Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με το facebook;


kwstas79

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ δεν είμαι γραμμένος σε τέτοια site, και δεν το βλέπω να γράφομαι...

Θα το δικαιολογούσα μόνο για άτομα που προωθούν με οποιοδήποτε τρόπο την δουλειά τους. Πχ. έχω καλό φίλο dj που ενημερώνει για πάρτυ/events όλους τους γνωστούς του, του απαντάνε γρήγορα με yes/no αν θα μπορέσουν να έρθουν κτλ. Αυτό είναι καλό.

 

Αλλά το να βγαίνω και να γράφω τα "σώψυχα" μου, να δηλώνω δημόσια ποιους ξέρω και τι σχέση έχω μαζί τους, συγνώμη κιόλας αλλά το θεωρώ βλακεία μεγάλη. Θα προτιμούσα να διαβάσω ένα ενδιαφέρον pdf πάνω σε κάτι που με ενδιαφέρει (προγραμματισμό, μουσική, ηλεκτρονικά κτλ.) παρά να φάω 5 λεπτά στο facebook.

 

Και αυτό το "βοηθάει να βρεις γνωστούς σου που έχετε χαθεί" έχει κουράσει πια... Αν θέλεις να σε βρουν άτομα που έχετε χαθεί, θα μπορούσες να αφήσεις απλά το e-mail σου και να μην ξανακάνεις login...

Δεν θέλω να ακούγομαι κολλημένος ή οτιδήποτε, αλλά το θεωρώ μεγάλο χάσιμο χρόνου και βλακώδες. Βέβαια απ'την άλλη το ίδιο μπορεί να πει κανείς και για το πώς περνάω εγώ τον χρόνο μου στο internet... όπως το δει κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, το ζορίζετε πάαααααρα πολύ το θέμα...

 

Μην ψάχνετε νοήματα και τέτοια, δεν υπάρχουν αλλά δεν χρειάζονται κιόλας! ;)

 

Ακριβώς

 

To facebook δεν είναι σε καμία περίπτωση το επόμενο βήμα. Το social networking δεν είναι σε καμία περίπτωση κάτι νέο. Επαναλαμβάνω ότι η κατάσταση έχει ήδη σχεδιαστεί να αλλάξει και σύντομα. Μπορεί ακόμα να υπάρχει ο όρος social networking (λογικό αφού πάντα θα υπάρχουν ανθρωποι χαμένοι στην μοναξιά τους) άλλα θα έχει άλλη μορφή. Η ευρωπαική ένωση για παράδειγμα εδώ και δύο χρόνια διαθέτει κάποια εκατομμύρια ευρώ για έρευνα σε τρισδιάστατους χώρους στο Internet, εφαρμογές οι οποίες εντάσσονται στο γενικότερο όρο web 4.0.

 

Το facebook είναι μόδα εξ ορισμού. Και μην μου πείτε ότι είναι κάτι χρήσιμο γιατί υπάρχουν άπειροι άλλοι τρόποι να πετύχεις το ίδιο και με καλύτερα αποτελέσματα.

 

Και όσον αφορά το "κακό" facebook, να θυμήσω ότι πρίν ένα χρόνο περίπου είχε γίνει σάλος για την αναδιατύπωση των όρων χρήσης οι οποίοι ευθέως δηλώναν ότι οι πληροφορίες των χρηστών είναι ιδιοκτησία του facebook σαν εταιρία και ότι μπορούν να τις χρησιμοποιήσουν όπως θέλουν. Αν δηλαδή κάποια στιγμή αρχίζουν να στέλνουν spam mail με διαφημίσεις για μουσικά όργανα π.χ. επειδή κάποτε είχε γράψει ο χ χρήστης ότι παίζει κάποιο μουσικό όργανο, θα είναι νομικά καλυμμένοι. Στο τέλος αναγκάστηκαν να αναδιατυπώσουν ξανά τους όρους, αλλά πως μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι τα σώψυχα του καθενός που βρίσκονται αποθηκευμένα σε κάποιους server στην Αμερική, είναι ασφαλές από τα αδιάκριτα μάτια?

 

Το θέμα δεν είναι απλό ούτε ασήμαντο. Δεν είμαι οπαδός των θεωριών συνωμοσίας, αλλά κάποια πράγματα δεν είναι μόνο ύποπτα αλλά μέχρι και οφθαλμοφανή.

 

Ακριβώς αυτή είναι η δικαιολογία για ΚΑΘΕ θεωρία συνωμοσίας. Τα μισά απ'αυτά που γράφεις είναι ρητά απαντημένα μέσα στους όρους του facebook. Όπως πχ ότι μπορείς να απενεργοποιήσεις ΟΛΑ τα e-mail και να μη σου στέλνουν τίποτα. Επιπλέον αν σε ενοχλεί να ξέρει κάποιος ότι παίζεις κιθάρα, ΜΗΝ ΤΟ ΓΡΑΨΕΙΣ. ΕΛΕΟΣ! Και γιατί δηλαδή να βγάζεις τα σώψυχά σου στο facebook; (β' πρόσωπο γενικό) Δηλαδή άμα βάλω το χέρι μου στην πρίζα θα μου φταίει η ΔΕΗ; Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Βγήκε λέει ο άλλος και έβριζε το αφεντικό του στο facebook και του φταίει το facebook. Δηλαδή άμα τον έβριζε μέσα σε ένα εστιατόριο και τον άκουγαν θα του έφταιγε το εστιατόριο;; Άμα δηλαδή αρχίσω να βρίζω το αφεντικό μου εδώ μέσα και αυτός το δει, θα φταίει το Noiz; Όταν κάνεις λάθος χρήση κάποιας υπηρεσίας ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ η υπηρεσία για αυτά που συμβαίνουν.

 

Και ναι, προφανώς υπάρχουν και τα τηλέφωνα και forum κλπ. Είναι άλλη μια επιλογή. Πού είναι το κακό; Επίσης μπορείς να μου εξηγήσεις πρώτον τι είναι "το ίδιο" που μπορείς να πετύχεις, δεύτερον τι εννοείς "καλύτερα αποτελέσματα" και τρίτον ΠΩΣ θα τα πετύχεις;

 

Ένα λινκ έβαλα για να ευθυμήσουμε και σεις το κάνατε αφορμή για τεστ κοινωνιολογίας.

 

Yeaaaap!

 

Εγώ δεν είμαι γραμμένος σε τέτοια site, και δεν το βλέπω να γράφομαι...

Θα το δικαιολογούσα μόνο για άτομα που προωθούν με οποιοδήποτε τρόπο την δουλειά τους. Πχ. έχω καλό φίλο dj που ενημερώνει για πάρτυ/events όλους τους γνωστούς του, του απαντάνε γρήγορα με yes/no αν θα μπορέσουν να έρθουν κτλ. Αυτό είναι καλό.

 

Χωρίς να διαφωνώ στα υπόλοιπα που λες, εγώ ΑΥΤΟΥΣ θέλω να σκοτώσω! Έχω ένα profile για να λέω 2 βλακείες με δυο γνωστούς μου και έρχεται ο άλλος ο εξυπνίδης να μου σπάσει τα νεύρα με τις (ουσιαστικά) διαφημήσεις του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ολοι τραγικοι. ΕΝΑΣ δε βρεθηκε να πει οτι το φεισμπουκ είναι απ τους καλυτερους τροπους να βλέπεις την Χ συναδελφο, Ψ συμφοιτητρια, και Ζ γνωστη με μαγιω, την ωρα που κανανε "τρελες" με μια φιλη πιωμενες, ή στο κρεβατι με το κινητο και να φαίνεται λίιιιγο το εσωρουχο και αλλα τετοια?

 

Και ως αντιτιμο βέβαια, να βλέπεις το βλακα της σχολης σου να κανει μπρατσα με τιτλο "Γυμναστηριο Σφιχτιδης crazi parti"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ολοι τραγικοι. ΕΝΑΣ δε βρεθηκε να πει οτι το φεισμπουκ είναι απ τους καλυτερους τροπους να βλέπεις την Χ συναδελφο, Ψ συμφοιτητρια, και Ζ γνωστη με μαγιω, την ωρα που κανανε "τρελες" με μια φιλη πιωμενες, ή στο κρεβατι με το κινητο και να φαίνεται λίιιιγο το εσωρουχο και αλλα τετοια?

 

Και ως αντιτιμο βέβαια, να βλέπεις το βλακα της σχολης σου να κανει μπρατσα με τιτλο "Γυμναστηριο Σφιχτιδης crazi parti"

 

+1.... Αλλά δεν νοιώθω έτοιμος να κάνω ακόμα την τοποθέτηση μου. Αναμένω την κατάλληλη στιγμή.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου