Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως έχεις δίκιο. Όποιο και να πάρεις πάντως θα κάνει δουλειά, απλά στο spdt αφήνεις το ένα από τα ακριανά ποδαράκια κενό.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ψάχνω πυκνωτές σήματος 300pf k 0,05μf κ δεν βρίσκω. Βρίσκω όμως 270pf k 330pf σαν εναλλακτική στο πρώτο πυκνωτή καθώς επίσης 47nf k 56nf για τον δεύτερο. Ποούς να πάρω? Τέτοιες διαφορές επιφέρουν αλλαγές στον ήχο ή είναι απειροελάχιστες?? Γενικά προσπαθώ να μην ξεπερνώ το πολύ τα 100volt στους πυκνωτές κ μέχρι τώρα παίζω στα 50volt. Κάνω καλά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε low pass φιλτρα μεγαλύτεροι πυκνωτές = περισσότερα μπάσα στο κύκλωμα. Δοκίμασε και τους 2 και όποιος σου κάτσει καλύτερα.

 

Συνήθως πάντως όπου βλέπεις 0.05μF ο ποιητής εννοεί 0.047.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20139901T.jpg

τετοιο πραγματακι που βρισκουμε?

 

και πως το ζηταμε?

εχει διαφοροποιησεις στα ποδαρακια του κτλ? (jalco είναι: το input εχει ενα 0 κ το output εχει ενα B' πανω αν βλεπω καλα). Το input εχει χαλασει και δεν κανει καλη επαφη (μιλαμε για πολυεφε που εχει παλιωσει κ δεν αξιζει ιδιαιτερα πια) και λεω να παιξω λιγο μπας κ το φτιαξω. Το χω λετε? Αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να το πάρεις μαζί σου και να πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών να δεις αν έχουν το ίδιο ή κάποιο που να ταιριάζουν τα ποδαράκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και αναφέρθηκε, 2 τέτοια που έβγαλα από έναν χαλασμένο μείκτη και προσπάθησα να τα χρησιμοποιήσω ως in και out σε diy πεταλάκι, δεν δούλεψαν... Παίζει τίποτα ειδικό και περίεργο με τα συγκεκριμένα πλαστικά jacks;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνω αν θέλω σε ένα πετάλι να μην βάλω battery snap με βάση το παρακάτω σχηματικό??

 

http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/switch_lo_3pdt_ig_dcjack.gif

 

Γίνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν το βάζεις... Αλλά γιατί να μην το βάλεις; Ασ' το να βρίσκεται.

 

(Περίμενε και μιά επιβεβαίωση καλύτερα, γιατί κι εγώ νέοψ είμαι...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν το βγάλεις θα πρέπει να συνδέσεις έτσι και αλλιώς το "+" και το "-" της μπαταρίας με ένα καλώδιο. Αλλιώς το τροφοδοτικό θα δίνει ρεύμα ακόμα και χωρίς να συνδέσεις την κιθάρα στο input.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου