Προς το περιεχόμενο

Ήχοι organs σε synths-workstations


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!Θα ήθελα έτσι πληροφοριακά τη γνώμη σας για το ποιά synth-workstation θεωρείτε ότι έχουν καλούς ήχους organ.Έχω 3 όργανα (fantom x7 pa50 triton le)είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα όργανα που έχει το fantom (το οποιο είναι και το ακριβότερο).Αν και έχω ασχοληθεί πάρα πολλές ώρες στο fantom με έχουν απογοητέυσει πολύ και τα δείγματά του και το rotary effe του.Εσείς τι γνώμη έχετε γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!Θα ήθελα έτσι πληροφοριακά τη γνώμη σας για το ποιά synth-workstation θεωρείτε ότι έχουν καλούς ήχους organ.Έχω 3 όργανα (fantom x7 pa50 triton le)είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα όργανα που έχει το fantom (το οποιο είναι και το ακριβότερο).Αν και έχω ασχοληθεί πάρα πολλές ώρες στο fantom με έχουν απογοητέυσει πολύ και τα δείγματά του και το rotary effe του.Εσείς τι γνώμη έχετε γενικά?

 

Γενικά τα δείγματα δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος για να προσομειώσεις ήχους organ. Για αυτό το σκοπό, καλύτερη μέθοδος είναι το modeling, η μέθοδος σύνθεσης που χρησιμοποιούν ορισμένα virtual organs της αγοράς, όπως το Clavia Nord C1, Roland VK-88 κλπ. Επίσης, για την σωστή προσομείωση του organ, πρέπει να υπάρχει και σωστή προσομείωση του rotary effect.

Πάντως έχω ακούσει ότι και το Korg M3 και το Motif XS έχουν σχετικά καλούς σαμπλαρισμένους ήχους organ. Εγώ έχω το Fantom-G και σε γενικές γραμμές δε μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα των organs που εμπεριέχει.Έτσι κι αλλιώς όμως, στο studio χρησιμοποιώ VST όργανα, με αγαπημένο μου το Native Instruments B4 II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γειά σας παιδιά και απο εμένα!Θα ήθελα έτσι πληροφοριακά τη γνώμη σας για το ποιά synth-workstation θεωρείτε ότι έχουν καλούς ήχους organ.Έχω 3 όργανα (fantom x7 pa50 triton le)είμαι πολύ απογοητευμένος απο τα όργανα που έχει το fantom (το οποιο είναι και το ακριβότερο).Αν και έχω ασχοληθεί πάρα πολλές ώρες στο fantom με έχουν απογοητέυσει πολύ και τα δείγματά του και το rotary effe του.Εσείς τι γνώμη έχετε γενικά?

Για ποιό είδος μουσικής;

Λαϊκό ή Ξένο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το b4 II το έχω και γω και είναι πολύ καλό.Αλλά είναι κρίμα ένα (ακριβό)όργανο σαν το fantom να μην έχει καλά όργανα.Μανώλη είτε Ελληνικό είτε ξένο είναι το ρεπερτόριο το θέμα είναι οτι δεν έχει όργανα για κανένα απο τα 2 είδη...(στο pa50 έχω φτιάξει καλύτερα organs)Απλά ήθελα να μάθω ποιά synths-workstations θεωρούν τα παιδιά εδώ μέσα οτι εχουν καλά όργανα.Εκτός φυσικά απο μηχανήματα όπως τo cx3 και softwares που είναι για αυτό το σκοπό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το triton le κατα τη γνωμη μου εχει καλα "screamy" organs. Αν και το σφυριγμα τους φερνει περισσοτερο σε φαρφισοειδή παρα σε Β3οειδή. Παντως ειναι αρκετα χρησιμα αν θες να "γεμισεις" και να "ρολαρεις"

 

Το φαντομ εχει αρκετα καλά percussive organs απλα στα ψηλά είναι λίγο γκουχμ ::) Στο fantom g επισης μ αρεσουν πολυ τα overdrive organs.

 

Τα ροταρυ σε ότι εχω παιξει μεχρι τωρα είναι πονεμενη ιστορια και εγω μαλλον θα κοιταξω τη λυση καποιου πεταλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...είτε Ελληνικό είτε ξένο είναι το ρεπερτόριο το θέμα είναι οτι δεν έχει όργανα για κανένα απο τα 2 είδη...

Γιά κοίτα στο παρακάτω link την SRX-07

http://www.rolandus.com/flash/demos/srx/

 

Εάν δεν σου κάνει ούτε αυτή, τότε... φορτώνεις δείγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη το έχω δει εδώ και καιρό το link αυτό και από τα 3 δείγματα οργάνων που σου επιτρέπει να ακούσεις δεν με συγκίνησαν και πολύ τα συγκεκριμέμα...Όταν λες να φορτώσω δείγματα εννοείς samples?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αν και καθυστερημενα το βλέπω μιας και εγώ ειχα αυτο το προβλημα με τα hammonds και επειδη δεν εχω τα λεφτα για να παρω ενα Nord Electro 2/3  η καλυτερη λυση ειναι τα VSTs... Και δεν υπαρχει μονο το N.I Β4ΙΙ.. Το VB3 ειναι νομιζω αρκετα καλυτερο και μπορεις να πετυχεις πολύ καλό ήχο αμα ηχογραφείς εξωτερικά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικη προυποθεση ειναι η χρηση που θα κανεις

 

1. Σπιτι, με midi και software εισαι μια χαρα (Εγω απεχω απο αυτο τον τομεα)

 

2. Live, εγω ψηφιζω για ξεκινημα Nord Electro 73 και αν το πας σοβαρα μπορεις να επεκταθεις στο C1

 

Στο σπιτι ειναι πολυ πιο απλα, αλλα οταν εχεις μεταφορες και περιορισμενο χωρο στα live θες κατι που να δουλευει και να ειναι ευκολο στο set-up και στην μεταφορα.

 

Εγω σκεφτομαι να παρω ενα Nord Electro 61, και εχω ηδη το 73, γιατι θελω να σταματησω να κουβαλαω το Rhodes. Ετσι στο ενα Nord εχω Rhodes και Wurlitzer και στο αλλο Hammond και Clavinet.  Αργοτερα λεω να χτυπησω και ενα C2 (to καινουργιο της Nord) και εκλεισα

 

Νικος

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο κατι μου λεει οτι θα μ'αρεσει πολυ το στυλ μουσικής που παιζεις ;D Rhodes kai Wurlitzer είναι οι αγαπημενοι μου ηχοι, και τελευταια αρχιζω να εξασκω την τεχνικη στο clavi. Στο hammond δυστυχως το χω παρει αποφαση οτι θα παραμεινω αμπαλος :P

 

Melkor, το VB3 απο τα audio demos δειχνει παρα πολυ καλό και σε σουπερ τιμή :) Χτυπαει στα ισα το Β4.

 

Παντως συμβουλη μου είναι σε multitimbral workstations να πειραματιστειτε με το συνδιασμο πολλών "single" ηχων και βγαίνει καλό αποτελεσμα. Ετσι εκανα κι εγω και στο fantom g και στο triton le, και πετυχα μερικους ωραιους ήχους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου