Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα αγοράσω από Banzai. Στείλε μου ένα link αν μπορείς αν κ ολόκληρη η ονομασία του πρέπει να είναι JRC4558 κ αν είναι αυτό τότε το βρήκα. Σκέφτομαι βέβαια να βάλω socket στην θέση του κ να πάρω 2-3 προτεινόμενα κ να τα αλλάζω για να δω τις διαφορές. Τι λες?

 

Άρα θέλω 4 ηλεκτρολυτικούς γιατί 4 έχει το σχηματικο. Έτσι?

Nαι καλο ειναι να παρεις βαση γιατι αν γινει και καμια στραβη θα το βγαζεις ευκολα.... φαντασου να θες να το ξεκολλησεις!

 

JRC4558D, JRC4558DD, RC4558P, RC4558, TS4558 κτλ ειναι ολα τα "ιδια".

Λεω τα "ιδια" γιατι θα σου κανουν, αλλα αναλογα ποιο θα χρησιμοποιησεις θα εχει και μια μικρη διαφορα στον ηχο. Παρε οπωσδηποτε τα JRC4558D και JRC4558DD! Το 2ο εχει λιγο περισσοτερο gain και βρωμιζει περισσοτερο. Το εχω δοκιμασει στο diy screamer μου... προτιμω το 1ο αλλα παιζω πολυ με καθαρο ηχο.

Υπαρχουν κι αλλοι διπλοι τελεστικοι, με αλλους κωδικους, αλλα πιστευω οτι δεν χρειαζεται να μπλεξεις...

 

Ναι και βεβαια θελεις 4 ηλεκτρολυτικους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι κατα την κατασκευή ενός πεταλιού από το off-board κύκλωμα υπάρχουν 4-5 καλώδια τα οποία πρέπει να πάνε στην γείωση της πλακέτας. Πως συνδέετε τόσα καλώδια σε ένα σημέιο? Σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερο να συνδεθούν όλα αυτά τα καλώδια μαζί με ένα επιπλέον του οποίου θα ήταν η μοναδική άκρη που θα πήγαινε στην γείωση. Τι λέτε? Θα πετύχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ ότι κατα την κατασκευή ενός πεταλιού από το off-board κύκλωμα υπάρχουν 4-5 καλώδια τα οποία πρέπει να πάνε στην γείωση της πλακέτας. Πως συνδέετε τόσα καλώδια σε ένα σημέιο? Σκέφτηκα μήπως θα ήταν καλύτερο να συνδεθούν όλα αυτά τα καλώδια μαζί με ένα επιπλέον του οποίου θα ήταν η μοναδική άκρη που θα πήγαινε στην γείωση. Τι λέτε? Θα πετύχει?

 

εγώ συνήθως βάζω τα καλώδια των γειώσεων σε διπλανες τρυπουλες, τις οποίες διαπερνά απο κάτω κάποιο περισσευόμενο ποδαράκι απο αντισταση/πυκνωτη

 

στραβώνω το ποδαράκι ωστε να δημιουργει μια "γραμμη γειωσης" και τα ενώνω όλα πάνω σ'αυτό, με μπόλικο καλάι

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνήθως βάζω τα καλώδια των γειώσεων σε διπλανες τρυπουλες, τις οποίες διαπερνά απο κάτω κάποιο περισσευόμενο ποδαράκι απο αντισταση/πυκνωτη

 

στραβώνω το ποδαράκι ωστε να δημιουργει μια "γραμμη γειωσης" και τα ενώνω όλα πάνω σ'αυτό, με μπόλικο καλάι

 

Αυτό έκανα κ εγώ στο Noiz overdrive. Τι κάνεις όμως όταν έχεις PCB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως ο χαλκός που αποτελεί το πλαισιο του κυκλώματος σε ενα pcb είναι το σημειο των γειώσεων, και διαθετει απο σχεδιασης πολλες τρυπες.

 

άλλη περίπτωση είναι στο σημειο που ειναι η τρυπουλα για τη γειωση απο πισω να έχει πλατυ μερος χαλκου. κολλα τα καλωδιάκια κατευθειαν απο πισω!

 

γενικα η φιλοσοφια ειναι τα σημεια της γειωσης να έχουν όλα το ιδιο δυναμικό μεταξύ τους, οπότε απλα βρες ενα σημειο που προοριζεται για γειωση και που να χωραει και κολλα τα εκει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα στο orange sqeezer που θες να φτιαξεις στα σημεια που εχει τρυπουλες για γειωση, εχει πλατυ χαλκινο μερος, οπότε αν δε σου φτανουν οι τρυπουλες της γειωσης, κολλα πάνω σαυτό κατευθειαν

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα πυκνωτές xicon πολυπροπυλενίου 630volt. Είναι πολλά, γιατί στο Noiz overdrive είχαμε χρησιμοποιήσει 16Volt. Γιατί δεν τα λένε αυτά ρε παιδιά? Γίνομαι τσάμπα σπαστικός? Τι αλλάζουν τα πολλά κ τα λίγα volt? Διακόσιες χιλιάδες πυκνωτές υπάρχουν. Γιατί έτσι? Αυτοί οι ηλεκτρολυτικοί καλοί είναι?:

 

http://www.banzaimusic.com/Axial-Standard/

 

Πως τα μάθατε όλα αυτά. Πολύ βουνό βρε αδερφέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πυκνωτης είναι 2 πλάκες κοντα κοντα που η μια έχει αρνητικό και η άλλη θετικο φορτίο

 

τα βολτ του πυκνωτη είναι το όριο απο το οποίο και μετα κινδυνεύει το φορτίο να μεταπηδήσει απο τη μια πλάκα στην άλλη (παρόμοιο φαινομενο με τον κεραυνο)

 

630 βολτ ειναι πολλά, μαλλον ο πυκνωτης θα ειναι και... τουβλο

 

γι'αυτό σου ειπα εγω στην αρχη να πας να τα βρεις σε μαγαζι αυτα, να τα πιασεις με το χερι σου και να ρωτας τον υπαλληλο ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mind_victim,

Θα προτεινα,

4.7uF radial - ειναι και πολυ πιο φτηνος!

Και για φιλμ, παρε τους Xicon δεν ειναι και τεραστιοι... 10mm και 15mm ειναι μια χαρα. Τα βολτ δεν σε πειραζει που ειναι πολυ παραπανω. Στους ηλεκτρολυτικους παιζει περισσοτερη σημασια αλλα στους φιλμ οχι και τοσο. Υπαρχουν και τα πρασινα Xicon αλλα ειναι polyester... βεβαια ειναι μικρες οι διαφορες στον ηχο.

Δες και την σειρα της Panasonic... κορυφαιοι!

Θα προτεινα

0.047μ εναν απο την σειρα SMF και 0.0022μ εναν πολυπροπυλενιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου