Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1η: Που θα βρώ βίδες??

 

Σε κατάστημα σιδηρικών. Πάρε και το κουτί μαζί σου για να βεβαιωθείς ότι θα πάρεις τις σωστές. Λογικά θες "φρεζάτες" βίδες.

 

2η: Προτείνεται μου κανα καλό κ φτηνό τρυπάνι κ μύτες για τρυπήματα. Υπάρχει άλλος τρόπος για να ανοίξουμε τρύπες?

 

Ακόμα και με πάμφτηνα κινέζικα τρυπάνια θα κάνεις δουλειά, το αλουμίνιο είναι χαλβάς, είναι πολύ εύκολο να τρυπηθεί.

 

3η: Πώς στηρίζετε/κολλάτε την πλακέτα μέσα στο κουτί για να μην κουνιέται? Θερμόκολλα είναι καλή ιδέα? Η πλακέτα να σημειώσω ότι έχει δύο τρύπες για βάσεις. Πως να τις εκμεταλλευτώ?

 

Μπορείς άνετα με θερμοκόλληση. Αφού έχει και εσωτερικά βάσεις το κουτί, ακόμα καλύτερα, κάνεις δυό τρύπες στην πλακέτα στο σημείο που πέφτουν οι τρύπες για τις βάσεις και την βιδώνεις εκεί. Πρέπει όμως να βρεις και τις κατάλληλες βίδες (βλέπε α).

 

4η: Μπορώ να χρησιμοποιήσω θερμόκολλα για να στηρίξω ένα εσωτερικό trimmer σε μια τρύπα ή θα το μονώσω αν ακουμπήσει η κόλλα σε μεταλλικό μέρος?

 

Λογικά μπορείς, αν και τα τρίμερ είναι πλαστικά και από την θερμοκρασία της θερμοκόλλησης μπορεί να ψιλολιώσουν, μπορεί και να μην πάρουν χαμπάρι όμως.

Όσο για την μόνωση που λές, είμαι 99% σίγουρος πως η κόλλα δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμη, οπότε νο πρόμπλεμ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ναι κυρίες κ κύριοι, ο orange squezzer έγινε πραγματικότητα. Επιτέλους δηλαδή. Μετά από κάποιες ώρες κολλήσεων κ λύσεων σε διάφορα σπαστικά προβληματάκια το κουτάκι που σας παραθέτω παρακάτω, δουλεύει κ έχει μια αξιοπρεπεί φάτσα. Μου έβγαλε την πίστη το κουτί του το οποίο ήταν άθλια προτρυπημένο κ δεν θα το ξαναπάρω.

 

Για πείτε κ εσείς αν έχετε φτιάξει το συγκεκριμένο πετάλι κ τι πειραματισμούς κάνατε σε σχέση με το σχηματικό του Tonepad. Με ποιό chip τον λειτουργείτε??

Orange1.thumb.JPG.857eeaecbcaf8fddb5ef5b7fadb6ea24.JPG

Orange2.thumb.JPG.c1ba665f313a119ea352c339a0d3dfde.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω τι μάρκα ποτενσιόμετρα χρησιμοποιείτε. Εγώ για τον compressor χρησιμοποίησα Bourns αλλά είναι πολύ μαλακά στην διαδρομή τους κ επίσης δεν κάθονται κ καλά τα knobs επάνω τους ίσως λόγω του σπειρώματος. Τι προτείνετε λοιπόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpha pots και εγώ... είναι πολύ καλά και τα βρίσκεις παντού. Για πεταλάκια τα 16mm είναι ότι πρέπει.

 

Για να κάτσει καλά το κουμπί βάλε ροδέλα από μέσα, ώστε να μην "βγαίνει" το σπείρωμα απ'έξω!  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω κύκλωμα έχει ένα flip-flop (IC2) το οποίο θα το συνδέσω κανονικά όμως θέλω με ένα switch ενώ παίζει κανονικά να δημιουργώ έναν jumper ανάμεσα στο 1ο κ στο 3ο ποδαράκι του. Τι είδους switch θα χρειαστώ? Υποψιάζομαι τον SPST. Είναι σωστό?

 

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=73

 

Έχει φτιάξει κανείς το παραπάνω πετάλι? Να ακολουθήσω το σχηματικό ή την έκδοση του 1977 κ να αφήσω τα κόκκινα στοιχεία κενά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρακάτω κύκλωμα έχει ένα flip-flop (IC2) το οποίο θα το συνδέσω κανονικά όμως θέλω με ένα switch ενώ παίζει κανονικά να δημιουργώ έναν jumper ανάμεσα στο 1ο κ στο 3ο ποδαράκι του. Τι είδους switch θα χρειαστώ? Υποψιάζομαι τον SPST. Είναι σωστό?

 

Σωστός. Συνδέεις τα καλωδιάκια στο πρώτο και το δεύτερο ποδαράκι του spst και αφήνεις το τρίτο κενό.

 

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=73

 

Έχει φτιάξει κανείς το παραπάνω πετάλι? Να ακολουθήσω το σχηματικό ή την έκδοση του 1977 κ να αφήσω τα κόκκινα στοιχεία κενά??

 

Δεν το έχω φτιάξει, αν και το γλυκοκοίταζα. Λογικά τα κόκκινα είναι κάποιες βελτιώσεις στο κύκλωμα, αν θές να είσαι ... ιστορικά σωστός, τα παραβλέπεις.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Συνδέεις τα καλωδιάκια στο πρώτο και το δεύτερο ποδαράκι του spst και αφήνεις το τρίτο κενό.

 

Το SPST αν δεν κάνω λάθος έχει 2 ποδαράκια. Το SPDT έχει 3 αν θυμάμαι καλά. Όποιο κ να πάρω είναι το ίδιο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου