Προς το περιεχόμενο

The Beatles Remastered 09/09/09


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ένα συγνώμη γιατί έλεγα "Νίκο" τον Νικόδημο. Whoops...  :o

 

Νικόδημε, αν πρόσεξες αναφέρομαι σε ονόματα όπως Beethoven, Messiaen κλπ, μεταξύ άλλων στο αρχικό μου ποστ, που είναι απολύτως μέσα στα ενδιαφέροντά μου... :)

 

Το ποστ μου έχει το εξείς νόημα:

 

Παραλληλίζω τις συνεχείς επαναηχογραφίσεις των έργων γνωστών κλασσικών συνθετών, με αυτό που γίνεται τώρα με τους Beatles. Πιθανών να είναι λίγο τραβηγμένος αυτός ο παραλληλισμός, αλλά τέλος πάντων αυτό έκανα. Και αναρωτιέμαι σε καθολική βάση, για όλη τη μουσική, τι αξία έχει η επανακυκλοφορία (δηλωμένη ως καινούρια, γιατι αλλιώς μιλάμε για την επανακυκλοφορία τραγουδιών που μπορεί να μην υπάρχουν) κομματιών πασίγνωστων.

 

Απ'ότι ξέρω διάφορα mastering έχουν γίνει στα έργα των Beatles (μπορεί να το μπερδεύω με άλλους όμως, μην με κρεμάσετε). Και αναρωτιέμαι αν έχει αξία ένα ακόμη, όπως αν έχει αξία μια ακόμη ηχογράφηση ενός κλασσικού κομματιού. Και αναφέρω ότι θεωρώ πολύ πιο αξιόλογο την ζωντανή εκτέλεση (cover στον ποπ κόσμο) των κομματιών, παρά την επανακυκλοφορία.

 

Φυσικά κατάλαβα τι εννοούσες με το νεόκοπος, αλλά ήταν λίγο άδικο, αφού δεν άγγιξα καν το τεχνικό μέρος, ούτε έχω κάποια ιδιαίτερη γνώση για να κάνω κάτι τέτοιο, πέρα απο απλοϊκές απορίες...

 

Και τελικά επιμένω: Είναι εκτός θέματος οι σκέψεις μου; Γιατι προσωπικά ΕΧΩ ενδιαφέρον στο τεχνικό μέρος, αλλά ΚΑΝΕΝΑ ενδιαφέρον για την κοντή, άσχημη και σκύλα Γιαπωνέζα και για τα λεφτά που μπορεί να θέλουν να βγάλουν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

. Και αναρωτιέμαι σε καθολική βάση, για όλη τη μουσική, τι αξία έχει η επανακυκλοφορία (δηλωμένη ως καινούρια, γιατι αλλιώς μιλάμε για την επανακυκλοφορία τραγουδιών που μπορεί να μην υπάρχουν) κομματιών πασίγνωστων.

φυσικά και δεν έχει καμιά αξία για την μουσική μια τέτοια επανακυκλοφορία..αλλιώς θα ασχολούμασταν όλοι με τα "remasters" και όχι με τις καινούργιες μουσικές..

κάπου εδώ βέβαια ενδέχεται να αντιπαρατεθούν οι "παλιοί" λέγοντας ότι μόνο στα 70's έβγαινε καλή μουσική.. ;D

επίσης με ενοχλεί κάπως ότι πολλοί υποστηρίζουν με ζήλο τέτοιες απόπειρες, ενώ δεν ασχολούνται καθόλου με το ανακαλύψουν και να υποστηρίξουν νέες μουσικές..

 

Δεν έχω απαιτήσεις να αντιληφθεί το μπουκέ ενός καλού κρασιού κάποιος που μεγαλώνει με κόκα κόλα ;) και δεν με πολυενδιαφέρει.

ούτε εγώ έχω απαιτήσεις να αντιληφθεί κάποιος την "απλότητα" μιας παγωμένης kaiser π.χ αλλά καλό είναι να μην γινόμαστε αφοριστικοί.. :)

φιλικά πάντα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε εγώ έχω απαιτήσεις να αντιληφθεί κάποιος την "απλότητα" μιας παγωμένης kaiser π.χ αλλά καλό είναι να μην γινόμαστε αφοριστικοί.. :)

φιλικά πάντα

η παγωμένη μπύρα είναι μια ελληνική εφεύρεση η οποία αναπτύχθηκε με απότερο σκοτεινό σκοπό να εξαφανίσει οιοδήποτε ίχνος γευσιγνωσίας μέσα σε αυτό το υπέροχο ποτό έτσι όλοι να αναφωνούμε "τι Αμστελ, τι πράσινη πιάσε μια και φέρε".

 

Αμερικανάκια (που χουν μπύρα κ@τ..ρο) καταντήσαμε.

 

Δεν αφόρισα κανέναν (σιγα μην είμαι και η Ιερά Σύνοδος, συγγνώμη αν φάνηκε κάτι τέτοιο) και παρακολουθώ το thread με ενδιαφέρον.

 

Η φιλικότητα δεδομένη  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενώ δεν ασχολούνται καθόλου με το ανακαλύψουν και να υποστηρίξουν νέες μουσικές..

 

Αυτο το συμπερασμα πως το βγαζεις?Ισα-ισα οι περισσοτεροι παλιοι που ξερω την ψαχνουν τρελλα και με νεες μουσικες,το να εκτιμας το παρελθον (ειδικα οταν ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΟ) δεν σημαινει οτι απορριπτεις το παρον & το μελλον.

 

ποσο μαλλον οταν το παρον (& απο οτι φαινεται και το μελλον) απο το παρελθον "τραβαει" το μεγαλυτερο μερος των "συστατικων" του ;)

 

 

κάπου εδώ βέβαια ενδέχεται να αντιπαρατεθούν οι "παλιοί" λέγοντας ότι μόνο στα 70's έβγαινε καλή μουσική.

 

στα 60's θες να πεις ,στα 70's ειχε αρχισει να χαλαει το πραμα... ;D ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παγωμένη μπύρα είναι μια ελληνική εφεύρεση...

Για άλλη μια φορά έχει δίκαιο ο audiokostas. Η μπύρα (και ειδικά η Kaizer)δεν πίνεται παγωμένη...

 

στα 60's θες να πεις ,στα 70's ειχε αρχισει να χαλαει το πραμα... ;D ;D

 

Υπερβολικέ...στα 70's, 80's ήταν πιο ώριμοι από ποτέ...μετά άρχισαν τις αρπαχτές

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ τα ΘΥΜΑΣΑΙ και καλυτερα,οποτε εχεις μαλλον δικιο... ;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εσυ τα ΘΥΜΑΣΑΙ και καλυτερα,οποτε εχεις μαλλον δικιο... ;D ;D ;D ;D

έχεις δίκαιο ;D...ήμουν εκεί..τους Beatles όμως δεν τους πρόλαβα (όπως και αρκετούς άλλους Zepelin, Genesis...)

 

Αλλά εγώ δεν κρύβω την ηλικία μου όπως εσύ...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παγωμένη μπύρα είναι μια ελληνική εφεύρεση

..δεν πιστεύω να είσαι ο Λιακόπουλος? ;D

διότι η μπύρα πρωτοεμφανίστηκε στην αίγυπτο πολλά χρόνια προ χριστού.. :)

 

Ισα-ισα οι περισσοτεροι παλιοι που ξερω την ψαχνουν τρελλα και με νεες μουσικες,το να εκτιμας το παρελθον (ειδικα οταν ειναι ΚΛΑΣΣΙΚΟ) δεν σημαινει οτι απορριπτεις το παρον & το μελλον.

ποσο μαλλον οταν το παρον (& απο οτι φαινεται και το μελλον) απο το παρελθον "τραβαει" το μεγαλυτερο μερος των "συστατικων" του ;)

αν είναι όπως τα λες για τους παλιούς, το βρίσκω απίστευτα ενθαρρυντικό..δεν πιστεύω όμως να εννοείς ως νέες μουσικές τα ρεμάστερ των μπιτλς? ;D

επίσης η μουσική του παρόντος αντλεί στοιχεία από την μουσική του παρελθόντος, η οποία μουσική του παρελθόντος αντλεί στοιχεία από τα μπλουζ του μισσισίπη π.χ, τα οποία μπλουζ αντλουν στοιχεία από τα ακόμα παλαιότερα γκόσπελ και πάει λέγοντας..

 

Για άλλη μια φορά έχει δίκαιο ο audiokostas. Η μπύρα (και ειδικά η Kaizer)δεν πίνεται παγωμένη...

την μπύρα την πίνει κανείς όπως γουστάρει.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διότι η μπύρα πρωτοεμφανίστηκε στην αίγυπτο πολλά χρόνια προ χριστού.. :)

Σωστό απόλυτα, η παγωμένη (και το κατεψυγμένο ποτήρι) όμως δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκτός της Ελλάδας

 

την μπύρα την πίνει κανείς όπως γουστάρει.. :)

Σωστό και αυτό, μπορείς και στο Chateau Ikiem να βάλεις Sprite μέσα...απλά θα έχεις δώσει τζάμπα 10.000-20.000 ευρώ

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό απόλυτα, η παγωμένη (και το κατεψυγμένο ποτήρι) όμως δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκτός της Ελλάδας

Σωστό και αυτό, μπορείς και στο Chateau Ikiem να βάλεις Sprite μέσα...απλά θα έχεις δώσει τζάμπα 10.000-20.000 ευρώ

Με κάλυψε πλήρως ο προλαλήσας  ;D

 

Ας μη χαλάμε το thread και πλατιάζουμε.

 

Είναι το remastering δημιουργία και αν ναι σε ποιόν βαθμό έτσι ώστε να μην αλλοιώνει αλλά να υπερθεματίζει;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου