Προς το περιεχόμενο

The Beatles Remastered 09/09/09


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο σημαντικό: έχετε εσείς καμία ένδειξη (διότι εγώ μετά από έξι περίπου χρόνια, δεν έχω) ότι το κοινό του noiz αγοράζει δίσκους; Το 99,9999% εδώ μέσα, θα ακούσει τις νεο-μαστεραρισμένες σε υπερ-γαμημένα mp3 και flac, μέσα από ηχεία της Soundblaster. Και - για να λέμε και την πλήρη αλήθεια -
το ίδιο ισχύει για τους περισσότερους ανθρώπους στον κόσμο πλέον
. Η συγκεκριμένη κίνηση (τα νεοmasters) αφορά μόνο ένα εξαιρετικά περιορισμένο κοινό φιλόμουσων που θα πάνε να ξανα-ματά-πληρώσουν το White Album για να δούνε τις λεπτές διαφορές από την προηγούμενη έκδοση. Κολοκύθια τούμπανα δηλαδή...

 

δυστυχως εδω εχεις δικιο.....

 

το Combat Rock (που ο SF θα θυμάται ότι είχα βγάλει σπυριά όταν τελικά το πήρα σε CD)

 

που να ακουσεις και το SANTINISTA.... :(  (παραδοξως το LONDON CALLING ειναι οκ)

 

ομως βλεπεις οτι και ΕΣΥ παρασυρεσαι απο τη λατρεια σου για ενα γκρουπ , και εγω θεωρω τους CLASH θεους και μου αρεσουν περισσοτερο απο τους Beatles,ομως κακα τα ψεμματα οι BEATLES,ειναι αξεπεραστο οροσημο στην ιστορια της ποπ μουσικης ΟΥΔΕΙΣ αλλος εγραψε τοσα ΠΟΛΛΑ και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τραγουδια & τετοια ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ "μαστοριά" απλα δεν προκειται να ξαναϋπαρξει στον κοσμο της δυτικης ποπ μουσικης (επειδη και εγω γραφω κατι.... χαζοτραγουδα μενω ...αφωνος μπροστα στη συνθετικη τους διαννοια και ευχαριστως θα ανταλασσα ΟΛΑ τα τραγουδια μου για ΕΝΑ ρεφραιν τους :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α) Και λατρεύεις να το κάνεις  ;D

β) Περισσότερη φιλολογική συζήτηση επί της τεχνολογίας εγείρει το thread παρα συζήτηση τεχνολογικού χαρακτήρα.

γ) Δεν τους θεοποιούμε και δεν απολογούμαι (δεν είναι δα και το λατρεμένο μου συγκρότημα). Οι Beatles όμως είναι benchmark στο στενό αυτό χρονικό σημείο των 4 δεκαετιών της ποπ  as we know it. Για αυτό τα Αγγλικά γκρουπάκια ακόμα τους ξεσκίζουν στην αντιγραφή (όπως και τον Bowie).

Α ναι. ΚΑι ο Πετρίδης είναι benchmark

δ) Σαφώς και συμφωνώ. Ξεπερνιέται. Αλλά δεν παύει η αναφορά του σε αυτό.

ε) Μαζί σου. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλη η μουσική πρέπει να γίνει mp3. Υπάρχουν και αυτοί που νοιάζονται.

στ) Αν υπάρχει αγορά, να σαι σίγουρος πως θα γίνει.

 

Και μην πετάς τα πικαπ σου. Δώστα σε μένα  ;D

Με τις καλημέρες μου.......

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επειδη και εγω γραφω κατι.... χαζοτραγουδα μενω ...αφωνος μπροστα στη συνθετικη τους διαννοια και ευχαριστως θα ανταλασσα ΟΛΑ τα τραγουδια μου για ΕΝΑ ρεφραιν τους :))

 

Είσαι λίγο σκληρός με τον εαυτό σου, αλλά δε θα σου τη χαρίσω..:):) Το σημαντικό δεν είναι αν θα άλλαζες όλα τα τραγουδια σου για ένα ρεφραίν τους, αλλά αν θα άλλαζες τα τραγούδια των Clash για ένα ρεφραίν τους. Εγώ ευθαρσώς απαντώ ότι δεν θα τα άλλαζα για ΟΛΑ τα ρεφραίν τους, και ο λόγος είναι ένας: επειδή γεννήθηκα σε άλλη δεκαετία και μεγάλωσα σε έναν άλλο κόσμο από τον κόσμο των Beatles, η υποκειμενική αξία που έχουν για εμένα τα τραγούδια του Combat Rock είναι απείρως μεγαλύτερη από εκείνη των τραγουδιών των Beatles.

 

Μαλιστα, να είσαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχει ένα παιδί που (αν συνεχίσεις να είσαι παρών στο χώρο) κάποια στιγμή θα αγαπήσει ένα δικό ΣΟΥ τραγούδι περισσότερο από όλα τα τραγούδια των Beatles και όλα τα τραγούδια των Clash... αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων, αλλιώς δεν θα είχε νόημα τίποτε απ' ότι κάνουμε.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι. ΚΑι ο Πετρίδης είναι benchmark

 

Λες να μην το ξέρω; Μόνο εγώ τον έχω αναφέρει στην πορτοκαλιά δικτυακή γωνιά μας όλα αυτά τα χρόνια. Το περί "πέτρας" το γράφω με αγάπη (και απορία με το κόλλημά του βέβαια).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή γεννήθηκα σε άλλη δεκαετία και μεγάλωσα σε έναν άλλο κόσμο από τον κόσμο των Beatles, η υποκειμενική αξία που έχουν για εμένα τα τραγούδια του Combat Rock είναι απείρως μεγαλύτερη από εκείνη των τραγουδιών των Beatles.

 

σε αυτο εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο ,αλλωστε ετσι νοιωθω και εγω...

 

 

Μαλιστα, να είσαι σίγουρος ότι κάπου υπάρχει ένα παιδί που (αν συνεχίσεις να είσαι παρών στο χώρο) κάποια στιγμή θα αγαπήσει ένα δικό ΣΟΥ τραγούδι περισσότερο από όλα τα τραγούδια των Beatles και όλα τα τραγούδια των Clash... αυτή είναι η φυσική ροή των πραγμάτων, αλλιώς δεν θα είχε νόημα τίποτε απ' ότι κάνουμε.

 

καλα οχι τις βλακειες που γραφω εγω αλλα σιγουρα τα τραγουδια καποιου αλλου πραγματικα ταλαντουχου σιγουρα,οποτε και σε αυτο συμφωνω. :)

 

 

Α ναι. ΚΑι ο Πετρίδης είναι benchmark

 

φυσικα και ειναι,ΕΣΩΣΕ ολη τη γενιά μου (αφου μας εμαθε να ακουμε μουσικη),λιγο το εχεις (ξερεις τι ηταν να ζεις στα late 70s & early 80s στην Ελλαδα & να περιμενεις μια εκπομπη στις 4 μμ για να σε βγαλει απο την ΑΠΟΛΥΤΗ μεταπολιτευτικη ΜΙΖΕΡΙΑ?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μην το ξέρω; Μόνο εγώ τον έχω αναφέρει στην πορτοκαλιά δικτυακή γωνιά μας όλα αυτά τα χρόνια. Το περί "πέτρας" το γράφω με αγάπη (και απορία με το κόλλημά του βέβαια).

Σε διαψεύδω πάραυτα. Από τα πρώτα μου postings.....http://www.noiz.gr/index.php?topic=9768.70

 

(ξερεις τι ηταν να ζεις στα late 70s & early 80s στην Ελλαδα & να περιμενεις μια εκπομπη στις 4 μμ για να σε βγαλει απο την ΑΠΟΛΥΤΗ μεταπολιτευτικη ΜΙΖΕΡΙΑ?)

NAI  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NAI  Wink

 

ειχα ξεχασει οτι ανηκεις και εσυ στα «Περήφανα γηρατειά»! ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες προσωπικές απόψεις σε σχέση με διάφορα προηγούμενα posts

 

- Ο Πετρίδης και ο κάθε Πετρίδης ανά τον κόσμο, είναι αυτοί που έχουν χτίσει διαφόρους «μύθους» στην ιστορία της μουσικής. Λίγο πολύ, θέλουμε δεν θέλουμε, επηρεαζόμαστε όλοι μας στο ποια θεωρούμε «σημαντικά» albums-συγκροτήματα ανά τις δεκαετίες. Όλοι αυτοί έχουν χτίσει τις λίστες των «αντικειμενικά» (αν είναι δυνατό βέβαια να υπάρξει αντικειμενικότητα σε αυτό το θέμα) καλύτερων-σπουδαιότερων δίσκων-συγκροτημάτων όλων των εποχών.

- O Πετρίδης είναι κάτι αντίστοιχο και για μένα, αλλά λίγο μεταγενέστερα (mid-late 80’s σε επαρχιακή πόλη της Ελλάδας…)

- Ο καθένας μας φτιάχνει τις δικές του λίστες των «αγαπημένων» του, είτε επειδή είναι κάποια groups που τα έζησε και σημαίνουν κάτι γι’ αυτόν, είτε τον σημάδεψαν για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

- Κι εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι Clash από τους Beatles, αν και δεν έζησα ούτε τους μεν, ούτε τους δε. Παρόλα αυτά, τι κι αν με σημάδεψαν συγκροτήματα και καλλιτέχνες της εποχής μου, στη λίστα με τους αγαπημένους μου δίσκους (τονίζω το αγαπημένους, δε λέω καλύτερους, σπουδαιότερους κλπ), οι 10 πρώτοι δίσκοι, έχουν κυκλοφορήσει πριν να γεννηθώ. Όπως και να το κάνουμε οι δεκαετίες 50-60-70 σημαίνουν κάτι περισσότερο για την pop/rock/blues κλπ μουσική, σε σχέση με τις μεταγενέστερες

- Και κάτι σχετικό με το θέμα, κάθε τέτοια προσπάθεια είναι σημαντική, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να αγοράσει αυτά τα remastered, οι υπόλοιποι τα προσπερνάνε. Και όντως απευθύνονται περισσότερο σε ένα περιορισμένο κοινό φιλόμουσων-fans του εκάστοτε γκρουπ-καλλιτέχνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit:

Κάποιες προσωπικές απόψεις σε σχέση με διάφορα προηγούμενα posts

 

- Ο Πετρίδης και ο κάθε Πετρίδης ανά τον κόσμο, είναι αυτοί που έχουν συμβάλλει στο να χτιστούν οι χτίσει διαφόροι «μύθοι» στην ιστορία της μουσικής. Λίγο πολύ, θέλουμε δεν θέλουμε, επηρεαζόμαστε όλοι μας στο ποια θεωρούμε «σημαντικά» albums-συγκροτήματα ανά τις δεκαετίες.

 

Αν μου επιτρέπεις βέβαια.

Δεν το καναν δα και μόνοι τους. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit:

Αν μου επιτρέπεις βέβαια.

Δεν το καναν δα και μόνοι τους. ;)

 

ok, δεκτό...  ;)

Δεν εννοούσα για συγκροτήματα/μουσικούς που δεν το άξιζαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου