραφής φωνής. άρα το Daw μου το θέλω μόνο για να μιξάρω τα exports κανάλια απο το FL Studio 8

 

algorhythm μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις.... ποιά κάρτα ήχου έχεις; Και αν σου είναι εύκολο, σε τι ηχεία ακούς;

 

Ειχα την yamaha 01Χ αλλα την πουλησα και πήρα την m-audio profire 610, όσο για μόνιτορς έχω εδώ και 5 χρόνια μια nEAR 0.5 της ESI αλλα σκοπευω να πάρω απο μέρα σε μέρα τα KRK ROKIT 8 (ήταν αυτά η τα yamaha hs80) αλλα προτιμω τα ΚRK επειδή είναι front port monitors και θα ακουω πιο σωστα τα χαμηλά μου :P

 

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρόμοια ιστορία με το Blender, ένα προγραμματάκι 3d που χωρούσε σε floppy disc και στεκόταν άξια δίπλα σε εμπορικά μεγαθήρια όπως το max και το maya

 

Ε΄όχι καί προγραμματάκι τό Blender!  :)  :)  :)

moogmodularV2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Και έδώ είναι που βρήκα το Reaper, και για αυτο έθεσα στο forum άν το sound engine του είναι καλό, γιατι αυτό κοιτάζουμε όταν ψαχνόμαστε για ένα πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου ...το άν οι αλγόριθμοι του που χειρίζονται τον ήχο είναι καλοί η όχι, σίγουρα μετράνε και αυτά που είπες, αλλά μην μειώνεις την σημαντικότιτα του sound Engine...εδω η ποιότητα του driver για την κάρτα ήχου σου μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά..πόσο μάλλον ο κόδικας για το DAW σου !

Διάβασε το αποτέλεσμα στο θέμα Μixing στο ψηφιακό domain: DAW Test drive για να μην αναφέρεις τετοιες παραμέτρους και να στραφείς αλλού, όπως αν σε βολεύει το περιβάλλον, τα εφέ και οι άλλες πιό ειδικές δυνατότητες ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το αποτέλεσμα στο θέμα Μixing στο ψηφιακό domain: DAW Test drive για να μην αναφέρεις τετοιες παραμέτρους και να στραφείς αλλού, όπως αν σε βολεύει το περιβάλλον, τα εφέ και οι άλλες πιό ειδικές δυνατότητες ανάλογα με τις ανάγκες σου.

 

Το διαβασα το thread , και να σου πω την αληθεια δεν κατέβασα τα αρχεια, θα ήθελα κάποιος να έλεγε στο thread τα ευρύματα του για αυτο το πέιραμα ...

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν ηχoγραφω στο δωματιο μου, κανω παραγωγες στο FL STUDIO 8 και κάνω export τα κανάλια για μίξη. Οπότε η λογική μου είναι οτι απο τι στιγμή που δεν διατίθομαι να δώσω 500 ευρώ για το Cubase 5 παραμένω με το SX3 (ώς γνωστων , η τελευταία έκδωση που έσπασε η air) οποτέ το DAW μου που έχω για μίξη είναι 4-5 χρονών.

 

Είπα να δοκιμάσω το Reaper επειδη είδα οτι είχε δυνατοτητες καλές και εφοσον ειναι καινουργιο, με sound engine του 2009 , θα διαχειρίζεται τους ήχους καλύτερα μιας που θα έχει και βελτιομένο αλγόριθμο απο το SX3 ...τωρα απο το Cubase 5 δεν μπορω να κρίνω ..

 

ίσως αυτο το λίνκ δώσει λίγο φώς - http://src.infinitewave.ca/

 

Φίλε μου, το Link που δίνεις αφορά σε συγκρίσεις ποιότητας SRC (Sample Rate Converters) και δεν έχει να κάνει καθόλου με σύγκριση ποιότητας των sound engines των Daws.

Το sample rate conversion επεμβαίνει μόνο αν θέλουμε να μετατρέπουμε δειγματοληψίες (π.χ από 48kHz σε 44.1), είναι δηλαδή μια επιμέρους επεξεργασία και δεν ανήκει στην sound engine του προγράμματος.

 

Το Reaper πάντως δουλεύει εσωτερικά στα 64bit floating point κάτι το οποίο δεν είναι αρνητικό τουλάχιστον σε σχέση με τις 32μπιτες μηχανές του ανταγωνισμού (άλλη συζήτηση που έχει ήδη γίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου