Προς το περιεχόμενο

Έχει δοκιμάσει κανείς το Reaper ?


algorhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ενα νέο DAW που υποτίθεται οτι ταράζει τα νερά ?

link : www.reaper.fm

 

Όποιος ξέρει να μου πεί για το engine του, και γενικά απόψεις !!

Εγώ το κατέβασα να κάνω μια δοκιμαστική μίξη και μου άρεσε αρκετα !

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Reaper δεν είναι και τόσο νέο. Αλλά όντως στη νέα έκδοση, οι άνθρωποι ξεφύγανε. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα καλύτερα πράγματα που θα μπορούσε να τρέξει κανείς στον υπολογιστή του, ανεξαρτήτως χρημάτων, ειδικά αν είναι νέος σε αυτό το χώρο*.

 

* όχι με την έννοια ότι το Reaper κάνει για "άσχετους" αλλά με την έννοια ότι αν είσαι παλιός, μάλλον θα έχεις μάθει να δουλεύεις καλά με κάποιο άλλο πρόγραμμα, και δεν θα έχεις καμία όρεξη (ή χρόνο) να μάθεις κάτι άλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το reaper έχει και audio editor ή χρειάζεται άλλο πρόγραμμα για αυτό?

 

Εξαρτάται από το τι εννοείς όταν λες "audio editor". Στις μέρες μας όλα τα DAW έχουν ενσωματωμένους audio editors (από τη μία), αλλά ποτέ αυτοί οι audio editors δεν είναι τόσο ισχυροί όσο ένα πρόγραμμα που κάνει ΜΟΝΟ αυτή τη δουλειά (απ' την άλλη).

 

Το ίδιο ισχύει και για το Reaper.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει. Το reaper έχει και audio editor ή χρειάζεται άλλο πρόγραμμα για αυτό?

Αν και έχει λειτουργείες audio editor, καλό θα ήταν να έχεις ένα εξωτερικό-άλλο προγραμμα γι'αυτή τη δουλειά, όπως το Sound forge ή το WavLab.

Δες και αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170230.msg350273;topicseen#new

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλευω το reaper κανα χρονο τωρα και μου φανηκε πιο ευκολο απο αλλα οπως

cubase και πιστευω οτι πλησιαζει αρκετα τις δυνατοτητες τετοιων προγραμματων.

ειναι σχετικα ευχρηστο ;)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετοντας οτι οι περισσότεροι εδω στην ελλάδα στα home studios εχουμε και  δουλευουμε το Cubase sx 3 η το Nuendo 3 (μιας που είναι οι μόνες εκδώσεις που μπορουμε να βρουμε free :P :P :P ) υπέθεσα να δοκίμαζα ένα πρόγραμμα που στο δίνουν free για 30 μέρες που ειναι του 2009 γιατη με την απλή λογική μου σίγουρα θα είχε καλύτερο sound engine και διχείρηση του ήχου απο ένα του 2004-5

 

Και αμα αναλογιστείς οτι το Cubase sx 5 στοιχιζει 500 ευρο περιπου και το Reaper κοστιζει 160 ευρο για το FULL COMMERCIAL LICENCE kai 45 gia Ηοme Licence είναι μεγάλη η διαφορά !!

 

(πάλι μιλώντας για τον Home User ο οποιος θέλει να έχει ενα DAW του 2009 αλλα να να μην δώσει και 500 ευρο)

 

Και συμφονα με το site το προγραμμα στοιχίζει τόσο λίγο οχι επειδη είναι κατώτερο αλλα επείδη δεν ξοδευουν λεφτα σε διαφημίσεις και ανούσιες ος προς την κατασκευη του διαδικασιες Ετσί ισχυρίζονται τουλαχιστον...

 

 

myspace.com/algofilms

facebook.com/Algorhythm.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει λειτουργείες audio editor, καλό θα ήταν να έχεις ένα εξωτερικό-άλλο προγραμμα γι'αυτή τη δουλειά, όπως το Sound forge ή το WavLab.

 

Ή ακόμα καλύτερα του φορτώνεις το <a href="http://www.image-line.com/documents/edison.html">edison</a> σαν plugin και καθάρισες.  :)

Peace, Love, death metal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... αν είσαι παλιός, μάλλον θα έχεις μάθει να δουλεύεις καλά με κάποιο άλλο πρόγραμμα, και δεν θα έχεις καμία όρεξη (ή χρόνο) να μάθεις κάτι άλλο.

 

 

Εγώ που είμαι παλιός σε άλλο πρόγραμμα κουράστηκα τόσο πολύ με τα συνεχή κρασαρίσματα, ώστε ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Ένας φίλος μου πρότεινε το reaper και αν και το δοκιμάζω μόλις δύο μέρες φαίνεται να είναι πολύ πιο σταθερό από το προηγουμενο sequencer που δούλευα χωρίς να υπολείπεται σε δυνατότητες - το αντίθετο μάλιστα. Σε πρώτη ματιά στα συν του ότι εχει απίστευτες δυνατότητες στο routing και επίσης φαίνεται να λειτουργεί άψογα με το audio configuration που έχω (rme fireface και 2 UAD, συνδυασμός ενδεχόμενως ασταθής).

 

Έχω την αίσθηση ότι από τη μία το reaper είναι σχετικά άγνωστο και από την άλλη ο κόσμος το μπλαζάρει λόγω της πολύ χαμηλής τιμής του, θεωρώντας το κατώτερο από τα γνωστά sequencer. Μόλις έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη θα επανέλθω, πάντως οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που είμαι παλιός σε άλλο πρόγραμμα κουράστηκα τόσο πολύ με τα συνεχή κρασαρίσματα, ώστε ήρθε η ώρα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Ένας φίλος μου πρότεινε το reaper και αν και το δοκιμάζω μόλις δύο μέρες φαίνεται να είναι πολύ πιο σταθερό από το προηγουμενο sequencer που δούλευα χωρίς να υπολείπεται σε δυνατότητες - το αντίθετο μάλιστα.

 

E.. τώρα ξέρεις τι θα σε ρωτήσουμε...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου