Προς το περιεχόμενο

Πεταλια VS "καλης" πεταλιερας.....


ValteR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα, εδω και καιρο με απασχολει το θεμα του τιτλου....εψαξα το φορουμ και επειδη δεν ηταν στα λυμενα θεματα, πηγα μεχρι τη σελιδα 10 των λοιπων κιθαριστικων θεματων κ μετα παρετηθηκα... υπαρχουν παρα πολλα τοπικς κ καπου χανονται....(χανομαι).

 

δηλαδη τι ειναι καλητερο? να εχεις καμποσα πεταλια, και να τα συνδιαζεις, η να παρεις μια GT-10 η Line6 xt3 live κτλ κτλ... αναρωτιεμαι γιατι μια τετοια πεταλιερα με κοντα στα 500 ευρω σου δινει προσομοιωσεις ενισχυτων παραμορφωσεις, γκαζια , reverb, chorus , flanger, wahwah, crybaby , τον παπα της ενοριας να σου κανει ευχελαια καθε μερα και παει λεγοντας.

Απο την αλλη ενα πεταλι απο μονο του, κοστιζει απο 70-80 ευρω και φτανει στα 200 κ βαλε...  για να προσφερει ενα κ μονο πραγμα.

επεισης, τα πεταλια βγαζουν αναλογικο ηχο κ οι πεταλιερες ψηφιακο? ρωταω γιατι δεν ξερω, ειρωνευτειτε με αν θελετε αλλα ειμαι λιγο ασχετος, εχω ενα Metal zone apo μικρος και μια zoom 707. (τα εχω σιχαθει και τα δυο... ) θελω περισσοτερο sustain περισσοτερο chorus περισσοτερο γκαζι περισσοτερο everything.. γιαυτο κ μπηκα στη διαδικασια του ψαξιματος.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

και συγνωμη αν επαναλαμβανω ενα πολλακις υπομενο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θελω περισσοτερο sustain περισσοτερο chorus περισσοτερο γκαζι περισσοτερο everything..

 

απο αυτη την προταση καταλαβαινω οτι θελεις πεταλιερα.

Δεν ειμαι υπερ του ενος ή του αλλου, νομιζω ειναι σχετικο με το τι ζηταει κανεις : αν καποιος πει "χρειαζομαι 2-3 καλους ηχους και τιποτα αλλο" θα του ελεγα να παρει τα αντιστοιχα πεταλακια. Αλλα εσυ προφανως θελεις να ψαξεις πολλους ηχους και να εχεις πληθωρα επιλογων.

 

επεισης, τα πεταλια βγαζουν αναλογικο ηχο κ οι πεταλιερες ψηφιακο?

 

μεγαλη συζητηση αλλα τα δεδομενα ειναι απλα : ψηφιακά πεταλια βγαζουν ψηφιακο ηχο και αναλογικες πεταλιερες βγαζουν αναλογικο ηχο. :)

Aν καταληξεις σε πεταλια , σιγουρα καποιο/-α απο αυτα θα ειναι ψηφιακο/-α, ενω αν παρεις καποια απο τις γνωστες πεταλιερες θα ειναι ψηφιακη.

Αν αναρωτιεσαι για το αν ο ψηφιακος ηχος θα σου ακουστει ψευτικος , η απαντηση ειναι οτι εξαρταται απο ενα σωρο αλλα δεδομενα (γυρω απο το ποια πεταλιερα θα επιλεξεις ) και κυριως πανω σε τι ενισχυτη θα τη βαλεις. Σε γενικες γραμμες , οι συγχρονες πεταλιερες προσφέρουν κατά κοινή ομολογία πολύ καλή προσομοίωση του επιθυμητού κιθαριστικού ήχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε blue, μη νομιζεις οτι εχω ιδιαιτερες προτιμησεις στις πεταλιεριες(αλλα λυνουν χερια οι ρουφιανες). επειδη ειμαι λατρης του vintage-αναλογικου ηχου, τουλαχιστον στα μηχανηματα μου για να ακουω μουσικη, δε ειμαι και τοσο τρελαμενος με τις πεταλιερες. αν και τωρα παιζω περισσοτερο με την 707, γιατι προσφερει πολλα περισσοτερα απο το φτωχο mt-2 και εχει κατι κουτσοπροσομοιωσεις,μιας και εχω εναν τραγικο fender frontman 15w 15ετιας χωρις reverb ( τον θεωρω αθλιο ενισχυτη κανει μονο για μπουζουκι... ειναι πολυ τζιτζικι) παει και αυτος για major αλλαγη αλλα εν καιρω γιατι τωρα εχω μπλεξει με guitar customs...

αυτα που θελω να μαθω ειναι διαφορα, οπως πχ. με ποια σειρα συνδιαζονται τα πεταλια μεταξυ τους, ποια ειδη πεταλιων υπαρχουν (οχι μαρκες), τι προσφερει το καθενα...."αν υποθεσουμε οτι ειμαστε ενας All-around player και θελουμε διαφορα ειδη μουσικης.. ρωταω πολλα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο ειναι να μην εβγαλες ακρη για τον απλο και προφανη λογο οτι ειναι θεμα γουστου, χρησης και εμπειριας στο ποσα και τι μηχανηματα εχεις ακουσει  .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου δε θυμαμαι να ειπα οτι δεν βγαζω ακρη...  :-\  ρωτησα τι παιζει γενικα... εννοειται οτι ποιο μηχανημα θα παρεις ειναι θεμα προσωπικου γουστου... ενα μπουσουλα θελω κ μια γενικη καθοδηγηση για αρχη.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΜΤ-2 και η 707 δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα που θα ακουσεις απο τις συγχρονες πεταλιερες σε εναν καλο ενισχυτη.

 

Δε ζητας πολλα, αλλα ειναι μεγαλη συζητηση και δεν καλυπτεται με μερικα ποστς (χρειαζεται εκτενης αναλυση).

 

Δες αυτα τα λινκς και αν εχεις αποριες, τις συζηταμε :

 

http://www.harmony-central.com/articles/tips/guitar_effects_guide/

http://www.kellyindustries.com/guitar_effects.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

φιλε μου δε θυμαμαι να ειπα οτι δεν βγαζω ακρη...  :-\  ρωτησα τι παιζει γενικα... εννοειται οτι ποιο μηχανημα θα παρεις ειναι θεμα προσωπικου γουστου... ενα μπουσουλα θελω κ μια γενικη καθοδηγηση για αρχη.  ;D

 

αφου εχεις βγαλει ακρη και ξερεις τι ειναι ''καλυτερο'' γιατι ρωτας?

 

Παιδες καλησπερα, εδω και καιρο με απασχολει το θεμα του τιτλου....εψαξα το φορουμ και επειδη δεν ηταν στα λυμενα θεματα, πηγα μεχρι τη σελιδα 10 των λοιπων κιθαριστικων θεματων κ μετα παρετηθηκα... υπαρχουν παρα πολλα τοπικς κ καπου χανονται....(χανομαι).

 

 

μπουσουλας για μενα δεν υπαρχει οτι ακους επιλεγεις με δικα σου κρητιρια.

 

νο οφενς.!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαναση χωρις παρεξηγηση και δε θελω να αρχισω τιποτα περιεργο αλλα φιλε μου νομιζω οτι δε προσθετεις κατι στην συζητηση... μονο γενικοτητες του στυλ "ακου πολλα-δοκιμασε πολλα και θα διαλεξεις με τα δικα σου κριτηρια."

Καλο κ σωστο μεν, αλλα πως θα διαλεξει καποιος που δεν ξερει ποιο πεταλι κανει τι...

 

 

τα λινκ του Blue βοηθησανε καπως την στραβωμαρα μου. thnx dude :)

 

παω να συνεχισω το ξεστραβωμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον θεωρω αθλιο ενισχυτη

 

τοτε παρατα τα εφε και παρε πρωτα εναν ενισχυτη της προκοπης,χωρις καλο ενισχυτη ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ετσι κι αλλοιως να καταλαβεις τη "διαφορα" πεταλιερας-πεταλιων.

 

δυστυχως δεν υπαρχουν shortcuts για τον καλο ηχο,ΠΑΝΤΑ χρειαζεσαι πρωτα απο ολα εναν καλο ενισχυτη και μια αξιοπρεπη κιθαρα.

 

απο εκει και περα αν εχεις τα παραπανω τοτε και με τα 2 (πεταλιερα-πεταλακια) μπορεις να βγαλεις εξαιρετικο ηχο αν μαθεις να τα χρησιμοποιεις ΣΩΣΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στήσε καραούλι στο Ebay - Noiz κλπ και πάρε έναν ενισχυτή της  προκοπής. Ανα καιρούς υπάρχουν διαμάντια στις αγγελίες.

Ο ήχος είναι μια συνάρτηση από πολλές μαζί λεπτομέρειες.

α) Μια καλή κιθάρα

β) Εναν καλό ενισχυτή

γ) Πετάλια - πεταλιέρα ανάλογα με όλα τα παραπάνω.

δ) καλούς μαγνήτες (για το είδος που θες να παίξεις)

Για παράδειγμα εγώ με ένα chorus ή delay ή Wah (ανάλογα το τι παίζω είμαι οκ) και δεν μου χρειάζεται ούτε πεταλιέρα.

 

Ξεκίνα με τα παραπάνω και με την σειρά που γράφω και μόνος σου θα βρείς τι σου λείπει.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση με τον FF15 να ακούσεις αυτά που "βγάζουν" η κιθάρα σου και τα εφέ σου. (Το μπουζούκι θέλει καλόν λαμπάτο ενισχυτή με μπόλικο βαθος για να ακουστεί καλά - γι αυτό και οι Fender Super Reverb είναι περιζήτητοι ακόμη).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου