Προς το περιεχόμενο

Seagate barracuda 7200.11 με προβλημα αναγνωρισης απο το bios


giannis A.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι οσοι ειχατε η εχετε προβλημα με τους συγκεκριμενους δισκους, ξαφνικα να μην τους βλεπει το bios μπορω να σας τους επισκευασω και να σας ξαναβρω τα δεδομενα.

αν ενδιαφερεται καποιος ας μου στειλει pm.

με εκτιμηση

Γιαννης

 

Υ.Γ: δεν ξερω αν ειναι σωστο που το εγραψα στο forum αλλα στις αγγελιες ειδα οτι ειναι μονο για πωλησεις και ανταλλαγες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o οποιοσδήποτε μπορεί να το κάνει ακολουθώντας τις οδηγίες που υπάρχουν εδω:

 

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207931

 

http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=207951

 

τα δεδομένα σε έναν "μπρικαρισμένο" δίσκο αν δεν τον σκαλίσεις δεν χάνονται.Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις το καινούριο firmware και κατά 99,9% τα δεδομένα σου θα ναι εκεί.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εναν δισκο που δεν τον βλεπει το bios προσπαθησε εσυ να κανεις firmware update με οποιονδηποτε τροπο ξερεις και μπορεις και αν τα καταφερεις τα ξαναλεμε.η Seagate αναφερεται σε οσους δεν εχουν χαλασει ακομα οι δισκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειχα παθει κι εγω με εναν seagate 1tb πριν μερικους μηνες και εχασα τα παντα.ευτυχως τα ειχα σε dvd.δεν ξερω ο φιλος εδω τι κανει και τα ξαναβρισκει (αν ισχυει) αλλα αν τα καταφερνει τοτε μαγκια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bootable image που δίνει η seagate κάνει δικό του disk probing,δεν περιμένει το bios.Σε όσους δίσκους το έκανα,συμπεριλαμβανομένου και ενός από τους δικούς μου ST3500320AS μια χαρά τον είδε το utility ασχέτως αν δεν τον έβλεπε το bios.Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να τους βάλω στον πρώτο sata controller μόνους τους.

Τώρα εσύ αν έβλεπες πως παθαίνει διαλείψεις και τον άφησες να μπρικάρει εντελώς,τι να σου πώ,περαστικά.

 

...αν και απ'όσο βλέπω εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=296932&highlight=%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%84%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF+seagate&page=26

 

κάτι ξέρεις και δεν μας το λες.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φιλαρακο,επαθα,εψαξα και τα εμαθα.

αγορασα αλλον ενα ιδιο 1 TB εβαλα την παλια πλακετα στον καινουριο δισκο γιατι μονο ετσι τον εβλεπε και το boot cd απο την seagate,εκανα το update και ξαναεβαλα την πλακετα πισω στον αρχικο δισκο.

μονο ετσι γινοταν.δεν ξερω αν διαβασες στο net οτι στην αρχη που παρουσιασαν το προβλημα οι δισκοι η seagate σου ελεγε να τους στειλεις πισω και σου τον φτιαχνανε και σου τον επιστρεφαν τον ιδιο δισκο.

ειχε βγαλει ομως και το utility για το boot cd και παρ ολα αυτα δεν γινοταν να κανεις update αν ειχε σταματησει να τον βλεπει το bios.

τα αρχεια του βεβαια μου ηταν αχρηστα γιατι τα ειχα περασει απο τα dvd που ειχα αλλα καταφερα να κανω κατι που πολλοι μαλλον δεν θα εκαναν.

κατι που ξεχασα, θα πρεπει η πλακετα που αλλαξεις να ειναι απο το ιδιο μοντελο του δισκου.δεν ταιριαζει σε αλλους την ιδιας σειρας.και ολο αυτο που σου ειπα καποιοι ισως το εκμεταλευτουν.δεν υπονοω τον γιαννη που αρχισε το θεμα γιατι δεν ξερω πως και τι κανει αλλα ισως υπαρξουν αλλοι που θα το κανουν.

οσο για τον αν εβλεπα τον δισκο να μπρικαρει που λες κι εσυ θα σου πω μονο οτι οι συγκεκριμενοι δεν σου εδειχναν κανενα σημαδι βλαβης.ηταν καθαρα θεμα firmware και οχι μηχανικο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ'όλα,"φιλαράκος" σου δεν είμαι και θα σε παρακαλούσα να προσέχεις περισσότερο τις εκφράσεις σου γιατί ούτε με ξέρεις από χτές και ούτε ξέρεις ποιος είμαι και τι κάνω.

Όλα αυτά που λες σωστά μεν,αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν χρειάζονται καν,γιατί όπως σου είπα ενα booting με το image (μόνο σε μια περίπτωση χρειάστηκα 3 επανεκκινήσεις) έφτανε και περίσσευε για να τον δει  το flashing utility.

Εσύ μου λες τι έκανες με τον ένα δίσκο σου αλλά εγώ χρειάστηκε να φλασάρω 10,από τους οποίους οι 4 ήταν σε raid  5.

Όχι βέβαια πως η περίπτωσή σου είναι απίθανη,αλλά σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεσαι καλοθελητές σε τέτοιες περιπτώσεις,ειδικά όταν θέλουν να σε "βοηθήσουν" με το αζημίωτο.

Και πριν διαρρήξεις τα ιμάτιά σου με το παραπάνω,σε πληροφορώ πως η συμπεριφορά σου όπως και του giannis A. είναι το λιγότερο ύποπτη.Αν όντως θέλεις-ανιδιοτελώς-να βοηθήσεις,που δεν έχω κανένα λόγο να μην το πιστέψω,γιατί δεν γράφεις και αυτά που μόλις έγραψες εδώ και στο insomnia ώστε να ωφεληθούν και οι υπόλοιποι από την εμπειρία σου;

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υ.Γ: δεν ξερω αν ειναι σωστο που το εγραψα στο forum αλλα στις αγγελιες ειδα οτι ειναι μονο για πωλησεις και ανταλλαγες.

Οχι δεν είναι σωστο αυτο που έκανες. Σαν καθωσπρέπει κομπιουτερας θα πρέπει να ξερεις ότι αυτό είναι spamming. Διαφήμιση αυτόκλητη δηλαδή.

 

ΥΓ Επίσης τα διπλά user names απαγορεύονται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να ξεκαθαρισω κατι.

επειδη εγινε μεγαλο θεμα και τσακωνεστε.

δουλευω σε μια εταιρεια που κανει αυτη τη δουλεια.ανακτηση δεδομενων.

εκανα ενα θεμα εδω οπως ειχα κανει και στο insomnia και μου το σβησανε για δικους τους λογους γι αυτο και εγραψα: δεν ξερω αν ειναι σωστο που το εγραψα στο forum αλλα στις αγγελιες ειδα οτι ειναι μονο για πωλησεις και ανταλλαγες με μονο σκοπο να επισκευασω τους δισκους που εχουν το συγκεκριμενο προβλημα.δεν χρησιμοποιησα την λεξη βοηθω,ειπα επισκευασω και δεν αρνουμαι οτι δεν θα γινοταν για την ψυχη της μανας μου.ειδα το link που εβαλε ο roybatty απο το insomnia και ο καθενας μπορει να νομιζει οτιδηποτε απο αυτα που εγραφε ο sn6111.το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν χρησιμοποιουμε καμια απο τις τεχνικες που ανεφερε και ο roybatty αλλα και ο sn6111 για ανακτηση δεδομενων.

jack2 να σε ενημερωσω οτι εμενα αυτη ειναι η δουλεια μου και απο αυτο βγαζω χρηματα.δεν εχω αλλο τροπο.

με εκτιμηση

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου