Προς το περιεχόμενο

θελω ενισχυτη μονο για πεταλι distortion


JIM-ls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

*Οχι ρε θα πάρεις λαμπάτο 5W. Οτι θέλεις θα κάνεις? Εσυ θα μας πεις τι χρειάζεσαι?

::) ::) ::) ;D

 

Δυστυχώς φίλε JIM-ls δεν εχω δοκιμάσει πολλούς ενισχυτές για να σου πω πάρε αυτό

ή εκείνο αλλά αν θέλεις solid state πάρε solid state ΤΕΛΟΣ (και ασ τους να τραγουδάνε)

 

*η μάλλον οχι, να πάρεις λαμπάτο, εμείς που πήραμε μακάκες είμαστε ?

 

*ειρωνεία προς τον Alchemist για ευνόητους λόγους (καλοπροαίρετη λέμε ντε  :P)

 

 

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα, ψαχνω για solid state ενισχυτη, με 12αρι ηχειο, πανω κατω 50 watt, με σκοπο να παιζει ωραια με το πεταλι της digitech, της σειρας hardwire: SC-2 valve distortion. Δεν με ενδιαφερει ο blues ηχος. Και βασικα τον θελω για χρηση σπιτιου.

 

Εχω στο μυαλο μου καποιους ενισχυτες, αλλα το κριτιριο μου δεν ειναι to βρωμικο καναλι τους, αλλα το καθαρο σε συνδιασμο με ενα καλο πεταλι distortion. Το να χει εφε δεν ειναι πρωτη προτερεοτητα.

 

Στο μυαλο μου εχω τους εξης:

Peavey bandit 112

Marshall MG50FX

Laney LX65R

Crate GT65.

 

Για τον Laney τι λετε? Μπορει να ειναι ισαξιος ή και καλυτερος για την δουλεια που θελω? Εναι με διαφορα ο πιο φθηνος. ή εχετε να προτεινεαι καποια αλλη λυση?

 

Αρχικα θα ελεγα να μην παρεις εναν ενισχυτη επειδη θα παιζει καλα με ενα πεταλι για τον απλο λογο οτι ειναι κατα 90% σιγουρο οτι καποια στιγμη θα θες κατι αλλο απο τον ηχο σου οπως και ολοι μας.

.

 

Και επειδη ζητας και καποια αλλη λυση - Η προταση για μικρο λαμπατο σιγουρα (για μενα) ειναι μακραν καλυτερη απο εναν solid state και θα σε βοηθησει και στο παιξιμο αλλα και στον ηχο σου.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@watchmen

Μάλλον ό,τι θέλεις διαβάζεις φίλε μου και τα υπόλοιπα τα προσπερνάς...

 

Ξαναλέω ότι αν για τους δικούς σου λόγους θέλεις solid state υπάρχουν πολλές λύσεις. Όμως προσωπικά είμαι της άποψης ότι αυτές που αξίζουν και θα σου δώσουν καλό ήχο είναι αυτές που ανεβαίνουν σε τιμή.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη όλα τα παραπάνω, μπορεί κάποιος φίλος να έχει κάτι καλό να προτείνει που να ανταποκρίνεται σε αυτά που περιγράφεις! ;)

Δεχόμεθα και παραγγελιές για τραγουδάκια, για πες μου τώρα ποιό θέλεις να πω. 8)

 

Υ.Γ. Και να φανταστείς ότι δεν έχω λαμπάτο ενισχυτή... σκέψου να 'χα κιόλας! :P

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις αποψεις σας!

 

Eφόσον και αν παίζεις μόνο με πεταλάκι τότε προσωπικά θεωρώ καλύτερη λύση έναν tech21 power engine http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm

Βάζεις το πετάλι πάνω, και παίζεις κατευθείαν

Πιο φθηνός από τον trademark 60 γιατί δεν είναι ακριβώς ενισχυτής αλλά εξαρτάται από το πως παίζεις. Εάν δλδ θα παίζεις μόνο με πετάλια ή όχι. Ίσως ο trademark 60 να σου είναι λίγο πιο χρήσιμος γιατί έχει ένα ομολογουμένως καλό modelling dirty channel που μπορεί να είναι καλύτερο και από το digitech σου.  ;) Πήγαινε σε ένα μαγαζί και δοκίμασε τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Alchemist για τους Tech 21. Θα πρέπει επίσης να επισημάνουμε ότι ο TM60 δεν έχει ακριβώς modeling (όπως οι μικρότεροι ΤΜ10 και ΤΜ30) αλλά δύο κανάλια που "τυχαίνει" και έχουν χαρακτήρα "φεντερίσιο" και "μαρσαλικό", αντίστοιχα.

 

Ωστόσο φίλε Τζιμ, θα έλεγα να επανεξετάσεις την εξάρτηση από ένα (ή περισσότερα) πεταλάκια, γιατί είμαι σίγουρος ότι στην πορεία θα αναζητήσεις και άλλες επιλογές. Σε κάθε περίπτωση, ο TM60 είναι τέλεια λύση. Για τον παραπάνω λόγο, έχω αμφιβολίες για το power engine.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια... να ξεκαθαρισουμε ορισμενα πραγματα.

 

Tech21 Power Engine

 

Ειναι μια ΚΑΜΠΙΝΑ με ενσωματωμενο ΤΕΛΙΚΟ ενισχυτη. Δηλαδη επιλεγουμε κατι τετοιο οταν εχουμε μια εξωτερικη προενισχυση που θελουμε να χρησιμοποιησουμε, αυτη μιας πεταλιερας ή ενος rack πχ.

Η λυση πεταλακι και πανω στο engine δε λεει...αμα σβησει το πεταλακι τι θα γινει? Ακρα του ταφου σιωπη?

 

Τech21 : Πολυ ωραιοι solidstate ενισχυτες, με αρκετους ηχους (οχι την τρομακτικη ποικλια αλλων moddelling αλλα λιγα και καλα...πολυ καλα). Εχουν ωραιες, ευελικτες παραμορφωσεις, αλλα ο φιλος επιμενει οτι δεν τον ενδιαφερει και τοσο αυτο. Καλα καθαρα επισης, αλλα θα πανε χαμενα τα gain. Ωραια λυση nevertheless.

 

Αυτο που θελει το παιδι ειναι ενας ενισχυτης με καλο καθαρο ωστε να του δωσει μια βαση για να χρησιμοποιησει πεταλια. Imho τα καθαρα ενος ss μηχανηματος ΔΕΝ συγκρινονται με τα λαμπατα...

 

 

And my vote goes to Kustom Defender, ο οποιος ομως μαλλον ειναι ακριβος για το budget του φιλου. Υπαρχουν και αλλα λαμπατα αξιολογα μηχανηματακια σε χαμηλοτερες τιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βέβαια και η λύση ενός Fender ενισχυτή όπου εκεί για τα καθαρά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι το πιο δεκτικό σε οποιοδήποτε πετάλι (ανήκει στην κατηγορία των επονομαζόμενων pedal engines).Λάμπα ή τρανζίστορ,για μένα παραμένουν τέλεια(στο μέτρο του τέλειου)καθαρά.Δεν λέω,πιο ζεστός ήχος με λάμπα αλλά the desicion is yours!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον kustom defender ειναι πολυ καλος συνεργαζεται πολυ καλα με πεταλακια αλλα ειναι πολυ δυνατος αν δεν εχεις προβλημα εντασης παρτον με κλειστα τα ματια,κατ' εμε δεν αξιζει να δωσεις 300-350 ευρω για εναν solid state οταν με τα ιδια και λιγο παραπανω παιρνεις εναν λαμπατο αφου βασικα ψαχνεις καλο καθαρο ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουγεται ωραια λυση η καμπινα tech 21, δεν το ηξερα. Σ΄αυτην επειδη δεν υπαρχει αν καταλαβα καλα προενισχυτης, αρκει η ενταση του πεταλιου για να μπορει να παιξει και δυνατα η καμπινα??

 

Καταλαβαινω οτι με μια καμπινα σαν την παραπνω μπορει να μου λειψουν οι επιλογες σε παραμορφωση σε σχεση με ενα combo, αλλα δεν με ενδιαφερει και τοσο γιατι ουτε πολλα χρηματα θελω να δωσω ουτε πολυ ψαξιμο με διαφορους ηχους με ενδιαφερει, δεν ειμαι τοσο προσιλομενος στο αθλημα, 1-2 καλους ηχους με κανα δυο πεταλια και ειμαι οκ!

 

Τελος, σχετικα με τον defender, αυτος αν δεν κανω λαθος εχει ενα καναλι, αυτο μπορει να σημαινει οτι τα καθαρα του μπορει να ειναι ωραια αλλα οχι τοσο καθαρα? ειδικα οσο αυξανεις volume. Για να εχeiς ενταση, αυξανεις το volume, αλλα εχεις και καποιο gain λογικα, αρα ισως τα καθαρα του να μην ειναι και τοσο καθαρα με την εννοια οτι καπου μπορει να εχει και λιγο gain, που λιγο θα αλλάξει τον ηχο του οποιυδηποτε πεταλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου