Προς το περιεχόμενο

Digital Recorder ROLLAND- BOSS BR600 και σύνδεση με synthesizer...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά καλώς σας βρίσκω εδω, και πολλά μπράβο γιά το πολύτιμο "στέκι"που έχετε φτειάξει...

 

Εχω τον παραπάνω ψηφιακό εγγραφέα και θα ήθελα να ρωτήσω εαν τον έχει και κάποιος άλλος, μιά και υπάρχουν μερικές ερωτήσεις, αφού το manual δεν βοηθάει και τόσο πολύ.

Το μηχάνημα το έχω ψάξει αρκετά έως τώρα και μπορώ να πω ότι το γμωρίζω αρκετά καλά.Ηδη έχω κάνει τις πρώτες μου, δύο μουσικές δουλειές στο προσωπικό μου studio.

Γιά τα χρήματα που κοστίζει θα έλεγα ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ καλό, και επαγγελματικό μέχρι μεγάλου βαθμού.

Aυτό που κυρίως με ενδιαφέρει άμεσα, είναι εαν μπορεί επάνω του να συνδεθεί κάποιο synthesizer είτε μέσω της usb θύρας που διαθέτει ,είτε μέσω line in.

Σκοπός είναι να μπορώ να γράφω σε αυτό ,και σε κάποιο απο τα κανάλια του, ήχους απο  synthesizer.

Εαν όχι τι άλλο μπορώ να κάνω;

Οσο και εαν έψαξα γιά το ερώτημα δεν μπόρεσα να βρω μιά απάντηση...

Γιά το Boss πληροφορίες εδω...

http://www.roland.com/products/en/BR-600/

image-D241_4AC13EF8.jpg

Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων γιά την οποιαδήποτε βοήθεια.....θα τα λέμε συχνά εδω...

Γιάννης.

 

 

 

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμμένο μηχανάκι είναι ένα πολύ καλό πολυκάναλο recorder που έχει κατεύθυνση την γρήγορη και όσο πιό απλά γίνεται, ηχογράφηση ακουστικο-ηλεκτρικών οργάνων. Διαθέτει USB αλλά δεν γνωρίζω αν μεταφέρει ή αν επεξεργάζεται MIDI tracks. Μάλλον απίθανο, γιατι θα το ανάφερε στις προδιαγραφές.

Οπότε αυτό που σου μένει, είναι να αντιμετωπίσεις τα keyboards σαν ακουστικό όργανο και να τα ηχογραφήσεις σε κάποιο κανάλι audio. Σύνδεσε το στο Line-in που είναι και stereo, διάλεξε τον ήχο σου και ηχογράφησε. Οποιαδήποτε παραπάνω επεξεργασία θα αφορά την προσθήκη εφέ και EQ πλέον, μέσα στο BR-600.

 

Καλό θα ήταν για δοκιμή, να συνέδεες το κλαβιέ σου στο USB για να δεις αν το αναγνωρίζει, αλλά και πάλι μόνο audio θα μετέφερε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμμένο μηχανάκι είναι ένα πολύ καλό πολυκάναλο recorder που έχει κατεύθυνση την γρήγορη και όσο πιό απλά γίνεται, ηχογράφηση ακουστικο-ηλεκτρικών οργάνων. Διαθέτει USB αλλά δεν γνωρίζω αν μεταφέρει ή αν επεξεργάζεται MIDI tracks. Μάλλον απίθανο, γιατι θα το ανάφερε στις προδιαγραφές.

Οπότε αυτό που σου μένει, είναι να αντιμετωπίσεις τα keyboards σαν ακουστικό όργανο και να τα ηχογραφήσεις σε κάποιο κανάλι audio. Σύνδεσε το στο Line-in που είναι και stereo, διάλεξε τον ήχο σου και ηχογράφησε. Οποιαδήποτε παραπάνω επεξεργασία θα αφορά την προσθήκη εφέ και EQ πλέον, μέσα στο BR-600.

 

Καλό θα ήταν για δοκιμή, να συνέδεες το κλαβιέ σου στο USB για να δεις αν το αναγνωρίζει, αλλά και πάλι μόνο audio θα μετέφερε.

Να΄σαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ....

Και εγώ πιστεύω ότι δεν μπορεί να επεξεργαστεί midi tracks.

Τελικά εαν κάνω αυτό που λές, πως θα μπορώ να ακούω παράλληλα τα κανάλια που έχω ήδη γράψει γιά ένα τραγούδι στο recorder και παράλληλα να του δίνω μέσω Line-in τον ανάλογο ήχο απο το σύνθι;.....μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά απο αυτά που λές;

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"ανοίξαμε και σας περιμένουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου