Προς το περιεχόμενο

θελω ενισχυτη μονο για πεταλι distortion


JIM-ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε καταλαβαινω γιατι πεδευεσαι.....  ???

 

παρε αγορι μου το πεταλι σου και τη κιθαρα σου,και πανε να ακουσεις καμια 20αρια ενισχυτες στα μαγαζια,με τα αφτια σου.Οτι σου κατσει στο αφτι αυτο θα παρεις. Αντε και σου ειπαμε εμεις να αγορασεις αυτον. Και? εσυ θα παρεις αυτο που λεμε εμεις ή αυτο που εκατσε στα αφτια κ τη τσεπη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακουγεται ωραια λυση η καμπινα tech 21, δεν το ηξερα. Σ΄αυτην επειδη δεν υπαρχει αν καταλαβα καλα προενισχυτης, αρκει η ενταση του πεταλιου για να μπορει να παιξει και δυνατα η καμπινα??

 

Ξαναλεμε οτι για την καμπινα θα χρειαστεις μια εξωτερικη προενισχυση, οπως αυτη που θα σου προσφερει ενα rack ή μια πεταλιερα με προσομοιωσεις ενισχυτων. Το πεταλακι σου θα boostαρει μεν το σημα και κατι θα ακουσεις απο το μεγαφωνο αλλα imho ο ηχος θα ειναι της πλακας. Αν τον βρεις πουθενα δοκιμασε και see for your self, ποτε δε ξερεις μπορει και να σου αρεσει το αποτελεσμα.

 

 

 

Τελος, σχετικα με τον defender, αυτος αν δεν κανω λαθος εχει ενα καναλι, αυτο μπορει να σημαινει οτι τα καθαρα του μπορει να ειναι ωραια αλλα οχι τοσο καθαρα? ειδικα οσο αυξανεις volume. Για να εχeiς ενταση, αυξανεις το volume, αλλα εχεις και καποιο gain λογικα, αρα ισως τα καθαρα του να μην ειναι και τοσο καθαρα με την εννοια οτι καπου μπορει να εχει και λιγο gain, που λιγο θα αλλάξει τον ηχο του οποιυδηποτε πεταλιου.

 

Σωστα. Καθε λαμπατος ενισχυτης οταν "ανοιγεται" απο ενα σημειο και μετα αρχιζει να "σπαει" και να παραμορφωνει. Ο Defender ειναι 50 βαττ, οποτε για να αρχισει να σπαει θα πρεπει να τον ανοιξεις σε εντασεις οπου θα εχεις φαει εξωση προτου τελειωσεις το riff σου.

Το να βαλεις ενα πεταλακι πανω σε βρωμικο ενισχυτη δεν ειναι κακο, δεν ειναι λαθος. Φυσικα και αλλαζει τον ηχο σου οπως λες, αλλα σε παρα πολλους αρεσει! Εγω πχ δε χρησιμοποιω fuzz σε καθαρο ενισχυτη σχεδον ποτε, παντα σε cruch. Το λεω για να μην σε τρομαζει το πιθανο ενδεχομενο του "ο ενισχυτης μου δεν ειναι απολυτα καθαρος και δε μπορω να βαλω πανω πεταλακια" καθοτι κατι τετοιο δεν ισχυει...Αν εισαι οπωσδηποτε οπαδος του καθαρος ενισχυτης + πεταλια (οπως πολλοι αλλοι, οπως και εγω σε πολλες περιπτωσεις) παω πασο, απλα το αναφερω για να ξερεις οτι ο καθαρος ενισχυτης δεν ειναι αναγκαια προυποθεση για πεταλοδουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solega εχεις δικιο, αυτο ειναι ο σωστος τροπος.

 

Odis ευχαριστω, τωρα καταλαβα οτι με την καμπινα ενα απλο πεταλακι δεν αρκει. Δεν ειμαι οπαδος των απολυτα καθαρων για να βαλεις πεταλι, απλα δεν ειμουν σιγουρος αν το να ειναι εστω και λιγο "γρεζαρισμενο" το καθαρο ειναι και καλα "λαθος" επιλογη.

 

Παντως ακουσα τον tech 21 60 και επαθα πλακα. Οι παραμορφωσεις του ειναι εξαιρετικες, ειναι ο ηχος που μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια ΚΑΜΠΙΝΑ με ενσωματωμενο ΤΕΛΙΚΟ ενισχυτη. Δηλαδη επιλεγουμε κατι τετοιο οταν εχουμε μια εξωτερικη προενισχυση που θελουμε να χρησιμοποιησουμε, αυτη μιας πεταλιερας ή ενος rack πχ.

Η λυση πεταλακι και πανω στο engine δε λεει...αμα σβησει το πεταλακι τι θα γινει? Ακρα του ταφου σιωπη?

 

Ξαναλεμε οτι για την καμπινα θα χρειαστεις μια εξωτερικη προενισχυση, οπως αυτη που θα σου προσφερει ενα rack ή μια πεταλιερα με προσομοιωσεις ενισχυτων. Το πεταλακι σου θα boostαρει μεν το σημα και κατι θα ακουσεις απο το μεγαφωνο αλλα imho ο ηχος θα ειναι της πλακας. Αν τον βρεις πουθενα δοκιμασε και see for your self, ποτε δε ξερεις μπορει και να σου αρεσει το αποτελεσμα.

 

Γιατί ρε παιδιά να μην παίζει με πεταλάκια;  ??? Αφού και το πεταλάκι προενίσχυση είναι ουσιαστικά. Τί πάει να σβήσει το πεταλάκι; Με ποιά έννοια; Σε ρεύμα δεν συνδέεται και αυτό; Με ποιά έννοια εννοείς να σβήσει;

 

Και γιατί να ακουστεί χάλια; Αφού το πεταλάκι περιέχει προενίσχυση μέσα απλώς τα περισσότερα πεταλάκια έχουν σχεδιαστεί για να παίζουν πάνω σε καθαρό κανάλι. Βέβαια, αν παίξεις καρφί στον power engine θα ακουστεί καθαρός ήχος και ανάλογα με το πόσο καθαροί/βρόμικοι είναι οι μαγνήτες σου.

 

Για παράδειγμα, εγώ παίζω πολλές φορές με το πεταλάκι gt2 της ίδιας εταιρείας πάνω στον power engine και είμαι κομπλέ. Το προτείνει και η ίδια εταιρεία άλλωστε δεν καταλαβαίνω γιατί να μην ακούγεται καλά ένα πεταλάκι. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για πεταλάκι των 50 ευρώ αλλά σε αυτό φταίει το πεταλάκι και όχι ο PE.  Ο PE δέχεται μια χαρά τα πετάλια απλώς το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να παίζεις μόνο με έναν ήχο και γι'αυτό συνίσταται μια πεταλιέρα ή έστω ένας rack προενισχυτής.

 

Αν και πάλι μπορείς να πάρεις το Tri-AC της ίδιας εταιρείας που σου προσφέρει 3 presets. Και μάλιστα δεν νομίζω να μείνεις παραπονεμένος μιας και η tech21 κάνει modelling. Και αν δεν έχεις εκπαιδευμένα αυτιά όπως οι εγώ και οι περισσότεροι ή αν δεν έχεις έναν λαμπάτο αυθεντικό να συγκρίνεις δίπλα δίπλα δεν θα καταλάβεις και πολύ διαφορά. Εξαιρετικά φθηνή λύση για παίξιμο στο σπίτι και όχι μόνο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, εγώ παίζω πολλές φορές με το πεταλάκι gt2 της ίδιας εταιρείας πάνω στον power engine και είμαι κομπλέ.

 

άλλο πράμα το gt2.

 

για τα κοινά πεταλάκια, επιφυλάσσομαι, αλλά πιστεύω πως δεν δίνουν κατάλληλη έξοδο που χρειάζεται ο τελικός, επομένως και να ακουστεί κάτι (με το lvl του πεταλιού ανεβασμένο), έχω την εντύπωση πως δε θα είναι ωραίο.

γιαυτό τα πεταλάκια δεν είναι προενίσχυση :)

 

επίσης είτε βάλεις ένα overdrive των 150 ευρώ είτε ένα των 25, το ίδιο είναι. Το οτι είναι ακριβό κάτι δε σημαίνει οτι μπορεί να παίξει ρόλο προενισχυτη.

 

τώρα αν κλείσει το πεταλάκι (bypass) τότε το πιο λογικό είναι να μην ακούγεται τίποτα αφου οι μαγνήτες της κιθάρας μόνοι τους παρέχουν πάρα πολύ ασθενές σήμα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα αν κλείσει το πεταλάκι (bypass) τότε το πιο λογικό είναι να μην ακούγεται τίποτα αφου οι μαγνήτες της κιθάρας μόνοι τους παρέχουν πάρα πολύ ασθενές σήμα.

 

Αυτο ακριβως εννοουσα...

 

 

Επισης, το GT2 ειναι μια προενισχυση σχεδιασμενη ετσι ωστε να μπορει να σταθει μονη της. Τα συνηθσμενα πεταλακια οπως του φιλου δεν ειναι σε αυτη την κατηγορια...ειναι μεν μια μορφη προενισχυσης, αλλα οχι stand-alone. Δεν ειναι φτιαγμενα να λειτουργουν σε ενα συστημα χωρις αλλη μια προενισχυση, ειναι φτιαγμενα να λειτουργουν μπροστα απο ενα πληρες συστημα ενισχυσης και ο PE ΔΕΝ ειναι πληρες συστημα ενισχυσης...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά καρφί η κιθάρα στον PE βγάζει καθαρό ήχο και δεν νομίζω να είναι θέμα μαγνητών μιας και ο PE έχει πίσω knobs για vol, middle, bass, treble που σημαίνει ότι έχει κάτι σαν προενίσχυση ενσωματωμένο [όχι κάτι πλήρες βέβαια]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάζει καθαρό ήχο περίπου στην ίδια ένταση με όταν το πετάλι είναι ανοιχτό? ή για να το ακούσεις πρέπει να ανεβάσεις πολύ το vol?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πρτιμησα την εξης λυση: εναν φθηνο ενισχτυτη με 12αρι ηχειο και μαλλον ικανοποιητικα καθαρα (laney lx65r-160 ευρω καινουριος-ξεφτιλα τιμη) και 2 πεταλακια hardwire το chorus και το reverb. Ολα απο εξω τελικη τιμη με ολα τα εξοδα 390 ευρω. Επιπλεον εχω το hardwire valve distortion.

 

Ετσι εχω την ευελιξια αν κατι δεν μου αρεσει  (πραγμα που δεν το πιστευω) να το αλλάξω-πουλησω κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου