Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΤΑΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους..

 

επειδη εχω αρχισει να τσουζομαι λιγακι με τα πανακριβα set up που διαρκουν 10 λεπτα.. και κοστιζουν το λιγοτερο 25 ευρω ελεγα μηπως καποιος απο εδω εχει την πειρα αλλα και τις γνωσεις να κανει servis και set up στις κιθαρες μας σε παντα φιλικες τιμες για τα μελη του site..

 

δεν εχω μεινει καθολου ικανοποημενος απο τα 3 καταστηματα (επισημους αντιπροσωπους) που εχω επισκευθει και εχω αφησει την κιθαρα μου..

 

δεν ξερω αν το τοπικ ειναι στη σωστη κατηγορια η θα εκνεβρησει καποιοθυς ιδιοκτητες καταστηματων για το ισως παρανομο της υποθεσης..

αποδειξεις κτλ..

απλα θα ηταν μια καλη λυση για τις τσεπες των μελων του site αλλα και των καλων

τεχνοκων πουσιγουρα θα υπαρχουν εδω μεσα..

 

ευχαριστω.. περιμενω τις προτασεις σας.. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι οσοι ενδιαφερονται θα εχουν μεγαλη εμπειρια στο αντικειμενο

και θα εγκριθουν απο τους εμπειροτερους εδω μεσα..

καλο θα ηταν να εχουν περασει απο τα χερια τους αρκετων ειδων κιθαρες..

οχι μονο τελε!!  :P :P

 

επισης καλο θα ηταν να αρχισει δοκιμαστικα ας πουμε με 3-4 κιθαρες σε καθε τεχνικο αν υπαρξουν τελικα ενδιαφερομενοι ετσι ωστε να βγουν καποια συμπερασματα για τις δουλειες τους.. και μια ενδεικτικη τιμη θα ηταν 10-15 ευρα..

 

τι λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δεν εχω μεινει καθολου ικανοποημενος απο τα 3 καταστηματα (επισημους αντιπροσωπους) που εχω επισκευθει και εχω αφησει την κιθαρα μου..

 

 

 

Αυτος ειναι ενας καλος λογος να μαθεις να το κανεις μονος σου. Αν κανεις τον κοπο να ψαξεις στο νετ λιγο περισσοτερο απο 10 λεπτα θα βρεις τονους πληροφοριων με idiot proof οδηγιες, φωτογραφιες, αναλυσεις μεχρις αηδιας, μου μεχρι και ενας χιμπατζης θα μπορουσε να το κανει. Το σεταπ ειναι σαν το παιξιμο της κιθαρας: εξισου απαραιτητο , και βαθμιαια γινεται μια απλη ρουτινα.

 

Και θα σου πω και ενα μυστικο: δεν υπαρχει καλο και κακο σεταπ (και ενα δευτερο μυστικο:γι αυτο δεν εμεινες ευχαριστημενος απο κανενα μαγαζι), καθοτι το "σωστο" σεταπ ειναι κατι το εντελως εξατομικευμενο και διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο: Ο SRV επαιζε με 13αρες χορδες και action oση και το υψομετρο του everest, ο Βrian May με 8αρες και low action, ο Ε. Clapton με blocked τη γεφυρα κ.ο.κ

 

Και ενα τριτο μυστικο (καλα σε λιγο θα με πληρωνεις για τα μυστικα): οσους απο εδω μεσα θελεις να τους πληρωνεις 10-15 ευρω για να σου κανουν σεταπ, κι αυτοι μονοι τους το μαθανε...θα σε πιασουν κοτσο.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν και δεν είμαι κιθαρίστας, η κιθάρα, ας μου επιτραπεί η έκφραση, είναι άμεσο όργανο.

Έτσι λοιπόν όπως έμαθες να κάνεις μόνος σου το καλό και σωστό κούρδισμα, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μαθαίνεις να κάνεις και καλό setup. Γιατί όχι και το προσωπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ Θέμη, μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι δουλειά κάνεις? Ή, εν πάσει περιπτώσει, πως αξιολογείς την αμοιβή που ζητάς από την εργασία σου?

 

Να με συγχωρείς αλλά αυτά περί "πανάκριβων setup" που διαρκούν "10 λεπτά", αλλά που εσύ δεν είσαι μόνος σου σε θέση να κάνεις σε 2 ώρες (και πόσο αλήθεια αξιολογείς το χρόνο σου), ακούγονται πολύ εκνευριστικά.

 

Οι επιλογές σου είναι οι εξής:

 

1) Μαθαίνεις να το κάνεις μόνος σου, με όποιο κόστος σε χρόνο.

2) Ψάχνεις να βρεις την καλύτερη τιμή "στην πιάτσα" για τεχνικό που εμπιστεύεσαι και ξέρει να σε ακούει.

 

Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, ότι το να ρυθμίζεις το όργανό σου όπως σου αρέσει είναι κάτι που πρέπει να μάθεις. Μην υποτιμάς όμως τη δουλειά και τις αμοιβές επαγγελματιών που εκτός από τα έξοδα της επιχείρησής τους, έχουν και την υπόληψή τους να ρισκάρουν. Αν δε σου κάνει κάποιος απλά άλλαξέ τον.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτος ειναι ενας καλος λογος να μαθεις να το κανεις μονος σου. Αν κανεις τον κοπο να ψαξεις στο νετ λιγο περισσοτερο απο 10 λεπτα θα βρεις τονους πληροφοριων με idiot proof οδηγιες, φωτογραφιες, αναλυσεις μεχρις αηδιας, μου μεχρι και ενας χιμπατζης θα μπορουσε να το κανει. Το σεταπ ειναι σαν το παιξιμο της κιθαρας: εξισου απαραιτητο , και βαθμιαια γινεται μια απλη ρουτινα.

 

 

Ευχαριστω πολυ θα το προσπαθησω μονος μου απλα εκανα αυτη την προταση γιατι εχω συνεργαστει με ΠΟΛΥ καλους κιθαριστες και οταν "επαιρνε" λιγο το μπρατσο ετρεχαν στα καταστηματα για servis..

και οταν τους ειπα γιατι δεν το κανεις μονος σου ολοι μου ειπαν ειναι επικινδυνο μπορει να κανεις καμια μα#$%%$ια στην κιθαρα κτλ..

 

ε και λεω οκ.. κατι παραπανω θα ξερουν.. και κρινοντας απ το πεξιμο τους δεν υπηρξε η παραμικρη αμφισβητηση.. λεω ο τυπος ειναι θεος!! κατι θα ξερει..

 

οκα θα το ψαξω..

 

Αγαπητέ Θέμη, μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι δουλειά κάνεις? Ή, εν πάσει περιπτώσει, πως αξιολογείς την αμοιβή που ζητάς από την εργασία σου?

 

ειμαι φοιτητης και παραλληλα δουλευω promotion σε μια εταιρια..

δεν εχω φραγκα με αλλα λογια αν αυτο θες να ακουσεις!

 

Να με συγχωρείς αλλά αυτά περί "πανάκριβων setup" που διαρκούν "10 λεπτά", αλλά που εσύ δεν είσαι μόνος σου σε θέση να κάνεις σε 2 ώρες (και πόσο αλήθεια αξιολογείς το χρόνο σου), ακούγονται πολύ εκνευριστικά.

 

σταματηστε επιτελουν να την μπαινεται τοσο ασχημα σε ανθρωπους-παιδια που δεν ξερουν καποια πραγματα και καταφευγουν σε αυτο το σαιτ για να ΜΑΘΟΥΝ!!

ΕΛΕΟΣ δηλαδη.. δεν τολμαει καποις να κανει ενα τοπικ και κατευθειαν απ τα μουτρα..

εχουν καταντησει ολοι για να ανοιξουν ενα τοπικ να μιλανε λες και μιλανε στον βασιλια! ενταξει δεν το εψαξα οκ??

αλλα απλα ελατε λιγο στη θεση των παιδιων και αφηστε λιγο τα νταβατζιλικια.

ας διαγραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωσε μέιτ ;)

 

Η προταση σου ειναι προβληματικη : ζητας απο μια κοινοτητα μουσικων να αυτο-οργανωθει, να δημιουργησει επιτροπη απο την οποια θα επιλεγεί καποιος ερασιτεχνης για να πληρωνεται απο τα μελη προσφέροντας μια υπηρεσία.

 

Δεν γινονται αυτα τα πραματα, εδω εχουμε κατηγορηθει απο κακοηθεις οτι τα παιρνουμε μεσω τελειως ανεγκεφαλων συνειρμων, ασε που η ολη διαδικασια θα ηταν παρανομη.

 

Επι του θεματος, εντοπιζω το προβλημα της μη ικανοποιησης σου να βρισκεται σε μια υποσημειωση :

 

 

δεν εχω μεινει καθολου ικανοποημενος απο τα 3 καταστηματα (επισημους αντιπροσωπους) που εχω επισκευθει και εχω αφησει την κιθαρα μου..

 

 

Οι κιθαρες δεν ειναι αυτοκίνητα για να θελουν εξουσιοδοτημενο service. Ενας μαγαζάτορας ή ένας αντιπρόσωπος δεν ειναι expert στην επισκευή ή τη συντήρηση μουσικών οργάνων. Συνηθως συνεργάζονται με καποιον επισκευαστή ή κάνουν τη δουλειά μόνοι τους κουτσα στραβα, με βάση τις εμπειρικές τους γνώσεις. Κοινώς κάνουν αυτο που μπορείς να κάνεις και μόνος σου.

 

Έχεις πάει την κιθάρα σου σε καποιον οργανοποιό ή κάποιον επαγγελματία που ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ στην επιδιόρθωση των οργάνων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταματηστε επιτελουν να την μπαινεται τοσο ασχημα σε ανθρωπους-παιδια που δεν ξερουν καποια πραγματα και καταφευγουν σε αυτο το σαιτ για να ΜΑΘΟΥΝ!!

ΕΛΕΟΣ δηλαδη.. δεν τολμαει καποις να κανει ενα τοπικ και κατευθειαν απ τα μουτρα..

εχουν καταντησει ολοι για να ανοιξουν ενα τοπικ να μιλανε λες και μιλανε στον βασιλια! ενταξει δεν το εψαξα οκ??

αλλα απλα ελατε λιγο στη θεση των παιδιων και αφηστε λιγο τα νταβατζιλικια.

ας διαγραφει

 

Kαταρχάς, θα σε συμβούλευα να προσέχεις πολύ πως μιλάς.

 

Κατά δεύτερον, αν προσωπικά έχω βοηθήσει κάποιον ή όχι στο φόρουμ, είσαι από τους τελευταίους που είναι σε θέση να το κρίνει.

 

Κατά τρίτον φίλε φοιτητή, εσύ είσαι που άνοιξες ένα τόπικ, με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα, γράφωντας για απαράδεκτα υψηλές αμοιβές επαγγελματιών και ψάχνοντας για "πατέντες" με "γνώστες" που θα σου παρέχουν την υπηρεσία που επιθυμείς, αλλά στην τιμή που εσύ ορίζεις!! Ήμαρτον ρε μάγκα!!!

 

Δηλαδή όταν με το καλό πάρεις το πτυχίο σου, πως θα σου φαινόταν αν σου όριζα εγώ την αμοιβή σου, για την υπηρεσία που θα μου παρείχες? Καταλαβαίνεις έστω και λίγο ότι τα 10-15 ευρώ που γράφεις είναι γελοίο νούμερο?   ::)

 

Και για να κλείσω, γιατί το έχουμε κουράσει, εγώ κάνω μόνος σετάπ στις κιθάρες μου, και κάνω και δωρεάν σετάπ σε φίλους μου που δεν εμπιστεύονται πολύ τα χέρια τους. Σε καμμία περίπτωση βέβαια δεν θα δεχόμουν να κάνω σεταπ επ'αμοιβή, με 10 ευρώ.

 

Επίσης έχω δει με τα μάτια μου γνωστούς επαγγελματίες να δείχνουν σε νεαρά παιδιά πως να κάνουν ρυθμίσεις, ή να τις κάνουν οι ίδιοι, άνευ αμοιβής. Επομένως οι αιτιάσεις σου για τα καημένα τα παιδάκια που τα εκμεταλεύονται οι κακοί τεχνικοί δεν ευσταθούν. Μην πας να παίξεις τον Ρομπέν των Δασών, σε διαβεβαιώ ότι η ίδια η αγορά ξέρει να βγάζει στην άκρη τους κακούς επαγγελματίες. Και είμαστε αρκετά μικρό χωριό ώστε μαθαίνονται όλα.  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε και λεω οκ.. κατι παραπανω θα ξερουν.. και κρινοντας απ το πεξιμο τους δεν υπηρξε η παραμικρη αμφισβητηση.. λεω ο τυπος ειναι θεος!! κατι θα ξερει..

 

αυτο ισοδυναμει με το να πιστευεις οτι ο Σουμαχερ ειναι ο καλυτεροτερος μηχανικος αυτοκινητων στον κοσμο...... δεν νομιζω ομως να ισχυει...... ;D

 

μονο ΕΣΥ ξερεις ποιο σετ απ σε βολευει και μονο ΕΣΥ μπορεις να ρυθμισεις την κιθαρα ΣΟΥ στα γουστα σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου