Προς το περιεχόμενο

Albums of the year 2009


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bruce Springsteen - Working On A Dream

ΟΙ Έλληνες μουσικόφιλοι πάντα αντιμετώπιζαν με υπεροψία το "αφεντικό". Οι "ροκάδες" ακόμα χειρότερα. Παραήταν αμερικανός για τα γούστα τους. Δύσκολα αναγνώριζαν ότι μετά από τόσες δεκαετίες και παρά την τεράστια παγκόσμια αναγνώριση και τα βουνά από χρήματα που έχει βγάλει, συνεχίζει να παίζει απλό και όμορφο rock 'n' roll. Αλλά βέβαια που να ξέρει ο χωριάτης από το New Jersey τι σημαίνει rock 'n' roll; Εμείς οι Ελληνάρες ξέρουμε καλύτερα.

 

 

Καλώς ήλθες. Να αγιάσει το στόμα σου.+1 :)

 

ΕΝΑ ειναι το "αφεντικο" οι υπολοιποι επονται οταν μιλαμε για ροκ. ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω μια χρόνια πάθηση από όταν ήμουν παιδί, που λέγεται οξεία μουσικοπάθεια. Ανίατη κατάσταση. Μου έχει καταστρέψει τη ζωή! :P

 

Συνολικά το 2009 άκουσα γύρω στα 220 καινούρια albums. ;)

Αν φαίνεται και σε εσένα που το κάνεις περίεργο, i rest my case. Σε εμένα που δεν

έχω ακούσει ούτε ενα δίσκο του 2009 φαίνεται απλά... εξωφρενικό :) Τα 2/3 όσων

αναφέρεις οχι μόνο δεν τα έχω ακουστά, δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τί

μουσική μπορεί να είναι. Νιώθω σαν οπισθοδρομικός μεσήλικας μετά απο όλα αυτά

που διάβασα εδώ ;D Χαρά στην ορεξή σου πάντως ;)

 

Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος, πόσων χρονών είσαι και πόσο όγκο μουσικής έχεις ακούσει

στη ζωή σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω σαν οπισθοδρομικός μεσήλικας μετά απο όλα αυτά

που διάβασα εδώ ;D Χαρά στην ορεξή σου πάντως ;)

 

Μπίχλα, μη ξενίζεσαι τόσο. Κόσμος ο οποίος πχ μπορεί να δουλεύει ως μουσικός παραγωγός ή σε δισκογραφικές ακούει τόσα για πρωινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες! Ωραία λίστα... μερικά τα γνωρίζω και μερικά όχι. Μου δίνουν και ιδέες (πχ. με ψήνουν να πάω να δω τους Florence & the Machine). Μια επισήμανση έχω... δεν είναι κάπως οξύμωρο μετά από αυτό του Σπρίνγκστιν για τους Ελληνάρες (με το οποίο γενικά συμφωνώ)...

 

Bruce Springsteen - Working On A Dream

ΟΙ Έλληνες μουσικόφιλοι πάντα αντιμετώπιζαν με υπεροψία το "αφεντικό". Οι "ροκάδες" ακόμα χειρότερα. Παραήταν αμερικανός για τα γούστα τους. Δύσκολα αναγνώριζαν ότι μετά από τόσες δεκαετίες και παρά την τεράστια παγκόσμια αναγνώριση και τα βουνά από χρήματα που έχει βγάλει, συνεχίζει να παίζει απλό και όμορφο rock 'n' roll. Αλλά βέβαια που να ξέρει ο χωριάτης από το New Jersey τι σημαίνει rock 'n' roll; Εμείς οι Ελληνάρες ξέρουμε καλύτερα.

 

Placebo - Battle For The Sun

Πάνε οι εποχές του Without You… Πάει και το σπρώξιμο από τα ΜΜΕ και τους κριτικούς. Εδώ όμως είναι Ελλάδα. Και οι Placebo συνεχίζουν να αρέσουν στον κόσμο.

 

...να λες ότι "εδώ είναι Ελλάδα"? Μου φάνηκε σαν να τους έβαλες στη λίστα περισσότερο επειδή είναι δημοφιλείς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ARCTIC MONKEYS:HUMBUG

PJ HARVEY + J.PARISH:A WOMAN & A MAN...

THE CRIBS:IGNORE THE IGNORANT

NOAH & THE WHALE:THE FIRST DAYS OF SPRING

RICHARD HAWLEY:TRUELOVE'S GUTTER

U2:No Line on the Horizon

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα. Είμαι λίγες μέρες στο forum και μου άρεσε ιδιαίτερα. Πολύ καλό επίπεδο και σε τεχνικά και σε μουσικά θέματα.

 

@ bihlas87

Δεν γίνεσαι καθόλου αδιάκριτος. Είμαι 42 χρονών, έχω οικογένεια και δουλεύω 10-12 ώρες τη μέρα. Ακούω μουσική όσο περισσότερο γίνεται. Ευτυχώς η οικογένεια "συμπαρίσταται". :)

Λόγω της δουλειάς μου ταξιδεύω συνέχεια (όχι δεν είμαι φορτηγατζής ;D). Εκεί μέσα στο αμάξι ακούω ίσως την πιο πολύ μουσική. Έχω μόνιμα 10-15 cd, άλλα τόσα αποθηκευμένα στο κινητό και τα υπόλοιπα στο laptop.

Βέβαια με τόση μουσική που ακούω δεν μένει χρόνος για κιθάρα κι αυτό με πληγώνει λίγο…

 

@ bloody_sunday

Είναι λίγο οξύμωρο. Δεν έχεις άδικο. Παρ’ όλα αυτά το cd το άκουσα πολύ πέρυσι αν και αρχικά το αντιμετώπισα με καχυποψία. Είδα όμως ότι μου άρεσε και έκανα την καρδιά μου πέτρα και το έβαλα στη λίστα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια άψογη ευκαιρία για να ακούς προσεκτικά μουσική (έτσι όπως πρέπει). Όταν έκανα μεγάλα - πχ. 10ωρα - δρομολόγια με το αμαξάκι μου παλαιότερα, ήταν μια συνταγή που είχα ακολουθήσει κι εγώ. Να μας γράφεις πιο συχνά!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως που yeah yeah yeah's και strokes ειναι απο τα πιο αγαπητα μου συγκροτηματα, ουτε το It's Blitz μ αρεσει ουτε το σολο του Casablanca, πολυ γλυκαναλατο ρε παιδι μου.

 

 

Εγω να πω τη μεγαλυτερη αποτυχια της χρονιας:

 

Editors-In This Light and On This Evening αυτο το συγκροτημα το λατρευω αλλα ο τελευταιος δισκος τους πηγε απατος τελειως

 

Και μερικοι δισκοι που μου καναν εντυπωση εκτος της λιστας που ειχα ποσταρει σε προηγουμενη σελιδα.

 

Wolfmother-Cosmic Egg

 

The Vandelles-Del Black Aloha

 

Built To Spill-There Is No Enemy

 

Lightning Bolt-Earthly Delights

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Editors-In This Light and On This Evening αυτο το συγκροτημα το λατρευω αλλα ο τελευταιος δισκος τους πηγε απατος τελειως

 

 

Θα βγω λίγο εκτός θέματος, για να διαφωνήσω με αυτό, καθώς ούτε άπατος πήγε, και δείχνει οτι αν μη τι άλλο οι editors δεν αναπαύονται στις δάφνες τους και φροντίζουν να εξελίσσουν συνεχώς τη μουσική τους. Όταν έπαιξαν το δίσκο αυτόν στο eject είχα πάθει την πλάκα μου (προσωπική άποψη πάντα)

 

Και για να μπω ον τόπικ,  ;D

 

Editors - In this light...

Dead Weather - Horehound

Kasabian - West rider lunatic asylum

Fever Ray - Fever Ray

A place to bury stranges - Exploding Head

The Horrors - Primary colours

 

και θα συμφωνήσω σε όλα με τον ινδιάνο!!! great taste man!!

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου