Προς το περιεχόμενο

Albums of the year 2009


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mα είναι ''μία από τα ίδια'', αφού η ''στροφή'' αυτή δεν τους φέρνει να παίζουν κάτι πρωτότυπο ή ριζοσπαστικό στη μουσική (αν και δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι το ζητούμενο).

Το ότι αφήσανε τις κιθάρες και πιάσανε τα σύνθια (χωρίς να το κάνουν με τρομερή επιτυχία κατά την ταπεινή μου γνώμη) δεν φέρνει αναπόφευκτα την εξέλιξη και την μουσική κοσμογονία.

 

Μια από τα ίδια εννοώ άλλο ένα the back room.

 

Πρωτότυπο και ριζοσπαστικό δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρωτότυπο και ριζοσπαστικό δε νομίζω ότι υπάρχει πλέον...

 

Μα τι "πρωτότυπο και ριζοσπαστικό" ρε παιδιά; Εδώ (στο thread) ακούστηκε το όνομα των Kiss, οι οποίοι θεωρούνταν ήδη πεπαλαιωμένοι δεινόσαυροι όταν είχα πάρει εγώ για πρώτη φορά το "Ποπ και Ροκ"...

 

Ψαχτείτε αλλού παιδιά, αυτά είναι τελειωμένα πράγματα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι "πρωτότυπο και ριζοσπαστικό" ρε παιδιά; Εδώ (στο thread) ακούστηκε το όνομα των Kiss, οι οποίοι θεωρούνταν ήδη πεπαλαιωμένοι δεινόσαυροι όταν είχα πάρει εγώ για πρώτη φορά το "Ποπ και Ροκ"...

 

Και θα ακουγονται οσο βγαζουν δισκαρες σαν το τελευταιο τους. Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ακουω ΣΑΒΟΥΡΕΣ εις το ονομα του.... "φρεσκου"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα ακουγονται οσο βγαζουν δισκαρες σαν το τελευταιο τους. Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ακουω ΣΑΒΟΥΡΕΣ εις το ονομα του.... "φρεσκου"

 

Το "δισκάρες" είναι υποκειμενικό θέμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι βγάζουν δισκάρες, καλά κάνεις και τους υποστηρίζεις, άλλωστε όλοι το ίδιο κάνουμε με αυτά που μας αρέσουν.

 

Το "πρωτότυπο και ριζοσπαστικό" δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Όταν κάποιος κάνει κάτι διαφορετικό και καινούργιο, είναι "πρωτότυπος και ριζοσπαστικός" είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει. "Πρωτότυπο και ριζοσπαστικό", το έργο των Kiss δεν υπήρξε ποτέ των ποτών, εκτός από το χώρο του μακιγιάζ.

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι : όντως δεν υπάρχει τίποτε πρωτότυπο και ριζοσπαστικό, ή οι συνήθειες που έχουμε αναπτύξει ως ακροατές θα μας εμπόδιζαν να το δούμε ακόμη και αν μας το καρφώνανε στο ένα μας μάτι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι : όντως δεν υπάρχει τίποτε πρωτότυπο και ριζοσπαστικό, ή οι συνήθειες που έχουμε αναπτύξει ως ακροατές θα μας εμπόδιζαν να το δούμε ακόμη και αν μας το καρφώνανε στο ένα μας μάτι;

 

 

 

 

Δυστυχώς το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχώς το δεύτερο.

 

Εννοείται.

 

Και επειδή ισχύει το δεύτερο, δυστυχώς ισχύει κάτι ακόμη: ότι επειδή ως ακροατές έχουμε μειωμένη αντίληψη και επιθυμία για το πρωτότυπο και ριζοσπαστικό, και επειδή και οι μουσικοί της ροκ άνθρωποι είναι και το ψωμί τους πρέπει να βγάλουνε, η πιθανότητα για κάτι ριζοσπαστικό και πρωτότυπο από ΑΥΤΟ το χώρο, είναι σχεδόν μηδενική και πέφτει συνεχώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "δισκάρες" είναι υποκειμενικό θέμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι βγάζουν δισκάρες, καλά κάνεις και τους υποστηρίζεις, άλλωστε όλοι το ίδιο κάνουμε με αυτά που μας αρέσουν.

 

Το "πρωτότυπο και ριζοσπαστικό" δεν είναι υποκειμενικό θέμα. Όταν κάποιος κάνει κάτι διαφορετικό και καινούργιο, είναι "πρωτότυπος και ριζοσπαστικός" είτε αρέσει, είτε δεν αρέσει. "Πρωτότυπο και ριζοσπαστικό", το έργο των Kiss δεν υπήρξε ποτέ των ποτών, εκτός από το χώρο του μακιγιάζ.

 

Το πραγματικό ερώτημα είναι : όντως δεν υπάρχει τίποτε πρωτότυπο και ριζοσπαστικό, ή οι συνήθειες που έχουμε αναπτύξει ως ακροατές θα μας εμπόδιζαν να το δούμε ακόμη και αν μας το καρφώνανε στο ένα μας μάτι;

 

Νομίζω ότι τίτλος είναι "Albums of the year". Oπότε μέσα θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε βγήκε το '09 και συγκλονίζει τον καθένα μας.

Δηλ. αν έβγαινε άλμπουμ π.χ. με ανέκδοτες ηχογραφήσεις του Lee Morgan, αριστουργηματικό θα το απορρίπταμε ως μη ¨πρωτότυπο και ριζοσπαστικό¨.

Και δεν θυμάμαι να με συγκλόνισε φέτος κάποιο άλμπουμ από γκρούπ νέας φουρνιάς.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι επειδή ως ακροατές έχουμε μειωμένη αντίληψη και επιθυμία για το πρωτότυπο και ριζοσπαστικό,

 

Να υποθέσω οτι μιλάς για κάποιο ποσοστό (ίσως το μεγαλύτερο) ακροατών και όχι όλων.

Δεν έχουμε ακούσει όλοι τα ίδια.

Κάποιος που έχει ακούσει 5000 τραγούδια απο διάφορα είδη-παρακλάδια (πες το όπως θές), μπορεί να έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη απο κάποιον που έχει ακούσει τα μισά, σωστα?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τίτλος είναι "Albums of the year". Oπότε μέσα θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε βγήκε το '09 και συγκλονίζει τον καθένα μας.

 

Ναι, αλλά αυτό το "καθένα" μας θέλει λίγη προσοχή, με την έννοια ότι : όταν εγώ είχα ακούσει τριάντα δίσκους όλους-και-όλους στη ζωή μου, δεν εξέφραζα άποψη για τέτοια βαρύγδουπα θέματα. Σήμερα όμως, χάρη στο δημοκρατικό κεκτημένο του ελληνικού ίντερνετ, τέτοια threads δεν έχουν απολύτως κανένα νόημα, διότι το πιθανότερο είναι ότι οι περισσότεροι θα γράψουν τις αρέσκειες και τις απαρέσκειές τους, χωρίς αντίληψη του ότι αυτές μπορεί να καθορίζονται από έλλειψη πληροφόρησης / παρείστικη μουσική συνείδηση / προσωπική αρτηριοσκλήρωση ιδεών / έλλειψη επαφής με τη ζωντανή μουσική (κλασσικό πρόβλημα για τους έλληνες ακροατές) / έλλειψη ραδιοφωνικών ακουσμάτων / μηδενική επαφή με άλλα μουσικά ιδιώματα εκτός από το ροκ, κλπ κλπ κλπ.

 

Ένας δίσκος του Lee Morgan, ασφαλώς ΔΕΝ θα είχε θέση σε αυτή τη λίστα, όπως ακριβώς δεν θα είχε θέση ένας δίσκος με πρόσφατα ανακαλυφθείσες συνθέσεις του Μότσαρτ, ή το κουτί με τα ρε-μαστεραρισμένα άλμπουμ των Beatles (που συζητιέται σε άλλο thread).

 

@ WilliamSats

Σωστά. Αλλά αν κάποιος άκουσε 5.000 τραγούδια από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ (όπως έγραψες) είδη, αυτό θα φαινόταν στη λίστα που προτείνει. Εδώ έχουμε ροκ και ροκ και ροκ και ροκ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχουμε ροκ και ροκ και ροκ και ροκ.

 

Ε καλό είναι αυτό ;D ;D ;D (δεν είναι?)

 

Εδώ μιλάμε για προτοτυπία και ριζοσπαστικά άλμπουμ, φαντάζεσε να μας πούν προτότυπο και ριζοσπαστικό κανένα δίσκο του Ρέμου ή της Βανδή Βίσσυ και λοιπών γουφ γουφ?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου