Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

......Υπαρχουν κι αλλοι διπλοι τελεστικοι, με αλλους κωδικους, αλλα πιστευω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις...

 

 

 

Νομιζω οτι θα αξιζε τον κοπο να δοκιμασει κ το TL072 , ενας opamp με πολυ tube like ηχο στο clipping ( βοηθαει πολυ το οτι ειναι jfet opamp). Eδω θα ακουσει διαφορα ( οχι απαραιτητα καλυτερο αλλα διαφορετικη χροια)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίοι film capacitors είναι και τούτοι εδώ:

 

http://www.banzaimusic.com/Mallory/

Ωραιοι κυριως για λαμπατες κατασκευες!!! Τους εχω χρησιμοποιησει αρκετα κ ειναι super!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα αξιζε τον κοπο να δοκιμασει κ το TL072 , ενας opamp με πολυ tube like ηχο στο clipping ( βοηθαει πολυ το οτι ειναι jfet opamp). Eδω θα ακουσει διαφορα ( οχι απαραιτητα καλυτερο αλλα διαφορετικη χροια)

Kαθολου ασχημη ιδεα! Αν ειναι να παρει 3 ας παρει τους δυο JRC4558D και DD και εναν TL072! Σιγουρα θα ειναι 3 διαφορετικοι ηχοι... :D

 

Ωραίοι film capacitors είναι και τούτοι εδώ:

 

http://www.banzaimusic.com/Mallory/

Πολυ καλοι αλλα θα ειναι λιγο μεγαλοι για πεταλακι... αλλα και γιατι οχι. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, αν τους διπλώσεις τα ποδαράκια σωστά χωράνε. Εδώ χώρεσα έναν κάφρο 2.2uF επειδή δεν ήθελα να βάλω ηλ/κο! :D

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 5 πυκνωτες 220μ/400 MKP, για ενα προτζεκτ που δεν τελειωσα ποτε! Μηπως τους θελεις? Ειναι 11εκ Χ 5εκ ο καθενας!  ;D

 

οτι πρεπει για ενα mini booster ενσωματομενο στην κιθαρα!!!! :D :D :D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτό σου ειπα εγω στην αρχη να πας να τα βρεις σε μαγαζι αυτα, να τα πιασεις με το χερι σου και να ρωτας τον υπαλληλο Wink

 

Φαντάζομαι ότι θα έχεις πάει πολλές φορές στο πολυαναφερόμενα κατάστημα που βρίσκεται στο κέντρο κ πάμε όλοι να αγοράσουμε τέτοια πράγματα... κ μαλλον θα έχεις αντικρίσει την ίδια εικόνα με 15 πελάτες στην σειρά να ζητούν το μακρύ τους κ το κοντό τους, οι υπάλληλοι να τρέχουν πανικόβλητοι κ να νιώθεις ότι ο χρόνος τους είναι τόσο πολύτιμος που αν δεν ξέρεις τι ακριβώς θέλεις, νιώθεις ότι είναι ένα βήμα όλοι τους να σε πυροβολήσουν. Δεν νομίζω ότι γίνεται δουλεία έτσι. Εγώ γι'αυτό άνοιξα αυτό το thread μήπως κ καμιά ευγενική ψυχή (κ ευτυχώς είστε πολλοί ;D ;D κ ευχαριστώ πού γι'αυτό) δώσει λίγο φώς σ'αυτόν τον σκοτεινο τομέα. Μακάρι να γινόντουσαν σεμινάρια ή έστω άνθρωποι που να δείχνουν αυτή την τέχνη κ με το αζημείωτο βέβαια. Καλώς ή κακός υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορούμε να μάθουμε από το net σήμερα, αλλά να που τέτοιες μικρολεπτομέρειες δεν στις λέει κανείς. Προσπαθώ βέβαια κ εγώ να ψάχνομαι όσο μου επιτρέπει η καθημερινότητα ;D ;D

 

Λογοδιάρροια, τέλος... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις και άδικο όσον αφορά ώρες αιχμής, που δυστυχώς μόνο τέτοιες ώρες μπορούμε να ψωνίζουμε οι περισσότεροι από εμάς λόγω δουλειάς κλπ, και φυσικά δεν φταίνε οι υπάλληλοι, ότι μπορούν κάνουν και αυτοί, τρέχουν και δεν πληρώνονται, άτιμη κοινωνία.

 

Γιαυτό και γω ψωνίζω μόνο οnline εδώ και καιρό. Βαριέμαι να τρέχω στα καταστήματα.

 

Όπου κολλήσεις με τις κατασκευές εδώ είμαστε πάντως.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου