Προς το περιεχόμενο

Χορδές για μπάσο. Ποιές και γιατί;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα μου αρεσει το μπασο να ειναι...ΜΠΑΣΟ,οποτε χρησιμοποιω 50αρες pure nickel χορδες,δεν νομιζω να τις εχω αλλαξει τα τελευταια....8 χρονια..... ;D ;D

Μου αρεσει παρα πολυ ο ηχος τους με πενα (παιζω αποκλειστικα με πενα) & ευτυχως ΔΕΝ εχουν sustain.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα πληροφορίες!

Και ανακεφαλαιώνω να τα έχουμε και μαζεμένα.

 

α) Flatwound καλές για άταστο. Περισσότερο ανθεκτικές, πιο μουντός ήχος και σφικτά μπάσα, πιο ευκολόπαιχτες και είναι καλές για πιο χαμηλά κουρδίσματα.

Roundwound, πιο bright, πιο all around.

 

β) Nickel, πιο μαλακές από τις SS και πιο ευκολόπαιχτες, λιγότερο bright, αλλά πιο ανθεκτικές και φιλικές προς τα τάστα.

 

γ) Gauge: Όσο βαρύτερο gauge τόσο περισσότερος όγκος κ sustain, αλλά και σκληρότερη αίσθηση, ενώ μπορείς να τις σετάρεις και πιό χαμηλά. Αρκετά θέμα γούστου, όμως όπως το βλέπω, σε αυτό το σημείο.

 

δ) Η πλειοψηφία μίλησε για αλλαγή ανά 3μηνο, και μόνο στις flat η αιωνόβια χρήση ;D

 

Πάρα πολύ καλές χορδές αγόρασα από http://www.webstrings.com/

Eιδικά οι Flat ήταν πάρα πολύ καλές.

 

Thanks! Το θυμόμουν ότι το είχα δει κάπου αυτό το site. Ίσως δοκιμάσω μια παραγγελία και από εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flatwound γιατί από τη στιγμή που Jamerson, Dunn (ίνδαλμα) αλλά και ο JW Williams και η μισή μπλουζ κοινότητα έπαιζαν με flats το θεώρησα υποχρέωση να δοκιμάσω. (SF σορρυ αλλά ο McCartney δεν ήταν ποτέ ο μπασίστας που είχα στο νου μου ως πρότυπο)

Precision & flats & pair of soul fingers είναι ο συνδυασμός της ευτυχίας. Και ευγενικές στα δάχτυλα. Και δεν τρίζουν. 

Αλλά κακά τα ψέματα.

Για flats είναι υποχρεωτικά τα soul fingers (το p-bass optional). Και όπως και να το κάνουμε είναι τινί τρόπω μονοδιάστατες. Slap, ακκορντα, tapping κλπ δεν είναι στο ρεπερτόριό μου (ή στις ικανότητές μου) αλλά όπως και να το κάνουμε, οι round σου δίνουν μεγαλύτερες δυνατότητες (και το λίγο growl που χρειάζομαι μερικές φορές).

 

Αρα και round (nickel please) και flats.

 

Τις ενδιάμεσες δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμη.

 

Α, ναί. Καινούριες χορδές..... μπλιάχ....

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα απαντήσω και εγώ κάπως αργοπορημένα (σας έλειψα?) και θα πω τα εξής:

α) Roundwound αυστηρά για τον λόγο του ότι θέλω να ακούγεται το "σούρσιμο" του χεριού

β) Κανένα πρόβλημα απολύτως... Στο ένα nickel στο άλλο steel

γ) Στο standar tune μπάσο ghs boomers 40-95 στο drop c tune μπάσο Warwick 40-100

δ) Γύρω στο 3μηνο.. Δηλαδή να έχουν παιχτεί 50-60 ώρες οι χορδές...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Νικελιο/χρωμιο. flats,

ενταστο ή αταστο νο ματερς,

γεματοs ηχος, ανετο φιλλ,

πενα ή νυχια

για ακομη καλυτερο ηχο.

 

-Για μπραϊτ ηχο,σλαπ κ.α.

2ο active μπασο με roundwood.

(νικελιου)

 

-Ακουστικο/αταστο,

φωσφορικες φλατ.

πιο δυνατες σε ηχο,

φθειρουν λιγοτερο τ figerboard.

 

-Groovy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DR SS Lo Riders 45-125. Κομματακι λιγοτερο πριμαριστες απο Rotosound και με αρκετα "σφιχτο" χαμηλομεσαιο χαρακτηρα. Μεγαλη διαρκεια ζωης για μη coated χορδες (αφου στρωσουν μετα απο μια δυο ωριτσες παιξιματος, διατηρουν τον χαρακτηρα τους για παρα πολυ καιρο). Επισης ειναι απο τις λιγες SS που δε θυμιζουν γυαλοχαρτο στο χερι. Τελος εχουν ωραιο tension για χαμηλα κουρδισματα χωρις να νιωθεις οτι αντι για χορδες κοπανας μακαρονια al dente.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου