Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν δουλεύει το pc που πήρα απο το eshop?


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα. Εφτιαξα ενα pc απο το eshop την Τριτη και σημερα το παρελαβα. Εχω ομως το εξης προβλημα. Ειχα παρει εγω ξεχωριστα την καρτα γραφικων (twintech gts250 1gb ). Μολις εφερα λοιπον το pc σπιτι κουμπωσα την καρτα πανω και το εβαλα μπρος. Μεχρι στιγμης ολα καλα. Συνδεσα την καρτα με την οθονη και η οθονη καταλαβε οτι κατι συνδεθηκε μαζι της αλλα αμεσως μετα μπηκε σε standbay mode και ετσι δεν εδειχνε τπτ.Η καρτουλα απο πισω εχει 2 ιδιες εξοδους προς την οθονη καθως και hdmi που η οθονη δεν ειχε αλλα ειχε η τηλεοραση που εχω σπιτι. Βαζοντας λοιπον τον υπολογιστη και στην τηλεοραση με hdmi απο την καρτα παλι τπτ. Και η τηλεοραση καταλαβαινε οτι κατι εχει συνδεθει αλλα δεν εδειχνε τπτ.Τελος δε λειτουργει καν το dvd που μου εχουν βαλει πανω ουτε λαμπακι ουτε τπτ και ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο τροφοδοτικο.Δεν πρεπει να δουλευει και ο σκληρος απο οτι καταλαβα αν και αυτος ειναι μια χαρα συνδεδεμενος.Τι να πω? Το τροφοδοτικο ειναι thermaltake 750watt και δεν φαινεται να εχει προβλημα γιατι και η καρτα επαιρνε ρευμα και τα ανεμιστηρακια της δουλευαν κανονικα και ο ανεμιστηρας του επεξεργαστη και του κουτιου ολα. Τι να κανω? Να το παω πισω ? Εχω ξενερωσει.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο υπολογιστης εχει αυτα πανω :

 

Κουτι : THERMALTAKE VF8000BWS SWING RS 100 WINDOW BLACK

 

Επεξεργαστη : INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX

 

Μητρικη : Εvga x58 sli

 

Μνημες : KINGSTON KHX1600C9D3K3/6GX DDR3 6GB

 

Καρτα γραφικων : TwinTech Cuda GTS 250 SVGA 1GB

 

Οθονη : LG W2243T-PF 22'' TFT PIANO BLACK

 

Σκληρος δισκος : WESTERN DIGITAL WD10EADS 1TB CAVIAR GREEN SATA2

 

Τροφοδοτικο : THERMALTAKE W0117 TOUGHPOWER 750W NVIDIA SLI CERTIFIED

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επρεπε ήδη μα έχεις πάρει το eshop.

Εχουν πολύ καλη εξυπηρέτηση πελατών...

συνήθως σε αυτό το φόρουμ με τα μουσικοκομπουντεριστικα  ασχολείται ο κόσμος

Φιλικα

kaisos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μαλλι πηγε 1240.και επειδη ειναι μουσικοκομπιουτεριστικα αλλα περιεχει και την λεξη κομπιουτερ γιαυτο το εγραψα.και τον υπολογιστη τον πηρα για μουσικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πισί μου το πήρα από κει, αμέσως μόλις το αγόρασα είδα δύο προβλήματα, το πήγα πίσω, ήταν ευγενέστατοι, με εξυπηρέτησαν, όλα καλά, θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο και να τελειώνεις  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατηγέ.... Αν θέλεις να μην περιμένεις μέχρι τη Δευτέρα, κάνε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ακολουθούν:

 

α) Σβήσε το PC.

β) Βγάλε το καλώδιο τροφοδοσίας (να μην παίρνει ρεύμα το motherboard)

γ) Χρησιμοποιώντας μία οδοντογλυφίδα, αφαίρεσε από το motherboard την λεπτή ασημένια μπαταρία λιθίου που έχει πάνω του. Επίσης, βγάλε το καλώδιο της οθόνης από τη κάρτα γραφικών.

δ) Περίμενε δύο λεπτά χωρίς να κάνεις τίποτε.

ε) Βάλε πάλι τη μπαταρία στο motherboard. Σύνδεσε το καλώδιο της οθόνης πάνω στη κάρτα γραφικών (στη θέση που είναι μακρυά από τη βίδα).

στ) Βάλε το καλώδιο τροφοδοσίας στο τροφοδοτικό του υπολογιστή.

ζ) Χωρίς να κλείσεις το κουτί, άναψε τον υπολογιστή. Κανονικά, θα λειτουργήσει.

 

Πες μας τι έγινε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου εχει κουμπωσει κανονικα στη μητρικης. Μηπως πρεπει να συνδεσω την οθονη με την καρτα γραφικων που εχει ενσωματομενη η μητρικη και μετα αφου βαλω τα windows να περασω τους drivers της?? Και κατι ακομα : Λογικο να μη λειτουργει το dvd ?? Ουτε ενα λαμπακι??? Και ακομα το pc ανοιγει με το power αλλα δεν κλεινει με το power κρατημενο. Περιμενω , εχω φαει μεγαλη ξενερα παιδια . αφηστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καρτα ηχου εχει κουμπωσει κανονικα στη μητρικης. Μηπως πρεπει να συνδεσω την οθονη με την καρτα γραφικων που εχει ενσωματομενη η μητρικη και μετα αφου βαλω τα windows να περασω τους drivers της?? Και κατι ακομα : Λογικο να μη λειτουργει το dvd ?? Ουτε ενα λαμπακι??? Και ακομα το pc ανοιγει με το power αλλα δεν κλεινει με το power κρατημενο. Περιμενω , εχω φαει μεγαλη ξενερα παιδια . αφηστε!

 

Κάνε αυτά που σου έγραψα και σταμάτα να ανησυχείς.

Περιμένω να πεις τι έγινε.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου