Προς το περιεχόμενο

Τί γινεται με τα στακ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σεις... εχω μια απορία... η κεφαλή στα στακ δεν εχει απο μονη της καποια βατ?

 

Αν εχει (λεω αν γιατι δεν ειμαι και σίγουρος) δεν μπορεί να παίζει μόνη της χωρίς την καμπίνα στο σπίτι πχ και αν βρεθείς έξω να βάλεις και την καμπίνα και απο 30βατ που εχει πχ η κεφαλή να τα πας 130???

 

 

πείτε πλιζ!

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι οχι οχι οχι. Μπερδευεις καποια πραγματα.

 

Ο ενισχυτης ειναι το μηχανημα που ενισχυει-διαμορφωνει τον ηχο σου. Η καμπινα ειναι το ξυλινο κουτι που εχει μεσα το (τα) μεγαφωνα. Οταν αυτα τα δυο τα βαζουμε μαζι στο ιδιο κουτι το λεμε combo, οταν ειναι χωριστα εχουμε head και cab.

 

Η καθε καμπινα εχει καποια βατ. Τα βατ αυτα εξαρτωνται απο τα μεγαφωνα που υπαρχουν μεσα στην καμπινα και πως ειναι αυτα συνδεδεμενα μεταξυ τους (αν ειναι παραπανω απο ενα). Αυτο σου δειχνει ποσα βατ μπορει να σηκωσει το μεγαφωνο χωρις να τα τιναξει. Αν η καμπινα σου εχει ενα μεγαφωνο μεσα, τοτε σηκωνει οσα βατ σηκωνει το συγκεκριμενο μεγαφωνο, αν εχει παραπανω εξαρταται απο το ποσο σηκωνει το καθε μεγαφωνο και πως ειναι συνδεδεμενα μεταξυ τους.

 

Εχεις λοιπον μια καμπινα η οποια γραφει απο πισω 50 Βατ. Αυτο σημαινει οτι μπορεις να συνδεσεις πανω της εναν ενισχυτη μεχρι και 50 βατ. Αν συνδεσεις ενα κατοσταρη κινδυνευεις να ανατιναξεις τα μεγαφωνα. Για αυτο οταν παρουμε ενα ενισχυτη διαλεγουμε μια καμπινα που να εχει οχι μονο ισα αλλα παραπανω βατ απο οτι ο ενισχυτης, ετσι ωστε να εχουμε περιθωριο και να μη κινδυνευουμε να καψουμε κατι. Για εναν εικοσαρι ενισχυτη πχ μια καμπινα στα 50 βατ ειναι συνηθισμενη επιλογη.

 

 

Στους ενισχυτες τωρα, τα watt σου λενε την "ισχυ" του ενισχυτη. Η κεφαλη μονη της ΔΕΝ μπορει να παιξει. Πρεπει να ειναι συνδεδεμενη σε καποιο μεγαφωνο ωστε να...βγει ηχος! Δεν εχει η κεφαλη κατι πανω της για να ακουσεις αυτο που παιζεις.

 

Μαλιστα αν αναψεις τον ενισχυτη σου και ΔΕΝ ειναι συνδεδεμενος σε καποιο φορτιο (καμπινα-μεγαφωνο δηλαδη)  ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΟΥ. ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

 

Υπαρχουν μερικοι ενισχυτες οπως ο Koch Studiotone οι οποιοι εχουν ειδικες εξοδους ωστε να μπορουν να λειτουργησουν χωρις καμπινα, κατευθειαν στην κονσολα. Οι ενισχυτες αυτοι ειναι λιγοι, οποτε

 

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΓΑΦΩΝΟ.

 

 

Τα βατ που εχεις ειναι αυτα που γραφει πανω ο ενισχυτης σου. Τα βατ που γραφει η καμπινα ειναι τα μεγιστα βατ που μπορεις να φτασεις προτου αρχισει να μυριζει καμενο. Δεν τα αθροιζουμε μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου είσαι πολύ αποπροσανατολισμένος!

Τα βατ είναι μονάδα μέτρησης.

Η κεφαλή είναι ενισχυτής.

Η καμπίνα είναι ηχείο.

Το συνολο καμπίνας - ενισχυτή λέγεται stack καθως στιβαζεται το ενα πανω στο άλλο.

Η κεφαλή όταν δεν είναι συνδεδεμενη σε ηχείο δεν βγάζει ήχο.

 

ΥΓ Μη γεμίζεις το φόρουμ με το ίδιο θέμα. Το ξερουμε όλοι ότι θα θελεις να παρεις ηλεκτρικη κιθαρα και ενισχυτή. Θα σου πρότεινα (αν δεν σου περισσεύουν τα λεφτά) να ξεκινήσεις από κατι σχετικά φτηνό και όχι αυτα που αναφέρεις (Les Paul kai Marshall stack). Εκτός κι αν είσαι μικρός και έχεις πολύ μέλλον μπροστά σου.

 

YΓ 2 Η προσφώνηση ΡΕ ΣΕΙΣ, δε λέει...  ;)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις... εχω μια απορία... η κεφαλή στα στακ δεν εχει απο μονη της καποια βατ?

 

Αν εχει (λεω αν γιατι δεν ειμαι και σίγουρος) δεν μπορεί να παίζει μόνη της χωρίς την καμπίνα στο σπίτι πχ και αν βρεθείς έξω να βάλεις και την καμπίνα και απο 30βατ που εχει πχ η κεφαλή να τα πας 130???

 

 

πείτε πλιζ!

 

20.jpg

 

 

Ντοιοιοινγκ....!!!

Πα πα πα βρε παιδάκι μου...

Δοκίμασε να βάλεις την κιθάρα και στο dvd. Που ξέρεις τι μπορεί να βγει? ε? ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κο κλειδώστε το το θέμα... κατάλαβα... ο μονος πάντως που μου έδωσε απάντηση ήταν ο odis13... και δεν νομίζω yameth οτι το ειχα ξαναρωτήσει αυτο... και καλύτερα ασε την κριτική στο τι κάνω γενικότερα γιατι δεν ειναι και πολύ ωραιο...

 

τώρα συγνώμμη αν σας τα έχω πρήξει λίγο με όλες αυτές τις μ@λ@κ!€ς που ρωτάω απλα ειστε το πιο καλό φόρουμ που έχω συναντήσει και προσπαθώ να μάθω όσα περισσοτερα μπορώ για ηλ κιθάρες, ενισχυτές κλπ... σε κανένα αλλο φόρουμ δεν έχω συναντήσει τοσα παιδιά που να ξέρουν... ευχαριστώ ολους σας και συγνώμη και πάλι αν γίνομαι κουραστικός.... :'(

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διαβασε λίγο τα θεματα που ήδη υπάρχουν.

Η λογική που ανοίγεις και γράφεις θέματα προδίδουν την ηλικία σου και ίσως παραβαίνεις τους κανονισμούς εγγραφής.

Δεν είναι παιδιά ο κόσμος που σου απαντάει και σε διαβάζει.

Καταλαβαίνουμε τι ξέρεις. Εν ολίγοις διάβαζε περισσότερο.

Είμαστε εδώ για να βοηθάμε, ευγενικούς με ειλικρινή διάθεση για να βοηθηθούν και όχι να απαντάμε σε οποιαδήποτε ημιμάθεια που οδηγεί σε ακατάσχετη και ανεδαφική καταναλωτική συμπεριφορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω πως ο φίλος στερείται ευγένειας ή ειλικρινούς διάθεσης να βοηθηθεί, απλά δεν έχει (ακόμη) επίγνωση του πόσο άσχετος είναι, και ίσως πιστεύει πως η γνώση και εμπειρία αγοράζονται με μερικά χιλιάρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχετε δίκαιο σε αυτό κ. yameth... συγνώμη... όντως ειστε ολοι πολυ μεγαλύτροι μου... εγώ ειμαι 15 και σας εξήγησα τους σκοπους μου... δεν είναι ότι θέλω να αγοράσω κάτι... να μάθω προσπαθώ... εξ αλλου σας έχω πει απο μόνος μου οτι ειμαι άσχετος με την ηλεκτρική μουσική... δεν κατάλαβα όμως γιατι κ.  gdevelek λέτε οτι πιστεύω πως η γνώση και η εμπειρία αγοράζονται με μερικά χιλιάρικα.

 

φυσικά και δεν έχω κάτι τέτοιο στο νου μου. Σας εξήγησα γιατι σας ρωτάω όλα αυτα... Μέσα απο τις ερωτήσεις μου μαθαίνω... δεν πάει να πει οτι επειδή σας ρώτησα για τον τάδε ακριβό ενισχυτή θα τον αγοράσω κιόλας. Ίσως είναι λίγο παράξενη η λογική μου αλλά το σημαντικό ειναι ότι μάλλον έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα χρησιμοποιόντας κάποιες όχι και τόσο αρμόζουσες και ίσως προσβλητικές εκφράσεις απέναντι μου με ένα περίεργο και το ίδιο προσβλητικό ύφος ιδιαίτερα στις τελευταιες σας κουβέντες:

...επίγνωση του πόσο άσχετος είναι, και ίσως πιστεύει πως η γνώση και εμπειρία αγοράζονται με μερικά χιλιάρικα

 

 

τις όποιες φυσικά θα χαρακτήριχα λανθασμένες και σας εξήγησα το γιατι χωρίς όμως να θέλω να σας κατηγορήσω για κάτι και συνεχίζοντας να πιστεύω πως πρόκειται περι μίας παρεξηγήσεως. Ευχαριστώ.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....δεν πάει να πει οτι επειδή σας ρώτησα για τον τάδε ακριβό ενισχυτή θα τον αγοράσω κιόλας. Ίσως είναι λίγο παράξενη η λογική μου αλλά το σημαντικό ειναι ότι μάλλον έχετε παρεξηγήσει κάποια πράγματα ....

 

 

και συνεχίζοντας να πιστεύω πως πρόκειται περι μίας παρεξηγήσεως. Ευχαριστώ.

 

Οχι johnkoutsou. Δεν είναι παρεξήγηση. Παίρνεις απαντήσεις γι αυτό που ρωτάς.

Ρωτάς για ένα ακριβό -για αρχάριο- συνδυασμό κιθάρας / ενισχυτή και παίρνεις ακριβώς τη σωστή απάντηση που συνοψίζεται στο ακόλουθο:

"Ναι, καλά είναι αυτά που μας λες, αλλά τα χρειάζεσαι όντως?"

Μην θυμώνεις με αυτό που είπε ο gdevelek γιατί είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα.

 

Ξέρεις τη διαφορά μονού και διπλού μαγνήτη?

Ξέρεις τη διαφορά στην κατασκευή και στον ήχο μεταξύ strat και Les Paul?

Ξέρεις πόσα W χρειάζεσαι?

Ξέρεις πως θα βγάζεις τους διάφορους ήχους που φαντάζεσαι?

 

Εγώ νομίζω πως η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι όχι.

 

Πάρτο λοιπόν απο την αρχή.

Πες μας σαν ποιόν θέλεις να ακούγεσαι και θα σε βοηθήσουμε να πάρεις κιθάρα / ενισχυτή / εφφέ κλπ που και θα  προσεγγίζουν το γενικό ηχόχρωμα ΚΑΙ δεν θα τα πετάξεις σε ένα χρόνο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου