Προς το περιεχόμενο

The "mixerless" studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

συμφωνω απολυτα sandman. απλα στο θεμα home studio , ολα πιστευω οτι ειναι θεμα αλυσιδας. δηλ.

καλο pc - καλη μητρικη - καλοι σκληροι δισκοι - καλη και γρηγορη μνημη - καλα καλωδια - καλη προενισχυση - καλο μικροφωνο - καλη πηγη ηχου εν τελει.

 

επειδη δεν διαθετουν ολοι την οικονομικη ανεση , πιστευω οτι η εν λογω εταιρια προσφερει πολλες τιμιες λυσεις και πανω απο τα ορια του αποδεκτου.γι αυτο και δημοσιευσα την απαντηση μου πριν.

συμφωνω ομως οτι αν ειχα και εγω την οικονομικη δυνατοτητα , θα πηγαινα σε mackie η οποια οντως ειναι αρκετα σκαλακια παραπανω.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, δεν υπάρχει mixerless studio. Το μόνο θέμα είναι αν ο μίκτης θα είναι μέσα ή έξω από τον υπολογιστή. Για όλους τους γνωστούς λόγους (σταθερότητα, καλύτερη ποιότητα ήχου κλπ) είναι προτιμότερο ο μίκτης να είναι ΕΞΩ από τον υπολογιστή, εκτός αν έχει κανείς τέτοια κάρτα ήχου με τέτοια προενίσχυση ώστε να καταργηθεί η παράμετρος "καλύτερη ποιότητα ήχου". Ακόμη και τότε, δεν έχω βρει ακόμη τρόπο να καταργηθεί η πρώτη, δηλαδή η "σταθερότητα".

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω εξωτερικό μίκτη, αλλά ο λόγος είναι ότι δεν έχω στούντιο. Έχω μόνο έναν υπολογιστή στον οποίο γράφω ΜΟΝΟ τα plug-ins μου. Την εποχή που είχα hardware synths είχα μία ωραιότατη Mackie.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι το ιδιο . κανει αλλη δουλεια το ενα και αλλη το αλλο (σε ενα home studio . εκτος κι αν βγαζει καποιος ολα τα τρακς απο το pc ena ena πολυκαναλα και τα βαζει στην κονσολα ενα ενα παλι για να τα μιξαρει εκει , πανως στην κονσολα δηλαδη)

υπαρχει δηλαδη hardwaremixerless studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μιξάρονται αναλογικά τα audio streams απο μια πολυκάναλη ηχογράφηση για μερικούς φαίνεται να έχει μεγάλη επίπτωση στην ποιότητητα του τελικού mix.

 

Αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι ακριβώς τί και πώς, αλλά μια εταιρία έχει βγάλει ενα rack το οποίο δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο audio summing.

 

Οι περισσότεροι χρήστες του το συνδυάζουν με κάρτες ήχου με πολλαπλά outputs και συνήθως με κάποιο finalizer του τύπου WAVES L2.

 

Έχει κανείς άλλος υπόψιν αυτό το προϊόν;

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα γίνω γραφικός και θα επαναλάβω ότι μια m-audio (πχ)' date=' δεν έχει σε καμία περίπτωση εξίσου καλούς προενισχυτές όσο (πάλι πχ) μια Mackie με τεχνολογία VLZ...[/quote']

 

Δεν έχεις ακούσει το octane μάλλον. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος υπόψιν αυτό το προϊόν;

 

Τόσο η Roland όσο και η Yamaha (και έιμαι σίγουρος κι άλλες εταιρίες έχουν τέτοια μηχανήματα).

 

Ψάξε τα στο Google, Yahoo, ως Audio Patchbays...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω 2 επιλογές στο μυαλό μου για μια μεγάλη επένδυση σε λίγο καιρό και μ'έχει φάει η σκέψη. Καταρχήν αυτό που θέλω είναι ένα σύστημα με τουλάχιστον 16 κανάλια βασισμένο σε υπολογιστή (pentium 3.4 me 3gb ram) που δουλεύει Cubase πάντα. Οι δύο πιθανές επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι οι εξείς:

Ηardware mixer option:

Μια mackie onyx 1640 με firewire card για απευθίας σύνδεση με υπολογιστή 16 καναλιών χώρις να χρειάζομαι κάρτα ήχου και με επιστροφή ένoς stereo καναλιού από το pc για monitoring. Στην ουσία η κονσόλα θα χρησημοποιείται για προενίσχυση +eq μικροφώνου για 16 κανάλια, καθώς η πραγματική μίξη θα γίνεται στο cubase.

1xtascam controler γιατί με το ποντίκι δουλειά σε 16+ κανάλια δεν γίνεται.

Συνολικο κόστος 2700 ευρώ

Μixerless option

2x m-audio delta 10/10 κάρτες ήχου για 20 εισόδους/εξόδους στο pc

2x m-audio octane mic preamps για προενίσχυση των παραπάνω εισόδων.

1xtascam controler για το θέμα με το ποντίκι πάλι.

Συνολικό κόστος 2400 ευρώ

Tι να κάνω? :roll: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μοπρουσες παντα να πας για 2x8 yamaha i88x(που έιναι πολυ καλυτερη προενισχυση και απο τα δυο(dm2000)), εχει 499 ευρω(αρχικη τιμη ηταν πανω απο 1000 αλλα η εταιρια προσπαθει να σπρωξει το mlan και εχων ριξει γελειωδως τις τιμες, μην δωσεις παραπανω απο τοσα, και οι κονβερτορες ειναι επισης πολυ ανωτεροι...και συμπληρωνεις με το tascam ετσι εχεις: 16analog ins/outs balanced(4high quality mic preamps), 16 adat ins,24/96, mlan me 1800 euro περιπου.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά έτσι έχεις μόνο 4 mic preamps! :? Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι standar 12 κανάλια για drums με αντίστοιχα τουλάχιστον 12 mic pre

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...wow εχεις δικιο...διαβαζα ενα ποστ σε αλλο φορουμ για το συγκεκριμενο interface και παρασυρθηκα...υπαρχει σιγουρα κατι καλυτερο απο το octane παντως γιατι οπου κι αν εχω διαβασει γιαυτο δεν ειναι πολυ καλα λογια...ισως mackie n presonus?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου