Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με το facebook;


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, το ζορίζετε πάαααααρα πολύ το θέμα...

 

Το Facebook δεν είναι μια εφήμερη μόδα, ακριβώς γιατί αντιπροσωπεύει το επόμενο στάδιο του λεγόμενου social networking. Στην αρχή υπήρχαν τα irc channels, μετά τα chat rooms, ακολούθησαν τα forums και τώρα περάσαμε στα site που έχουν ως αυτοσκοπό την κοινωνική δικτύωση τύπου Facebook, MySpace, Hi5 κλπ.

Είναι δηλαδή η απάντηση σε μια υπαρκτή τάση-ανάγκη που έχει εκδηλώσει ο κόσμος που μπαίνει στο internet.

 

Όσο για τις παλιές αμαρτίες που το Facebook αναμοχλεύει, πάντα υπάρχει η επιλογή να αγνοήσει κανείς τα αιτήματα φιλίας του καθενός. Δεν πιστεύω να ενοχλήσει κανέναν το ενδεχόμενο να κακοκαρδιστεί ο κάθε αρχιλαλάκας που δεν τον κάναμε φίλο, σωστά;

 

Γενικά το Facebook είναι κάτι που μπορεί κανείς να χειριστεί κατά το δοκούν.

Αν θέλει κανείς μπορεί να μοιραστεί όλες του τις προσωπικές πληροφορίες, ό,τι φωτογραφία έχει βγάλει και να ποστάρει το status του κάθε μισάωρο. Σε αυτή την περίπτωση θα είναι σαν να εκθέτει τη ζωή του και θα είναι κακό του κεφαλιού του.

Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν στο Facebook μόνο το όνομα, το email και 2-3 φωτογραφίες τους και μπαίνουν μια φορά την εβδομάδα. Big deal που λένε και στο χωριό μου...

 

Μην ψάχνετε νοήματα και τέτοια, δεν υπάρχουν αλλά δεν χρειάζονται κιόλας! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όσο για τις παλιές αμαρτίες που το Facebook αναμοχλεύει, πάντα υπάρχει η επιλογή να αγνοήσει κανείς τα αιτήματα φιλίας του καθενός. Δεν πιστεύω να ενοχλήσει κανέναν το ενδεχόμενο να κακοκαρδιστεί ο κάθε αρχιλαλάκας που δεν τον κάναμε φίλο, σωστά;

 

δεν μπορείς να φτύσεις με τη μία τον άλλο, δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζεται, οπότε μπαίνεις στη διαδικασία να τον ρωτήσεις πού σε ξέρει και ποιος είναι και τι θελει

 

επιπλέον έχω το ίδιο όνομα και επώνυμο με ένα ξάδελφο που δουλεύει πολύ το facebook και έχω πήξει στα λανθασμένα friend requests... και ήλθε και το χθεσινό το εντελώς ξεκάρφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορείς να φτύσεις με τη μία τον άλλο, δεν ξέρεις τι μπορεί να παίζεται, οπότε μπαίνεις στη διαδικασία να τον ρωτήσεις πού σε ξέρει και ποιος είναι και τι θελει

Εγώ πάλι νομίζω ότι μπορείς και παραμπορείς (πατάς ένα "Ignore" και καθαρίζεις) αλλά και πάλι επιλέγεις να δεις ποιός είναι αυτός που σου έκανε request. Εγώ αυτό κάνω, αν είναι κάποιος που δεν γνωρίζω δια ζώσης (αυτό το καταλαβαίνεις από το προφίλ του άλλου, δεν χρειάζεται έρευνα) απλά δεν αποδέχομαι τη φιλία, end of story!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To facebook δεν είναι σε καμία περίπτωση το επόμενο βήμα. Το social networking δεν είναι σε καμία περίπτωση κάτι νέο. Επαναλαμβάνω ότι η κατάσταση έχει ήδη σχεδιαστεί να αλλάξει και σύντομα. Μπορεί ακόμα να υπάρχει ο όρος social networking (λογικό αφού πάντα θα υπάρχουν ανθρωποι χαμένοι στην μοναξιά τους) άλλα θα έχει άλλη μορφή. Η ευρωπαική ένωση για παράδειγμα εδώ και δύο χρόνια διαθέτει κάποια εκατομμύρια ευρώ για έρευνα σε τρισδιάστατους χώρους στο Internet, εφαρμογές οι οποίες εντάσσονται στο γενικότερο όρο web 4.0.

 

Το facebook είναι μόδα εξ ορισμού. Και μην μου πείτε ότι είναι κάτι χρήσιμο γιατί υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι να πετύχεις το ίδιο και με καλύτερα αποτελέσματα.

 

Και όσον αφορά το "κακό" facebook, να θυμήσω ότι πρίν ένα χρόνο περίπου είχε γίνει σάλος για την αναδιατύπωση των όρων χρήσης οι οποίοι ευθέως δηλώναν ότι οι πληροφορίες των χρηστών είναι ιδιοκτησία του facebook σαν εταιρία και ότι μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Αν δηλαδή κάποια στιγμή αρχίζουν να στέλνουν spam mail με διαφημίσεις για μουσικά όργανα π.χ. επειδή κάποτε είχε γράψει ο χ χρήστης ότι παίζει κάποιο μουσικό όργανο, θα είναι νομικά καλυμμένοι. Στο τέλος αναγκάστηκαν να αναδιατυπώσουν ξανά τους όρους, αλλά πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι τα σώψυχα του καθενός που βρίσκονται αποθηκευμένα σε κάποιους server στην Αμερική, είναι ασφαλές από τα αδιάκριτα μάτια?

 

Το θέμα δεν είναι απλό ούτε ασήμαντο. Δεν είμαι οπαδός των θεωριών συνωμοσίας, αλλά κάποια πράγματα δεν είναι μόνο ύποπτα αλλά μέχρι και οφθαλμοφανή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα σώψυχά του ο καθένας επιλέγει αν θα τα βγάλει ή όχι.

 

Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν στο Facebook μόνο το όνομα, το email και 2-3 φωτογραφίες τους και μπαίνουν μια φορά την εβδομάδα. Big deal που λένε και στο χωριό μου...

 

Μην ψάχνετε νοήματα και τέτοια, δεν υπάρχουν αλλά δεν χρειάζονται κιόλας! ;)

 

+666

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγες μέρες διάβασα για τύπο που κακολόγισε το αφεντικό του στο facebook, απευθυνόμενος στην παρέα του, στην οποία όμως είχε ξεχάσει πως είχε βάλει το αφεντικό, που τον απέλυσε επί τόπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τα σώψυχά του ο καθένας επιλέγει αν θα τα βγάλει ή όχι.

 

Σίγουρα, αλλά πόσο ενημερωμένος είναι για την χρήση των προσωπικών του δεδομένων; Πόσοι από τους χρήστες του facebook έχουν διαβάσει του όρους χρήσης; Η επιλογή είναι σχετική όταν προηγείται εξαπάτηση. Για να μην μιλήσω για την άγνοια και την απλή καθημερινή χαζομάρα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τρομάζω με αυτά που βλέπω εδώ μέσα. Ένα λινκ έβαλα για να ευθυμήσουμε και σεις το κάνατε αφορμή για τεστ κοινωνιολογίας. Αίσχος. Που 'σαι ρε τρελο-Tracy να δεις τα μεγαλεία σου.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου