Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάνω στη διάτρητη πλακέτα θα μάθεις να κολλάς και όταν θελήσεις να φτιάξεις ένα πολύπλοκο κύκλωμα τότε θα παραγγείλεις το pcb ωστε να κερδίσεις χρόνο, χώρο, και να αποφύγεις λάθη.

 

Παιδιά, δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται πολύ πιο απλή η διαδικασία του να κολλήσεις τα ηλεκρονικά στοιχεία σε ένα PCB παρά να μπεις στην διαδικασία της διατρητης την στιγμή που ένα project δεν είναι τόσο απλό όσο το Noiz overdrive. Έχω λάθος? Μπλέκεσαι νομίζω πολύ με την διαδικασία των κολλήσεων κ χάνεται χρόνος κ χώρος την στιγμή που μπορείς με σχεδόν 5 ευρώ να τυπώσεις ένα σχηματικό σε PCB όπως έμαθα σήμερα από συγκεκριμένη εταιρία. Σίγουρα το να μπορείς να κολλάς σε διάτρητη κ να δημιουργείς αγώγιμους δρόμους είναι πολύ χρήσιμο αλλά είναι κ χρονοβόρο ταυτόχρονα νομίζω. Τι λένε  οι πιο έμπειροι?

 

Υ.Γ Δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για κάτι, απλά ρωτάω... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τι διαστάσεις κοστίζουν 5 ευρώ σε pcb? ένα κύκλωμα στο μέγεθος ενός εισητηρίου πάντως δε νομίζω να μπορείς να το φτιάξεις για 5 ευρώ.

 

έπειτα, κάποιος θα πρέπει να σχεδιάσει το pcb, μπορεί να μη βρίσκεις δηλαδή

 

το perfboard επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να πειραματιστείς μετά. να κόψεις πχ ένα ποδαράκι που πήγαινε στη γείωση και να προσθέσεις ένα ποτενσιόμετρο ή ένα πυκνωτή, ενω το pcb είναι πολύ πιο συγκεκριμένο

 

μάθε να κολλάς εσύ στη διάτρητη, και μετά παραγγέλνεις και μερικά pcb να μη χάνεις χρόνο.

 

σε πολύπλοκα κυκλώματα είναι όντως μονόδρομος κατά τη γνώμη μου το pcb

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι διαστάσεις κοστίζουν 5 ευρώ σε pcb? ένα κύκλωμα στο μέγεθος ενός εισητηρίου πάντως δε νομίζω να μπορείς να το φτιάξεις για 5 ευρώ.

 

Τι να σου πω. Εμένα μου είπαν για πλακέτα 4x4cm, 5 ευρώ. Τώρα γι'αυτό που λες για το pearfboard νόμιζα πως από tonepad μπορείς να εκμεταλευτείς το μαύρο σχηματικό

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=73

που δίνεται για κάθε πετάλι κ πως αν το δώσεις σε έναν ειδικό θα μπορέσει να το κάνει PCB. Αυτό βέβαια στην περίπτωση που θέλεις στην ουσία να "ξεπατηκώσεις" πετάλι που υπάρχει στο tonepad κ τίποτα παραπάνω... Δεν ξέρω αν έχω παρεξηγήσει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω. Εμένα μου είπαν για πλακέτα 4x4cm, 5 ευρώ. Τώρα γι'αυτό που λες για το pearfboard νόμιζα πως από tonepad μπορείς να εκμεταλευτείς το μαύρο σχηματικό

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=73

που δίνεται για κάθε πετάλι κ πως αν το δώσεις σε έναν ειδικό θα μπορέσει να το κάνει PCB. Αυτό βέβαια στην περίπτωση που θέλεις στην ουσία να "ξεπατηκώσεις" πετάλι που υπάρχει στο tonepad κ τίποτα παραπάνω... Δεν ξέρω αν έχω παρεξηγήσει κάτι...

 

καλά τα λές, απλά τόσο χαμηλή τιμή δε καταλαβαίνω πως βρήκες ;D

 

αυτό που ξέρω είναι πως κοστίζει ένα Α ποσό να φτιάξεις μία, και αν παραγγείλεις 10 θα πληρώσεις πχ 2*Α και όχι 10*Α, επομένως αν παραγγείλεις πολλές ίδιες πέφτει η τιμή μονάδας

 

μωρε, τι καθόμαστε και λέμε για pcb...

Το NOIZ OD ακόμα να το φτιάξεις? ;D ;D ;D :P

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφτιαξα κ δούλεψε. Το καλό είναι ότι το έφτιαξα κ σχετικά αμέσως. Η τύχη του πρωτάρει βλέπεις γιατί το ότι έφτιαξε το Noiz OD δεν σημαίνει κ τίποτα. Η εμπειρία μου με ένα πετάλι είναι μηδενική. Αυτά που ρωτάω τα ρωτάω για να πάρω πληροφορίες. Μην νομίζεις ότι αύριο θα πάω κ θα πάρω 10 τόνους PCB κ θα αρχίσω να κολλάω πετάλια σαν τον σατανά...! Θα δώσω τον χρόνο που του αρμόζει σε όποιο επίπεδο βρίσκομαι...! Μην μου ανησυχείς... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στην κατοχή μου ένα stereo jack για σασί που έχει 4 ποδαράκια. Συνήθως έχει 3 (ring, tip, sleeve). Το 4ο τι είναι κ πως το συνδέω στο off-board κύκλωμα ενός πεταλιού??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσον αφορά τα PCB και τις διάτρητες πλακέτες, υπάρχει και τρίτη μέθοδος, ιδανική για τον αρχάριο: μαρκαδόρος.

 

Αγοράζετε πλακέτα με τη μια μεριά όλη χαλκό και "ζωγραφίζετε" τους αγωγούς του κυκλώματος με waterproof μαρκαδόρο (θα τον βρείτε στα βιβλιοπωλεία/χαρτικά & είδη σχεδίου σε διάφορα πάχη) πάνω στο χαλκό. Αποχαλκώνετε με FeCl3 ή αλλο αποχαλκωτικό υγρό και έπειτα σβήνετε το μαρκαδόρο από τις πίστες με οινόπνευμα. Στο τέλος κάνετε και τις τρύπες με μικρό δράπανο και έτοιμο το PCB.

 

Δε συνιστάται για μεγάλα/δύσκολα κυκλώματα, αλλά για μικρά είναι καλύτερο από διάτρητη.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου