Προς το περιεχόμενο

DHL κ Ε' Τελωνειακός Σταθμός Αερολιμένα Μακεδονίας...


Zeppelin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα παραγγείλει αρχές Δεκεμβρίου μια εξάτμιση αυτοκινήτου έναντι 145 δολλαρίων συνολικά (μαζί με έξοδα αποστολής) από το αμερικάνικο e-bay.

 

Ο πωλητής δεχόταν αποστολή μόνο μέσω DHL, συνεπώς αναγκάστηκα να υποχωρήσω  :-\

 

Εν πάσει περιπτώσει, το παρακολουθούσα το αντικείμενο, το οποίο ξεκίνησε από LA, California, κ αφού πρώτα πήγε Νέα Υόρκη κ μετά Βρυξέλλες, έφτασε στην Αθήνα (Θεσ/κη ήταν ο προορισμός).

 

Εκεί το site της DHL άρχισε να βγάζει το μήνυμα: καθυστέρηση κατά τον εκτελωνισμό.

Δεν είχα ιδέα τί σήμαινε αυτό, απλά έκανα υπομονή.

 

20/12 μου έρχεται ενημερωτικό e-mail από DHL, που μου έλεγε να επικοινωνήσω μαζί τους.

Επειδή μεσολάβησαν 7 μέρες που ήμουν εξωτερικό, κ άλλες 7 που ήμουν εκτός Θεσ/κης, επικοινώνησα 8/1, όπου μαθαίνω ότι το αντικείμενο βρίσκεται ακόμα Αθήνα.

 

Μου δίνουν 2 επιλογές: είτε πρώτον πληρώνω 90 ευρώ στην DHL κ μου το εκτελωνίζει, είτε αναλαμβάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό με κόστος 30 ευρώ πάλι προς την DHL.

 

Αφού επέλεξα το 2ο, μου λένε ότι θα ετοιμάσουν τα χαρτιά, και σε 2 μέρες θα είναι έτοιμα.

 

Λόγω φόρτου εργασίας με τη σχολή, κ επειδή δεν έχω αυτοκίνητο, τελικά η δουλειά έγινε σήμερα.

Μαζί με ένα φίλο μου, ξεκινήσαμε στις 8 από Β. Όλγας προς περιοχή ΙΚΕΑ όπου βρίσκονται τα γραφεία της DHL.

 

Από το τελωνείο φύγαμε με το αντικείμενο στις 11.30 παρακαλώ, αφού γίναμε Αστερίξ κ Οβελίξ μέσα στον οίκο της τρελής!

 

Καταρχήν, το τελωνείο είναι ένα τεράστιο εργοτάξιο, δεν έχω ιδέα τί κάνουν εκεί (προφανώς νέες εγκαταστάσεις) αλλά πιστεύω φύλαξη των αντικειμένων δεν υφίσταται!

Ευτυχώς, σταθήκαμε τυχεροί γιατί βρέθηκε η κόρη της επόπτριας, να είναι συμφοιτήτρια μου, κ μας πήρε με καλό μάτι (φοιτητές κ καλά) κ το εκτελωνίσαμε ατελώς, ειδάλλως ακόμα εκεί θα ήμασταν.

 

Στο τέλος, πληρώσαμε κ 5 ευρώ στην αποθήκη, όπου κυριολεκτικά τα ξύ**νε, κ η απόδειξη γράφει επάνω ότι τα 5 ευρώ είναι:

α)για κεφάλαιο Δώρων Εορτών (ακόμα Χριστούγεννα έχουν εκεί).

β)για λογαριασμό Άδειας κ Επικουρικής Άδειας.

γ)για λογαριασμό Επιδόματος Γάμου!!!!!!!!!!!!!!

 

Α κ 0,40 λεπτά για έξοδα υπερημερίας (υπομονή στην ουρά στο ταμείο 20 λεπτά για πληρωμή 0,40 λεπτά)!

 

ΥΓ: Οι νέες εγκαταστάσεις φαίνονται πολλά υποσχόμενες, αλλά το τοπίο είναι κρανίου τόπος. Στην αρχή νομίζαμε ότι πήγαμε σε λάθος μέρος!

ΥΓ2: Τελικά, συνολικά το κόστος βγήκε 135 ευρώ, πράγμα που μας ωφελεί γύρω στα 150 ευρώ καθώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η εξάτμιση, κ κοστίζει σίγουρα πάνω από 250 ευρώ (μάλλον τόσο την πουλάνε οι γνωστοί κλέφτες).

 

Ελπίζω κάποιοι να προφυλαχτούν μέσω αυτού του post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τέλος, πληρώσαμε κ 5 ευρώ στην αποθήκη, όπου κυριολεκτικά τα ξύ**νε, κ η απόδειξη γράφει επάνω ότι τα 5 ευρώ είναι:

α)για κεφάλαιο Δώρων Εορτών (ακόμα Χριστούγεννα έχουν εκεί).

β)για λογαριασμό Άδειας κ Επικουρικής Άδειας.

γ)για λογαριασμό Επιδόματος Γάμου!!!!!!!!!!!!!!

 

Ελπίζω κάποιοι να προφυλαχτούν μέσω αυτού του post!

 

Καλως ηρθες στον κοσμο των "φορων υπερ τριτων".................Ειναι μαγικοι φοροι..........απο τους οποιους δεν μπορεις να προφυλαχτεις............ ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λόγω φόρτου εργασίας με τη σχολή, κ επειδή δεν έχω αυτοκίνητο,

 

αφού δεν έχεις αυτοκίνητο τι τη θες την εξάτμιση?

 

αν σκοπεύεις να το κάνεις σε φάση warmoth απ ότι είδες δεν βγαίνει να πάρεις αμάξι σε κομμάτια  ;D ;D ;D ;D ;D

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αφού δεν έχεις αυτοκίνητο τι τη θες την εξάτμιση?

 

 

παντου χρειαζεται μια εξατμιση...ποτε δεν ξερεις τι σου επιφυλασει το μελλον... ;D ;D ;D

2+2=5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πάντως γεγονός ότι το μεγαλύτερο νταβατζιλίκι είναι οι τελωνειοδασμοί σε όλες τις αγορές από εξωτερικό. Να σκεφτείτε μια άρπα που είναι να αγοράσω από Ουάσινγκτον θα μου στοιχίσει περίπου 700 ευρώ και θα δώσω άλλα 500 ευρώ περίπου για μεταφορές φπα τελωνείο και εγώ δε ξέρω τι σόι άλλο κ...πιάσιμο. Συμφωνώ στο φπα. συμφωνώ στη φορολογία του πολίτη. Αλλά ποια η λογική στους επιπρόσθετους φόρους; Και άντε πάει στο διάλο τα πληρώνω. Τα λέφτα αυτά που δίνω γίνονται έργο; Ωφελούν στην ανάπτυξη και εξέλιξη των δημοσίων υπηρεσιών; Πιάνουν τόπο ...ή γεμίζουν  κάποιους τραπεζικούς λογαριασμούς.....;

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλάβατε καλά!! Αυτοί οι εξτρά φόροι που χρεώνουν οι ιδιωτικές courier είναι καθαρά νταβατζιλίκια που έχουν εμπνευστεί αυτοί και η κλίκα τους εκεί στο τελωνείο. Όταν ο Αμερικάνος σου στέλνει το δέμα μέσα στην τιμή που πληρώνεις για μεταφορικά συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα εκτελωνισμού! Υπάρχουν και καταστήματα (δες warmoth) που το εγγυώνται κι όλας αυτό! Έλα ντε που εδώ οι δικοί μας έχουν εμπνευστεί 1002 τρόπους για να τα παίρνουν! Με εξαίρεση φυσικά τις άψογες ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ που σε χρεώνουν μόνο 5 ευρώ εκεί που τα courier σε χρεώνουν από 70 έως 180!!!

 

Τέσπα, τα έχουμε αναλύσει μέχρι το κόκαλο τα περί Αμερικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H εξάτμιση είναι για ένα 2θέσιο Honda Del Sol μοντέλο '96 για του οποίου τα ανταλλακτικά η Honda χρεώνει απίστευτα ποσά, ενώ στην Αμερική, κυκλοφορύν κατά χιλιάδες!

 

Επίσης, το αμάξι είναι φίλου, ο οποίος δεν έχει ασχοληθεί με e-bay κ λοιπά...

 

Πάντως, νομίζω ότι φτηνά την βγάλαμε τελικά.

Απλά χαραμίσαμε όλο το πρωινό μας εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως πολυ το χαρηκα που τους ξεγελασα τους απατεωνες μια φορα εκει στα τελωνεια!!!

με χρεωσανε 280 ευρω για ενα moog με δηλωμενη αξια 320 ευρω!! Και καλα ειχε μεγαλο μεγεθος και βλεποντας αναλυτικα τι πληρωσα, λεω που να δηλωνανε οι USA κανονικα την αξια του voyager!!! το φανταζεστε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου