Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως όσον αφορά τα PCB και τις διάτρητες πλακέτες, υπάρχει και τρίτη μέθοδος, ιδανική για τον αρχάριο: μαρκαδόρος.

 

αυτό ακριβώς πιστεύω ειναι το τελευταιο που θέλει να ασχοληθεί ένας αρχάριος ;D ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πάντως όσον αφορά τα PCB και τις διάτρητες πλακέτες, υπάρχει και τρίτη μέθοδος, ιδανική για τον αρχάριο: μαρκαδόρος.

 

Αγοράζετε πλακέτα με τη μια μεριά όλη χαλκό και "ζωγραφίζετε" τους αγωγούς του κυκλώματος με waterproof μαρκαδόρο (θα τον βρείτε στα βιβλιοπωλεία/χαρτικά & είδη σχεδίου σε διάφορα πάχη) πάνω στο χαλκό. Αποχαλκώνετε με FeCl3 ή αλλο αποχαλκωτικό υγρό και έπειτα σβήνετε το μαρκαδόρο από τις πίστες με οινόπνευμα. Στο τέλος κάνετε και τις τρύπες με μικρό δράπανο και έτοιμο το PCB.

 

Δε συνιστάται για μεγάλα/δύσκολα κυκλώματα, αλλά για μικρά είναι καλύτερο από διάτρητη.

 

πριν το μαρκαδόρο, αγοράζετε ένα φίλο carbon paper και αφού εκτυπώσετε το σχέδιο απ το pc το πατάτε πάνω στην πλακέτα. Μετά χρησιμοποιείτε τον μαρκαδόρο  ;)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ξαναρωτάω:

 

Έχω στην κατοχή μου ένα stereo jack για σασί που έχει 4 ποδαράκια. Συνήθως έχει 3 (ring, tip, sleeve). Το 4ο τι είναι κ πως το συνδέω στο off-board κύκλωμα ενός πεταλιού??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στην κατοχή μου ένα stereo jack για σασί που έχει 4 ποδαράκια. Συνήθως έχει 3 (ring, tip, sleeve). Το 4ο τι είναι κ πως το συνδέω στο off-board κύκλωμα ενός πεταλιού??

 

Αγνόησε το 4ο ποδαράκι και χρησιμοποίησε το σαν stereo. Είχα δεί κάποτε βύσμα-καρφί 1/8" με 2 sleeves σε hands free κινητού, πιθανόν και το δικό σου να είναι για καμμιά εξειδικευμένη εφαρμογή.

 

Πάντως εγώ ψηφίζω veroboard (η πλακέτα με τις λουρίδες) γιά πεταλάκια γιατί είναι η ενδιάμεση λύση, δηλ. τα εξαρτήματα κολλούνται εύκολα και καθαρά όπως στο pcb αλλά έχει την ευελιξία και την ευκολία τού perfboard. Και υπάρχουν πολλά κυκλώματα γιά vero.

 

Προσωπικά δε θα ήθελα καθόλου να μπλέξω με διαδικασίες pcb εφ' όσον δεν πρόκειται να κάνω ευρείας κλίμακας παραγωγή, αφού η δουλειά γίνεται μιά χαρά και φτηνότερα με τις απλές πλακέτες, τουλάχιστον όσον αφορά τα πεταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι του λέτε του παιδιού βρε παιδιά :P

ποιος ο λόγος να μπλέξει με φτιάξιμο pcb? ο άνθρωπος θέλει να φτιάξει γρήγορα και εύκολα κανένα πεταλάκι να το χαρεί, θα μπλέξει με μαρκαδορους καρμπον αποχαλκώσεις και τρύπες με τρυπάνι(που πρεπει να έχει βαση)?

;D

 

στα περισσότερα site τα κυκλώματα που δεν δίνουν φωτο για pcb, δίνουν schematic για perfboard, άρα αφου κάνεις τη δουλειά σου, μη μένεις σ'αυτά.

 

ασχολήσου με την κατανόηση του κυκλώματος EDIT(το runoffgroove εχει φοβερές πληροφορίες για τα εφέ του) και φτιάξε όλο και πιο πολύπλοκα και ωραια πεταλάκια!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ξαναρωτάω:

 

Έχω στην κατοχή μου ένα stereo jack για σασί που έχει 4 ποδαράκια. Συνήθως έχει 3 (ring, tip, sleeve). Το 4ο τι είναι κ πως το συνδέω στο off-board κύκλωμα ενός πεταλιού??

 

Αν προσεξεις στο λαμακι που ακουμπαει το tip, υπαρχει αλλο ενα "λαμακι". Αν βαλεις ενα αρσενικο μεσα στο jack θα παρατηρησεις οτι αυτα απομακρυνονται (ανοιχτος διακοπτης) και οταν βγαζεις το αρσενικο ξανα-ακουμπανε μεταξυ τους (κλειστος διακοπτης)! Χρησιμοποιεις αν θες το jack ως διακοπτη.... πχ για να βραχυκυκλωνει κατι οταν βγαζεις το καρφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πολύ πολύ σιγά να αρχίσω να αχολούμε μ'αυτο:

 

Orange Squeezer

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=88

 

Κατ'αρχήν, το έχει φτιάξει κανένας από το παραπάνω site? Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

1.Δίνει ακριβείς τιμές για τις αντιστάσεις αλλά δεν λέει στα πόσα Watt είναι η καθεμία. Στα πόσα Watt να κινηθώ? Τι είδους αντιστάσεις να πάρω? (Carbon Comp, Carbon Film, Metal film κ.τ.λ)

 

2.Δίνει επίσης τιμές για τους πυκνωτές αλλά δεν λέει τα volt. Στα πόσα volt να κινηθώ?

Επίσης τι είδους πυκνωτές να πάρω? (Ceramic, electrolytic κ.τ.λ)

 

3.Δεν βρίσκω το IC1-4558. Με τι παρεμφερές θα μπορούσα να το αντικαταστήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 1/2 ή 1/4 watt.... θα προτεινα Carbon Comp ή Carbon Film.

 

2. Οσα πιο λιγα βολτ γινεται για να μην ειναι μεγαλοι και ...πανω απο 9V!

Μονο ο 4,7μ ειναι ηλεκτρολυτικος, οι αλλοι ειναι σηματος. Παρε οτι θες... θα προτεινα πολυπροπυλενιου.

 

3. Δεν γινεται αυτο.... το πιο συνηθισμενο ολοκληρωμενο ειναι αυτο! Απο που θα παραγγειλεις/αγορασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γινεται αυτο.... το πιο συνηθισμενο ολοκληρωμενο ειναι αυτο! Απο που θα παραγγειλεις/αγορασεις?

 

Θα αγοράσω από Banzai. Στείλε μου ένα link αν μπορείς αν κ ολόκληρη η ονομασία του πρέπει να είναι JRC4558 κ αν είναι αυτό τότε το βρήκα. Σκέφτομαι βέβαια να βάλω socket στην θέση του κ να πάρω 2-3 προτεινόμενα κ να τα αλλάζω για να δω τις διαφορές. Τι λες?

 

Μονο ο 4,7μ ειναι ηλεκτρολυτικος

 

Άρα θέλω 4 ηλεκτρολυτικούς γιατί 4 έχει το σχηματικο. Έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου