Προς το περιεχόμενο

Albums of the year 2009


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συν του ότι πλέον δεν ζούμε σε εποχές (από κάθε άποψη) που μπορεί ένας "καλλιτέχνης" να έχει την ελευθερία να κάνει κάτι όπως π.χ. κάνανε οι Floyd με το The Wall τότε..(προσωπική άποψη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε καλό είναι αυτό ;D ;D ;D (δεν είναι?)

 

Κατά τη γνώμη μου, δεν είναι.

Αλλοίμονο, αν έπρεπε να φτάσουμε στο 2009, να έχουμε πρόσβαση σε τόσες πολλές και τόσες διαφορετικές πληροφορίες, από τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά μέρη του πλανήτη, προκειμένου να συνεχίσουμε να θεωρούμε υπάρχει λόγος να ακούμε ροκ.

 

Όχι ότι έχω πρόβλημα να κάνω παρέα (δικτυακή) με "κολλημένους", αλλά μη μου βγάζετε και γενικότερα συμπεράσματα για την ευκλείδιο γεωμετρία επί τη βάσει ότι πήρατε διαβήτη, γλυκούλια μου...

 

:) :) :)

 

Συν του ότι πλέον δεν ζούμε σε εποχές (από κάθε άποψη) που μπορεί ένας "καλλιτέχνης" να έχει την ελευθερία να κάνει κάτι όπως π.χ. κάνανε οι Floyd με το The Wall τότε..(προσωπική άποψη)

 

Συμφωνώ. Οι Floyd, όταν φτάσανε στο σημείο να είναι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι και τα ρεψίματά τους να ηχογραφήσουν ΠΑΛΙ θα πουλήσουν, αξιοποίησαν αυτό το δεδομένο για να κάνουν κάτι διαφορετικό. Οι σημερινοί (από U2 μέχρι Oasis) καίτοι ξέρουν και αυτοί ότι θα πουλήσουν, δεν ξεφεύγουν καθόλου από την πεπατημένη... ή μήπως τελικά δεν μπορούν και το κουράζουμε αδίκως;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αυτό το "καθένα" μας θέλει λίγη προσοχή, με την έννοια ότι : όταν εγώ είχα ακούσει τριάντα δίσκους όλους-και-όλους στη ζωή μου, δεν εξέφραζα άποψη για τέτοια βαρύγδουπα θέματα. Σήμερα όμως, χάρη στο δημοκρατικό κεκτημένο του ελληνικού ίντερνετ, τέτοια threads δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα, διότι το πιθανότερο είναι ότι οι περισσότεροι θα γράψουν τις αρέσκειες και τις απαρέσκειές τους, χωρίς αντίληψη του ότι αυτές μπορεί να καθορίζονται από έλλειψη πληροφόρησης / παρείστικη μουσική συνείδηση / προσωπική αρτηριοσκλήρωση ιδεών / έλλειψη επαφής με τη ζωντανή μουσική (κλασσικό πρόβλημα για τους έλληνες ακροατές) / έλλειψη ραδιοφωνικών ακουσμάτων / μηδενική επαφή με άλλα μουσικά ιδιώματα εκτός από το ροκ, κλπ κλπ κλπ.

 

Ένας δίσκος του Lee Morgan, ασφαλώς ΔΕΝ θα είχε θέση σε αυτή τη λίστα, όπως ακριβώς δεν θα είχε θέση ένας δίσκος με πρόσφατα ανακαλυφθείσες συνθέσεις του Μότσαρτ, ή το κουτί με τα ρε-μαστεραρισμένα άλμπουμ των Beatles (που συζητιέται σε άλλο thread).

 

@ WilliamSats

Σωστά. Αλλά αν κάποιος άκουσε 5.000 τραγούδια από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (όπως έγραψες) είδη, αυτό θα φαινόταν στη λίστα που προτείνει. Εδώ έχουμε ροκ και ροκ και ροκ και ροκ.

 

 

 

Διαφορετικά είδη για μένα δεν είναι μόνο ας πουμε τζαζ,ποπ,ροκ,κλασσική,φανκ κτλ. Στο ίδιο το ροκ μπορώ να ξεκινήσω μια λίστα απο διαφορετικά είδη που για κάποιον που είναι στη φάση μπορεί ευκολα να αντιληφθει τις διαφορές και ειδικά αν βάλουμε και το μέταλ ως παρακλάδι του ροκ εκει γίνεται πανικός....

 

Όλα τα θέματα του τύπου "καλύτερο κάτι του μήνα,χρόνου κτλ." τα θεωρώ και λίγο χαβαλέ αφού είναι κάργα υποκειμενικά.Πάντως είναι καλή πηγη ενημέρωσης νέων κυκλοφοριών.Π.χ. Δεν ήξερα οτι οι  Mars Volta(θεοι....) βγάλαν δίσκο

 

Τώρα για τα δίαφορα κριτήρια όπως έλλειψη πληροφόρησης,μουσικής κτλ. ας κρίνουμε καλύτερα τα διάφορα καραγκιοζάκια που πληρώνονται για να γράφουν τι τους αρέσει η "σεβονται" στα διάφορα περιοδικά και για μένα παίζουν μεγάλο ρόλο στο επίπεδο της σημερινής, και ειδικά της ελληνικής, μουσικής.

 

Και για μένα αυτά περί ριζοσπαστισμού και πρωτοτυπίας είναι λίγο να χαμε να λέγαμε.Συνέχεια απο πολλα άτομα αυτό ακούω.Πρέπει να κάνουμε κάτι καινούργιο,πρωτότυπο κτλ. αυτό είναι συνιθισμένο κτλ.Και οι περίσσότερο(όχι όλοι...) απο αυτούς το μόνο που καταφέρνουν να κάνουν είναι κάτι επιτηδευμένο και χωρίς ίχνος αυθορμητισμού.Εγω λέω παίξτε μουσική γουστάρετε και η εξέλιξη θα έρθει απο μόνη της.Λες και όσοι κάνανε κάτι πρωτότυπο και ξεχωριστό ήταν απο την πρώτη τους κυκλοφορία.Στην αρχή μοιάζανε με τις επιρροές τους.Οι περισσότεροι στην πορεία το κάνανε και πριν την 1η τους κυκλοφορία ήταν ήδη στη μουσική χρόνια.

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικά είδη για μένα δεν είναι μόνο ας πουμε τζαζ,ποπ,ροκ,κλασσική,φανκ κτλ. Στο ίδιο το ροκ μπορώ να ξεκινήσω μια λίστα απο διαφορετικά είδη που για κάποιον που είναι στη φάση μπορεί ευκολα να αντιληφθει τις διαφορές και ειδικά αν βάλουμε και το μέταλ ως παρακλάδι του ροκ εκει γίνεται πανικός....

 

Αυτό που λες, δείχνει απλά - και μόνον - ότι είσαι χεβυμεταλάς. :) :)

 

Όλα τα θέματα του τύπου "καλύτερο κάτι του μήνα,χρόνου κτλ." τα θεωρώ και λίγο χαβαλέ αφού είναι κάργα υποκειμενικά.Πάντως είναι καλή πηγη ενημέρωσης νέων κυκλοφοριών.Π.χ. Δεν ήξερα οτι οι  Mars Volta(θεοι....) βγάλαν δίσκο

 

Όλα τα θέματα γίνονται "χαβαλές" όταν σε αυτά συμμετέχουν άνθρωποι που δεν έχουν (ή δεν ενδιαφέρονται να μας πουν) επιχειρήματα.

 

Τώρα για τα δίαφορα κριτήρια όπως έλλειψη πληροφόρησης,μουσικής κτλ. ας κρίνουμε καλύτερα τα διάφορα καραγκιοζάκια που πληρώνονται για να γράφουν τι τους αρέσει η "σεβονται" στα διάφορα περιοδικά και για μένα παίζουν μεγάλο ρόλο στο επίπεδο της σημερινής, και ειδικά της ελληνικής, μουσικής.

 

Δεν ξέρω αν - πλέον - στα ελληνικά περιοδικά γράφουν καραγκιοζάκια, καθώς δεν παρακολουθώ αυτή την υπόθεση. Αλλά ο αφορισμός σου, είναι κάπως αμυντικός και όχι τεκμηριωμένος. Καλώς ή κακώς, εσύ μπορείς να βαφτίσεις "καραγκιοζάκι" οποιονδήποτε διαφωνεί μαζί σου, αλλά μήπως αυτό δεν δείχνει ΕΠΙΣΗΣ το νεαρό της ηλικίας σου (καλό πράγμα) και τη βιασύνη σου να οχυρώσεις ένα χώρο να κινείσαι υπεράνω κριτικής (κακό πράγμα);

 

Και για μένα αυτά περί ριζοσπαστισμού και πρωτοτυπίας είναι λίγο να χαμε να λέγαμε.Συνέχεια απο πολλα άτομα αυτό ακούω.Πρέπει να κάνουμε κάτι καινούργιο,πρωτότυπο κτλ. αυτό είναι συνιθισμένο κτλ.Και οι περίσσότερο(όχι όλοι...) απο αυτούς το μόνο που καταφέρνουν να κάνουν είναι κάτι επιτηδευμένο και χωρίς ίχνος αυθορμητισμού.

 

 

Εγω λέω παίξτε μουσική γουστάρετε και η εξέλιξη θα έρθει απο μόνη της.Λες και όσοι κάνανε κάτι πρωτότυπο και ξεχωριστό ήταν απο την πρώτη τους κυκλοφορία.Στην αρχή μοιάζανε με τις επιρροές τους.Οι περισσότεροι στην πορεία το κάνανε και πριν την 1η τους κυκλοφορία ήταν ήδη στη μουσική χρόνια.

 

Αυτή ακριβώς η παράγραφός σου με έβαλε στο τριπ να σου απαντήσω διότι είναι απόλυτα αναληθής: η τεράστια πλειοψηφία των συγκροτημάτων είχε να δείξει κάτι καινούργιο και ριζοσπαστικό από τον ΠΡΩΤΟ κιόλας δίσκο (μάλιστα, μερικοί δε βγάλανε κάν δεύτερο).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα μπορούσα να είμαι πιο τεκμηριωμενος αλλά ειλικρινά δεν είχα σκοπό να γράψω κάτι τεράστιο.Ειλικρινά δεν προλαβαίνω....αλλά απο αυριο που τελειώνω μια πρωτη δουλειά(γι αυτο ποστάρω αυτές τις μέρες,σαν διάλλειμα να ξεφεύγω λίγο...) που έχω θα γράψω περισσότερα μια και το θέμα άρχισε να γίνεται ενδιαφέρον.

 

Ναι όντως η βάση μου είναι το rock,metal με σχεδόν όλα τα παρακλάδια(απο prog,psychedelic,classic,hard μέχρι thrash).Mα αυτά μεγάλωσα και όσο και αν "ωρίμασα" τα τελευταία χρόνια πάντα θα τα γουσταρω και θα παρακολουθώ την σκηνη.Και ειλικρινά πιστεύω πως είναι απο τις πλέον αξίολογες.Απο κει και πέρα και λόγο μουσικής παιδείας και μπαντων έχω έρθει σε επαφή με πολλές μουσικές όπως τζαζ,φανκ,soul κτλ. οπότε κάτι γνωρίζω χωρίς να είμαι φωστήρας όμως.κάποτε ελπίζω να γίνω εστω και απλά οκ τζαζ κιθαρίστας.

 

Αυτό με τα οχυρά θα συμφωνήσω οτι το κάνουν(και εγω παλια) οι μεταλλοροκάδες ειδικά σε πιο νεαρες ηλικίες.Στα 26 μου πλέον θεωρώ και ελπίζω να έχω ξεκολλήσει αλλιώς αλίμονο μου....

 

Πάντως αυτό με τα είδη δεν ήθελα να το εστιάσω μόνο στο ροκ.Το ίδιο ισχύει και για τα goth,jazz,soul κτλ.Εννοώ οτι στο κάθε είδος υπάρχουν 5000 υποείδη με φοβερές δουλειες.Δηλαδή εξ ορισμού η έννοια ακούω τα πάντα αρα μπορώ να κρίνω και να προτείνω είναι λειψη.Γιατί απλά δεν ακούς τα πάντα.Έχει διαφορά απο το μπορώ να ακούσω τα πάντα.Κρίνεις και προτείνεις με βάση εκει που έιναι τα ακούσματα σου και έχει εντρυφήσει και κάπως παραπάνω.

 

Πάντως φίλε Wow! πιστεύω οτι έχω καταλάβει που το πας και δεν νομίζω οτι έχεις άδικο.Απλά έχεις βαρεθεί πιστεύω όλους τους ροκάδες που νομίζουν οτι μόνο το ροκ υπάρχει και γενικά την ελευθερία γνώμης απο όλους τους "ημιμαθεις"...

 

Πάντως θα επειμείνω οτι το όλο thread είναι κάπως χαβαλέ.Albums of the year 2009 γενικά και αόριστα δεν νομίζω να είναι κάτι πιο πολύ απο αυτό που σημαίνει.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ακουω ΣΑΒΟΥΡΕΣ εις το ονομα του.... "φρεσκου"

Αν θέλεις πες μας και ποιές ήταν οι φρέσκες σαβούρες που απέρριψες φέτος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα επειμείνω οτι το όλο thread είναι κάπως χαβαλέ.Albums of the year 2009 γενικά και αόριστα δεν νομίζω να είναι κάτι πιο πολύ απο αυτό που σημαίνει.

 

Κατ' εμέ έχει κ την ίδια αξία με ένα οποιοδήποτε τοπ 10.

 

Όλοι θα μιλήσουν με βάση τα ακούσματά τους κ τα κολλήματά τους, και πραγματικά δε γίνεται να μπορεί κάποιος να έχει άποψη για όλα τα είδη.

Η μουσική είναι ευτυχώς όσο μεγαλώνεις όλο και πιο προσωπικό θέμα και το βιώνεις πολύ διαφορετικά από τα πλαίσια της πόρωσης και του τι είναι ή δεν είναι. Πχ εγώ προσωπικά μπορεί μια ολόκληρη χρονιά να ακούω δίσκους που βγήκαν χ χρόνια πριν, και την επόμενη να ακούσω τους δίσκους της προηγούμενης συν δυο καινούριους.

 

Εννοώ οτι στο κάθε είδος υπάρχουν 5000 υποείδη με φοβερές δουλειες.Δηλαδή εξ ορισμού η έννοια ακούω τα πάντα αρα μπορώ να κρίνω και να προτείνω είναι λειψη.Γιατί απλά δεν ακούς τα πάντα.Έχει διαφορά απο το μπορώ να ακούσω τα πάντα.Κρίνεις και προτείνεις με βάση εκει που έιναι τα ακούσματα σου και έχει εντρυφήσει και κάπως παραπάνω.

 

Συμφωνώ πάρα πολύ μ αυτό.

 

Αλλοίμονο, αν έπρεπε να φτάσουμε στο 2009, να έχουμε πρόσβαση σε τόσες πολλές και τόσες διαφορετικές πληροφορίες, από τόσα πολλά και τόσο διαφορετικά μέρη του πλανήτη, προκειμένου να συνεχίσουμε να θεωρούμε υπάρχει λόγος να ακούμε ροκ.

 

Όχι ότι έχω πρόβλημα να κάνω παρέα (δικτυακή) με "κολλημένους", αλλά μη μου βγάζετε και γενικότερα συμπεράσματα για την ευκλείδιο γεωμετρία επί τη βάσει ότι πήρατε διαβήτη, γλυκούλια μου...

 

Αυτό που λες, δείχνει απλά - και μόνον - ότι είσαι χεβυμεταλάς. :) :)

 

Πάντως ακροβατείς στα όρια του "κολλήματος" που κράζεις. Αν και αναγνωρίζω πως σου βγαίνει ως αντίδραση στο καθιερωμένο κόλλημα των εκάστοτε ροκομεταλλάδων (και προσωπικά δε ξέρω αν θα ήταν το ίδιο ωραίο να ακούει κάποιος μέταλ αν δεν ήταν κ γραφικός)

 

Ναι, αλλά αυτό το "καθένα" μας θέλει λίγη προσοχή, με την έννοια ότι : όταν εγώ είχα ακούσει τριάντα δίσκους όλους-και-όλους στη ζωή μου, δεν εξέφραζα άποψη για τέτοια βαρύγδουπα θέματα.

 

Σ αυτό πάντως συμφωνώ!

 

ΥΓ: Ο καινούριος δίσκος muse πάντως με άφησε άφωνη. Πολύ χάρηκα που έβγαλαν ένα δίσκο που να μου αρέσει ακόμα πιο πολύ και από τους προηγούμενούς τους!

(Πρέπει να ακούσω και τους Porcupine tree)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Ο καινούριος δίσκος muse πάντως με άφησε άφωνη. Πολύ χάρηκα που έβγαλαν ένα δίσκο που να μου αρέσει ακόμα πιο πολύ και από τους προηγούμενούς τους!

(Πρέπει να ακούσω και τους Porcupine tree)

 

Eξακολουθει ο τραγουδιστης τους να αναπνεει πιο δυνατα απ'οτι τραγουδαει, 'η μπορω να ακουσω αφοβα?  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ'αυτό,με τόσο editing που πέφτει εκει μέσα δεν τους ήταν και σε τίποτα να το αφαιρέσουν αν δε τους άρεσε,οπότε μάλλον το γουστάρουν και το κρατάνε. Και σε εμένα αρέσει κάποιες φορές,συμπληρώνει αυτόν τον πομπώδη,δραματικό τόνο που θέλει να δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου