Προς το περιεχόμενο

Piano Stories EP διαθέσιμο προς αγορά από CDBaby


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Piano Stories, for Piano 4 hands

 

ps1color%20(1).jpg

 

Το νέο έργο του συνθέτη και πιανίστα Νικόλα Σιδερή και ταυτόχρονα η πρώτη του απόπειρα προς την εμπορική εκμετάλευση ηχογραφημένου υλικο είναι διαθέσιμη πλέον από το CDBaby και σύντομα από τα υπόλοιπα ψηφιακά μαγαζιά! Ως EP μέτριας διάρκεια (σχεδόν 16 λεπτά της ώρας), η τιμή του ορίστηκε τελικά στα 4.99$ (3.65 ευρώ).

 

Ένα έργο που ακολουθεί τα χνάρια γνωστών συνθετών κλασσικής μουσικής, όπως τον Prokofiev, Ravel, Messiaen, και άλλους. Ένα έργο που φλερτάρει, χωρίς όμως να ενοχλεί με τις δυνατές διαφωνίες (clusters, κοκ), καθώς και με μία αισθητική που διαρκώς αλλάζει από κομμάτι σε κομμάτι και κινείται από τις κλασσικές εθνικές σχολές, στην κλασσική της Σκανδιναβίας και στην ελεύθερη τζαζ.

 

Το έργο, για 4 χέρια ερμηνεύτηκε από την πιανίστα Μυρτώ Ακρίβου και τον ίδιο τον συνθέτη στον χώρο του An-Art-Artistry σε ένα Steinway πιάνο του 2011. Η μίξη και το mastering έγιναν στo Unreal Studioz.

 

Αυτή τη στιγμή τα πέντε απ'τα επτά μέρη είναι διαθέσιμα στο παρακάτω Playlist:

 

Μπορείτε, λοιπόν, να αγοράσετε το EP στην τιμή που αναφέρθηκε από το CDBABY. Αν θα θέλατε να βάλετε και κάποιο review στην σελίδα εκεί, ακόμη καλύτερα. :) Απλά πατήστε στο κόκκινο λινκ παραπάνω, ή στην εικόνα του εξώφυλλου για να πάτε στην σελίδα του CDBaby.

 

Τέλος, για αυτούς που επιθυμούν κάτι καλύτερο από το mp3 που προσφέρει το CDBaby, με μεγάλη μου χαρά θα τους στείλω τα uncompressed WAV ή Flac αρχεία αν με ενημερώσουν. :)

 

Ευχαριστώ και περιμένω νέα, γνώμες, σχόλια και οτιδήποτε άλλο...

 

Θεωρώ μεγάλη μου παράλειψη το ότι δεν έκανα ένα θρεντ εδώ και άφησα μόνο τα βίντεο... Και το παραπάνω κείμενο δεν το έγραψα εγώ... Για αυτό και το 3ο πρόσωπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες που βρήκε κι αλλος τη Σκανδιναβία? :D Μου αρεσε πολυ που εβαλες πρώτα την κυρία στους εκτλεστες. Τζεντλεμαν.

 

Πολλά συγχαρητήρια και μολις βρω τρόπο e-πληρωμής θα το παρω οπωσδήποτε και θα το εχω και καμαρι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τέλεια Νικ!

 

Πιστεύω ότι θα σου αρέσει! :) Άλλωστε τα έχεις ακούσει! ;)

 

Και, φυσικά, βάζω τις κυρίες πρώτα. Αφού εγώ φαίνομαι πρώτη μούρη παντού... Ας μπει μπροστά η Μυρτώ με την τόσο καλή δουλειά που έκανε, και με τόσο όρεξη και χαρά για πρόβες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και από σήμερα το EP είναι διαθέσιμο και στις παρακάτω διευθυνσεις:

 

iTunes

 

και

 

Amazon

 

απ'όπου μπορείτε να αγοράσετε και ένα ένα τα κομμάτια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου