Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ... δεν τα κόβω για mH, μάλλον μΗ σου έδωσαν. Αν όμως είναι όντως mH (συνεχίζω να μην το πιστεύω, πάντως) τότε:

 

α. Δεν έχουν πολικότητα, βάλτα όπως να ναι.

β. Μπορείς.

γ. Θα σου κάνουν. Μπορείς να πειραματιστείς και με άλλους τύπους.

δ. Οπως ειπα παραπάνω... μάλλον μΗ είναι

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ok Ευχαριστώ!

Mια τελευταία απορία άμα είμαι μΗ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ή και να μη τα βάλω καθόλου;

" Θείο! Έχει η fender κόκκαλα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονάδα μΗ είναι 1000 φορές μικρότερη από τη mH, άρα παντελώς άχρηστο για το wah (εκτός αν συνδέσεις 1000 μαζί χαχα).

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Δεν έχουν + και - αλλά όντως δεν μου κάνουν κάν για πηνία αυτά εδώ!

β) Για να τα προσθέσεις θα τα βάλεις παράλληλα, αν τα βάλεις σε σειρά θα πάρεις 165 mH (είναι όπως οι πυκνωτές).

γ) Βλέπε τον απόπάνω

δ) Βλέπε το α)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Για να τα προσθέσεις θα τα βάλεις παράλληλα, αν τα βάλεις σε σειρά θα πάρεις 165 mH (είναι όπως οι πυκνωτές).

 

Eμμμ, ειναι οπως οι αντιστασεις.... αν δεν αλληλοεπιδρουν μεταξυ τους τα πηνια.... Lt=L1+L2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Για να τα προσθέσεις θα τα βάλεις παράλληλα, αν τα βάλεις σε σειρά θα πάρεις 165 mH (είναι όπως οι πυκνωτές).

 

Θα σε διορθώσω συνάδελφε. Τα πηνία συμπεριφέρονται ακριβώς αντίθετα απ ότι οι πυκνωτές σε όλους τους τομείς. Και η συνολική αυτεπαγωγή ενός πηνίου αυξάνει όταν είναι σε σειρά. Δες κι αυτό:

 

http://www.allaboutcircuits.com/vol_1/chpt_15/4.html

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποια δέδμευση στο να χρησιμοποιούμε πυκνωτές με μικρή διαφορά στα volt ο ένας από τον άλλον ή με διαφορετικό διηλεκτρικό, στο ίδιο κύκλωμα?

Π.χ να έχουμε 2 πυκνωτές στα 50 volt ceramic κ 2 πυκνωτές στα 100 volt Film/Foil.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα μια μεγάλη παραγγελία πρόσφατα από Banzai κ επιτέλους τα πράγματα μου ήρθαν (τα καθυστερουν αρκετα πάντως πρέπει να σημειώσω). Στην παραγγελία μου λοιπόν είχα βάλει μέσα κ τρια κουτιά για πετάλια τα οποία όμως είναι προτρυπημένα κ είναι αυτά:

 

http://www.banzaimusic.com/Enclosure-B-Predrilled.html

 

Ομολογώ ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος μιας κ οι τρύπες των jack είναι πολύ χαμηλές κ όταν βάλεις το jack τότε αυτό θα ακουμπάει στο καπάκι του πάτου κ δεν θα κλείνει, στην μεγάλη τρύπα δεν μπαίνει pot μιας κ θέλει λίγο άνοιγμα, η τροφοδοσία είναι σε χάλια σημείο κ δεν έχω βρεί DC jack που να χωράει εκεί και άλλα πολλά. Το σημαντικότερο είναι ότι δεν έχει μέσα βίδες για να βιδώσεις τον πάτο. Αστείο έτσι?? ;D ;D

 

Ερωτήσεις:

 

1η: Που θα βρώ βίδες??

 

2η: Προτείνεται μου κανα καλό κ φτηνό τρυπάνι κ μύτες για τρυπήματα. Υπάρχει άλλος τρόπος για να ανοίξουμε τρύπες?

 

3η: Πώς στηρίζετε/κολλάτε την πλακέτα μέσα στο κουτί για να μην κουνιέται? Θερμόκολλα είναι καλή ιδέα? Η πλακέτα να σημειώσω ότι έχει δύο τρύπες για βάσεις. Πως να τις εκμεταλλευτώ?

 

4η: Μπορώ να χρησιμοποιήσω θερμόκολλα για να στηρίξω ένα εσωτερικό trimmer σε μια τρύπα ή θα το μονώσω αν ακουμπήσει η κόλλα σε μεταλλικό μέρος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου