Προς το περιεχόμενο

"Δακτυλογράφηση" παρτιτούρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως πηγαίνουν οι τιμές για να περάσεις χειρόγραφη παρτιτούρα σε υπολογιστή (finale, sibelius κλπ.);; Ανέλαβα να κάνω μια τέτοια δουλειά, αλλά δεν ξέρω τι να ζητήσω  :-\

 

Πάντως κοίταξα για δακτυλογραφήσεις κειμένων (βρήκα από 0,25 έως 1 ευρώ η σελίδα) και για μεταφράσεις (από 0,75 έως 3 ευρώ η σελίδα) και σκέφτηκα μήπως το βάλω κάπου στη μέση, 1 ευρώ τη σελίδα... ελπίζω να έκανα καλά και να μην τον κλέψω τον άνθρωπο, ούτε βγω και κορόιδο.. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και για μεταφράσεις (από 0,75 έως 3 ευρώ η σελίδα)...

 

Πιό κοντά στα 3 ευρώ, σίγουρα. Εκτός αν δε μιλάμε για διπλωματούχο μεταφραστή.

 

Η δουλειά που ανέλαβες να κάνεις δε ξέρω πως μπορεί να κοστολογηθεί...αλλά θα μου φαινόταν πιό λογικό να χρεώσεις βάσει του χρόνου που θα φας παρά του όγκου που θα προκύψει.

 

Ίσως κάποιος άλλος να γνωρίζει επακριβώς, αναμένουμε...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1 ευρώ τη σελίδα;;;;;;;

 

Δηλ... θα δουλέψεις περι τη 1-2 ώρες τη σελίδα και θα πάρεις 1 ευρώ;

 

(Οι δακτυλογραφίσεις είναι αρκετά πιο εύκολες και ένας με τυφλό σύστημα χτυπά και... 10 σελίδες σε 1 ώρα)

 

Συγνώμη που κάνω έτσι αλλά, όχι μόνο είναι παράλογο, αλλά είναι και κακό και άλλους που κάνουν την δουλειά!

 

Λοιπόν, θα έλεγα πως 10 ευρώ τη σελίδα είναι πιο λογικό, και αυτό για κανά κομμάτι για πιάνο ή κάτι τέτοιο. Για συμφωνική ορχήστρα ή μουσική δωματίου πήγαινε στα 15-20 ευρώ, και για graphic score, τρέχα γύρευε... Για τραγούδια, τα πράγματα είναι κάπου στη μέση, αλλά αν έχει και ταμπλατούρα, και στίχους κλπ, πάλι είναι λίγο χρονοβόρο.

 

Για κάποια δουλειά απο Hollywood, όπου θα έπαιρνα midi files και mp3, και θα έφτιαχνα παρτιτούρα ΚΑΙ πάρτες (Finale 2006 τότε), η τιμή ήταν 100$ το ΛΕΠΤΟ (όχι η σελίδα! ανεξάρτητα της σελίδας). Η δουλειά θα έβγαινε περίπου 8-9,000$. (Υποθετικός λόγος γιατί δεν την πήρα τη δουλειά τελικά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ συμφωνώ με τον Νικόλα.Μιας κ ενορχηστρώνω συνέχεια για την φιλαρμονική δεν μπορείς να πεις ένα ευρώ η σελίδα σ ένα οδηγό με 10-15 όργανα..ΑΝ μιλάμε για μονοφωνική μουσική εντάξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους από πάνω.

Επίσης με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα γιατί έχει προκύψει εντελώς τυχαία αυτόν τον καιρό μια ανάλογη δουλειά.

Όμως έχω την αμυδρά εντύπωση ότι ο φίλος Volsungios, εννοεί ότι θέλει να αντιγράψει την πρωτότυπη χειρόγραφη παρτιτούρα σε Sibelius ή Finale, και όχι να αρχίσει εκ του μηδενός την ενορχήστρωση (δηλαδή από λευκό χαρτί).

Αν κάνω λάθος συγχωράτε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως έχω την αμυδρά εντύπωση ότι ο φίλος Volsungios, εννοεί ότι θέλει να αντιγράψει την πρωτότυπη χειρόγραφη παρτιτούρα σε Sibelius ή Finale, και όχι να αρχίσει εκ του μηδενός την ενορχήστρωση (δηλαδή από λευκό χαρτί).

Αν κάνω λάθος συγχωράτε με.

Οχι δεν κάνεις λάθος αυτό κατάλαβα κ εγώ.Αλλά ακόμη κ αντιγραφή μία σελίδα θέλει πολύ ώρα να φτιαχτεί.Αν έχει κρεσέντο πορταμέντο λεγκατούρες κ τέτοια άστα να πάνε.

Κ αν μιλάμε για πολλά όργανα τότε ακόμη χειρότερα.

Με λίγα λόγια ο Νικόλας τα είπε πολύ καλά.Η εγραφή παρτιτούρας δεν μοιάζει ούτε για πλάκα με την δακτυλογράφηση κειμένων κ πρέπει να πληρωθεί ανάλογα.

Πιστεύω πως πρέπει να πάει με την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Για περεταίρω πληροφόριση:

 

Εγώ φτιάχνω τις παρτιτούρες μου (ΠΟΛΥ πολύπλοκες) ως εξείς:

 

1. Νότες.

2. Spacing, alligment, crosstaff.

3. Articulations

4. Legato slurs, dynamics

 

Πρέπει να περάσω την παρτιτούρα 4 φορές! Η κάθε σελίδα, σημαίνει... ένα χαμό.

Πχ: 15396d1231888440-aleatoric-example.jpg

Κάθε γραμούλα είναι διαφορετικό σχήμα, με διαφορετικο μάκρος. Κάθε μέτρο έχει διαφορετικές αξίες στις νότες, που δε φαίνονται και κρυμένες παύσεις για να μενει το υπόλοιπο μέτρο κενο. Κάθε νότα είναι μετρημένη και κάθε δευτερόλεπτο είναι τοποθετημένο στην εντέλεια! Η όλη σελίδα πήρε σαφέστατα παραπάνω απο 1 ώρα, ειδικά αφού ήταν η πρώτη φορά που έκανα κάτι τέτοιο. (Το έργο δεν είναι δικό μου, επι τι ευκαιρία).

 

Λοιπόν, η αντιγραφή και μόνον παρτιτούρας θέλει ΠΟΛΥ κόπο και χρόνο, για να μην αναφέρω τις εκτενείς γνώσεις για να γίνει ένα στιχειώδες editing, και μουσικολογική έρευνα πάνω στο χειρόγραφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι επαγγελματίας επιμελητής βιβλίων. Τιμή για μετάφραση είναι 7-15 ευρώ η σελίδα (250 λέξεις). Αυτό ισχύει για ένα βιβλίο με πολλές σελίδες. Αν είναι μόνο 2-3 τότε η τιμή είναι 15-25. Για παρτιτούρα δεν ξέρω να σου πω. Επίσης άλλο δακτυλογράφηση και άλλο στήσιμο βιβλίου. Η δακτυλογράφηση είναι 0,50-1 ευρώ η σελίδα (250 λέξεις) και η σελιδοποίηση 3-7 ευρώ.

 

Επομένως θα σου έλεγα 2-3 ευρώ η σελίδα για τη δακτυλογράφηση και γύρω στα 5-8 για τη σελιδοποίηση (αφού είτε φιναλε είτε sibelious θα κάνεις και το στήσιμο - σελιδοποίηση). Οι τιμές πάντα κυμαίνονται σύμφωνα με τον όγκο της δουλειάς.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου