Προς το περιεχόμενο

The Beatles Remastered 09/09/09


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά το πήρε κανείς; Καμιά γνώμη;; Εγώ περιμένω μέχρι το τέλος του μήνα το stereo και καμιά δεκαριά μέρες αργότερα το mono! Τίποτα πιο σύντομο κανένας άλλος;

 

Παρεμπιπτόντως, άρχισα να βλέπω και τις πρώτες αρνητικές κριτικές. Οι μισές έχουν να κάνουν με το ότι είναι remasters χωρίς remix (ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ κατά τη γνώμη μου, αυτό έλειπε να πετάξουν τα mix στα σκουπίδια, ΕΙΔΙΚΑ τις mono εκδόσεις!!), οι άλλες μισές όμως (και πολύ πιο ανησυχητικές) έχουν να κάνουν με ζήτημα.... compression :o Γράφουν πως αυτό που έκαναν οι remasterάδες είναι το κλασσικό έγκλημα της εποχής μας: κομπρέσσαραν τα πάντα για να ανεβάσουν τα levels. Αποτέλεσμα φυσικά τα cd να είναι πολύ πιο δυνατά γραμμένα, να χαθούν όμως οι "κορυφές". Αν κάποιος λοιπόν έχει ακούσει κάτι... για πείτε μας κ εμάς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μενελαε,πηρα τη συλλογη το Σαββατο.Ωραια συσκευασια γενικα.Εχει τα στουντιο αλμουμ των Μπιτλς συν ενα διπλο cd με τα singles τους συν ενα DVD 45 λεπτων.Καθε cd εχει και απο ενα μικρο βιβλιαρακι με σημειωσεις ενδιαφερουσες για καθε δισκο.Για την ποιοτητα δεν ξερω να σου πω γιατι εδω δεν εχω καθολου καλο μηχανημα να τα παιξω(φοιτητης γαρ..).

Δεν τρελαθηκα κιολας παντως απο τα λεφτα που κοστιζει στην αγορα και απο το πλουτο της κασετινας αλλα Μπιτλς ειναι αυτοι.

P.S Σου εστειλα ενα μηνυμα κοιτα το και πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ήχο πώς σου ακούγονται; Πιστεύω πως δε χρειάζεται και ΤΟ ηχοσύστημα για να ακούσεις διαφορές, ακόμα και από το youtube ακούγονται διαφορετικά...

 

Αλήθεια τι σπουδάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος μου ακουγεται πολυ ζεστος και αμεσως φαινεται οτι εχει γινει καλη δουλεια και οχι προχειρα πραγματα.Αλλα μου φαινεται πως οι ενορχηστρωσεις με τα βιολια και τα αλλα που εβαζε ο Μαρτιν οτι ακουγονται πολυ ανεβασμενα.Προσεχως θα βαλω να τα συγκρινω με τα βινυλια του πατερα μου(τις ελληνικες εκδοσεις της ΕΜΙ τοτε).

Α,και απο τον υπολογιστη μου τα ακουσα μονο απο το windows media player.Τουλαχιστον εγω τα εβαλα και δεν το ψαξα περισσοτερο.

 

Ηλ.μηχανικος σπουδαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ειδα σε κατι σελιδες οτι στις 14 Νοεμβριου θα κυκλοφορησει το ιδιο πακετο σε βινυλια.Ειχε και παλιοτερα κυκλοφορησει κατι παρομοιο σε βινυλιο,το beatles blue set.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Λοιπόν παίδες, μια και τα δύο box set μου έχουν έρθει εδώ και καιρό και τα έχω ΛΙΩΣΕΙ, θα σας πω πολύ σύντομα τη γνώμη μου και αν κάποιος ενδιαφέρεται θα επανέλθω με λεπτομερέστερο post.

 

Με δυο λόγια: και τα δύο box sets είναι καταπληκτικά! Το stereo έχει ωραίες digipack θήκες, ομοιόμορφες για όλα τα cd (εκτός βέβαια από το white album που είναι διπλό), πολύ καλά βιβλιαράκια σε όλα τα cd, και όμορφο μαύρο κουτί που πραγματικά είναι για να το βάλεις κάπου να φαίνεται. Το remaster κατά τη γνώμη μου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Πρώτος ωφελιμένος είναι μάλλον ο McCartney το εκπληκτικό μπάσο του οποίου ακούγεται σε ορισμένα κομμάτια πλέον πεντακάθαρα ενώ ως τώρα δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου. Επιπλέον, η λεπτομέρεια στον ήχο είναι απίστευτη σε ορισμένα από τα cd.

 

Το δε mono box set.... αυτό είναι πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ. Τα cd έρχονται σε πανέμορφες θήκες η κάθε μία replica της θήκης του αντίστοιχου δίσκου! Όπου ήταν διπλή η θήκη διπλή και εδώ, όλα τα ωραία extras (φωτογραφίες στο white album κλπ) υπάρχουν ΑΚΡΙΒΩΣ και εδώ (σε scale βέβαια για να χωράνε στη θήκη), τα δε cd έρχονται μέσα σε.... nylon sleeves ΚΑΙ χάρτινα sleeves ακριβώς όπως τα original lps!!! Μέχρι και τα κείμενα στα sleeves έχουν αντιγράψει!! Από πλευράς ήχου... δεν ξέρω τι να πω... δεν είχα την τύχη να ακούσω τα mono mixes πολλών κομματιών μέχρι σήμερα... αλλά πραγματικά μου έπεσε το σαγόνι.... πέραν του ότι γλιτώνεις από διάφορες χοντράδες (drums, μπάσο και κιθάρες αριστερά, όλες οι φωνές δεξιά και τέτοια αίσχη), το ΒΑΘΟΣ και το SEPARATION των οργάνων σ'αυτές τις μίξεις είναι πραγματικά συγκλονιστικό. Αδυνατώ να πιστέψω ενίοτε ότι πρόκειται για μονοφωνικές μίξεις... Πραγματικά είναι κάτι το απίστευτο, εγώ πραγματικά εντυπωσιάστηκα!!! (και το κρύβω και πολύ καλά 8))

 

Μένει μόνο να τα ακούσω σε κανένα πραγματικά ΣΟΒΑΡΟ ηχοσύστημα για να δω και αυτό που διάβασα για overcompressed κομμάτια που κάπου.... παραpeakάρουν, αλλά όπου το έχω ακούσει (αυτοκίνητο, ακουστικά, σπίτι κλπ) μου έχουν φανεί τα πάντα πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ.

 

Αν δεν ξέρετε τους beatles ώρα να τους μάθετε με το καταπληκτικό stereo box set. Αν είστε fans, το mono είναι hands down the way to go. Μιλάμε για πραγματικό στολίδι, και μόνο για τις θηκούλες-αντίγραφα αξίζει τη διαφορά των χρημάτων.

 

ps. το stereo box set περιέχει όλα τα albums σε stereo mix, το mono box set περιέχει σε mono όλα τα albums που είχαν βγει σε mono, κοινώς δηλαδή μέχρι και το white album. Δεν περιέχονται δηλαδή let it be, abbey road και yellow submarine. Επίσης το stereo περιλαμβάνει το past masters, ενώ το mono τα αντίστοιχα mono masters.

 

ps 2. αποφάσισα να ξεκλέψω λίγο χρόνο από την προετοιμασία της παρουσίασης της πτυχιακής μου (αύριο, επιτέλους!!! ;D) και να γράψω αυτές τις λίγες γραμμές όταν έπιασα τον ευατό μου να σκέφτεται "κρίμα να μην έχει βγει το abbey road και σε mono....."! Ε, όπως και να το κάνουμε.... είναι εντυπωσιακό να σκεφτεί κανείς κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Φαίνεται πάρα πολύ καλό!

 

Το remaster κατά τη γνώμη μου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Πρώτος ωφελιμένος είναι μάλλον ο McCartney το εκπληκτικό μπάσο του οποίου ακούγεται σε ορισμένα κομμάτια πλέον πεντακάθαρα ενώ ως τώρα δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου. Επιπλέον, η λεπτομέρεια στον ήχο είναι απίστευτη σε ορισμένα από τα cd.

Αυτά είναι  ;D

 

ps 2. αποφάσισα να ξεκλέψω λίγο χρόνο από την προετοιμασία της παρουσίασης της πτυχιακής μου (αύριο, επιτέλους!!! ;D)

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παίδες, μια και τα δύο box set μου έχουν έρθει εδώ και καιρό και τα έχω ΛΙΩΣΕΙ, θα σας πω πολύ σύντομα τη γνώμη μου και αν κάποιος ενδιαφέρεται θα επανέλθω με λεπτομερέστερο post.

 

Εγώ θα ήθελα να μάθω τα εξής:

 

α) από ποια μηχανήματα τα ακούς στο σπίτι - τουλάχιστον από ποια ηχεία.

β) πόσο σου κόστισε το mono κουτί και πόσο το άλλο.

γ) που μένεις και πότε λείπεις από το σπίτι.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου