Προς το περιεχόμενο

The Beatles Remastered 09/09/09


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχει πάντως κάποια φιλολογία σχετικά με τις mono versions και για το γεγονός ότι είναι σημαντικά καλύτερες από τις stereo γιατί το mono ήταν το format της εποχής και έτσι οι αντίστοιχες εκδόσεις ήταν οι κύριες και αυτές για τις οποίες είχε δωθεί η απαραίτητη προσοχή σε σχέση με τις stereo οι οποίες θεωρούνται περίπου ως συμπληρωματικές και πειραματικές.

 

Από αυτή την οπτική λοιπόν θα είχε ένα ενδιαφέρον για μένα η ακρόαση των mono εκδόσεων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και εγω αυτο περιμενω,γιατι εχω βαρεθει να χανω τη φωνη οταν γυρναω το balance δεξια... ;D ;D  (σχεδον σε ολα τα στερεο τρακς η φωνη ειναι τερμα  δεξια και οι κιθαρες αριστερα.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω με ενδιαφερον τα γραπτα του νικοδημου

(κυριως) και αλλων εδω μεσα στο φορουμ και

μπορω να πω (ως σχετικα ασχετος με τεχνικα θεματα)

οτι εχω μαθει αρκετα πραγματα γυρω απο την

τεχνολογια και τις εφαρμογες της, αν και καποια

πραγματα ακομα δεν μπορω να τα κατανοησω  ;D

 

Oσον αφορα τους beatles, θεωρω οτι ηταν ενα απο

τα μεγαλυτερα γκρουπ που εχουν βγει και ο λογος

ειναι η διαχρονικοτητα τους και τα ευφανταστα τραγουδια

που εγραψαν (λατρευω τις απλες μελωδιες και ταυτοχρονα

τις συνθετες αρμονιες τους). Aυτα τα στοιχεια πιστευω

δεν εχουν να κανουν τοσο με την ποιοτητα ηχογραφησης

οσο με την ποιοτητα του ιδιου του υλικου που σε πρωτογενη

επιπεδο ειναι εξαισιο.

 

Bεβαια περιμενω με αγωνια το remaster και να διαβασω απο

τους «ειδικους» στο φορουμ τις αποψεις για τα τεχνικα κατορθωματα  :)

 

(Tο «ειδικους» με την καλη εννοια, ετσι?  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα τα στοιχεια πιστευω

δεν εχουν να κανουν τοσο με την ποιοτητα ηχογραφησης

οσο με την ποιοτητα του ιδιου του υλικου που σε πρωτογενη

επιπεδο ειναι εξαισιο.

 

+1000

 

αλλα φαντασου να ακουγεται και ΚΑΛΥΤΕΡΑ....για σκεψου ας πουμε να ειχαμε τη δυνατοτητα να ακουσουμε ηχογραφησεις του Αντωνη Νταλγκα,η της Tona La Negra με ΚΑΛΟ ηχο ποσο πολυ ΩΡΑΙΑ θα ηταν. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα φαντασου να ακουγεται και ΚΑΛΥΤΕΡΑ....για σκεψου ας πουμε να ειχαμε τη δυνατοτητα να ακουσουμε ηχογραφησεις του Αντωνη Νταλγκα,η της Tona La Negra με ΚΑΛΟ ηχο ποσο πολυ ΩΡΑΙΑ θα ηταν. ;)

 

Συμφωνω αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατι στο συναισθημα

που νιωθουμε τη συγκεκριμενη στιγμη, μαλλον πιο πολυ στο

να εχουμε μια πιο ανετη ακροαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι αφορά την διαδικάσία, εδώ μιλάμε για μια ολοκληρωμένη επανεπεξεργεσία από το restoration του αρχικού υλικού φορέα, την μεταφορά του στο ψηφιακό domain και το ρεμίξ του....και ακόμη περισσότερο όμως....γιατί εδώ το ζητούμενο ήταν όχι το να βελτιωθεί ή να "εκμοντερνιστεί" αλλά να μεταφερθεί αυτούσια η αρχική αίσθηση (κάτι όντως αδύνατο για την δεκαετία του 80). Ακριβώς για αυτόν τον λόγο όσο και αν το προσδωκόμενο αποτέλεσμα είναι φαινομενικά απλό η διαδικασία είναι ιδιαίτερα (φαντάζομαι από αυτά που διάβασα και άκουσα) περίπλοκη, επίπονη και γιατί όχι δημιουργική.....

+1

Ακριβώς αυτό το κάνει σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω αυτο περιμενω,γιατι εχω βαρεθει να χανω τη φωνη οταν γυρναω το balance δεξια... ;D ;D  (σχεδον σε ολα τα στερεο τρακς η φωνη ειναι τερμα  δεξια και οι κιθαρες αριστερα.... ;D ;D)

 

Ναι αλλά έτσι βγάζεις πιο εύκολα τα solo του Harrison ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις μεγάλο λάθος Superfunk.....εδώ μιλάμε για το noiz.gr, την κοινότητα των ελλήνων αβαντγκαρντιστών που αφού τα έφαγαν όλα με το κουτάλι είναι έτοιμοι να κατακτήσουν το σύμπαν με τις υπερψαγμένες, ριζοσπαστικές και καινοτόμες δημιουργίες τους στο φρούιτη λουπς και στο γκάραζ μπαντ μέσω της σελίδας τους στο μαισπέις.....τι δουλειά έχουν τα ψοφάλογα οι μπητλς.....

 

 

..και εσύ κάνεις λάθος audiokostas....καθόλου άδικο.....μου αξίζει....άκου εκεί μπητλς...ρημάστερντ?........ντροπή

 

 

 

 

 

 

 

 

Εντάξει... καταλαβαίνω το μίσος σου για τα φτωχόπαιδα που δεν έχουν 5-6 χιλιάρικα να σου σκάσουν για να μπορέσουν να ακούσουν τις δημιουργίες τους σε πολυκάναλη μορφή. Άτιμη τεχνολογία- μας πήρες το μονοπώλιο.  ;D

 

Όμως από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι θεωρώ τους Beatles "ψοφάλογα"?

 

Η ίδια η ΙΔΕΑ της ΡΟΚ- ΠΟΠ ΜΠΑΝΤΑΣ είναι συνώνυμη με τους Beatles.

 

Από εκεί και πέρα όμως, νομίζω ότι το κομμάτι "εμπορική εκμετάλλευση των Beatles" ταιριάζει μια χαρά στο beating a dead horse. ΗΜΑΡΤΟΝ!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Εντάξει... καταλαβαίνω το μίσος σου για τα φτωχόπαιδα που δεν έχουν 5-6 χιλιάρικα να σου σκάσουν για να μπορέσουν να ακούσουν τις δημιουργίες τους σε πολυκάναλη μορφή. Άτιμη τεχνολογία- μας πήρες το μονοπώλιο.  ;D

 

 

...τσακάλι είσαι...το βρήκες με τη μία

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω μερικά πράγματα:

 

α) Κατ' αρχήν οικτοίρω (και εισηγούμαι την παραδειγματική τιμωρία) όσων επιχείρησαν συνειδητά την υποβάθμιση αυτού του thread. Ξέρετε ποιοι είστε και ξέρετε ότι το έχετε παρακάνει.

 

β) Αν το thread συνεχιζε να έχει τον τεχνολογικό χαρακτήρα στον οποίο σκόπευε ο Νικόδημος, δεν θα έγραφα τίποτε. Αλλά (εκτός από όσους όντως επιχείρησαν να το τσακίσουν) το έχετε κάνει αποτιμητικό της καλλιτεχνικής αξίας των Beatles.

 

γ) Σε αυτά τα πλαίσια, εκφράζω την αηδία μου για τη θεοποίηση των Beatles, μίας μπάντας που ήταν η καλύτερη ποπ μπάντα της εποχής της, αλλά - ρε 'σεις - έχουν περάσει σαράντα τόσα χρόνια πλέον. Αν όντως κάποιοι (π.χ. ο Γιάννης Πετρίδης έχει φάει την πέτρα ως γνωστόν) πιστεύουν ότι οι Beatles αποτελούν κάποιο αξεπέραστο ορόσημο, τότε να πάμε να πετάξουμε τα πικαπ μας από τους φωταγωγούς και - στα πλαίσια του ότι είναι καλύτερα να τα απολαμβάνουμε όλα στην πρωτότυπη μορφή τους - να ανασύρουμε τα μονοφωνικά του μπαμπά μας (και εγώ προσωπικά, το Rubber Soul).

 

δ) Η ιστορική εμπειρία έχει καταδείξει πως οτιδήποτε στο κόσμο της ποπ κουλτούρας είναι αναλώσιμο και ξεπερνιέται, δε πα' να το λένε Sgt Peppers, ή Exile On Mail Street, ή οτιδήποτε.... Σίγουρα τα τραγούδια κρατάνε τη γοητεία τους... ήξερα και εγώ έναν παπού που νόμιζε ότι την ημέρα που είδε την Κάλας, τελείωσε γι' αυτόν η μουσική του αναζήτηση (άκουγε μόνο Κάλας μέχρι το τέλος της ζωής του), αλλά αυτό είναι μία ακραιφνώς προσωπική εκτίμηση που θα σοκαριστείτε όταν διαπιστώσετε πόσο λίγο ενδιαφέρει τους νεότερους ακροατές.

 

ε) Το πιο σημαντικό: έχετε εσείς καμία ένδειξη (διότι εγώ μετά από έξι περίπου χρόνια, δεν έχω) ότι το κοινό του noiz αγοράζει δίσκους; Το 99,9999% εδώ μέσα, θα ακούσει τις νεο-μαστεραρισμένες σε υπερ-γαμημένα mp3 και flac, μέσα από ηχεία της Soundblaster. Και - για να λέμε και την πλήρη αλήθεια - το ίδιο ισχύει για τους περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο πλέον. Η συγκεκριμένη κίνηση (τα νεοmasters) αφορά μόνο ένα εξαιρετικά περιορισμένο κοινό φιλόμουσων που θα πάνε να ξανα-ματά-πληρώσουν το White Album για να δούνε τις λεπτές διαφορές από την προηγούμενη έκδοση. Κολοκύθια τούμπανα δηλαδή...

 

στ) Αν έχει ξεκινήσει κάποια επιχείρηση διάσωσης παλαιότερου υλικού από τη συμφορά που συνάντησαν στα χέρια πανηλιθίων μαστεράδων της δεκαετίας του '80 (οι οποίοι, για την ιστορία, είχαν το ίδιο τουπέ με τους σημερινούς), έχω κατά νου πολλούς άλλους υποψήφιους, που - για εμένα - είναι πιο σημαντικοί από τους Beatles... π.χ. το Combat Rock (που ο SF θα θυμάται ότι είχα βγάλει σπυριά όταν τελικά το πήρα σε CD), ή (αν θέλετε την ιερότητα των 60'ς) θα ήθελα το Pet Sounds (Beach Boys) ή το After Bathing At Baxter's  (Jefferson Airplane), για να μην αρχίσουμε με τη δισκογραφία του Miles κλπ κλπ. Beatles και courgettes-drums (δλδ. κολοκύθια-τούμπανα).

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου